[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bogo
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Message
Felicitari!

@Koala implementeaza si tu un buton de "like"
si pe cand un nou Dottyback?
Am si eu un Purple Dottyback, e dracu pe pamant, am fost nevoit sa renunt la Mandarin din cauza lui.
Eu unul nu am reusit sa il prind, poti cauta pe YouTube ceva de genul



Sau mai simplu

nu am mai postat de ceva timp...
De la ultimul post acvariul a suferit cateva modificari, mentenanta aproape zero, intr-un an am schimbat de 2 ori apa, locatarii: 2 Pea Puffer(au aproximativ 2 ani), 1 Red Sakura, 1 Oto si cativa Trumpet snails.

image

L.e. Poza e facuta in timpul mesei
Eu sper sa se ingrase, a inceput sa manance Mysis congelat. Mananca tare incet, opresc cam 10-15 minute pompele.
M-am apucat de ieri sa cresc brine shrimp, sper sa fac dupa artemie si poate reusesc si cu copepozi.
Daca tot nu am pus poze cu actualul bazin...


image

image

image

image

image

image

image


Un buchetel de toamna,

image

image

image

image

image

image

image

Si un video foarte scurt cu Mandarinul, coada e putin franjurata( posibil sa fie ciupit de Orchid Dottyback).



Nu au mai fost introdusi corali de ceva vreme, am sa fac o proba da apa ATI Lab.
Felicitari!
Mie imi place foarte mult, am vrut sa fac si eu unul black wather dar am trecut la marin
Salutari,

se pare ca acvariul meu nu suporta LPS
Am pierdut Hammer/ Torch/ Frogspawn corals , Rainbow Acan, Candy Cane coral.
Singurul care a rezistat pana acum este Blastomussa Coral.

SG 1.025
pH 7,8-8
NO2 0
NO3 <5
PO4 0,02
KH 8
Ca 488
Mg 1380

De aproape 2 saptamani am probleme cu algele:

image

Dyno?

L.e. adaug de 4 zile Red Sea Energy AB , in primele 2 zile am adaugat cate 1ml din fiecare, apoi 0.5ml din fiecare.
cr1st1an wrote:
Silviu Man wrote:Daca sunt Physa nu-i elimina. Sunt foarte buni ... sanitari!

Sunt foarte mici, au maxim 1 mm in diametru, nu stiu ce sunt.



ramshorn snail?

Un Pea puffer te scapa de melci(te scapa de cei doriti si nedoriti) e posibil sa atace si crevetii. Eu am 2 Pea Pufferi de mai bine de 1an, stau impreuna cu cativa Red Sakura...populatia crevetilor este aceiasi.
Am sa incerc sa ridic usor salinitatea pana la 1.025, poate aici era buba
Testele au fost facute la magazinul de unde imi fac eu cumparaturile:

Salinitate 1.023
pH 7.85
KH 10
NO2 0
NO3 1
Ca 405
Mg 1310

Euphyllia vad ca mananca, i-am dat ieri si azi mysis si polyp lab reef roids... astept sa vad ce rezultate vor aparea.
Maine fac schimb de apa, sa vad ce teste pot lua...
Mersi fain
Am pus lumina pe maxim sa se poata distinge ceva, poza e cu zoom Samsung S8
image

image
Am mutat euphylla in toate colturile acvariului, la umbra, deasupra pietrelor(cel mai inalt loc din acvariu)...nici cea mai mica modificare. Pusa in flow mai mic/mare... nimic.
Am avut o explozie de alge acum aproximativ o luna, coralina si diatome. De atunci am adaugat PhosGuars si s-au retras repejor.
Tot acum aproximativ o luna am scos buretele care a venit cu acvariul si am adaugat 2L de materiale filtrante, atunci a crescut NO2-ul undeva la 0.4 timp de 3-4 zile(buretele gazduia ceva bacterii )... greseala de incepator...
Cam asa arata pestele acum ceva timp in urma, cel din stanga a murit iar cel din dreapta e recuperat complet.
image
Salinitate masurata azi, 1.024
Temperatura 25.8
Lumina e pe aclimatizare, redusa 50%, programul :
image
Am sa ma duc maine sa vad ce teste pot cumpara, revin cu amanunte

NO3 l-am testat azi, abia se coloreaza, 1ppm
Pe 4 februarie am adaugat euphyllia, PhosGuard-ul de aproximativ 4 saptamani, l-am inlocuit de 3 ori pana acum.
Trebuie sa dau comanda de teste sau sa vad ce au la magazinul de unde ma aprovizionez.
Salutari,

de aproximativ o saptamana am probleme cu Frogspawn Coral, e pe duca...

image

Schimbul de apa il fac saptamanal, de la ultimul post am mai adaugat 1L Seachem Matrix si 1L Siporax, am mai adaugat si Seachem PhosGuard...

Revin cu amanunte, din pacate un peste a murit, au avut lymphocystis(cauliflower). Cel care a murit a fost afectat destul de rau, gura/aripioare/branhii, in ultimele zile nu mai manca...
Celalalt nu mai prezinta absolut nimic, stiu ca virusul o sa fie prezent tot restul vietii la acel peste.
 
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com