[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pt. achizitionare cativa pesti/melci/plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu vorbesc de unul interior (Eheim Pick-Up 2006 cu toate plasticelele de obturare ale traseelor de cablu electric puse); Anubias vorbeste de unul exterior.
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Si eu la fel. Pe vremea aia aveam un filtru intern. Avantajul cu alea externe e ca daca trebuie sa schimbi apa, nu lucrezi in acvariu, deci sansele pentru astfel de accidente sunt virtual nule.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O panorama noua cu acvariu: image

Am mai cumparat o planta intalta, si azi cand am venit acasa am descoperit niste firicele albe in varful ei, firicele care nu erau ieri.
Lumina a stat aprinsa iar toata ziua, deoarece reprogramasem priza, dar uitasem sa-i setez sa mearga toata saptamana si a stat iar vreo 13-14 ore aprinse.

Nu stiu daca am facut bine sa pun 5ml de Algumin (la 44L de apa), este cam un sfert din doza recomandata, dar oricum - erau doar cateva firicele ici colo. Am zis sa le iau din pripa.

Oricum, everybody is happy. Suprapopularea asta, in conditiile in care n-am prea multe plante sa infulece amoniul, ma face sa schimb apa destul de des (cam la 2-3 zile miroase iar), dar nu mai dureaza mult si rezolv si asta.
[WWW]
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Ma doare, ma doare... Iar ai batjocorit Anubias-ul. Pai nu-ti amintesti ce am vorbit noi (Anubias si Intros de fapt, eu doar am repetat)? Chiar si tu ai zis, in 14 Octombrie, in acest thread: "am vazut unde am gresit, am condamnat Anubias-ul la putrefactie".

Eu tot sper sa nu fi vazut bine in poza de mai sus.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

iar in alt topic sfatuiai alt incepator:
viulian wrote: ... Anubiasul il lasi cocotat - confirm ca eu l-am prins de o piatra (cu un fir de nailon)...

dar o poza spune mai multe ca 1000 de cuvinte

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aoleu!

Uitati panorama de mai sus la rezolutia initiala (2.7Mb):
http://i23.photobucket.com/albums/b395/viulian/acvariu/IMG_5389.jpg

Si inca un detaliu cu pestiutii (unde se vad radacinile Anubiasului 2.5Mb)
http://i23.photobucket.com/albums/b395/viulian/acvariu/IMG_5390.jpg

(nu le-am pus pozele inline caci sunt prea mari pentru pagina).
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Din pacate photobucket-ul a redimensionat poza de 2.7Mb fiind prea mare.
Asa ca am incercat sa explic pe poza a doua:

image
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

in cazul asta, scuze
dar chiar daca planta nu mai e in pericol, ar fi mult mai bine (pentru planta si pentru aspect) daca ai culege alta piatra (mai interesanta si ceva mai mare) pe care sa legi anubiasul, dar sa-i legi radacinile de piatra. pur si simplu desfaci radacinile si cuprinzi piatra cu ele, iar apoi legi cu ata (nailon) de jur imprejur. in cateva saptmani planta se va agata singura de suport.
sau poti cauta o bucata faina de mopan (sau alt lemn) prin pet shopuri.
uite cum am prins eu anubiasul nana (e o poza mai veche, se vad putin in stanga 2 fire de ata neagra, cu care am prins radacinile de buturuga)
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu ma pot abtine sa nu circotesc si io pe seama Anubiasului , creste prea mare pentru acvariul asta si nu arata bine, l-as inlocui cu Anubias nana petite care face frunze mici-mici, mi-am luat si eu ... sint foarte incintat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

ozi wrote:in cateva saptmani planta se va agata singura de suport.
sau poti cauta o bucata faina de mopan (sau alt lemn) prin pet shopuri.


Ahaaam, deci sa inteleg ca incepe sa 'imbratiseze' suportul! Super misto

Porcu'. Ai dreptate. Am inceput sa inteleg de ce un acvariu de 54L (44 net) e de fapt foarte mic. Nu doar de plante. Da nici un peste mai mare de 5cm nu are loc sa 'oboseasca' fugind in linie dreapta. Plus ca la cat de putina apa e, orice gramaj trebuie atent calculat, sau risti sa depasesti recomandarea.

In Ianuarie 2008 imi cumpar un acvariu de 130cm lungime (proportiile celelate recomandate nu am cautat aici pe forum, dar probabil o sa fie adancime de 40cm iar inaltimea probabil vreo 50.), caci imi fac mobila de bucatarie si o sa-mi las loc special pentru acvariu incarstrat acolo (cu suporti metalici mascati + dulapuri de jur imprejur care sa ascunda una alta).

Asta e.. oricum, macar o sa am ceva plante cu care sa incep
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Faza cu acvariul care devine tot mai mare, este tipic . Majoritatea celor care au inceput cu acvariul au luat intai 50-80 de litri, ca abia pe urma sa isi dea seama ca au nevoie de un acvariu mai mare. Asta poate din cauza ca un acvariu mic "pare" sa fie destinat incepatorilor... lucru absolut gresit dupa parerea mea din motivele pe care le-ai enumerat si tu. Din pacate incepatorii nu au cum sa stie asta, si generatie dupa generatie fac aceeasi "greseala". Dar e bine pentru industrie

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Anubias wrote:Faza cu acvariul care devine tot mai mare, este tipic .
Da. E ceva deosebit de tipic . E fascinanta psihologia acvaristului, oricit de mare acvariu ar avea, tot i se pare prea mic ....... mie mi se pare prea mic ala de 1.200 litri, cred c-am mai spus asta ...



viulian wrote:In Ianuarie 2008 imi cumpar un acvariu de 130cm lungime (proportiile celelate recomandate nu am cautat aici pe forum, dar probabil o sa fie adancime de 40cm iar inaltimea probabil vreo 50.)

Inaltimea de 50 cm e potrivita pentru cresterea plantelor, da' nu cumva sa-l faci lat de 40 cm , c-o sa-ti para rau, foarte rau. Iti sugerez o latime de 55-60 cm. Crede-ma ca stiu ce spun si nu exagerez deloc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Porcu'"]Inaltimea de 50 cm e potrivita pentru cresterea plantelor, da' nu cumva sa-l faci lat de 40 cm , c-o sa-ti para rau, foarte rau. Iti sugerez o latime de 55-60 cm. Crede-ma ca stiu ce spun si nu exagerez deloc.[/quote:a8f2b91eb4 wrote:
Asculta-l ca stie ce zice. Cred ca motivul Porcului este ca se va vedea foarte ingust (acvariul pare sa aiba doar 2/3 din latimea lui, din cauza difractiei apei). La 50 de cm va fi destul de inalt pentru plante stufoase, si la 40 de cm va fi greu de amenajat ceva. Stiu, pentru ca am acvariu de 45 cm inaltime, si 40 latime, si mi-e taaare greu sa dau impresia de imersiune in aquascape.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Anubias wrote:Stiu, pentru ca am acvariu de 45 cm inaltime, si 40 latime, si mi-e taaare greu sa dau impresia de imersiune in aquascape.


Asa cum zic Porcu si Anubias, asa zic si eu, ca si eu am 120x40X45 (n-am avut loc de mai mult). Cu cat e mai lat ai posibilitati mai multe de aranjare. Pe de alta parte ma consolez cu ideea ca si Intros are exact aceleasi dimensiuni de acvariu si am vazut cu totii ce poate sa scoata din el...

Bafta!
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ceva noutati cu acvariul? sau ai scapat complet de probleme ???
daca timpul iti permite, mai tine'ne la curent cu evolutia lui

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti

Multumesc, pentru ca ti-ai reamintit ozi! Eu uitasem sa mai postez, cu nebunia asta de sfarsit de an.
O sa povestesc mai jos prin ce am trecut, asa ca iertati supradimensionarea postului.

Acvariul: o poza facuta in seara asta.

Aproape a fost un fiasco toata povestea, dar am iesit si eu si pestii cu bine
Ce se intampla e ca acvariu mergea din ce in ce mai rau: apa murdara (filtrul nu mai facea fata chiar daca il sustineam cu un burete cu bolborosire), au aparut alge (nu multe, firicele 2-3 verzi prinse pe unele pietricele), dar cel mai enervat era ca apa nu era limpede si mai si mirosea (nu rau dar enervant).

Pana la urma totul a culminat cu o incetosare super agasanta (abia mai vedeam filtrul la 20cm in spatele geamului). Era timpul sa inteleg ce am gresit.
E drept ca intre timp am mai citit, am mai studiat, dar mi-a fost putin rusine sa vin pe forum si sa intreb fiindca na, calcasem sfatul de a nu suprapopula acvariul.

Am luat un kit de ph si unul e kh. N-am gasit de restul, nici timp sa caut. Rezultatul: kh 0, ph 5.5. M-am speriat la kh, toata lumea zice ca un kh 0 inseamna buffer lipsa, deci ph-ul poate oscila cum vrea el. Plus ca la un ph asa acid, plantele nu se mai descurca..
Asta ar fi explicat mizeria din acvariu, daca plantele nu prea se mai descurcau, era clar ca filtrul nu facea fata.
Acuma urma intrebarea cum de am ajuns in situatia asta, si ce fac sa remediez ?

Din cauza a 2 pomacea, vreo 6-7 physa si 2 crustacei simpatici, kh-ul meu era la pamant. Boon. Prima seara jumatate de lingura de bicarbonat, a doua seara am mai pus una intreaga [acvariu 54, 44L de apa].

Totusi, nu explicam de ce au aparut si algele.. adica erau cam multe si de cand apa era cam tulbure cresteau repede. Iar m-am pus pe citit.
Algele cresc de la : lumina prea multa, exces de hrana / mizerie si, mai ales, fosfati. Lumina nu e multa (7 ore pe zi), exces de hrana nu era si faceam si curat des - la 3-4 zile schimbam cam un sfert de apa, deci fosfatii erau de vina. Ce se intamplase de fapt ?

Eu multa vreme am folosit Tetra Aquasafe albastru. Eticheta spunand ca este pentru 'curatarea' (imi scapa termenul) apei de chiuveta, am crezult multa vreme ca anuleaza si clorul. Cu toate ca pe eticheta nu zice nimic de clor. Ma rog. La un moment dat am gasit intr-un shop un Tetra Aquasafe NH/CL, special impotriva clorului! Pe spatele etichetei sticlutei noi spune ca se recomanda a se folosi cu Aquasafe, care reduce metalele grele.

Bon, zic, am fost bou, am pus mereu apa cu clor. Asa ca am renuntat la AquaSafe albastru, punand mereu dozajul de AquaSafe NH/CL. Dar lucrurile au inceput s-o ia razna si eu nu-mi dadeam seama ce se mai intampla.

Intr-un final am realizat ca de fapt Aquasafe-ul reduce si nivelul de fosfati.. Iar eu nemaipunand, concentratia de fosfati a crescut foarte mult, si na, acvariul era o supa.

Asa ca a doua seara dupa ce am pus bicarbonat-ul, am spalat filtrul (nu si pe cel burete care era de vreo 2 saptamani in acvariu, in speranta ca il curata), am golit 40% din apa pe care am tratat-o cu Aquasafe albastru, Aquasafe NH/CL, si putin Algumin.
In 2 zile s-a facut limpede limpede limpede, si nu mai miroase deloc! Yupiii! O placere sa ma uit la pesti

Acum o sa stau cu ochiul pe kh, am inteles ca ar fi bun un os din ala de sepie (de se cumpara pentru pasari) care mentine un kh mai bun dat fiind molustele si crustaceii care ii am.

Ca sa nu mai zic ce sperietura am tras cand crezand ca am omorat unul din crustacei cand curatam substratul (ii gasisem carcasa goala) am descoperit dupa cateva zile ca era bine mersi 'shrimp molting'

Si cam asa

In principiu am cateva alge dense, mici, negricioase, care cresc pe marginea unei frunze de anubias, si in seara asta le-am zarit si pe o frunzulita de ludwigia. Ar trebui sa aflu si de astea ce si cum, dar sunt mici, cresc greu, asa ca nu mi-e frica - macar mai au sanitarii ce rontai.

Cel mai mare 'criminal' pentru pestiuti a fost filtrul Eheim. 2 neoni au murit in spatele lui, iar in extremis am salvat un al treila. Intr-un orificiu al filtrului s-a prins si un cory mic si l-am salvat si pe ala, cu toate ca ii lipseste o bucata de codita cand am incercat sa-l apuc de acolo [n-am reusit decat scotand filtrul cu totul]. Intr-un final am scos cablul electric prin partea superioara (era iesit pe lateralul filtrului) si am obturat canalele cu plasticele cu care venea filtrul. Erau obturate si inainte, dar se pare ca tot a fost nasol.

Un semn bun, populatia de physa nu s-a inmultit, am vazut doar un melcisor pui, in rest tot vreo 6 au ramas cati erau si la inceput..

Si cam asa.. Acum m-am apucat de mobilier in casa, probabil o sa vina si un acvariu mare dupa ce o sa ma interesez cam cat m-ar costa unul :-) si imi mai revin cu cheltuielile..

Va mai tin la curent - si multumesc inca odata pentru ajutor. Nu m-am simtit singur!
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ah, acum am vazut - poza este 4oct :-) am gresit, caci m-am tot uitat prin album unde sa o pun si multe erau din octombrie.
Insa are EXIF info si se vede ca e din seara asta..

Inca o poza de aseara: image.[/img]
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

viulian wrote:
Ce se intampla e ca acvariu mergea din ce in ce mai rau: apa murdara (filtrul nu mai facea fata chiar daca il sustineam cu un burete cu bolborosire), au aparut alge (nu multe, firicele 2-3 verzi prinse pe unele pietricele), dar cel mai enervat era ca apa nu era limpede si mai si mirosea (nu rau dar enervant).
Pana la urma totul a culminat cu o incetosare super agasanta (abia mai vedeam filtrul la 20cm in spatele geamului). Era timpul sa inteleg ce am gresit.


spuneai pe undeva ca nu-i hranesti mult , dar nu prea-mi vine a crede
apa nu se murdareste doar pentru ca sunt pesti si melci acolo. doar printr-un exces de mancare, vietuitoarele vor face rahat din belsug...si nu ma refer la rahat turcesc
poate tu-i hranesti "putin", dar esti sigur ca la fel nu face si sotia/copilu/vecinu/vreo ruda, cand esti plecat la munca?
redu hranitul la o data (maxim de 2 ori) pe zi, cat manca intr-un minut sau mai putin. crede'ma pe cuvant, pestii nu vor avea deloc de suferit.
Filtrul ala este suficient pentru acvariul tau...un pic prea suficient, tinand cont ca-ti suge pestii.
ai testat si apa de la robinet sa vezi diferenta intre ea si cea din acvariu??
totusi miram-as ca acei cativa melcisori sa-ti "mance" tot kH pana la 0. alta trebuie sa fie buba, dar din pacate nu am idee ce o fii.
incearca sa acoperi filtrul cu niste plante, ca nu arata prea misto ditamai filtrul in stanga. ai putea de exemplu sa tai Egeria densa cam la 1/3 de la baza (vor creste noi tije din tija-mama) si sa o plantezi in fata filtrului, astfel cand mai creste un pic, n-o sa se vada filtrul chiar asa de tare.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca cel mai greu la acvariu asta este sa hranesc putin pestii
Ai naibii, sunt asa disperati cand mananca, incat mereu imi dau feelingul ca sunt lesinati de foame.

Am niste alge mici in acvariu si nu ma descurc sa aflu ce si cum. E drept, au aparut in zona unde pun niste pastile sa le manance cory + ancistrus + pomacea.

Iata cateva poze de ansamblu, si closeup:

Pe pietris:

image

Ce sa fie ce sa fie ?

kH ~ 2, pH ~ 6 - 6.3, restul nu le stiu. Apa nu miroase. Am mai pus si niste carbon activat atunci cand nu stiam de ce e murdara rau apa, dar am inteles ca nu are termen de valabilitate 'ridicat' si dupa o vreme elibereaza tot ce a absorbit inapoi in apa.

Dar totusi ce alge sunt acestea ? Peste tot apar poze cu algele deja crescute, dar astea sunt prea mici ca sa pot sa generalizez..

Multumesc,

image

Pe o alta piatra:

image

Close up:

image

Close up:
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

viulian wrote:kH ~ 2, pH ~ 6 - 6.3, restul nu le stiu.
Cred ca ai pH-ul un pic prea jos. Incearca sa adaugi niste KH-plus pana ajungi la un de KH 4..6.

viulian wrote:Dar totusi ce alge sunt acestea ? Peste tot apar poze cu algele deja crescute, dar astea sunt prea mici ca sa pot sa generalizez..
Este foarte greu sa le identifici cand nu sunt crescute. Dau si eu cu batul in balta: oare nu sunt staghorn?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com