[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pt. achizitionare cativa pesti/melci/plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu stiu ce incalzitor ai, insa de obicei, daca ai luminita aprinsa (de obicei rosie sau portocalie), inseamna ca in acel moment incalzitorul incalzeste. Nu te lua neaparat ca ai pus tu acolo 25 de grade. Temperatura aia e mai mult orientativa, nu e foarte exacta. Cel mai exact este un termometru.

Dupa cum ti-am mai zis in alt post, neoanele incalzesc si ele apa. Filtrul mai putin. Ca sa setezi termostatul la temperatura corecta, scoate-l din priza (daca nu cumva ai in casa 15 grade ) si asteapta pana apa ta ajunge pe la 22-23 de grade (de obicei dimineata, ca seara dupa o zi de luminare ai mai mult: dupa cum ziceai, 28 de grade, de la neoane). Este foarte important sa astepti pana ai temperatura asta in acvariu, vei vedea mai tarziu de ce. Dupa ce a ajuns la aceasta temperatura, setezi termostatul pentru cea mai rece temperatura care poti, si apoi il bagi inapoi in priza. Cu el in priza, invarti usor reglajul temperaturii inspre +, si esti atent cand se aprinde acel led. In acel moment sti ca termostatul este setat la temperatura apei din acvariu. Acum vezi de ce era important sa ai 22-23 de grade in acvariu, pentru ca sti ca termostatul este setat la fix pe aceasta temperatura, si ca apa ta nu cade mai jos.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am invartit de acel reglaj de temperatura pana s-a stins si l-am pus si mai putin. Sa vedem la cat scade acum.

Problema e ca acel incalzitor care il am cica are un motzorel albastru de care tragi si ala e pe post de calibrator. Evident din ciclul 'cand nu mai stii ce sa faci, citeste instructiunile' imediat cand l-am scos din cutie am tras de el si invartit de alea pana sa vad ce ca e butonelul de calibrare. Deci clar e decalibrat.
Bon, acum ca scade temperatura, tot nu voi citi manalul - mai astept sa ma ia chefu
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa vreo 12 zile in care in acvariu NO2- si NO3- au fost cam la fel (NO2- variind intre 10 si 20, si NO3 cam pe la 100), azi de dimineata yupiiii scazusera.

Ma mira ca s-a intamplat asa brusc totusi. Acum 2 zile erau tot valori mari, la fel de mari, si acuma... brusc au scazut.

NO2- pe la vreo 5ppm, si NO3- pe la vreo 25ppm
pH-ul este 6.4 scrie pe etalon, iar restul neschimbat (KH 3, GH 6-10).

Asa se intampla de obicei ? Eu in ultima vreme m-am mai tot jucat pe acolo, ba am mai pus niste Calciu, ba o frunza de salata, am mai adaugat si 2 pestiuti mic (Cory albino, mi-e drag de ei de mor - i-am luat pui).

E normal sa pice asa brusc concentratia de NO2- ? 12 zile osciland intre 10 si 20 (si cunoarea pe tester destul de roz), iar azi asa.. aproape 5 - nici nu prea se vedea rozu' .
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Formarea coloniilor de bacterii denitrificatoare Nitrosomonas si Nitrobacter au o perioada de formare in jur de 3 saptamani.Se pare ca la tine au trecut la treaba
Acum poti sa treci la pasul urmator cel mai asteptat de acvaristi
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Deeeci gaaataaa ? Ook, super! Abia asteptam \/

PS: Am ajutat cu Sera Nitrivec!
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

totusi nu te grabi sa arunci pesti la gramada in acvariu e mai bine sa adaugi pestii treptat, la intervaluri de cel putin 1-2 saptamani.
fii sigur ca sunt specii compatibile, si citeste in prealabil cat mai mult despre speciile respective, iar abia apoi te poti apuca de cumparaturi.
te-ai gandit cam ce-ai vrea sa mai adaugi???
ca mai bine ne spui din timp, si ne dam cu parerea, decat sa faci ca un alt user (nu da u numele, dar stiti voi care-i cetateanul ) care intai a cumparat pesti de toate soiurile la gramada si apoi a venit la noi sa se laude ce "happy family" are el acolo in 20L

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E perfect - sfaturi de pesti sunt mereu dispus sa primesc [pana acum doar INTROS parca mi-a zis de niste rasbora].
Deocamdata am asa:
1. ancistrus mititel (abia au 1mm moatele alea care ii cresc pe bot, abia i-au dat).
2. 3 x cory albino (imi plac astia n-au stare deloc - aveam unu mare cat ancistrusul, si am mai luat doi puiuti mici de 1cm care acum se dezvolta incet si ei).
3. 2 x Pomacea au cam 2cm diametru.
4. Cativa Physa care misuna pe acolo anonimi.

Acvariul are vreo 45L de apa (am masurat inaltimea coloanei x aria acvariului).

Dar inca nu stiu ce sa iau... M-am uitat pe la petshopuri, multi sunt draguti dar nu se agita deloc pe acolo, stau suspendati in apa, inca nu m-am decis. Probabil ca ii iau tot pui, ca sa creasca langa ce exista deja in acvariu (de fapt vad ca-mi place sa-i iau pui si sa-i vad cum cresc asa, ce le mai apare etc )

Mi-ar place sa fie 2 specii diferite in acvariu, dar majoritatea astora mici am citit ca le e bine in grup. Deci nu pot sa iau putini de-un fel si putini de-un alt fel, ca o sa fie stressati.
Dar da, astept sfaturi
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Daca zici ca ai NO2 scazut, folosind nitrivec, nu esti inca pe celalalt mal. Nu te grabi cu pestii, mai asteapta o saptamana. Sincer, nu stiu ce pesti iti plac. La apa aia, eu as pune 5-6 neoni rosii ("cardinal tetra" mie astia-mi plac) si cam atat, dar no, fiecare om cu gusturile lui. Avand in vedere ca ai pH 6.4, as mai pune plante, caci se pare ca "duce". Pe langa asta, te mai ajuta sa iti mentii nutrientii sub control, si sa tii algele la locul lor. Ai putea sa incerci cu valisneria "twister" si/sau lillaeopsis mauritania, etc. Nu trebuie neaparat sa fie tocmai astea (s-ar putea ca astea sa nu fie tocmai cea mai buna alegere). Am cautat asa la repezeala plante nu prea mari, dar care au un ritm de crestere mediu-rapid.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Gataaaaaaaaa!! Am luat pestiutiii!

6 neoni + 4 colise.
Am verificat apa de la nenea acvaristu si semana cu a mea (chiar concentratia de NO2- era ceva mai mare la el, asa ca n-am folosit-o turnand in a mea);
Am pus pestii in niste recipiente mititele, i-am lasat o vreme, apoi am adaugat cam 50% apa de la mine si i-am mai lasat o vreme (vreme = 5 minute ).

Cand mi-am dat seama ca n-am nici o sansa sa prind neonii cu minciocu, am avut ideea sa desert toata apa din vasul lor in vasul celalat, si sa tin minciocu pe post de strecuratoare. Pana s-au dumirit ei ce si cum, deja innotau in acvariu.

Am dat mancare cat pentru o saptamana! (sa mai uite de stress am zis, ca saracii par lihniti - au mancat de-au spart).

Acum stau si investigheaza pe acolo - nu prea innoata in zona acvariului unde ar trebui. Colisele sunt pe jos, neonii stau si se plimba pe margini si pe la colturi.

Colisa asta, imi puteti spune va rog ce specie e ? Colisele care le vad eu pe site-uri sunt cu pronuntate dungi verticale (despre care toti spun ca dau un aspect albastrui pestelui). Da a mea e portocalie toata:

image

Multumesc
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

viulian wrote:Gataaaaaaaaa!! Am luat pestiutiii!

6 neoni + 4 colise.
Felicitari

viulian wrote:Am dat mancare cat pentru o saptamana! (sa mai uite de stress am zis, ca saracii par lihniti - au mancat de-au spart).
Off, off, off... nu mai zic nimic.

Stiu ca stii de ce sunt dezamagit. Ar trebui sa-ti fie rusinica :paperbag:. Pai ne-am racit gura degeaba? Vezi ca daca dai in alge si incepi sa tipi... s-ar putea sa primesti mai greu raspunsuri. Nu lua asta ca o amenintare (foarte departe de mine), doar iti atrag atentia ca sa fii mai responsabil pe viitor.

Hai, gata cu dojana. Incearca sa fii mai disciplinat. Bafta si "welcome home" pestiucilor tai! :brosu:

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Bravo
Exact ce ti a zis si Anubias nu exagera cu mancarea pentru ca altfel s-a dus cu calitatea apei si dezechilibrezi acvariul.Da-le la inceput doar odata pe zi (de unde vin ei nu sta nimeni sa le puna masa la ore fixe,sunt zile cand poate nici nu gasesc ceva de haleala) si foarte putin.Abia cand observi ca se bat pe mancare si o termina in 2-3 min poti sa mai cresti putin.
La colisa sunt multe varietati,de la cei vargati la albino.
Sa plantezi bine acvariul si sa incerci sa reduci curentii de la suprafata.
Succes
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de urari

Probabil ca reducerea curentilor de suprafata este ceea ce am nevoie. Pestii mei inoata ori pe jos , ori stau prin colturi. Filtrul este un Eheim Pick-up 2006 si pot sa-i invart nasul sa bata in alta directie (pot sa-l invart doar in plan orizontal).
Vertical pot sa trag de nasul ala, ca sa cresc debitul. Acum e la minim insa dar tot vantura apa. Am asistat aseara cum un Physa a fost luat de curent si purtat cam 1 minut prin acvariu pana cand prins de jet a fost aruncat in coltul opus al acvariului pe niste pietre. Parea destul de OK cu asta insa si-a revenit instant.

Am atasat o schema, legata de cum e filtrarea la mine:

image

In principiu filtrul este pus la 2cm sub luciul apei. Totusi se pare ca pestii lupta destul de greu cu curentul si prefera sa stea pe sub plante, pietre, etc, unde e mai adapost.

Nu prea stiu cum sa reduc curentul ala ?
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Incearca sa pui'nasul' sa bata spre geamul din spate,incearca mai multe unghiuri si vezi care te satisface,n am lucrat cu tpul sata de filtru si n-am idee cum are optiunile.
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Cea mai buna solutie este insa sa te duci la magazin si sa cumperi un tub de plastic gata facut (parca tot Eheim le face) care are gaurele mici pe laterale (ca un fluier). Acel tub il legi de pompa printr-o bucata de furtunas, si gata, apa iese prin acele gauri laterale (care sa le indrepti usor in sus, sau orizontale, sa agite suprafata). Si crede-ma ca functioneaza, ca eu asta am. Uita-te la galeria mea si o sa vezi despre ce e vorba.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Colisa asta, imi puteti spune va rog ce specie e ?


poate fi asta http://freshaquarium.about.com/cs/anabantids2/p/dwarfgourami.htm
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super, da, este dwarf gourami

Anubias, o sa merg sa intreb daca au (filtrul meu bolboroseste si niste bule de aer - are o 'teava' subtire care iese deasupra apei si trage aer pe acolo).

Intrebarea mea este acum: cum naiba asez pestii astia in acvariu ? Dwarf gourami stau mereu in jetul de apa de la filtru (cred ca le place curentul) si oriunde as pune sa bata acea apa, acolo merg si ei. Spre deosebire de neoni care fug de acel jet, si cam mereu se pitesc sub filtru.

O sa atasez cateva poze mai incolo, acum se incarca bateria de la camera.

Si cum, la petshop, toti pestii stau pe geamul din fata, sa te uiti la ei mereu, iar ai mei prefera mereu ascunzisurile si colturile acvariului, iar in centru, unde se poate innota, nu sta nici unu ?
Oare fiindca acvariile de la petshop sunt supra populate ? Si atunci stau toti in mijloc ?

Ma tenteaza sa-l supra populez si la mine in cazul asta fiindca tre mereu sa ma uit in colturi dupa ei. Am cateva plante - deci nu stiu daca e din cauza ca e neplantat acvariul.
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

in nici un caz sa nu faci asta ,e cea mai mare prostie pe care din pacate o fac foarte multi suprapopuland acvariile si apoi vi pe forum sa planga si sa ceara ajutor ca s-au umplut de alge si de alti crocodili pe acolo
Pestii lasa-i in pace sa se obisnuiasca cu locul si or sa umble ei,planteaza foarte bine acvariul dar numai dupa ce citesti despre varietatile de plante ca sa vezi ce ti se potriveste la conditiile tale si cam ce nevoi au pestii tai.
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Cred ca mai bine asezi filtrul mai adanc, astfel incat sa nu treaca de suprafata apei acea teava subtire ca sa nu mai ai bule. Nu-si au utilitatea. tevi de care vorbesc eu trebuie sa aiba la magazine. Incearca de unde ti-ai luat Eheim-ul tau. Ca tot Eheim le face.

Un acvariu nu e frumos sau urat in functie de numarul de pesti. Eu cred ca pestii sunt prezenti intr-un acvariu ca decor, si ca plantele sunt principalele actrite in film. Bineinteles, asta in acvariile plantate, ca la cele malawi sau cu corali nu se pune in discutie. Dar poate asa sunt eu. Eu am un acvariu de 180 de litri brut si aveam in el 12 neoni, un SAE si cativa ramirezi. Ca sa vezi ca chiar nu sunt de acord cu suprapopularea. Pe de alta parte, imi era mai usor asa sa ma ingrijesc de el, ca si daca greseam ceva, toleranta era mai mare.

Deci suprapopularea prin definitie nu e buna. Sparge cuvantul in supra-populare, si iti dai seama ca e ceva de evitat.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

"Dwarf gourami" (adica gurami pitic) este denumirea populara in engleza a coliselor. In poza cred ca este honey colisa (chuna).
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Plante noi nu cumpar, cel putin nu deocamdata. Mi-e frica de alge si prefer sa mai stau asa cateva luni sa vad ce se intampla.

Oricum cred ca am ceva alge (cf. celuilalt post de-al meu - care vad acum ca s-au pus si pe ludwigia repens). Voi da foarte putina mancare, si am cumparat o priza programabila, sa fac o pauza pe la pranz (de lumina), asa, preventiv.

De asemenea ma pregatesc sa spal filtrul (a trecut o luna, si vad ca nu prea mai are forta sa curete apa - inainte cand curatam pietrisul, apa se limpezea foarte repede, acum.... plutesc alea pe acolo multa vreme). Am cumparat o pompa de aer si cu burete deocamdata. Am citit pe forum, am vazut ca se recomanda sa ai doua filtre si sa le speli pe rand. O sa-l las si pe asta sa bolboroseasca acolo cava zile, si o sa il spal pe celalalt [evident, tot in apa scoasa din acvariu, si nu mai mult de 10 minute]. Iar pompa de aer e buna, ulterior o sa pot sa-mi pun si perdea de aer. Nu mi-a dat prin cap sa cumpar o valva (nu stiam ca trebuie) si acum tre sa fac o improvizatie ca sa pun pompa de aer deasupra acvariului.

Pestiutii vad ca nu mai sunt asa timizi. Cel mai mult mi se pare ca s-au schimbat Corydoras (Care au fost in acvariu cam de pe la inceput). De cand au venit astia noi, sunt agitati continuu si cauta de mancare disperati. Competitiaaaa.

MollyBalon - ai dreptate. Sunt acei Dwarf Gourami Sunset. Frumusei. Nu ma prind care e mascul si care e femela. Mi se pare ca sunt la fel.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com