[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pt. achizitionare cativa pesti/melci/plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Sexarea e ca la gurami nu ca la ceilalti colisa, adica un pic mai dificil de observat, si mai la maturitate.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mai baga si tu o poza de ansablu sa mai vedem ce face acvariul tau.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mais biensur!

Poza de ansamblu.
Se pot vedea neonii pe geamul din spate, si o colisa in primplan. Intre cele doua pietre din dreapta sta pitit un Cory Albino (se vede ceva portocaliu).
Restul, inghesuiti in coltul indepartat din dreapta (melc + restu de colise).

La Anubias a dat o frunza care deja s-a facut mare, si e semn de inca una. Plantele din dreapta s-au curbat spre centrul acvariului catre lumina. Aici inca nu stiu ce sa fac sa le indrept

image
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Arata binisor dar trebuie plantat mai bine.Incearca ceva Bacopa Echinodorus,Valisneria etc plante mai putin pretentioase la lumina.Si un mopan mic cu java moss pe el da un contrast bun pe albul din mijloc.
Dar ....important e sa-ti placa tie asa ca nu te mai lua dupa nimeni si decoreaza-l gustul tau.Oricum pentru pesti e bine sa aiba putina umbra
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pune pe sticla din spate un autocolant negru sau albastru inchis. O sa arate mai bine. Si mai Adauga plante, ca te vor ajuta sa mentii apa mai curata.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Inca o imagine de ansamblu.

Ma duc prin Carrefour sa vad ce plante mai sunt de vanzare. Nu stiam ca trebuie asa mult plantat mi se parea ca e arhisuficient deja. Tztztz ce ti-e si cu incepatorii astia.

image
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote: Tztztz ce ti-e si cu incepatorii astia.

Mda, chiar asa, din pacate. Si mai ales cu cei cere nu pricep - sau nu vor sa priceapa - niste notiuni elementare atunci cind li sunt oferite cu bune intentii. In cazul in care colisele tale sunt mai mult masculi decit femele, praful se va alege de ele. Sau daca femele nu sunt pregatite de reproducere. O sa ti le faca masculul/ masculii harcea-parcea, mai ales ca nu au unde sa se ascunda. Plante nu - cele doua-trei pe care le ai in acvariu cu greu pot fi denumite plante - locuri de ascunzatoare pt femele nu si... ma opresc aici.

In sfirsit, pina la urma e acvariul tau si faci cum crezi, dar as vrea sa te intreb un singur lucru - ai citit ceva despre colisa inainte de a cumpara?

Si inca ceva - ai prea multi pesti pt 50-60l. smilie
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dolly hai sa lamurim povestea:

a) Pestii mei sunt urmatorii: 6 neoni * 2cm, 4 colise * 3cm, 2 sanitari * 3cm. Aritmetica simpla -> 12 + 12 + 6 = 30cm de peste. Acvariul meu are 44L de apa.

Astfel, conform tuturor posturilor de aici de pe site, eu am un acvariu subpopulat (pentru ca norma ar fi 1cm de peste = 1L de apa).
Te rog argumenteaza afirmatia ta, ca as avea prea multi pesti pentru un acvariu de 50-60L.

b) Am citit primele 5 pagini de pe Google legate de dwarf gourami. O singura pagina spune ca masculii ar fugari femelele (dar asta se intampla si in realitate, deci nu vad de ce femela nu s-ar piti sa nu poata fi gasita). Am cumparat in seara asta un Echinodorus mare si inalt, l-am plantat. Acum au si plante care acopera luciul apei. Si o sa mai cumpar ceva plante na, nu sunt Dumnezeu sa creez conditii perfecte dinainte, si sa nu gresesc, si totul sa fie echilibrat. Sunt egoist (am vrut pesti mai repede decat plante), si speriat (si le-am dat prea multa mancare - sperand sa ii mai linistesc 'alaptandu-i', si acum, la o zi dupa ce totul aparent a fost ok, a inceput sa puta rau de tot. Am schimbat apa, o sa fac zilnci sifonare si 10-20% schimbari si mergem mai departe).

c) Ma deranjeaza atitudinea de 'vaaai nu le face rau pestilor'. Mi se pare o atitudine ipocrita, stii ? Daca insisti sa le fie bine pestilor, ar trebui sa fii membra PETA si sa militezi impotriva acvaristicii, si lasatul pestilor in habitatul natural. Si atunci as crede ca da - este o idee importanta pentru tine. Dar oricum ai acceptat sa-i pastrezi tinandu-i in XY(Z) Litri de apa si sub neoane (ca la soare nuuu, cresc algele) si totusi sa declari ca vrei bine pestilor. Hmm ? Totul e statistic (masuratori in habitatul natural + observatii in captivitate) si nu ai cum sa stii garantat daca pestii sunt fericiti nici macar in mediul lor natural - dara-mi-te intr-un acvariu. Cel mult se poate spune ca daca stii statistica, si incerci sa fii 'pe acolo', problemele vor fi mai putine. De aici si pana la concluzia hedonista 'pestii sunt fericiti daca A, B, C' e mult drum insa si mult 'wishful thinking'.

Deci hai sa nu dramatizam. Nu am 100 de pesti in 50L de apa (ci doar 11), am 2 filtre in acvariu si aerare suplimentara, si continui - in ritmul in care gasesc plante care arata bine - sa bag si plante. NO2- < 1ppm, NO3- < 10ppm. KH este intre 6 si 10 (e ok pentru colisele care le am), PH este pe la 6.5 (atata pot vede pe test) - e ok pentru colise. Temperatura e la 26 de grade, ideal ar fi 24 pentru colise - dar la 28 se inmultesc deci suporta foarte bine si 26.

Asa ca eu ma stradui si sunt atent. Am gresit ca n-am pus plante de la inceput si ca am dat mancare exagerat (am vreo 6-7 feluri de mancare, inclusiv vreo 3 frozen, cu larve de toate cele). Dar e o gresala frecventa, si pana nu vedeam cat de rau e, nu as fi stiut niciodata cat inseamna de fapt 'mancare cat sa manance 2 minute'.
Un melc isi mananca mancarea in juma de ora! Iar sanitarii aceea cam prostuti o gasesc dupa 5-10 minute pe acolo pe unde cade. Deci ce, ar insemna sa nu le dau nimic de mancare ? Am vazut cat inseamna mult (pute dupa o zi doua), si cat inseamna suficient, incat sa nu puta.

Acum stiu si multumesc forumistilor care m-au sustinut. Insa sa nu dam o dimensiune tragica, tragice cu adevarat sunt putine lucruri. Moartea unui parinte, un accident nasol, etc...
[WWW]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

se calculeaza 1l/apa per cm de peste doar la pestii de mici dimensiuni cum sunt neonii ..la cei mai marisori se calculeaza altfel! cu alte cuvinte acvariul tau ar fi tocmai bun pt cei 6 neoni dar insuficient pt cei 4 colissa care o sa aiba la maturitate peste 5cm fiecare!
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa multe cautari [in incercarea de a-mi apara pielea], am gasit in sfarsit un site care m-a convins ca am gresit.

Toate citite intitial (multe!) spun de fapt cam aceiasi poveste, acvariu de minim 60cm (al meu are 60), si minim 10 gallons. Insa am gasit aici:

http://www.petfish.net/kb/entry/755/

unde spune:

Minimum Tank Size: 10 Gallon for 1st Dwarf Gourami & add 5 Gallons for each addition Dwarf Gourami


Deci, conform lor, ar trebui sa am doar 2 dwarf gourami in 45L, iar pentru 4 ar trebui sa am 100L. Hmm.. Nasol. De site-ul asta chiar nu am dat decat acum. Si cum toate erau generice, am aplicat si eu vechea regula cu 1cm/1L.

Ok, o sa vorbesc cu nenea de unde i-am luat daca pot sa duc doi inapoi.
Unde pot sa citesc mai multe ca sa aflu cat au nevoie pestii astia ? Ca asa, un singur site... oricine poate sa zica, la o adica, ca orice neon prospera in 20L de apa de peste!

Sincer mie mi s-a parut ca am un acvariu 'scurt' (in sensul ca atunci cand baga viteza ajung foarte repede in partea cealalta si parca si eu simt ca n-ar avea loc sa se desfasoare cumva si sa 'oboseasca'). Da' pe de alta parte, la ce viteza au pestiutii astia (nu neaparat colisele), cred ca si un acvariu de 2m e cam putin sa-i 'oboseasca' si sa simta si ei ca innoata.

Sa vedem, maine ma duc si vorbesc.
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote: 6 neoni * 2cm, 4 colise * 3cm, 2 sanitari * 3cm. Aritmetica simpla -> 12 + 12 + 6 = 30cm de peste. Acvariul meu are 44L de apa.

Astfel, conform tuturor posturilor de aici de pe site, eu am un acvariu subpopulat ....


Pai inseamna ca n-ai citit esentialul... Ia uite ce scrie la un post facut "sticky":

Calculul se face in felul urmator:
~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri)
~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un xipho [6 cm] are nevoie de 2x6=12 litri)
~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un ancistrus [10 cm] are nevoie de 3x10=30 de litri)
~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime. (ex.: un astronotus [35 cm] are nevoie de 4x35=140 de litri )

Se tine cont nu de dimensiunea pestelui la momentul cumpararii, ci de cea pe care o va atinge la varsta adulta!


Ia repeta calculul ala de aritmetica simpla si zi-ne si noua cat ar trebui sa aiba acvariul ... Se pare ca toate sfaturile primite pana acum cu privire la populare au fost doar pentru cultura ta generala... de aici si unele aprecieri...
Nu e cazul sa iei unele sugestii sau aprecieri ca atacuri personale... exista insa o tipologie a incepatorului care cere 100 de sfaturi, le primeste, si culmea: face tot cum i se pare lui mai bine... de aici tristetea faptului ca cei mai experimentati care chiar au ceva de zis isi tocesc tastatura degeaba...
Te asigur ca toti de pe acest forum iti doresc binele... Ideea generala e sa te bucuri de aceiasi pesti si nu sa te aprovizionezi periodic si sa-ti zici la un moment dat "Ce chestie... de cand sting lumina cateva ore pe la pranz, au inceput sa-mi moara pestii!..."
Succes!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am inteles, nici eu nu am atacat (sunt membri care mi-au raspuns la intrebari care mi-au fost de ajutor si le multumesc! Acest topic are deja 5 pagini totusi) ci m-am aparat.

Am protestat la tonul mesajului lui Dolly, care mi s-a parut nedrept pentru tot efortul pe care l-am facut. Am dat cateva sute de euro pana acum (cateva putine, sa zicem vreo 2), am citit o gramada de site-uri despre pesti, boli, alge, poze, etc, necesitatea de a avea bolboroseala pentru a creste suprafata apei si astfel sa creasca nivelul de oxigen dizolvat (CO2 nu ma intereseaza prea mult, deocamdata) si toate astea pentru ca sa mi se spuna in cateva linii ca nu pricep notiuni elementare. Come on!

Dar nu am nimic cu forumul sau cu membrii si imi pare rau daca s-a inteles asta. Incercam sa dovedesc ca totusi vreau sa invat, si sa ma apar fiindca nu am luat deciziile 'de nebun' ci mi-am facut 'tema' ma rog, cat am putut. Am avut rabdare o luna sa se cicleze nebunia, am verificat nivelele cu ce am avut la dispozitie, etc.

Nu poti totusi la inceput sa te comporti ca si cum deja te-ai luptat luni de zile cu alge, ti-au murit o gramda de pesti, ai muncit sa cureti acvariu pana ti-a venit acru, etc. Greselile sunt inerente la inceput, si ma bucur ca gresesc fiindca invat. Un expert este o persoana care a facut toate greselile posibile, totusi, nu ?

Revenind, luasem in considerare si ultimul rand din acel topic:
In final trebuie subliniat faptul ca valorile de mai sus sunt pur orientative.
. Mi-am zis ca daca am adaugat totusi si bolboroseala, ca acesti dwarf gourami o sa fie pe la vreo 5-6 cm de mari, ca probabil voi lua un filtru mai mare peste vreo 2 luni, ar fi ok sa-i cumpar.

Problema e ca intr-adevar, sunt mai multi pesti decat trebuie [daca se opreste lumina si nema bolboroseala] s-ar putea sa ii gasesc morti.

Am gresit, ok
N-a murit nici unul inca, si sper sa duc 2 inapoi cat mai repede.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:sa mi se spuna in cateva linii ca nu pricep notiuni elementare.
Pai e o notiune elementara sa folosesti in calculul respectiv dimensiunea la maturitate a pestilor - 4 cm la neoni ....... daca socoteai corect, ajungeai singur la concluzia c-ai un acvariu suprapopulat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ludwigia e o planta care vrea mai multa lumina. scoate toate tijele, si planteaza-le in mijlocul acvariului, putin inspre spate, dar astfel incat sa fie direct sub lumina. astfel va creste mai bine si mai des.
anubiasul pune-l intr-unul din colturi, ca prefera lumina mai putina, si agata-i radacinile de una din pietre. poti folosi si sfoara pentu a le agata mai bine de piatra. sau cauta sa cumperi o butura micuta si misto pentru anubias

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu'"][quote:b6b7f64b3a="viulian wrote:sa mi se spuna in cateva linii ca nu pricep notiuni elementare.
Pai e o notiune elementara sa folosesti in calculul respectiv dimensiunea la maturitate a pestilor - 4 cm la neoni ....... daca socoteai corect, ajungeai singur la concluzia c-ai un acvariu suprapopulat .


Ok OK GATAAA! Am priceput Point made!
Azi la pranz ma duc sa vb cu nenea sa accepte inapoi colisele (nu vreau banii pe ele) da macar sa le dea la altu care e apt sa le tina. Sper sa le ia. Daca imi da acceptul, maine i le-am dus.
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Uau, ce activitate furibunda pe topicul asta. Oamenilor, eu il cunosc personal pe viulian, si ma simt oarecum personal raspunzator pentru greselile lui. Am incercat sa il "indrept" pe calea cea buna, dar incepatorii sunt predispusi greselilor, si e greu de la distanta asa mare. Va rog acceptati-mi scuzele.

Oricum, stati linistiti, ca viulian este un om inteligent si cumsecade. Drept dovada isi repara greseala. Asta nu-l scuza totusi de greseala tuturor incepatorilor care intreaba si nu urmeza sfaturile celor cu mai multa experienta (dupa cum zicea si Lofty). Acum, revenind la subiect, calculul cu pestii este pus "sticky" la "Coltul incepatorului", adica aici.

viulian wrote:Nu poti totusi la inceput sa te comporti ca si cum deja te-ai luptat luni de zile cu alge, ti-au murit o gramda de pesti, ai muncit sa cureti acvariu pana ti-a venit acru, etc. Greselile sunt inerente la inceput, si ma bucur ca gresesc fiindca invat. Un expert este o persoana care a facut toate greselile posibile, totusi, nu ?
Imi vine acum un proverb care se potriveste de minune, insa ezit sa ii dau citire, ca sa nu jignesc pe nimeni. :-)

viulian wrote:Pestii mei sunt urmatorii: 6 neoni * 2cm, 4 colise * 3cm, 2 sanitari * 3cm. Aritmetica simpla -> 12 + 12 + 6 = 30cm de peste. Acvariul meu are 44L de apa.
Pe langa greseala ta legata de dimensiunea pestilor in calcul, vad ca ai uitat de melci.

viulian wrote:Mi-am zis ca daca am adaugat totusi si bolboroseala, ca acesti dwarf gourami o sa fie pe la vreo 5-6 cm de mari, ca probabil voi lua un filtru mai mare peste vreo 2 luni, ar fi ok sa-i cumpar.
Daca filtrele ar fi de ajuns pentru a rezolva problema suprapopularii, atunci n-ar mai fi o problema. Chiar daca ele ajuta (mai mare suprafata de colonizare pentru bacteriile denitrificatoare), nu rezolva problema complet. Si mai ai de luat in calcul si nevoia de spatiu ale pestilor. Am observat ca lumea (99% din forumisti, nu doar tu viulian, stai linistit) ia tabelul la care am facut referinta mai sus, si populeaza cu pesti la limita maxima. Eu personal am avut intotdeauna mai putin decat zicea tabelul (tocmai pentru ca am l-am interpretat ca maxim). Nemaipunand la socoteala ca e mai usor de intretinut un acvariu care e mai putin populat. Dar cred ca am mai vorbit despre asta in alt post.

Astea fiind zise, admir faptul ca ti-ai aruncat cenusa in cap si ai recunoscut ca ai gresit, si in plus iti vei repara greseala. Dupa cum vezi ne pasa. Sa te bucure asta, ca cel mai rau lucru care ti se poate intampla pe forum nu e sa te certe lumea c-ai gresit, ci sa nu te mai bage in seama din cauza ca nu urmezi sfaturile.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc Anubias.

Am fost la magazin, oamenii nu vor pestiutii inapoi. Un membru pe forum s-a oferit sa-i preia el, dar din pacate zilele astea ajung foarte tarziu acasa prins cu munca si cu studiile..

Cand am ajuns la acvarist acolo, mi s-a facut aproape mila sa duc pestii inapoi. La mine macar sunt 4 in acvariu, dar in acvariul lui (o idee mai mic) stateau vreo 10. S-a tot luat de mine (ca da, si dumneavoastra v-ati dezolta mai frumos intr-o vila cu o gramada de camere, cu piscina, etc).

Mdea. A zis ca nu ii vrea inapoi [probabil fusese bucuros sa scape de ei]. Voi rezolva problema cat de repede voi gasi timp.
[WWW]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

era normal sa nu ii mai vrea innapoi ca doar deaia ii are la vanzare si nu la inchiriere :-) oferta ramane valabila
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, azi de dimineata, primele victime in acvariu. N-am gasit doi neoni.... M-am uitat dupa ei de-am turbat, nimic. Revenind mai devreme acasa, nu mai era nici al treilea.

Dupa ce m-am perpelit toata ziua nepricepand unde ar putea fi (pe fund nu erau, sus nu erau) mi-am zis ca poate nu m-am uitat cu atentie. Am cautat iar, nimic. Intr-un final, nush cum imi arunc privirea si pe geamul pe care era fixat filtrul, si vad.. in umbra.. cum luceau 2 ochi! Ma mai uit odata, da, erau 2 ochi de neon! Am ridicat usor filtrul pana la suprafata apei, pana cand a tasnit de acolo. Saracul, al 4-lea, traia!).

Tot manant de problema cu mirosul (pe care am descris-o in alt topic, considerand ca e bine de stiut si pentru altii ) am zis, daca tot eram cu filtrul sus, sa scot niste apa si sa-l mai spal odata. Rotind-ul, am mai zarit, in spate, incovrigat intr-un orificiu de admisie de apa cred, inca un neon. Din pacate mort

Asa ca deocamdata doar unul e disparut.. Conditiile din apa sunt bune cf. testelor aparent [nu stiu nivelul de oxigen], asa ca si pe cel inca negasit in dau pe seama curiozitatii de a vedea ce e cu filtrul sau prin spatele aluia pe acolo...
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da, trist

Mie mi s-a intamplat cu un SAE care a intrat pe tevusca aia verde orizontala, in cautare de alge fragede. Cum era verde, nu l-am vazut cand am reconectat tubul care lega de filtru, si a murit impins in capatul opus al acelui tub de catre presiunea creata de filtru. Si l-am cautat 3 zile, pana am observat unde e, dupa ce apa a capatat un miros nasol tare. De atunci am fost foarte atent cand lucram la filtru.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com