[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pt. achizitionare cativa pesti/melci/plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Tip1. Trebuie sa pui mai mult accent pe prevenire, fiindca alga aceea ai adus-o cu ceva in acvariu. De multe ori se "gaseste" si in comert pe plantele care sunt spre vanzare sau in fecalele pestilor din acvarii infectate. In primul rand aceste plante si pesti nu trebuie cumparate. Dar daca le-ai cumpara deja, inainte de a le introduce in acvariul tau, plantele infectate trebuie curatate, indepartate partile afectate si trecute printr-o baie de hipoclor diluata cu apa 1/20 parte. Anubiasul rezista 4 minute timp in care specia acesta de alga moare, dar si restul plantelor este foarte afectat. Plantele trebuie clatit bine in apa dupa tratament. Pesti trebuie tinuti in carantina 3-4 zile pana ce sistemul lor dicestiv se goleste.
Tip2. Procura specia de peste Crossocheilus siamensis, si le mananca.Alga nu dipare dar este tinua in frau. Cum ai indepartat pestele creste din nou.
Tip3. Cumpara Algovec de la Sera, mie nu mi-a eliminat-o dar mi-a redus-o simtitor, abia ici colo mai vad cateva fire din ele.
Tip4. Daca vrei sa le elimini total, indeparteaza pesti din acvariu si foloseste o solutie cu cupru exp. Cu2SO4 si tine concentratia cuprului la 0.5 mg/l, 7-10 zile. Pt verificarea concentratiei de Cu se gasesc in comert indicatoare, sau cum li se spune. :-) Mi le-am amintit: TESTE. Dupa cele 7-10 zile schimba apa 50% iar dupa 2 zile iarasi 50% si pot sa pui pesti inapoi.
Atentie> tot ce intra in contact cu acvariul (plasa, etc.) trebuie dezinfectate cu hipo sau Cu2SO4 si clatite bine.
Iti recomand sa folosest metoda a 3-a si pe viitor metoda 1. Numai in caz excepional 4.
Scuze pt eventualele greseli de ortografie.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Tip1. Trebuie sa pui mai mult accent pe prevenire, fiindca alga aceea ai adus-o cu ceva in acvariu. De multe ori se "gaseste" si in comert pe plantele care sunt spre vanzare sau in fecalele pestilor din acvarii infectate. In primul rand aceste plante si pesti nu trebuie cumparate. Dar daca le-ai cumpara deja, inainte de a le introduce in acvariul tau, plantele infectate trebuie curatate, indepartate partile afectate si trecute printr-o baie de hipoclor diluata cu apa 1/20 parte. Anubiasul rezista 4 minute timp in care specia acesta de alga moare, dar si restul plantelor este foarte afectat. Plantele trebuie clatit bine in apa dupa tratament. Pesti trebuie tinuti in carantina 3-4 zile pana ce sistemul lor dicestiv se goleste.
Tip2. Procura specia de peste Crossocheilus siamensis, si le mananca.Alga nu dipare dar este tinua in frau. Cum ai indepartat pestele creste din nou.
Tip3. Cumpara Algovec de la Sera, mie nu mi-a eliminat-o dar mi-a redus-o simtitor, abia ici colo mai vad cateva fire din ele.
Tip4. Daca vrei sa le elimini total, indeparteaza pesti din acvariu si foloseste o solutie cu cupru exp. Cu2SO4 si tine concentratia cuprului la 0.5 mg/l, 7-10 zile. Pt verificarea concentratiei de Cu se gasesc in comert indicatoare, sau cum li se spune. :-) Mi le-am amintit: TESTE. Dupa cele 7-10 zile schimba apa 50% iar dupa 2 zile iarasi 50% si pot sa pui pesti inapoi.
Atentie> tot ce intra in contact cu acvariul (plasa, etc.) trebuie dezinfectate cu hipo sau Cu2SO4 si clatite bine.
Iti recomand sa folosest metoda a 3-a si pe viitor metoda 1. Numai in caz excepional 4.
Scuze pt eventualele greseli de ortografie.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

am uitat:
PS. fa rost de plante plutitoare care cresc repede in acelasi mediu cu algele si halesc elementele nutritive din fata lor.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

daca vrei sa vezi imaginea pestelui http://www.freeweb.hu/akvarisztikalap/images/cikk/image001.jpg
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi!
Evident, probleme

a) Sa mut in alta parte pestii nu prea pot (nu am un acvariu de backup)..
b) Sa cumpar pestiutul acelas iar nu prea pot.. am acvariul deja supra populat.

Eu folosesc Algumin, o face sa dispara aparent complet, dar la 3-4 zile dupa incepe sa apara iar. Asa ca nu mai folosesc Algumin.
Am redus cantitatea de lumina de la 8 ore la 7 ore, insa vreau s-o duc catre 5 ore (eventual cu pauza la pranz).

Dupa ce am refacut kH-ul, am adaugat niste os de sepie (rupt asa.. cam cat o moneda de 0.5RON). Vad ca populatia de physa a luat-o la vale. Am vazut cativa puiuti mici mici. Poate or hali astia.. Ce sa zic. Algele astea aparusera si ca niste puncte verzi pe geam; ancistrusul trecea peste ele dar ramaneau in continuare.
Imi pun sperantele in melci..
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Asa cum ti-a scris Anubias ai staghorn nu stiu cum se spune in romana. Ai noroc fiinca alga aceasta ne este periculoasa, si se raspandeste greu. Apare cand ai amonia crescuta si CO2 lipsa. Poate cu CO2 nu rezolvi, dar ai grija la hranire. Din resturi si fecale nivelul amoniei da peste cap si asta e...
succes
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salutii!

Uite am revenit.. La aproape 3 luni de cand am inceput acvariu - inca am o gramada de invatat; o luase razna iar am reusit cat de cat sa-l aduc pe linia de plutire

a) Din cauza ca imi aparusera niste alge, am urmat sfatul de reduce totusi cantitatea de lumina la 6 ore pe zi. Faptul ca NU am avut un substrat gros cuplat cu lipsa luminii a dus in timp la scaderea vigurozitatii plantelor (care se rupeau usor, si nu mai aveau hrana suficienta, etc) si pana m-am prins eu ce se intampla [mindframe-ul era ca acvariul sa mearga mai bine si sa fie mai frumos!] de fapt ajunsese aproape deplorabil la aspectul plantelor.
M-am apucat sa studiez iar, si am gasit multe locuri unde se spune ca de fapt plantele ar trebui sa aibe intre 12 si 14 ore de lumina pe zi.
Pac am pus temporizatorul la 14 ore, am adaugat fertilizant atat de apa (lichid) cat si pastile, si in cateva zile apa s-a limpezit la loc.

Algele exista in continuare si cresc - dar nu par a creste repede, cat timp studiez eu problema.

b) Mi-a murit un melc de physa (aia mici). Cand m-am uitat la carapace, era perforata. Nici Pomacea n-o duc bine, aproape ca s-au albit (parca n-au pigment deloc, iar carapacea devine cam roasa). Din pacate fix in perioada asta e o criza de broscute de calciu (pt broaste) asa ca nu stiu ce sa le fac mi-e mila de ei.

Am masurat calitatea apei (nu am gasit inca teste de NOx separate, dar mai caut) :
Ca: 40mg/L
kH: 4
Fe: 1mg/L
GH: 7 dGH
pH: 6.5 - 7
Temperatura: 25.5

2 poze - voi mai atasa una cu ceea ce pare a fi 'brush algae' dar diseara, sa-i fac o poza clara.

Vedere de ansamblu:
image

Coltul din dreapta (2 Ancistrusi se harjoneau pe mopan):
image
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Cu lumina ai cam sarit dintr-o extreme intr-alta
cel mai bine e sa fie cam 9-10 ore pentru lumina intensa (mai mult de 1W/litru), 10-11 ore pentru lumina medie (0.5 W/litru) si 11-13 ore pentru lumina slaba (sub 0.5W/L).
Altfel risti sa dai din nou in alge, si sunt sigur ca nu vrei

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cam da cred ca am pe la umm... 35W la 44L de apa.

Oricum, mai facusem o duma. Cand se stricasera plantele (adica erau moi rau si se rupeau frunze din ele), acvariul era extraordinar de murdar. Trebuia sa schimb apa la 2-3 zile fiinca imediat se depuneau chestii de la pesti si se vedea nasol.

Disperat, am zis hai sa spal filtru sa vad ce are. Cu surprindere am observat ca buretele era curat bec. Insa pe gura de absorbtie a de la filtru s-a strecurat o frunza (cred ca plutea vertical) si blocase puternic in interior, unde apa era impinsa de elice.

Noroc ca eu mai tin un filtru si nu murisera bacteriile

Uf.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cum ziceam - iata poze si cu alga:

image

Si inca una:

image

Caracteristicile din acvariu:

Ca: 40mg/L
kH: 4
Fe: 1mg/L
GH: 7 dGH
pH: 6.5 - 7
Temperatura: 25.5



Cred ca e BBA - nu seamana perfect cu ce-am vazut pe net, dar asta pare a fi, blaniţă. Am pus filtrul mai dedemult sa pata stramb (ca sa reduc curentii pentru colise) si alga a aparut acolo unde apa cam sta - in coltul celalalt.
Doar ce am mutat iar filtrul sa sufle in diagonala..

Oare BBA sa fie ?
[WWW]
Geo
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:45:02
Messages: 30
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu stiu sigur cum se numeste dar si eu am incercat sa scap d alga asta d muuuulte ori....apare la anubias si pe filtru care este identic cu al tau....schimb apa zilnic,am redus lumina la 10 ore pe zi mancare le dau din 2 in 2 zile. daca le dai jos cu mana si urmezi pasii de mai sus o sa scapi de ele fara probleme :-)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com