[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"El Grande"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu folosesc 2 hw 302. le poti gasi si sub denumirea de sunsun ..
cel mai ieftin l-am gasit cu 220 de lei.
primul l-am luat anul trecut, si nu l-am desfacut de atunci( e plin cu siporax) si al doilea acum 2 luni (plin cu lava si zeolit)..
[Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

De gasit le am gasit, stiu si preturile si parerile celor care le au folosit. Tocmai de asta am optat ptr ele.
Multumesc.
Intrebarea era alta daca e mai bun sau nu modelul cu pompa in acvariu fata de modelul clasic cu pompa in capacul filtrului.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu cred ca e neaparat mai bine, ci doar te scapa de problema cu aerul in canistra..
in rest tind sa cred ca pompa se va chinui mai tare si se va uza mai repede din cauza apei nefiltrate pe care o circula..
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

@anca, eu am SunSun 403B, cu UV. Merge din Februarie anul trecut. Este plin cu 5 litri de siporax si mai si trage prin doua canistre de inox pline cu 25 litri de lava. Primul model postat de tine nu stiu nimic, dar nu sunt incantat de modelul cu pompa separata. Eu sunt multumit de marca Sun, visavis de pret.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Stiu ca sunt multi care folosesc cu succes aceasta marca de filtru. Atât timp cat are garantie doi ani nu am nici o problema plus ca se gasesc si piese de schimb la ele.
Ca sa nu mai zic ca toate filtrele interne pe care le am avut, si au fost cateva, erau chinezesti si au facut treaba buna de fiecare data.
Cred ca merg pe varianta clasica.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Ce insemna asta ca am prea mult? Asa e logic daca valoarea cea mai mare este jos si eu nu am ajuns la ea.
Pun si o poza si astept sfatul vostru.


Inseamna ca ai undeva la 20 ppm potasiu.
JBL recomanda intre 15 si 20 ppm, eu stiam si de valori pana la 30. Dar oricum, e o valoare buna.
Acum, tinand cont de lipsa ta de lumina in ultima perioada, se poate ca plantele sa nu fi absorbit la ritmul normal.
Eu zic sa mai faci un test si saptamana viitoare, cand plantele sunt mai ok.

Ancamarketing wrote:
PS: Multumesc Stefan ptr Altheranthera e superrr


Ma bucur ca iti place, sa creasca mare si sanatoasa!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Eu unul.... raman la ideea de 504.... tu esti libera sa faci cum doresti ;)

sv_costin wrote:nu cred ca e neaparat mai bine, ci doar te scapa de problema cu aerul in canistra..
in rest tind sa cred ca pompa se va chinui mai tare si se va uza mai repede din cauza apei nefiltrate pe care o circula..


La varianta de a inversa locul si sensul pompei... te-ai gandit? Fa un exercitiu de imaginatie ;) Ai sa vezi cum poti filtra cu "doar 15W" un acvariu de 700L... "cu discusi".

Ps: uneori "e bine" sa mai citim si articolele lui Kiru`.... alea cu "timpi retentie / circulatie/ debit"... etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2015 23:06:50


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu banii pe care ii bagi in canistre si i-ai bagat pina acum, faceai un sump. Nu e deloc complicat si
nu ai nevoie de nicio gaura de supraplin daca nu folosesti schimb la picatura.

Filtrarea e dificitara, cu siguranta, dar temperatura si KH nu te ajuta la plante. Sebi a mentionat experienta
mea cu discusi in planta, pe care chiar i-am crescut de la 8-9 cm la 15-18, dar a uitat sa mentioneze un lucru important:
schimb zilnic de 50 de litri de apa la 400 de litri de apa si doar apa de osmoza cu aditie de saruri de reconstituire si
minerale pentru discusi, la un KH de 2-3. Si nu am avut plante superpretentioase.

Deci da, se poate, dar e mult de munca sa gasesti echilibrul intr-un asemenea setup.

@dandumitru eu nu prea sint de acord cu solutia propusa de tine cu schimb de 25% la 2-3 saptamani, va apare
efectul de build-up pentru multe elemente si dezechilibrul e la un pas. Indiferent de ce filtrare exista, schimbul de
apa inlatura efectul de buildup nu doar pentru nitrati ci pentru orice mai introduci in acvariu. Ori chimia din
acvariile noastre inca nu o cunoastem bine in lipsa unor teste relevante.

Anca - Sebi are dreptate, mai citeste si tu putin partea aia cu filtrarea pe care o am expusa pe forum ca sa poti
dimensiona corect filtrarea functie de incarcarea biologica mare pe care o ai.

Just my 2 cents

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2015 00:13:38


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Nu pe partea cu filtrarea si calitatea apei faceam referire Dragos... ci pe faptul ca tu ai reusit sa cresti discusii ok "doar cu granulat". Ca e NLS.... e alta poveste, la fel si "felul apei" ;)

Referitor la "canistre" si sistemul de filtrare: am vazut in Ungaria un acvariu de "700+" litri..... tinut cu un filtru DY facut din teava de canalizare, de aia portocalie. Diametrul generos, inaltimea tubului (cam 1,5m) ma pusese pe ganduri..... Am intrebat "la misto" de debitul pompei deoarece avea cam 30-40L de Siporax inauntru.... la care omul imi raspunde "senin": am pompa de 1000L/h.... Holbez ochii la el si tipul zambind... mi-o arata: era atasata pe furtunul de retur si deversa apa incet in acvariu.

Atunci am inteles "logica": principiul gravitational.... teava etansa, apa cade in recipient pe jos.... si urca din inertie pana aproape de nivelul acvariului.... pompa de 1000L... nu face decat sa suplineasca "diferenta de nivel" si sa ajute apa sa treaca "hopul" peste buza acvariului....
Debitul fiind mic.... filtrarea biologica era eficienta. Nimic de zis.... baiat destept tipul!

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, dar din pacate astazi am o zi de aia incarcata la serviciu, abia am citit ce mi ati scris, am sa aprofundez in week-end. (Diseara merg la concert cu Loredana-Reveria )
Dragos stiu ca tu sustii foarte mult filtrarea cu sump dar precizez ca filtrele au vreo 18 luni distanta de cand au fost / vor fi achizitionate, asa ca nu am bagat banii o data.
Sincer eu inca mai sper sa gasesc un echilibru la bazinul meu, eliminand unele plante, daca totusi nu reusesc am sa renunt la discusi, dar numa incanta deloc ideea deoarece sunt pesti frumosi si spectaculosi, chiar si astia pociti ai mei
Sebi, am sa citesc mai bine despre filtre si sa vad care are si capacitatea pentru material filtrant mai mare.
Stefan bineinteles ca repet testul saptamana viitoare, daca asa spui tu, ca doar e al tau. . Maine poate reusesc sa schimb apa si Luni fac testul din nou.

Numai bine

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote: Maine poate reusesc sa schimb apa si Luni fac testul din nou.


Fa luni unul si mai fa si vinerea viitoare unul.
Testul e plin, eu l-am folosit doar de doua ori parca si am si o rezerva (ma temeam ca n-o sa mai gasesc ), deci este de unde

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am schimbat sambata cam 40 % din apa si ieri, marti, am refacut testul de Potasiu si a iesit acceasi valoare adica aproximativ 20 ppm . Il repet si vineri sa vad ce se mai intampla.
Incepusem sa ma indoiesc de Vimi dar acu' ca ies testele bine ii dau dreptate lui Pavelescu.

PS: Ieri am montat si filtrul Sun Sun de 1400 l/h, deocamdata doar sa plimbe apa ptr ca nu mai am buget de medii (are doar burete si inelele ceramice din dotare, il voi umple tot cu Siporax.), poate mai scap de suspensiile din apa.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Astazi am maritat discusii, i am dat cu inima stransa si acum îmi pare rau.
Pana sambata umplu cea de a doua canistra cu Siporax, si confectionez reactor din filtru de apa de 10.
Daca dupa toate astea tot nu merg plantele asa cum trebuie NU mai vorbesc cu voi niciodataaa .
Oare o pereche de Altumi cresc la 25 grade??!!!

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Din pacate nu-ti poate garanta nimeni ca o sa ploua cu lapte si miere, dar cu siguranta va fi mai bine.

Scalarul "maidanez" creste foarte bine la 24 de grade (se mai ridica cu 2-3 grade temperatura doar daca vrei sa-i imperechezi)

Altumi nu stiu..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut Anca. In canistra iti intra 5-6 litri Siporax.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Asa am socotit si eu dar am bani numa de 4 litri si in primul sertar am sa las deocamdata inelele ceramice cu care a venit filtrul.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Daca dupa toate astea tot nu merg plantele asa cum trebuie NU mai vorbesc cu voi niciodataaa .


Usor usor o sa mearga!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Oare o pereche de Altumi cresc la 25 grade??!!!

Nu ! 28-30 da ,stai ca apare si dar-ul, o pereche confirmata de altumi -mult mai scumpa decat una buna de discusi, plus ca daca vrei sa fie maestuosi si mari au nevoie de 70 cm inaltime la bazin exemplarele reusite au intre 40-48cm inaltime , mai rar asta din urma, dar si aici e chestie de genetica si conditii asigurate,au nevoie de 3-4 ani sa creasca ;vorbesc aici de adevarati altumi: Orinoco, Inirida, Atabapo, exista si pseudo altumi ex. altum peruensis (Rio Nanay) seamana destul de mult dar sunt ceva mai mici .Si aici si la adevaratii altumi in comert sunt o gramada de hibrizi(tzepe) , in faza de puiet greu de deosebit de cei reali , la adulti tot ce e mai mic sau cu inotatoare scurte e departe de adevar(plus restul caracteristicilor specifice). Avem in tara pe cineva din Orastie care i-a reprodus si crescut si are pui de vanzare la un pret foarte bun(daca totul merge bine primesc si eu cativa saptamana viitoare). Asa ca idee imagine luata de pe net ,dar sunt si mai mari ;
[Thumb - altumscalar.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2015 13:33:44

[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Ocean, m am documentat si eu intre timp si vroiam sa spun Scalari peruaensis care seamana cu Altumi.
Are cineva in Iasi de vanzare dar mi se par corciti tare.
http://olx.ro/oferta/pesti-acvariu-pterophyllum-altum-peruensis-scalari-schimb-ID2P9Ez.html#1d4a47324a
Daca ai chef sa arunci un ochi pe aici si sa mi spui daca sunt departe tare de adevar. Multumesc.
Apreciez sfaturile tale dar eu nu o sa cresc niciodata pesti F1 ma multumesc sa fie cat mai aproape de adevar.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cei din Orastie sunt F3 nu F1 pot fi tinuti fara probleme in apa de retea, uite iti pun ceva poze cu peruensis : primul e fals ,ceilalti sunt cosiderati ca buni -toti sunt veniti cu aceeasi tura de wild ,pe Finarama se discuta ca sunt hibridizari si in natura, in afara de posibilele tzepe, pestii sunt de la exportator direct , cel putin pentru Rio Nanay criteriile le vezi marcate in poze dar din cele acceptate in general : saua nazala vizibila ,punctele red sau black (nu todeauna la fel de vizibile) si lipsa dungilor din coada pe portiunea centrala-se vad putin pe margini dar nu pe centru
[Thumb - DSC_0054_PeruvianScalare_Diagnostic.jpg]

[Thumb - DSC_0063_RioNanayPeruvianAltum_Diagnostic.jpg]

[Thumb - 1185682_360144937455027_427291881_n.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 13/03/2015 20:09:31

[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com