[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Dennerle  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Intradevar, Rotala najenshan arata excelent. S-a adaptat si la mine cea cumparata de la Animax dar are nevoie de mai multa lumina. A ta e meravigliosa. Sunt tare curios cum o sa arate Eusteralis Stellata cand se va indrepta.

Mananca si Microrasborele larve Chironomus?
Le place? Nu le pui cam mult?

PS:punct focal nu focar

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

se pare ca rotala noastra , nu este prea pretentioasa la adaptare, la mine a venit din timisoara. Si eu abia astept sa creasca plantele noi si sa se indrepte cred si eu ca le-a prins reumatismul pana la mine prin atata frigm, e normal sa le doara coloana :-)
cat despre mancare, le dau mult acuma ca sa citez putin " pai imi sunt foarte simpatici dragutii de ei , mi-e mila sa-i tin flamanzi " na pai is micuti , ii indop putin , mai ales ca Microrasboras G au venit saracii din Thailanda parca si au suferit vreo 2 saptamani greva foamei.

P.S. Ai dreptate, acuma mi-am dat seama ce am scris .. Mc de corectura, si ca ai scris mic incat sa nu-si dee seama lumea ....... hahahahha
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Update:
vreau sa incep cu prima zi, asa arata
image

acum ce e nou ziua 28:
incep cu prezentarea algelor mele , Fuzz aglae

image
image

Planta nou introdusa: Anubias nana

image

Pesti noi introdusi: 2xOto vestitus

image


Poze de sus

image
image
image
image
image

Detaliu Stanga

image

Detaliu Dreapta

image

Ansamblu

image

Si un clip micut, zic eu ca e destul de linistitor. Se poate totusi observa obiceiul vechi la pestele CAE, in jurul reactorului.
Primul meu Aquascape..
http://www.youtube.com/watch?v=EZUY6ZZkq3w
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline


Blyxa arata mai bine ca la mine

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

poate ii place apa mea cine stie ...
kh 17
gh 14
fe 0.1
po4 <0,05
nh4 0,1
no2 0.025
ph 6,7
black_man_ady
Member

Joined: 11/11/2008 00:11:12
Messages: 100
Location: iasi
IP:
Offline

Foarte frumos acvariu dar un singur lucru nu imi place: cum e asezata blyxa. In rest frumos ...imi place ca ai pus si o piatra si nishte lemne.
Asteptam sa vedem cum evolueaza.
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

bine ca-mi zici acuma cand am bagat apa in acvariu si curgea prin casa ca tu nu tineai furtunu (glumesc) nu puteai sa-mi zici atunci ideeile ))
ma bucur ca-ti plac lemnele si pietrele. daca mai tii minte e roca aia mare care mi-ai adus-o tu de la sf ana
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nu pot sa zic decat un sincer BRAVO
imi place la nebunie, iar clipul este super ...devin din ce in ce mai fascinat de neonii tai

tine`o tot asa , arata super, inca o data jos palaria

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

multam am vazut in piata azi Paracheirodon innesi pretul de 3.5 ron bucata sau 3 ron la o cantitate mai mare, problema e in felul urmator, nu seamana identic cu ai mei, au un pic mai mult ros, iar cei care ii vand , am mai cumparat de la ei neoni clasici si la maturitate erau deformati genetic, gen umflaturi coloana stramba, etc si nu am fost singurul. ma bucur ca-ti place clipul , pe mine ma relaxeaza, doar ca e scurt da ma uit la al meu live :-)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Radule, a cam venit timpul sa te apuce de cosit.
Eu as incepe cu Aromatica. Faci si tu o ciorba cu aroma Sa stii ca miroase fain.

Iar despre Blyxa...nu te ingrijora. Nu e tarziu sa modifici putin layout-ul.
Mai ai loc in fata.

Mai vorbim.
Vezi sa nu te bronzezi de la tuburi

PS: Fac si eu haz de necaz.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu stiu exact cum se tunde L aromatica, dar din cate stiu, se taie din varf, astfel ii da pui pe langa.
Iar despre blyxia... deja am produs un mic dezechilibru cand am scos alternanthera. Momentan raman toate asa cum sunt. mie unu imi place cum sunt asezate :-)
Nu ma prinde pe mine bronzu doar pestii sufera lumina intensiva :-)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

La Limnophila aromatica se tund varfurile, in cazul tau cred ca 15 - 20cm,
si apoi se replanteaza, daca e nevoie. Daca nu oricum va da mai multe ramificatii din locul in care ai taiat.
Daca replantezi ai grija la distanta. Sa nu se umbreasca una pe alta.

Bafta !

Sergiu C.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Hm...... eu credeam ca dupa ce ajunge la suprafata si creste paralel cu luciul apei, o tai astfel incat ce am taiat sa ramana la suprafata si tot odata sa am un varf oarecum suficient pentru replantat.
Sa stii ca pana acuma chiar nu am avut grija de lumina care ajunge la fundul apei si am replantat fire de L Aromatica chiar in umbra. Vad ca se dezvolta destul de binisor, doar ca am o treaba cu reflectoarele, stii tu despre ce e vorba. cred ca ineseara o rezolv si pe asta
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ia uitati-va aici cum face Nenea Val cu Limnophila aromatica. Io sper ca nu se supara (doar a postat pe forum ) da' meseria se mai si fura.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

in fine, e un pic ciudata treaba aici.... pagina 6 zice ca nu exista. m-am speriat am zis ca a disparut cu totul
o mica tunsoare.
image

stiu ca nu se vede alga, dar daca ai baga atent live se vede si e foarte urata.
dupa ce mi-a facut minunatia reflectorul... mi si cazut am impresia ca statea atarnat si batea lumina exact in peretele de sticla la acvariu. Ce sa fac daca sunt mester bun
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

test
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu.U wrote:in fine, e un pic ciudata treaba aici....


am postat la anunturi klegat de asta
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mai bag odata link-u' spre ala care tunde plante. Vedeti filmuletele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Porcu wrote:Mai bag odata link-u' spre ala care tunde plante. Vedeti filmuletele .


Va avertizam ca filmuletele contin imagini socante. Un nene taie varfuri frumoase si sanatoase de plante, fara mila si fara nici cea mai mica remuscare.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

da @val ai dreptate, Porcu am vazut filmele. am inteles ideea. Oricum momentan nu am ce sa tai asa si nici L aromatica nu pot sa o distrug in halul ala, practic metoda lui val, dealtfel eu tot asa o taiam, doar ca o diferenta fata de ce face el , este ca eu tin mai mult tulpinele, nu le schimb dupa a 2-a crestere :-) ce am invatat de acolo din filmulete , e taierea aia in valuri.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com