[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Dennerle  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Buturuga e belea (fie-mi scuzata expresia). Problema este urmatoarea: pui ceva plante pe ea? daca da, cat de mari? Anubiasi, muschi? Ma tem de faptul ca-ti va acoperi toata partea stanga spate si nu stiu ce se va mai vedea din aromatica sau ce ai tu acolo.
Daca ai punea-o exact pe mijloc, in spatele Ricciei si al Blyxei? Ai acolo cateva fire de ceva, care ar putea fi mutate putin spre stanga.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

apoi daca o pun in mijloc..... nu fac decat sa impart toata simetria mea nu fac nimica, Iara o sa primesc certuri pe tema asta....
Sa stii ca m-am gandit la umbra care o poate face... si nu prea are cum. Am sa o pun pe verticala, Iar ce e gros sta la baza, deci nu face nicaieri, iar sus sunt crengutele alea doua, ca doua coarne de cerb,,,
Si plante vor fi : HC (idee preluata de la alt coleg de pe forum) + java + anubias
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si inca ceva. Poate nu sunt eu cel mai inspirat (de fapt este o certitudine ), dar in crapatura aia n-as sta pe ganduri si as baga un Anubias petit
Rog uniti cu postul anterior. Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pune-o unde vrei tu numai verticala sa nu fie cao sa arate ca un "erection dans le coeur du Paris"

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Radu.U wrote:Sa stii ca m-am gandit la umbra care o poate face

Nu la umbra m-am referit. Nu va face, decat acolo unde are "amprenta la sol". Ma refeream la faptul te va impiedica sa vezi ce este dincolo de ea. Va fi un obstacol in fata tufei de aromatica
Poate poti s-o impingi putin mai in spate, astfel incat tufa s-o inconjoare, de fapt s-o incadreze putin.
Oricum, cred ca te vei edifica doar atunci cand vei incepe sa te joci cu cioata prin acvariu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:apoi daca o pun in mijloc..... nu fac decat sa impart toata simetria mea nu fac nimica, Iara o sa primesc certuri pe tema asta....


Nu te cearta nimeni. Doar ne dam cu parerea. Pana la urma tu o ceri.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alber, ai dreptate.... oricum am eu grija sa mi se vada plantele
Sergiu... buturuga de la tine va sta culcata. dar cealalta, va sta drept :-) nu neaparat ca nu as vrea sa o culc... dar sincer unde :-)

si respect sfaturile, deoarece asa e corect, mai bine nu le cer si nu deranjez pe nimeni, daca fac tot dupa capul meu. Oricum ce zice alber , zice si mintea mea suntem pe aceeasi unda acuma,,,, astept sa fiarba... la prima apa, ziceai ca am ceai negru in loc de apa curata.


*vanzatoarea de la magazin: "E.... asa sunt ele putin murdare, o clatesti putin acasa si o bagi in acvariu..... Oricum o sa-ti faca putin apa maro, ca si alti clienti tot asa au patit"
*Eu: a.... bineinteles... ii dau si putin cu peria... sa mai curat
*vanzatoare: " nu....... ele is tratate.... ii dai cu putina apa si o bagi ina cvariu....
*Eu: ok....... seara buna
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai sa-i transmiti vanzatoarei sa si-o bage in acvariul ei asa netrata.
Apropo de unde ai cumparat-o. Parca recunosc stilul de sfaturi "gratuite".

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Carrefour... Nu ti-am zis ieri ca plec la ei :-) aceeasi chestie.... pesti morti etc..
R9naldo
Junior member

Joined: 26/02/2009 15:01:50
Messages: 27
Location: Timisoara
IP:
Offline

lemnu asa l-as pune iesind dintre plante .. sa se vada ceva din varfu chiar mai mult
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

lemnul inca il tratez.... la fiecare fierbere, am apa murdara.
Astazi am observat un exces de carbon... spre fericirea mea nu am ucis "inca" nici un peste,desi 2 cam dau semne: Vinovat sunt eu si easylife carbon.... dozam fara sa mai masor... cred ca era undeva la 5x doza recomandata... Am pierdut cateva frunze.. si am facut un schimb usor de apa + co2 oprit. Ph 6.5
image
Partea dreapta merge super:
image

Gazonul din mijloc de glosso, l-am scos si am plantat HC
image

Riccia:
image

Si ansamblu de astazi:
image
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

pearling


imageimageimageimage
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Am sczut putin luminozitatea, poza realizate pe 0.6w per L (+adobe photoshop - cateva efecte de shadow)
image
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Lasa photoshopu' ca nu da bine. Cauta sa faci poza din prima asa cum iti doresti. De exemplu regleaza white balance-ul pe o coala alba bagata in acvariu si fa fotografia cu o expunere de -1, -0.7, -0.3... sau cum iti permite aparatul. Iti spun din experienta ca touch-ul PS-ului arata mult mai naspa decat o fotografie facuta corect din prima. PS-ul ramane totusi bun pentru chestii gen "Levels", sau cum s-or mai numi acum.

In alta ordine de idei... Ai scazut luminozitatea doar pentru poza, sau ai scazut-o in general?
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

asa de mult imi place la background sa nu se cunoasca trecerea de la background spre capac, dar ai dreptate mai bine o poza reala. Am folosit Burn Tool (Midtones-Exposure50 %), practic nu am scazut luminozitatea, am inchis culorile dupa preferinte, am incercat sa le aduc cat mai mult de realitate , asa cum se vede cu ochiul
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

astazi am administrat local apa oxigenata si am intampinat un fenomen foarte ciudat... Un pearling brusc si foarte Puternic, in zona administratii. Nu stiu daca e rau, sau bine., dar de ce se intampla asta?.. a mai patit cineva asa ceva?
m-am uitat atent si parca iese si din substrat
pun poze, si imediat am sa postezi si 2 video
imageimageimage
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

pai apa e "oxigenata" are mai mult oxigen , deci face pearling
Prin reactia cu alte substante elibereaza probabil molecula de oxigen suplimentara. Spune non - chimistul din mine.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

pana acuma cand administram nu se intampla nimic, totusi s-ar putea sa ai dreptate.
Oricum e super de efect. Uitati si filmul, apasati HQ sa fie ros, pentru calitate mai buna, si lasai fereastra mica. (in film nu se vede exact, dar in realitate este de 2 ori mai mult , ma refer la bule)
http://www.youtube.com/watch?v=nzX9bqnCEMM&feature=channel_page
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Am vrut sa-ti spun demult, da' tot uit. Sa nu ai prea mare incredere in apa aia oxigenata. Nu cred ca trebuie sa iti zic eu ca peroxidul de hidrogen se descompune in apa si oxigen atomic. Si oxidant mai puternic decat oxigenul atomic eu nu prea stiu.

In acvariu, de obicei, nimeni nu pateste nimic pentru ca se foloseste in cantitati mici, concentratii foarte mici, nu are produsi toxici de descompunere si, mai ales, nu se foloseste in mod curent ci doar ocazional, cand e nevoie.

Este unul dintre algicidele pe care le-am folosit si eu in trecut in mod intens. Si consider ca sunt aici pentru a convinge lumea sa nu faca greselile mele. Am bagat odata mai mult pentru niste Staghorn mai incapatanat. Evident mi-au crapat toate plantele. Incepand cu monocotiledonatele (sau asa am dedus eu). Spre surprinderea mea (la momentul respectiv), Vallisneria a fost prima.

Take care!
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

Radu.U wrote:astazi am administrat local apa oxigenata si am intampinat un fenomen foarte ciudat... Un pearling brusc si foarte Puternic, in zona administratii. Nu stiu daca e rau, sau bine., dar de ce se intampla asta?.. a mai patit cineva asa ceva?


ca sa citez de AICI
...All the plants started pearling like crazy due to the saturated levels of oxygen in the water


e foarte normal ce s-a intamplat.

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com