[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Si cateva poze cu lampa.
image
image
image
image
image
Calitatea plasticului este slaba rau de tot.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:

Cert e ca sustin folosirea perlonului dar nu l-as pune direct in filtru - mai degraba intr-un prefiltru ca ala de mai sus sau folosind Sun-Sunurile alea de care stim cu to(n)tii.


Dupa ce m-a scapat Sunsun de curatat filtrul la fiecare 2 sapatamini chiar le consider bune. Din august am mai "clatit" filtrul abia in mai (parca). Fara motiv evident, doar ca sa vad ca a rezistat filtrul 6 luni fara sa il deschid. Prefiltrul il curat la fiecare 2 saptamini -cred ca ar rezista fara probleme si o luna.
Macar de curiozitate o sa inlocuiesc primul burete din prefiltru cu perlon - sa vad ce iese. Avind o suprefata mult mai mare de trecere a apei poate rezista mai bine.
Inainte sa iau prefiltrul am incercat cu perlon pe sorb si l-am scos seara dupa citeva ore. Buretele fin pe sorb a rezistat o zi.

La modelul asta au schimbat sensul de trecere al apei. La modelele mai vechi aveau trecerea apei pe partile laterale, iar apa ajungea direct in sertarul de jos (printr-un burete).

@florin82 - ai putea pune un burete mediu in partea superioara a sertarului de jos si restul sertarelor sa le umpli cu material filtrant biologic. Sau sa tai un burete mediu si sa il pui exact inaintea pompei (in gaura aia care e aproape central). Are rolul sa filtreze suplimentar ce intra in pompa. Sistemul de inchidere a capacului e acelasi ca la restul filtrelor JBL - e la fel la mine la un E900 din 2005. Ar fi bine sa exersezi putin asamblarea filtrului inainte sa il pui in functiune - la unele modele sertarele trebuie "lamurite" sa se aseze la locul lor. Pe capac ai o garnitura de cauciuc (pe ea calca corpul de jos al filtrului - in care intra sertarele). Sa o stergi intotdeauna cu o cirpa uscata inainte sa pui capacul la loc - sa nu ramina fire de nisip sau resturi pe garnitura. Dupa ce il desfaci de 2-4 ori sa ungi garnitura cu glicerina simpla (nu boraxata - gasesti la orice farmacie) sau cu vaselina siliconica (se gaseste mai greu si trebuie sa scrie pe ea inerta chimic).

Bilele par JBL Micromec. Patreaza-le pina completezi cu ceva mai bun. Daca ai nevoie sa reglezi debitul sa o faci intotdeauna din robinetul de pe Out, niciodata de pe In. Maneta centrala (dintre robineti) poate fi decuplata doar daca robinetii sint complet inchisi. Ca sa poti scoate ansamblul cu furtune (hose adapter) fara sa golesti furtunele.

Later: Cred ca tuburile au temperatura de culoare prea mare. Dar sint destui care spun ca le cresc plantele fara probleme la 12000K.

This message was edited 4 times. Last update was at 16/06/2017 21:14:08


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pe clemele de la acvariul pe care il am acum s-a format o depunere ca de piatra pe cleme. Ce este aceasta depunere? Este calcar? Asta inseamna ca apa este dura? Ar putea cauza probleme acvariului?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da, e calcar. In principiu ai apa mai dura. Poti sa verifici la furnizorul de apa. N-am gasit la ei pe site o analiza, dar ar trebui sa fie publice si sa le trimita doar pe mail.

Nu prea face probleme decit daca se depune mult.
Sa cureti stratul respectiv - intii incearca cu un burete de vase (cu partea aia mai dura), daca nu merge incearca cu o racleta. O data pe luna curatat e cam de ajuns. Daca tot nu se ia cu racleta, coboara mult nivelul apei si umezeste zona respectiva cu o cirpa umezita cu zeama de lamiie (sa nu intre zema de lamiie in apa). Stergi de 4-5 ori cu o cirpa umeda, apoi cu una uscata. Ar merge si cu otet - dar sa fii atent sa nu bagi otet in apa.

Daca se depune citeva luni/ani se lipeste prea bine de sticla si mai poate fi "dizolvat" doar cu otet, sare de lamiiie sau alte chestii acide si o sa lase urme fine pe sticla.

Problemele cu apa dura se rezolva cel mai elegant cu o instalatie de osmoza inversa.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27423.page

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

O teava de iesire gen lily pipe atasata la filtru extern ar putea inlocui un skimer ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bineinteles. pe teava in-ului de la SunSunulmeu 404B,este un brat micut ce se prelungeste inspre suprafata cu o alta teava iar sus are un capac plutior pe post de skimmer...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma refer la asa ceva.
https://www.nevertebrate.ro/teava-iesire-dennerle-lily-pipe-scapers-10459
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da. nu conteaza ce e atata timp cat e indreptata in sus
uite o idee si pt intern
[Thumb - Sunsun-JY-02-JY-O3-Surface-Oil-Skimmer-Aquarium.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 17:45:54


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Vortexul care il creaza lily pipe ajuta la ceva ? Nu elimina co2 din apa?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu e neaparat faza ca elimina co2 cat faptul ca baga foarte mult oxigen si daca il folosesti la extern o sa iti bolboroseasca puternic....dar nu e nevoie sa il folosesti mereu,1-2ore la 2-3zile e suficient

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Azi am fost la cumparaturi pe la Animax Ploiesti si am luat niste roci. Nu stiu ce roci sant scria pe eticheta beautystone roca acvariu. Atasez cateva poze. Le-am facut testul cu otet si nu scoate nici o bula dar se simte un miros putin intepator. Or fi bune pt acvariu?
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2017 17:11:47

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pietrele alea le gasesti in aproape toate pet-shop-urile. Seamana cu Aquadeco Stone wood red.
Am si eu doua in nano si sunt OK. Trebuie foarte bine spalate si frecate cu o perie pentru ca lasa mult praf.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Azi am luat si o sticla de detartrant si sant oky pietrele.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2017 15:56:48

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Aveti idee cam cat ar tine o butelie co2 de 0,5 kg? Vreau sa iau una de pe nevertebrate.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Va conta cate bule pe secunda vei introduce. Eu am renuntat la butelie de 2 kg si mi-am luat de 10. In plus nu prea se accepta sa se reincarce butelii asa de mici.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nici nu stiu sigur daca am unde sa reincarc butelia.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit acum pe olx o butelie de 2 kg plus reductor cu 2 manometre. Bonus furtun si valva de sens. Pret 280.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

E important sa aiba termenul cat e valabila verificarea mai lung, altfel se plateste separat. Nu stiu cat va fi la tine in oras, la mine a fost inca 100. Verifica intai si la centrul de reincarcare, pt ca la unele reincarca de la 4kg in sus numai.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ce teste de apa sant importante la startarea unui acvariu? Si inainte de ciclare si dupa. Nu stiu am formulat bine intrebarea. Ma refer la momentul cand stiu ca am terminat ciclarea si daca apa pe care o am retea este buna. Ce teste sant esentiale?
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Amoniac si nitriti.
Cam asa ar trebui sa evolueze in timp:
image

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com