[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Makarov
Unripe member

Joined: 01/02/2019 22:56:01
Messages: 4
IP:
Offline

Cat de gros pot face stratul cu granulatie mai mare ( sa nu il afecteze pe cel fertil.>?) si dupa ce termin de pus nisip pietris, asez ce am ca decor (coaja nuca de cocos si o cioata- luate de la max pet si oparite in prealabil), ma apuc de montat filtru extern, pompa de aer, incalzitorul si termometrul si abia dupa aia pun plantele?

This message was edited 2 times. Last update was at 03/02/2019 16:02:29

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Minim 4 cm.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Makarov
Unripe member

Joined: 01/02/2019 22:56:01
Messages: 4
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Minim 4 cm.


thanks mate!
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Alinn.25 wrote:
Florin82 wrote:In sfarsit am luat co2 de 500g de pe ABC ZOO. Dar setul luat nu are difuzor. Are o piatra de aer care se cred ca se foloseste in loc de difuzor. Am vz pe nevertebrate difuzorul de la Tropica. Este bun ?
https://www.nevertebrate.ro/difuzor-ceramic-co2-tropica-3-in-1-9438
Si o recomandare pt un test co2 daca puteti sa-mi dati.
Mai imi raman plantele dar sa vad cum aranjez pietrele.
Si ceva recomandari pt plante nu ar strica.

Salut. Scuza-ma ca postez aici dar cred ca esti singurul de pe aici care a cumparat sistem de co2 de la abczoo.
Poti sa-mi spui si mie, te rog, cum este? Se poate regla fin din acea supapa cu ac? Si pare calitativ sau lasa de dorit? Vreau si eu sa-mi cumpar si nu stiu ce sa fac. Scuza-ma ca am postat in topicul tau.

E bun setul. Furtunul nu prea este bun. Scapa co2. Poti sa iei furtun separat. Eu am folosit un furtun de la un set de Tropica 60. E cel cu spray si clopot. Supapa cu ac e fina ca reglaj. Deschizi usor si a?tepti bula la difuzor. O sa te chinuie mult cand se termina co2 din butelie. Cauta prima data unde sa o reîncarci. Si sa ai grija cat bagi în ea. O cantaresti goala + 500 grame co2. Eu am bagat mai mult si s-a invartit ca elicea. Grija mare cu ea. A sarit supapa de siguranta de la robinet. E cam greu de incarcat fix 500g. Daca bagi mai mult scoti gazul afara pana ajungi la greutatea ei încarcata. Sa iei un difuzor de co2 dedicat. Piatra aia care e în set nu e pt co2. Pare mai mult a piatra de aer.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com