[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator - Am primit cadou 2 carasi - Putin ajutor ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

scorpionul wrote:felicitari, e cu totul altceva. O singura observatie am de facut: pune spray barul pe latimea acvariului nu pe lungime cum il ai acum. In rest esti pe drumul cel bun

Multumesc, am incercat sa fac asa cum mi-ai spus, l-am pus si am intampinat 2 probleme

1. Nu incapea tot spray barul pe toata latimea , e din 2 bucati , am scos una toate bune dar tocmai ce am bagat plantele si daca il pun in lateral imi zboara toate plantele intr-o parte , am renuntat la idee dar ca si compromis am pus spray barul de la filtrul intern pe laterala si acum e totul in regula cu plantele , si valurire am pe 2 directii , haha , nici nu stiu cum nu m-am gandit pana acum sa fac asa, mersi pt idee.

koala wrote:Bazinul arata foarte bine. Felicitari!


Multumesc Koala, revin si cu poze cu plantele imediat, o sa ma injurati )

adrian09 wrote:
...


Nu stiu ce ai vrut sa spui aici Adrian, de bine de rau ?

Intrebari noi:

In alta ordine de idei , am cumparat urmatoarele :
- Spartura de lava 1 kg
- Sera Siporax 1l
- Piatra Ponce 8-16mm 1l

In momentul de fata am in canistra jbl e901 asa:

3 sertare bureti + 1 JBL MicroMec

Nu stiu in ce ordine le numarati voi dar eu am sa incep de jos numaratoarea, deci sunt 4 sertare, primul de jos e cel cu MicroMec cu care a venit JBL

Intrebarea ar fi : In ce ordine e cel mai bine sa pun materialele filtrante ? Buretii dispar cu totul mai putin cei laterali pentru ca inca nu am gasit burete pentru sorb deci raman 4 sertare pentru :

- Spartura de lava 1 kg
- Sera Siporax 1l
- Piatra Ponce 8-16mm 1l
- MicroMec

1. ( 1 , fiind sertarul de jos )
2.
3.
4.




This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2017 18:54:18


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

jbl are o proasta reputatie: se colmateaza foarte repede furtunurile. Eu am varianta jbl 1901e. A fost super puternic maxim o luna. Pe urma a ajuns debitul nici macar jumatate din cat e prevazut. Poti folosi ca burete la sorb o bucata din buretele pe care-l scoti din filtru

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu am obiceiul sa spun de rau....era doar o umtrebare despre carasi numai ca era o eroare.. nu mi se incarcase topicul si ramasese la prima pagina... dupa ce am editat intrebarea a aparut si restul...
Daca tot e sa spun ceva hai ca spun.... ca multi altii am facut si eu aceeleasi greseli si si aceeea cu ciclarea bazinului populat
nu am citit ce plante ai cumparat... pentru siguranta, sa nu fie consumate de catre haplea, ar fi plantele anubias, si eu am carasi si citeva anubias de care inca nu s-au atins.,colegii mai spuneau si de java mos, eu inca nu am folosit.Celelalte plante mai firave s-ar putea sa nu reziste....
In perioada de ciclare, asa cum a zis si Faye, e bine sa faci schimburi de apa mai dese,cel mult la 2 zile,30% cu apa declorinata si la 2 schimburi sa aspiri substratul....asa poti evita intoxictiile cu amoniac
eu asa am facut,mai ales ca la mine a durat mai mult timp pina am reusit sa pun in aplicatie sfaturile cu filtrarea si restul...si nu am fost lipsit de evenimente
Si da , felicitari....ai reusit sa faci ceva frumos....in timp scurt

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2017 19:37:27


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

In cateva cuvinte, norocosi pestisori ca au picat pe mana ta!

Bazinul arata super! Cu plantele nu cred sa ai prea mare noroc, carasii sunt renumiti ca rup si halesc tot. Sunt doar cateva specii care le rezista(cu greu). Anubias, varietati cu frunze mari si rezistente si microsorum pteropus, ambele sunt plante fara prea multe cerinte.

Referitor la materialele filtrante, eu as pune piatra ponce in sertarul cel mai indepartat de rotor, pentru ca se mai si macina. Sa nu ajunga praf la rotor sa-l uzeze, urmata de lava, micromec si siporax.

Furtunele se colmateaza la absolut toate filtrele daca incarcatura biologica e mare, si mai ales in primele luni, pana se stabilizeaza coloniile de bacterii. La inceputuri trebuia sa le curat lunar, acum desi am mai multi pesti care au mai si crescut, le curat o data la 6 luni.

Inca o data felicitari, oameni ca tine care inteleg si urmeaza sfaturile primite, dau sens existentei unui forum ca acesta. Uneori devine obositor sa-ti racesti gura de pomana.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Ma bucur ca sunt pe drumul cel bun si va multumesc din nou pentru ajutor !
@scoprionul , buretii din interior sunt prea subtirei pentru sorb din pacate, am sa mai caut altceva
@adriano , multumesc si te mai astept pe aici am sa va tin la curent
@Faye, facut intocmai, am sa raspund pe repezeala acum deoarece tocmai am vazut ca unul din carasei a inceput sa depuna , am vazut ca e mai grasun unul dar "burta" e ceva specific lor din cate am vazut , nici nu stiam sa identific pestii acum e clar, am un mascul si o femela , am dedus ca masculul e cel care are pe opercule ( 2 puncte albe , se vad chiar tare , daca bine am inteles)

Acum mai citisem ca e nevoie de 2 masculi pentru depunere, vad ca e de ajuns unul ?
Am vazut ca femela mananca rapid ceea ce depune, oare sa-i inmultesc ? sau nu am sanse
Heelp ? Revin cu poze

This message was edited 2 times. Last update was at 19/01/2017 12:20:35


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Dupa ce am mai citit pe aici , m-am ametit cu totul, nu stiu daca unul e mascul sau nu si nici nu m-am lamurit daca o femela depune indiferent daca are mascul langa ea sau nu...?

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Sanse ai dar vezi ca o sa ramai cu ei si in bazinul ala.....Un tovaras a inmultit carasi in acvariu de 300 L si sa trezit cu peste 30 de puituti...Nu a resuit sa ii dea si pana la urma i-a lasat in acvariu ca masculi care i-au mancat...Gandeste-te ca speranta de viata a carasilor este de 13 ani si pana la 30 CM.

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt multi care nu sunt de acord cu selectia naturala dar la carasi.....e complicata treaba..nu e vorba de conditiile in care se inmultesc ,se complica treaba pentru ca sunt longevivi si au nevoie de mult spatiu sa se dezvolte
ti-am urmarit topicul si am sa il urmaresc mai departe

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2017 17:37:47


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Am renuntat la idee , daca e sa reuseasca vreunu sa eclozeze am sa-l pastrez daca nu .... oricum mi-a fost greu si asa cu doi, ma gandeam sa-i dau la petshop sau sa-i donez dar numai imi fac de lucru degeaba.

V-am tot promis poze dar am revenit cu un filmulet si cu plantele, nu e ceea ce mi-ati recomandat si aici m-am incapatanat putin recunosc, dar imi asum. Mi-a placut ideea de plante ascutite si bolovani rotunzi sa fie o diferenta de forme, cu Anubias, imi imaginam totul asa sec , sau ca o floare normala de ghiveci in acvariu Nu ma incanta ideea,

Asa ca am luat:

Staurogyne Repens ( zona centrala de mijloc, asta e experiement daca reusesc sa-l inmultesc in timp, creste greu dar ar fi frumos sa il cresc la baza rocilor, vom vedea )
Vallisneria Spiralis ( laterale indepartate, am vazut ca ele cresc rapid si lungi )
Vallisneria Spiralis Tortifolia ( laterale apropiate, aceasi varianta dar pitice )

Repet a fost o idee de design si mai vazusem pe net niste acvarii cu carasi plantate cu astfel de plante desi nu in felul acesta ( sa fi fost de plastic? who knows )si plus toate le-am prins ultimele pe stoc si la jumatati de pret fata de normal deci deocamdata sunt super multumit iar pestisorii nu au atentat la ele , din ce am vazut acum le "pupa" doar sunt putin mai late decat gurile lor.

Gata vorbaraia, 3 minute relax time , Full screen HD 1080p, muzicuta ambientala. ( ciclarea mai dureaza, asa ca faceti abstractie de particule deocamdata )



EDIT: Nu stiu cat de stufoase cresc plantele laterale, si cred ca am lasat cam mult loc intre ele din acest motiv, voi vedea pe parcurs.

This message was edited 3 times. Last update was at 19/01/2017 19:55:57


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Daca observi ca carasii nu rup plantele poti incerca sa faci gazon si eventual sa aduci si niste melci pomacea.Cam 10 melci eu zic ca ajung la tine.
Eu am acvariul full plantat si 4 carasi...2 mari 2 pui...Pana acum nu i-am vazut sa rupa plantele.
Revenind la ale noastre.Superba evolutia bazinului.In circumstante eu zic ca o sa te bucuri cat mai mult de ei...Tine minte carasii au speranta de viata pana la 10 13 ani deci....

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Jimmi wrote:Daca observi ca carasii nu rup plantele poti incerca sa faci gazon si eventual sa aduci si niste melci pomacea.Cam 10 melci eu zic ca ajung la tine.
Eu am acvariul full plantat si 4 carasi...2 mari 2 pui...Pana acum nu i-am vazut sa rupa plantele.
Revenind la ale noastre.Superba evolutia bazinului.In circumstante eu zic ca o sa te bucuri cat mai mult de ei...Tine minte carasii au speranta de viata pana la 10 13 ani deci....


Multumesc si sper sa creasca frumosi si voiosi !

V-am pregatit o surpriza la toti ! Nu stiu sincer daca mai este pe forum but oh well

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

[Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!



EDIT: am sa fac si un thread cu asta , poate il pune cineva sticky daca vi se pare de ajutor, sunt convins totodata ca veteranii cunosc metoda.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/01/2017 21:52:55


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Acvariul tau este simplu si foarte, foarte frumos. Felicitari!
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Tonisoru wrote:Acvariul tau este simplu si foarte, foarte frumos. Felicitari!


Multumesc, am incercat sa le fac o casa primitoare, sper ca am reusit.

UPDATE: Se pare ca am 2 femele Astazi si celalalt pestisor a depus icre, deci pe scurt am doua femele, isi mananca icrele deci nu cred ca o sa apuce sa putrezeasca sa modifice parametrii apei, sper sa am dreptate si daca mai scapa cate o icra prin bazin nu cred ca e mare problema.

Concluzie, alarma falsa, nu se inmulteste nimeni Parca as lua si un baietel dar stiu ca nu e suficient de mare acvariul asa ca ma potolesc

PS: De cand am schimbat materialele filtrante apa e mult mai clara dar nu e cristal ...INCA

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2017 16:00:42


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Ma ajuta cineva sa identific alga aceasta ( cel putin planta nu era cheala si acum are par )

image

Galerie mai multe imagini
http://imgur.com/a/9EvCs

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2017 13:43:26


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Am revenit cu UPDATE si totodata cu o intrebare:

Mai nou bolovanii mei vin la pachet cu model frumos glazurat cu alge )

image
image
image

Am citit cate ceva despre asta dar inafara de faptul ca am 2 variante

1. Sa le scot si sa le curat ( da e metoda cea mai buna dar nu elimina cauza )
2. Sa le reduc lumina ( aveam 10 ore de lumina, acum am redus la 5 )

Ce ma sfatuiti sa fac sau care ar mai putea fi cauzele ?
Nu am schimbat nimic in acvariu si mancare tot atat primesc ( cat prind in 2 degete ) 2x portii pe zi

Sfaturi ? Idei ? Critici ? Orice

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2017 19:27:04


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Par a fi diatome. Scoate pietrele si curata-le, aspira pe unde mai sunt, sterge geamurile, continua cu curatenia. Vor disparea probail in una sau 2 saptamani.
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt diatomee... apar si dispar in procesul de ciclare. E ceva natural. Lasa pietrele in pace.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Multumesc amandurora, deci nu e necesar sa le scot si sa le curat ? 2 pareri diferite , se inmultesc foarte rapid, le mai las atunci si continui cu schimburile normale de apa , sau daca le curat imi afecteaza cu ceva ciclarea?

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Colegul Koala are mai multa experienta. Daca le scoti si le speli nu iti afecteaza cu nimic ciclarea,
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com