[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator - Am primit cadou 2 carasi - Putin ajutor ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Ok ca sa va ajut ca sa fiu ajutat , nu voi cumpara un acvariu mai mare , eventual peste 5 ani si nici atunci nu e sigur, si nu o sa folosesc acelasi filtru 5 ani ca apar alte modele mai performante, asta e ca si cu tehnologia , deci nu va ganditi la viitor , doar la prezent va rog.

Daca vedeti ceva bun pe forum puneti un link va rog sau un PM cu linkul. Multumesc, cu olx daca iau de acolo as lua ceva complet dar cum ziceti voi poate ma lasa sa-l deschid dar eu cum nu ma pricep nu o sa imi dau seama daca lipseste ceva sau daca e functional ... si sigur nu sta curieru sa bag eu filtru in functiune )

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ca sa fie complet cere lista cu ce se livreaza filtrul. Cere poza cu toate partile componente care se livreaza. Opisul trebuie sa fie prezent si in cutia de livrare si asta trebuie sa verifici cand primesti: partile componente sa fie acelea din poza si opisul primit pe mail sa fie acelasi cu cel din cutie. Mai ramane sa constati dupa punerea in functiune daca merge cum trebuie sau are bube. Cauta si tu pe net ce trebuie sa contina un filtru ca acela de nou. Sa stii ca tot ce lipseste la el trebuie inlocuit, adaptat si asta iti cere timp si bani suplimentari. In principiu un vanzator corect nu iti va refuza nimic din ce ti-am spus eu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

csebastian wrote:Ok ca sa va ajut ca sa fiu ajutat , nu voi cumpara un acvariu mai mare...


Asa am zis si eu cand l-am luat pe cel de 50l, apoi am mai zis o data cand am trecut la 180l, iar in final am repetat hotararea la 400l. Vom vedea cand se fac pestii de 25 cm si nu au loc sa se mai intoarca. Adica peste cateva luni. )

Eu ti-am zis ce cred ca ar merge la tine, decizia e a ta.
In alta mana, decat sa iei un filtru folosit care nu stii daca merge pompa/curge/e zgomotos, de pe olx, mai bine iei un sun sun nou. Iesi la aceiasi bani.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Salutare si La Multi Ani, am revenit, si am observat ca acest JBL e la oferta buna dupa un search pe alte siteuri de domenii, isi merita banii ?

http://www.emag.ro/filtru-extern-jbl-cristalprofi-e901-greenline-4014162602114/pd/DVWJJBBBM/

EDIT: Pentru cei care vor intra mai tarziu si se schimba pretul, acum este : 387 RON pentru JBL e901 si JBL e701 la 337 RON

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2017 22:03:39


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Categoric! Nu mai sta pe ganduri.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Faye wrote:Categoric! Nu mai sta pe ganduri.


Vad ca vine cu 3 sertare bureti + 1 JBL MicroMec ...nu ar trebuii sa contina mai multe materiale filtrante ? si daca da se poate pune inloc de burete alt material filtrant ? Nu de alta dar daca tot dau comanda sa nu platesc de 2 ori transport , asa iese gratis fiind suma mai mare

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Filtrul ala are capacitate de 4-5 litri material filtrant. Buretii merg inlocuiti tot cu micromec sau siporax care e la fel de bun dar mai ieftin. Ca sa nu se colmateze mediile filtrante poti pune un burete pe sorbul filtrului. Asa nu va fi nevoie sa il desfaci foarte des pentru curatenie.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Revin cu update
Am cumparat cumva cumva JBL e901 , l-am instaltat toate bune si frumoase, deocamdata nu am avut unde sa gasesc siporax, si setupul e : la baza MicroMec si celelalte 3 sunt buretii din ansamblul cu care a venit

Problema mea ar fi apa tulbure , am tot citit si la un acvariu neciclat e ceva normal din cate am inteles.
EDIT: Era uriasa poza cu TAG IMG si strica pe aici lizibilitatea
http://i.imgur.com/z8aMmOX.jpg


Ce am facut pana acum:

- Cand am instalat filtrul am pus niste JBL Denitrol ca tot il aveam cumparat pentru a grabi colonizarea cu bacterii
- Am redus nr de ore de lumina de la 8 la 4 ca si asa nu am plante
- Am schimbat ieri cand am instalat filtrul nou 25% din apa
- Am aspirat substratul odata cu schimbul de apa.
- Am lasat si filtrul vechi ( Claro 1000 ) in functiune

Acum intrebare:

- Pana acum hraneam pestii de 2 ori pe zi cam cat mananca in 1 2 minute , sa reduc portia la 1 masa pe zi ? Sau cum au facut altii , sa nu le dau deloc mancare 2 3 zile ?
- Stiu ca tot procesul acesta dureaza pana se cicleaza dar poate am facut ceva greseli si ma ajutati voi. Mersi!

This message was edited 2 times. Last update was at 06/01/2017 13:31:24


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Stai relaxat, filtrul se va coloniza. Nu lasa volumul pe out la maxim, spraybarul sa fie indreptat spre suprafata, ca sa faca o usoara valuire a apei, pentru schimbul de gaze. Da normal la pesti sa manance ca si pana acum.
[ICQ]
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

narcis wrote:Stai relaxat, filtrul se va coloniza. Nu lasa volumul pe out la maxim, spraybarul sa fie indreptat spre suprafata, ca sa faca o usoara valuire a apei, pentru schimbul de gaze. Da normal la pesti sa manance ca si pana acum.

Multumesc pentru implicare,

Asa ceva e pus acum , consider eu ca face destule valuri desi e pe maxim ( nu de alta dar am citit tot pe aici ca in timp se distruge rotorul pt ca se chinuie motorasul ) si atunci am decis sa il pun mai sub apa ptin si totusi sa-l las la maxim. Poate e bine poate nu, de aceea tot intreb orice.

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Super! Felicitari pentru progres! Esti unul dintre putinii care iau sfaturile primite in calcul, inainte sa se dea cu capul.
Poti sa inlocuiesti buretii din filtru pe parcurs, cand vei gasi siporax sau alte medii bune. (vezi ca piatra ponce si roca vulcanica sunt excelente si in acelasi timp foarte ieftine)

A mai ramas sa schimbi plasticaraia, dar asta e mult mai jos pe lista prioritatilor.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Vezi ca siporax gasesti pe ... sau pe nevertebrate.ro

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2017 11:12:09


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Felicitari, deja e altceva.
[Email]
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor si felicitari, inseamna mult pentru mine aprecierea voastra! @Faye , @Iliescu Mihai Ulmis , @shark_razvan.

Update: Azi este ziua 6 de cand cu noul filtru in functiune , dar apa e din ce in ce mai murdara si a prins un miros a lac imputit, nu stiu sa va descriu , apa de canal ceva de genu.
Ca si nuanta asa ar arata

http://i.imgur.com/6ELH4YE.jpg

Poza facuta din lateral.
Maine schimb 30 % din apa , poate chiar 40% dar nu stiu cat de indicat e daca nu e ciclat inca...

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Schimba linistit apa. Poti face si o aditite de bacterii pentru filtru, in cazul in care ai sau poti achizitiona. Scoate plantele artificiale si gaseste-le alt loc, insa nu in bazin. Spor!!!
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Si eu am facut exact la fel ca tine la inceputuri. Carasi in bazin prea mic. Am trecut la acvariu mai mare, iar ciclarea am fost nevoita sa o fac cu pesti, deci am trecut prin fix aceleasi faze . Culoarea si mirosul apei indica prezenta amoniacului, care este toxic pentru pesti. Schimburile de apa dese sunt chiar foarte indicate in ciclarea cu pesti, pentru ca nu lasa amoniacul sa creasca la nivel critic si sa omoare pestii. Eu schimbam zilnic cam 20-30 % din volum in prima luna.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Update nou : Decor acvariu inainte de plante, maine vin si plantele ..., ma apucasem sa lucrez deja in acvariu si apoi primesc mesaj ca defapt abia azi au expediat comanda de la nevertebrate desi comanda era de alaltaieri, in fine , deci maine bag si plante .

Mie unu imi place , nu e finisat 100% ca maine oricum mai trebuie sa umblu putin cand plantez.

Poza reala
image

Poza artistica
image

Video:


Am optat pentru substrat negru deoarece am vrut sa merg pe un design gen Hawaii initial dar apoi m-am gandit ca sunt cam ascutite rocile vulcanice si deja cumparasem substratul , plus ca vroiam un design minimalist ca si apartamentul unde locuiesc, mie imi place cum a iesit.

Voua va place? Macar fata de ce era

EDIT: Am uitat sa specific ca pietrele mi-au facut zile amare, unu la mana tot malul Muresului e inghetat, am stat 1 ora jumatate sa scormonesc in gheata si zapada, apoi am zis ca am scapat de greu ) , nici poveste, m-am apucat sa le clatesc in jdemii de ape dar degeaba, pana la urma am luat un burete de bucatarie metalic sau din ce o fi nou , si m-am apucat de frecat si cu o periuta de dinti si dai si dai , 3 ore am frecat pietre , apoi la fiert si uscat . Am facut si testul cu otetul pe fiecare in parte, greseala de incepator a fost ca am luat mult mai multe pietre decat era necesar si bineinteles ca desteptul de mine le-a spalat si curatat pe toate ( ma rog majoritatea ce nu am pus au fost de dimensiuni mai mici ca deh, daca imi trebe poate poate ), pana la urma cam ce e sus a ramas.

EDIT 2: Unele pietre dupa ce le-am bagt au inceput sa scoata bule firisor de bule dar din-tro singura gaura, acum ma gandesc ca poate au prins aer cum le-am fiert si au intrat prin crapaturi, oricum bule f mici , si le-am scos imediat ca sa nu risc nimic, a mai patit cineva ?


This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2017 00:43:59


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

felicitari, e cu totul altceva. O singura observatie am de facut: pune spray barul pe latimea acvariului nu pe lungime cum il ai acum. In rest esti pe drumul cel bun

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul arata foarte bine. Felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2017 18:43:37


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com