[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
shrimp story  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

le-am zis ca mi-am luat mobila. Sunt foarte usor de montat. Le pot fixa pe inaltime unde vreau. Daca o sa micsorez acvariile( urmatoare) mai pot atasa un rand de polite. O sa am ceva maine de lucru. Trebuie sa-l fixez in pozitia finala si e prevazut cu fixare in podea pentruca e destul de ingust-400mm. Ma gandesc chiar sa il ancorez de perete in spate

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O-bli-ga-to-riu de fixat rastelu' in perete!... nu dormi pe tine!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o sa mai pun o poza cu standul. L-am montat de vreo 2 zile, dar acum am de lucru la accesoriile pentru acvarii, care vor veni prin spatele standului. Din pacate trebuie sa fac comanda la vreo 3-4 firme ca sa gasesc cat de cat ceea ce imi trebuie. Vreau sa fac schimbul la picatura la acvarii si asta inseamna ceva studiu. Voi face deocamdata doar umplerea acvariilor la picatura, iar scoaterea apei sa va face deocamdata la furtun. Oricum voi inventa eu ceva.
[Thumb - DSC00559 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mai pun doua poze cu viitorul spate al standului. Zilele astea am tot alergat si am incercat sa strang toate piesele de care am nevoie pentru a finaliza standul( am uitat ca sunt in Romania si cat de mult trebuie sa alergi ca sa cumperi tot ce trebuie), iar acum am inceput finalizarea lui. Ideea e ca eu nemavazand pana acum nici un stand de acest gen a trebuit sa imi inchipui si sa inventez totul. Sper ca am acoperit toate necesitatile
[Thumb - DSC00570 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00571 (Large).JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2014 00:05:50


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

arata foarte bine. LIKE.
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Treaba serioasa si profi facuta, bravos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in sfarsit am reusit sa termin standul pentru shrimpi. O sa pun cateva poze cu spatele lui inainte de a-l fixa la perete. In afara de ceea ce se vede in poze urmeaza sa-i pun furtunele pentru alimentarea cu aer a filtrelor
[Thumb - DSC00594 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00598 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00593 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00599 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00596 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si alte cateva poze. Cateva lamuriri: tevile albe vor face alimentarea cu apa, iar futunurile verzi cu stutz de jos in sus sunt pentru alimentarea cu aer
[Thumb - DSC00605 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00604 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00602 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00600 (Large).JPG]

[Thumb - DSC00603 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Ai avut treaba nu gluma, si inca mai ai SPOR

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sa fie! multumesc. A fost o adevarata desfasurare de forte, mai ales ca tot ce am facut am facut singur. Sincer ma asteptam sa mearga mai repede, dar pentruca acest proiect e unic, fiecare piesa am tratat-o ca atare. Bineanteles ca am invatat multe lucrand, iar cateodata am desfacut si facut din nou pana a iesit ceea ce trebuie

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Foarte profi, spor in continuare.
De ce ai mai pus coturi de 90 grade la furtune si nu le ai l?sat întregi? Cat mai multe îmbinari, tot atât de multe posibilitati de scurgeri, daca pot spune asa.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ai dreptate cu posibilitatile de scurgere, dar mie imi place sa fac treaba nemteste: drept si sigur, sa placa ochiului chiar daca e in spate. Coturile sunt de buna calitate si au intrat fortat in furtunuri. Chiar la un moment dat am gresit cate ceva si am incercat sa le scot. Nu am reusit decat taindu-le. Asa ca asta m-a convins ca totul e ok. In plus pe acolo trece doar aer. Furtunurile de apa vin de sus in jos si sunt lasate libere fara nici un cot

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E treaba buna, imi place ce-ai facut acolo!
... singurul lucru la care as carcoti, sunt prizele... adica, pozitia lor, vis-a-vis de posibilitatea de a le "stropi".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Stiu ca pe acolo vine aer, am avut ocazia sa vad pe viu o instalatie la fel, la un cresc?tor din Iasi, cu vreo trei rasteluri de acvarii.
Asteptam crevetii.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc koala. Si eu m-am tot gandit la prize dar nu am gasit o pozitie mai buna. Ce mai pot face e sa pun banda dublu-adeziv exact sub buza de sus, sau acolo sa pun un fir de silicon. Eu m-am ferit sa fixez totul asa de bine incat sa nu poata fi desfacut. Bara pe care le-am fixat e suport cd 60 pentru rigips si am cautat sa nu o gauresc decat daca nu am avut alta posibilitate. In rest e dintr-o bucata. La fel si firele de legatura intre prize sunt lasate mai lungi pentru eventualele reparatii. Furtunurile de aer tot asa, pot fi ridicate sau trase in afara daca e cazul. Cat de cat am incercat sa las loc pentru orice interventie. Voi mai munci un pic la lumina-voi pune becuri cu led pentruca nu am nevoie de nu stiu ce spectru, si apoi la alimentarea propriuzisa. Eu am facut legatura pana la piciorul standului. Trebuie sa ma gandesc bine cum voi face alimentarea. Deocamdata vreau sa fac umplerea bazinelor de la robinet ca sa le las la ciclat. Pe urma o sa finalizez alimentarea cu apa. La robinet am un filtru cu ioni de argint si carbune activ. Oscilez intre apa de osmoza si completarea circuitului cu un filtru sterasyl

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Stiu ca pe acolo vine aer, am avut ocazia sa vad pe viu o instalatie la fel, la un cresc?tor din Iasi, cu vreo trei rasteluri de acvarii.
Asteptam crevetii.


ma bucur ca nu sunt singurul care gandeste asa. Eu nu am vazut nici o instalatie de acest gen. Am inventat totul gandindu-ma cum ar trebui sa fie ca sa mearga ok

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Tipul respectiv are acvarii sterile si când schimba apa o lasa la decantat si ce e curat o pune in alt bazin mare si o filtreza cu un extern, ptr a nu folosi apa dura de la retea, o refoloseste tot pe aia in proportie cat mai mare. Poate te ajuta informa?ia asta. La el func?ioneaz? cu succes.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

iti multumesc pentru informatie. Problema refolosirii apei este ca daca un acvariu are probleme, acestea se vor transmite in toate acvariile, prin amestecare. In plus la shrimpi ph difera. Nu ii poti amesteca. La pesti e un pic altfel. Deocamdata eu sunt la inceput si sigur voi mai intalni probleme, dar acestea le voi rezolva pe rand. De aceea orice informatie e binevenita

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si cum romanului ii sade bine cu munca, la indemnul lui kirucd am facut (terminat) instalatia de schimb la picatura. Facusem eu multe in viata, dar gauri in sticla nu am mai dat. Asa ca ieri m-am inarmat cu rabdare, am cumparat toate cele trebuincioase si m-am apucat de treaba. Am facut experimental( ca daca e sa o zbarcesc macar sa nu o zbarcesc cu un acvariui) cateva gauri intr-un geam de care il aveam in casa. Totul a iesit ok asa ca m-am apucat de treaba. Rand pe rand toate acvariile au mers la baie ca sa ma folosesc de furtunul de dus sa fluidizez gaurirea. Ieri am gaurit( sincer mergea repede, dar am avut o masina de gaurit cu acumulatori, dar acumulatorii nu mai tineau decat la o gaura asa ca a durat ceva gaurirea) si azi am facut instalatia de scurgere din ppr. Pentruca ideea asta a venit dupa ce am montat standul pe locul final, azi am desfacut iar totul si va trebui sa dau alte gauri de prindere in podea si tavan, deoarece trebuie sa las mai mare loc de acces in spatele standului. Ideea e ca a fost de munca, dar a meritat. In felul asta nu ma mai duc la baie sa arunc galetile de apa. Finalizarea ei se va face dupa ce fixez din nou standul, ca sa pot masura exact distanta pana la perete. Deasemenea legaturile intre acvariile de jos si sus vor fi facute la finalizare pentruca daca le-as face acum nu mai pot muta standul cu ele cu tot. Si acum o poza cu instalatie adaugata
[Thumb - DSC00606 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai avut ceva treaba, ca sa zic ashea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com