[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou setup... un nou incetup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ai dat drumul la bomb?? Sa nu fi bagat spuma in acvariu. Cum adica stau pestii a suprafata? Stau cu botul la luciul apei incercand sa ia aer?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Nu am dat drumul, ca inca nu am facut-o. Acum ma apucam de ea. Nu par sa stea intr-un loc, ca si cand nu ar avea aer, dar totusi se cam plimba mai mereu numai pe sus. De mancat, au mancat. Cred totusi ca acea spuma maronie provenea de la "balele" melcilor, care erau cam 8-9 destul de mari. Am scos din ei, am pastrat 2 mari. Plus o pelicula fina, alba, la suprafata, pe care am dovedit-o cu niste servetele. Chiar nu stiu de unde a aparut spuma aia si ce era.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Apropo de melci, ii tin intr-o galeata, ca nu am acvariu de rezerva, asa ca doritorilor de la donatii azi pana dupa-masa ii mai tin, dupa aia... Dambovita ii va creste

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Nu cred ca spuma aceea are legatura cu Pomaceea. Oricum ideea de a elibera in natura o specie care face parte din alta locatie nu este prea indicata (desi ma indoiesc ca vor rezista frigului iernii noastre).

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Nici pe mine nu ma incanta ideea sa ii dau pe apa sambetei, dar ce fac cu ei? Cat pot sa ii tin in galeata pana careva se indura sa ii ia de la donatii?

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Deci e foarte ciudat. Cum am dat drumul la vibrator si la perdeaua de apa, cum s-au reactivat toti pestii. Alearga zglobii de zici ca e party. De doua zile de cand o desfiintasem, ca urma sa vina bomba de co2, apatie generala, toti la suprafata. Sa inteleg ca filtrul de apa nu baga suficient oxigen? Oricum perdeaua va disparea de diseara, cand intra doamna bomba, care acum sta bine mersi la frigider.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Mda, am venit acasa de la o taiere de mo? si am gasit aceeasi spuma in acvariu, precum si aceeasi pesti care stau numai la suprafata. Sincer, ma mir cum de nu au inceput sa moara. Atasez doua poze ale spumei cu pricina, poate careva mai destept imi explica ce e, de unde vine, de ce a aparut, etc...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Pozele cu pricina...
[Thumb - DSC02933.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Nu stiu din care se vede mai bine despre ce e vorba.
[Thumb - DSC02932.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Daca nu are legatura cu melcii, desi a aparut imediat dupa ce i-am bagat, atunci ce pana mea are apa? Nici nu imi vine sa dau drumul la bomba, intrucat pare ca e nevoie mai degraba de oxigen, dupa cum stau pestii, decat de CO2. Sa fac maine iar schimbare de apa 20 de litri? Nu de alta, dar o am la declorinat/declorinizat de alaltaieri, just in case.
Scuzati-ma ca sunt paranoic, dar de cand am bagat mega-substratul minune, totul merge groaznic. Daca mai dau drumul si la bomba si mai pun 2 neoane, mi-e ca mor nu numai pestii, ci si sticla din acvariu... Solutii daca aveti, ca gaste si sfaturi am si eu, vorba bancului...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

grrr....de ce ai schimbat tu o chestie care functiona ? si eu sint curios despre un raspuns asupra spumei...

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Coxa, am schimbat pentru ca omu e facut sa progreseze, nicidecum sa stagneze sau sa regreseze. Cel putin in viziunea mea. Un acvariu cu 2 plante si 3 pesti care nu spune nimic e cam fix pix. Il faci in 3 zile, si fara ciclare, cum am mai vazut exemple. Dar, in fine, astept poate maine (recte azi) niste sfaturi de la cunoscatori. O noapte buna tuturor.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Habar nu am ce este cu spuma aia. De ce apare. Oricum nu consider melcii vinovati pentru asta.
Deci. Miscare a apei la suprafata exista?
Imca ceva. Ar fi bune niste teste de apa. Poti face?
Schimbul de apa nu strica, mai ales daca te-ai ales cu o usoara deciclare.
A, si inca ceva. Ai respecta intocmai sfaturile producatorului atunci cand ai pus substratul? Stii tu, granulatie, grosime, etc?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Spuma aia este de la incarcatura organica mare din apa.

Ce mancare dai la pesti? Firma, tip, etc.

Filtru de care ai, debit, ce materiale filtrante ai in el?

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Subscriu la ceea ce spune scificuss, mai in gluma mai in serios uitate bine prin acvariu sa nu ai vreo mortaciune:peste, melc ... asta poate reprezenta o sursa de proteine. Apa are vreun miros ciudat ?

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
ovidiucro
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2009 11:12:04
Messages: 46
Location: Campina PH
IP:
Offline

Daca melcii sunt scosi din apa sau sunt agresati, se retrag in cochilie si incep sa produca un mucus abundent. In timp, se transforma intr-un gel ce impiedica deshidratarea locatarului cochiliei.
La restabilirea conditiilor normale, mucusul se dizolva...
O posibila explicatie, dar, e totusi greu sa dai un diagnostic fara sa fii de fata.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/08/2010 11:26:45


Zambeste, maine va fi mai rau ;)
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Stiu ca nu vrei sa mesteresti dar am mesterit eu ceva pentru tine in cinci minute asta doar ca sa te impulsionez. Ideea este ca tu va trebui sa indepartezi acea spuma de la suprafata apei. In bazinele marine se foloseste un dispozitiv numit protein skimmer. Pe scurt incarcatura proteica este inlaturata cu ajutorul bulelor de aer. Iti poti confectiona rapid o improvizatie folosind strict ce ai in casa: o sticla de plastic, pompa de aer si o piatra de aer. Un filmulet destul de neclar (deh telefon de doi bani) http://www.youtube.com/watch?v=H7tthpYRJJw
Daca ai rabdarea necesara poti face parte de sus mai inalta un pic. Eu zic ca nu e greu deloc si cred ca te poate ajuta acum urgent.
[Thumb - Fotografii-0027.jpg]

[Thumb - Fotografii-0026.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 29/08/2010 12:24:52


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Salutare oameni buni. Azi-noapte am curatat cu zel spuma, si am scos din melci. Cred, desi nu sunt sigur, ca aveam prea multi melci, de marime apreciabila (7-8). Am pastrat doar doi in prezent, spuma nu a mai aparut. Nu am mortaciuni, apa nu miroase decat in limite normale, adica asa cum miroase o apa de acvariu. Testele arata exact precum precedentele (a se citi putin mai sus). Deci sa spunem ca intr-adevar spuma poate fi de la melci. Deoarece mi-au fost donati in numar mare, intr-o punga mica, la orele diminetii. Toata ziua au stat in masina si au ajuns abia seara in acvariu, asta se intampla vineri. Sambata dimineata a aparut prima spuma. E posibil, din ce am mai citit azi pe net, sa fie ei vinovatii. Kmol, mersi de poze si de sfat, nu ma apuc sa mai fac chestia aia. O sa fac o noua schimbare de apa diseara, pana una alta voi atasa niste poze cu acvariul momentan si cu noua mea bomba, care in 15 minute va intra "in paine". Miscare a apei exista, valurirea facuta de cele 6 gaurele de la filtrul eheim aquaball 2200 parca, si pe el l-am descris mai sus. Mancare la pesti dau Tetramin fulgi o data dimineata, o data seara, cat se prinde intre doua degete. La doua zile le pun seara cativa purici de balta, iar cam la trei zile inlocuiesc tetramin (dimineata sau seata) cu niste hikari pe care il maruntesc foarte bine in prealabil. Cu statul pe sus al pestilor, inclin sa cred ca sunt foartte cersetori, deoarece nu stau locului sa "suga" oxigen, lucru care in 3-4 zile ar fi dus probabil si la moartea unora, din lipsa de oxigen. Acum, recte azi, vad ca incep incet-incet sa paraseasca suprafata. Cine stie, probabil ca noua schimbare de setup dureaza ceva vreme, si toata lumea e agitata (si stapanul si locatarii sai)
Scuze ca am raspuns in ordine aleatorie, multumesc pentru sfaturi tuturor. Revin cu pozele.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

ma foarte bucur ca ai rezolvat problema spumei...de retinut pe viitor daca o sa apara si pe la mine...in alta ordine de idei...barosanu de kmol observ ca le are cu mesteritul...cum am putea noi doi cei lipsiti de co2 folosi aceasta chestiune...?! cu ce s-ar lasa mituit oare..?! mai pune-ne poze cu ce-ai mai facut prin helesteu

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

E, dragii mei noi buni prieteni (va cam uraste nevasta-mea, dar la modul bun) , iata poze cu bomba, care este facuta 101% exactamente cum m-a sfatuit mesterl kmol (maxime multumiri pe tema asta, primul rand cand o fi il dau eu) completata de reteta Dalles facuta intocmai. Nu o sa enumar pasii ca pare ca sunt batuti si raz-batuti. A doua poza este cu micul colt de rai verde asa cum arata la momentul actual, cu schimbari si disparitii de plante de la ultimele poze postate. Testele de apa nu le mai postez ca nu sunt schimbari fata de cele de joi, parca. Astept critici, sugestii, sfaturi, idei, laude (desi nu e cazul, inca), sunt deschis precum cutia Pandorei.
[Thumb - DSC02934.JPG]

[Thumb - DSC02936.JPG]

[Thumb - DSC02935.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com