[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano cube 100L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu intre timp am mai rafinat metoda, am construit mai multe capete interschimbabile pentru futun si am facut teste. La cele mari cel mai bine merge cu diametru de 3-3,5mm, la cele mici de tot 1 mm. + intermediar de 2mm pentru cele medii. Caderea de apa peste 1m (galeata pe podea, capatul furtunului cat mai jos). Cred ca daca as adauga si o pompa pe furtun ar fi beton, dar momentan nu am niciuna disponibila la care sa poti pune furtun pe intrare. Ma gandeam ca s-ar putea face si un soi de aspirator, folosind pompa si un soi de rezervor cu sita foarte deasa la mijloc, astfel incat sa nu trebuiasca sa arunci apa ci sa o recirculi in acvariu. In felul asta ai putea vana aiptasii in voie fara grija ca scoti prea multa apa. E clar ca nu este o metoda de eradicare, dar e o metoda f. ieftina de a le tine sub control astfel incat sa nu mai fie suparatoare.
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Azi dimineata am patit un mic incident , care putea fi fatal .
Nu stiu din ce cauza s-a dereglat skimmerul (la care nu am umblat la setari de mai bine de 4 luni- era bine "calibrat") , si imi scotea foarte multa spuma umeda , mi-a umplut cupa, si chiar a dat pe dinafara destul de mult (cred ca vreo 1-2 litri) . Ca urmare a deficitului de apa , pompa peristaltica a bagat necesarul de apa RO , care a trecut-o prin kalkwasser . In felul asta imi ajunsese PH la 8.59 .....
Ma gandesc, daca nu eram pe faza, sa fiu acasa...ce se putea intampla ?! In momentul cand am observat, skimmerul inca scotea spuma umeda in cantitate mare , pompa peristaltica mergea in continuu...
Intrebare : Ce poate sa fi cauzat , ca skimmerul sa se fi dereglat ? Mergea extrem de bine (spuma uscata, groasa) de cateva luni bune, nu am facut nici un fel de aditie...sau cine stie ce altceva. Skimmerul nu era infundat, etc, etc . Sa fie solutia de kalkwasser de vina ?
Astept si parerile voastre, si daca stiti, niste masuri preventive .
Cu certitudine voi cobora nivelul skimmer-ului ....
[Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Hmmm... daca nu este nimic dereglat mecanic la skimmer atunci inseamna ca s-au schimbat parametrii apei (si de aici forte de tensiune superficiale mai mari). De ce... habar n-am. Sigur nu ti-a murit ceva pe acolo? Ar trebui sa fie ceva mare si cu descompunere rapida pentru asemenea efect dramatic. Dar verifica bine skimmerul totusi... poate s-au acumulat alge pe interior sau cine stie...
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Si mie, initial..asta mi-a fost gandul , am verificat si nu avea nimic care sa se fi depus, sa obtureze iesirile , etc .
La fel am verificat si vietatile, si toate erau ...
Ciudat fenomen. Oricum, am coborat linia apei in skimmer .

Alta la mana. Tot cautand solutii sa tin cat mai constant PH-ul, mi-a traznit ceva prin cap, si relatez mai jos ce am pus in practica :
Am conectat o pompa mare de aer, la PH controller , duza de aer fiind intr-una din cele 4 camere ale refugiumului. Cand PH-ul coboara sub 8.25, PH-controllerul cupleaza pompa de aer . In felul asta, PH-ul nu mi-a mai coborat sub 8.25 , scotand CO2-ul din apa . Acum varieaza intre 8.25-8.35, in functie de rata de evaporare+kalkwasser.
Inainte, varia intre 8.00-8.35 .

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2010 22:08:32

[Yahoo!]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Foarte frumos .....scuza-ma ca imi permit ....cat a costat aproximativ toata investitia?


Multumesc.

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

kinderu wrote:Foarte frumos .....scuza-ma ca imi permit ....cat a costat aproximativ toata investitia?


Multumesc.

N-am facut un calcul, sincer , dar ...destul de mult ...
Mersi de aprecieri !
[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Am citit cu interes topicul si te felicit pentru acvariu,dar am si o antrebare:as vrea sa achizitionez si eu un acvariu de acest tip resun si as vrea parearea ta despre acvariu ca constructie si fiabilitare/design.Intentia mea este sa amenajez un acvariu plantat si cu ceva pesti de talie mica,dragut in biroul de la serviviu.Crezi ca filtrarea si lumina din dotare sant suficiente? Multumesc anticipat
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

mihai_ghe wrote:Am citit cu interes topicul si te felicit pentru acvariu,dar am si o antrebare:as vrea sa achizitionez si eu un acvariu de acest tip resun si as vrea parearea ta despre acvariu ca constructie si fiabilitare/design.Intentia mea este sa amenajez un acvariu plantat si cu ceva pesti de talie mica,dragut in biroul de la serviviu.Crezi ca filtrarea si lumina din dotare sant suficiente? Multumesc anticipat

Pentru un acvariu de apa dulce mi se pare nepotrivit (parerea mea) din urmatoarele considerente . Inaltime mare vs latime/lungime . Culoarea albastra a placii de plastic ce desparte display-ul de refugium . Ca si "+-uri" : refugium considerabil ~volum mare de filtrare(15~20L) , lumina(ca si nr. de W/ trebuiesc inlucuite neoanele standard - 10k, actinic) , modul cum este lucrat , calitatea sticlei(care nu se zgaraie deloc vs un juwel pe care cu acelasi magnet l-am facut praf)
[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc de raspuns , mai studiez problema ,ma ancanta faptul ca este compact si poate sta comod antr-un colt de birou.
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

La aprox 6 luni, acvariul se prezinta in felul de mai jos . Se pare ca am castigat lupta impotriva aiptasiilor si sunt pe drumul cel bun .

imageimageimageimage

imageimageimageimage

This message was edited 2 times. Last update was at 21/03/2010 21:47:50

[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

baga si tu detalii din lupta. cum ai reusit?

Acvariul meu
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

bilti wrote:baga si tu detalii din lupta. cum ai reusit?

Una bucata seringa mare cu ac gros . Amestec pudra de kalk + apa (amestec in concentratie foarte mare)+ koral fluid (pentru a fi inghitit de jighinea) ...
Se opresc pompele, si se "pudreaza" deasupra aiptasiei . Pompele se lasa oprite aprox 15 min dupa tratament .
Spor la treaba .
[Yahoo!]
danyalexa
Junior member

Joined: 23/04/2009 22:50:35
Messages: 35
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Reefer, felicitari pentru bazin.Imi place cum arata, doar ca am cateva obiectii.
Per ansamblu, in bazinul tau predomina culoarea maro.In primul rand, iti recomand
sa schimbi lumina cu niste neoane de 15000-20000k.O mare parte din coralii maro
se vor inverzi si in plus,culorile vor fi mult mai puternice.
In al doilea rand, incearca sa mai pui niste corali ce au culori tari, ca sa
dai o pata de culoare bazinului.In rest, numai bafta.
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

In poze, orice tenta si de rosu...tot maro se vede . Sub o tenta actinica se vede oarecum altfel .
Lumina va fi schimbata cat de curand in MH + T5 (va zbura capacul)
Cat despre corali ce au culori tari , ce ai recomanda ? Nu uita ca bazinul este unul relativ mic , si nu prea am cum sa bag lps-uri,...sps-uri, nici atat ..!
Urmeaza sa mai fac niste achizitii .
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Aseara, neavand ce face , am facut un mic video ce vi-l prezint si voua .Calitatea e slaba, fiind facut cu un aparat slabut, celalalt aparat neavand functia video . Vizionare placuta :
nanoreef
colaj poze

This message was edited 2 times. Last update was at 31/03/2010 20:26:52

[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

M-am dotat cu o camera video,pana la urma, si iata ce a iesit la prima strigare :
video

PS: E clar, becurile mele de 10k, parca s-au ingalbenim si mai rau,dau prea multa tenta de "warm". Cat de curand o sa scot capacul si o sa pun o lampa HQI +T5

This message was edited 2 times. Last update was at 03/04/2010 08:10:00

[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Am schimbat unul de neoane (10k) cu unul de 20K .
Rezultatele au fost urmatoarele .
image
image
image
image
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Cateva cadre scurte cu prietenii mei :
http://www.youtube.com/watch?v=iRUHOAUs5Vc
http://www.youtube.com/watch?v=1ih1MnLHTsA
http://www.youtube.com/watch?v=P04HUKAqxfg
http://www.youtube.com/watch?v=L-4iGSOnLz0
http://www.youtube.com/watch?v=oPwKbM_3HqI
http://www.youtube.com/watch?v=KpLvuHqZ1D8

This message was edited 2 times. Last update was at 24/04/2010 08:46:24

[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va invit sa cititi articolul
http://www.acvariu.ro/nano-reef-un-plan-o-reusita
[Email] [WWW]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Un articol concis si la obiect,clarifica multe semne de intrebare in realizarea unui acvariu marin ,felicitari userului.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com