[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano cube 100L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E beton acvariul!
Foarte bine ca scoti Aruanus-ul, nu are ce cauta in nici un bazin la cat e de agresiv. Desi nici cu Melanopus-ul nu mi-e rusine. Poti sa renunti si la arici ca e din alt film acolo.
Asejarea coloniilor de zoanthus este foarte buna.
Pot folosi cateva poze pentru reef.ro?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Multam de aprecieri .
Desigur, poti folosi , cel putin e o onoare pentru mine .
O sa fac si cateva poze noi, intre timp..coralii s-au intins si mai mult.. !
Pe de alta parte, domnisoara de as prinde-o ...o scot, dar clown-ul tomato mi l-am dorit mult..

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2010 18:43:55

[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari, am recitit topicul.

Skimmerul iti pare supradimensionat? El parca e marketat ca fiind pentru bazine de la 500 la 1000l.
[Email] [WWW]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

mosu wrote:Felicitari, am recitit topicul.

Skimmerul iti pare supradimensionat? El parca e marketat ca fiind pentru bazine de la 500 la 1000l.

Intredevar, e pentru bazine de pana in 1000L , cel putin asa spune producatorul . La volumul acvariului meu raportat la incarcatura biologica , scoate tot. Sunt f. multumit , imi tine parametrii in valori mai mult decat acceptabile . Pe langa skimmer , mai contribuie si nitrat reactorul ,fosfat reductorul...
Adevarul ca interventiile mele sunt extrem de rare, acvariul merge singur .
Singurul inconvenient , este aportul de caldura al pompelor(aprox 100W) + capacul acvariului , punand la treaba chillerul , chiar si acum iarna... (norocul meu este ca si acesta este supradimensionat)

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2010 00:36:40

[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Cam asa arata acvariul in acest moment . Sunt cateva gauri , unde coralii stau mai inchisi din cauza aiptasiilor . Am incercat sa le omor cu pudra de kalk , sper sa reusesc pana la urma . Ce recomandati in sensul asta ?
image
[Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Frumos
Poti incerca cu AIPTASIA-X de la Red Sea, am auzit ca e foarte buna

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Momentan sa vad cum evolueaza dupa "tratamentul" cu pudra de kalk . Se pare ca e ok pana una-alta .
Mai jos va prezint unul dintre preferatii mei . Este o specie de zoanthus cu ciuperca f. mare , asemanatoare ca dimensiune cu palythoa . Ce ma bucur este ca acum 2 luni aveam decat 2 polipi (a se vedea in pozele anterioare) , acum am ajuns la 7-8 cu tot cu puiuti .
image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2010 22:08:04

[Yahoo!]
Alex Grana
Junior member

Joined: 02/03/2010 19:45:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos . Eu am folosit otet in prevenirea aiptasiilor si merge de minune
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Alex Grana wrote:Foarte frumos . Eu am folosit otet in prevenirea aiptasiilor si merge de minune

Am incercat si eu varianta cu otet, dar in momentul in care injectezi aiptasia , PH-ul scade extrem de mult , chiar ingrijorator :7.2
Si la cate aiptasii am..

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2010 09:34:47

[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti recomand un Acreichthys tomentosus. Dupa ce le rade pe toate il poti scoate daca atenteaza la polypi. Teoretic nu se da la corali, dar asta tine de fiecare individ in parte.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Berghia. Eu vreau sa comand cat de curand, doar astept sa vad cine se mai baga, trebuie comanda de minimum 20.
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

@G.G - Cam ce dimensiuni au Acreichthys tomentosus , ce ii ai la vanzare ? S-o da la el domnisoara mea ? E foarte agresiva, dar nu reusesc sa o prind in nici un fel .

@Fery - Si eu m-am gandit si am analizat varianta cu Berghia . Dar sunt destul de scumpe, si exista riscul de a nu rezista transportului, sa nu se aclimatizeze,nu mai zic sa se inmulteasca..... sa le pierdem cu alte cuvinte . Si nu am facut nicio afacere , in sensul asta ..

Saptamana viitoare intentionez sa achizitionez vreo 2 peppermint . Macar sa rezolv aiptasiile mici , caci vad ca sunt o gramada
[Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

reefer wrote:

@Fery - Si eu m-am gandit si am analizat varianta cu Berghia . Dar sunt destul de scumpe, si exista riscul de a nu rezista transportului, sa nu se aclimatizeze,nu mai zic sa se inmulteasca..... sa le pierdem cu alte cuvinte . Si nu am facut nicio afacere , in sensul asta ..


Nu sunt de acord. Ies cam la 100RON (ce animal de recif e mai ieftin?! poate melcii. Iar pentru o solutie complet naturala, sigura si 100% eficienta pretul mi se pare rezonabil. Transportul este overnight si rezista fara probleme. Nu am auzit de probleme de aclimatizare si am citit mult despre ele. Faza cu inmultitul chiar nu am inteles-o. Macar sa se faca multe, mai vindem din ele. Oricum nu se pune problema sa iti infesteze acvariul si sa nu poti scapa de ele. Dupa ce termina toate aiptasiile, daca nu le mariti, cam intr-o saptamana mor de foame. Mie problema mi se pare cum faci sa mai pastrezi pentru aiptasiile ce vor apare in viitor (aduse cu un coral etc.) ca nu mananca altceva decat aiptasia!
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Pai, tu cam cate intentionezi sa comanzi?
Am prospectat si eu vizavi de acest subiect , sunt situatii si situatii. Sa dai 500 RON pe 5 ganganii de 1 cm , si sa nu te bucuri de ele..parca...nu se cade. Corect, stiu privesc pesimist lucrurile .
Eu am peste 50 de aiptasii...de la cele mai mici,pana la cele mature.Cate mi-ar trebui?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2010 17:27:54

[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

reefer wrote:@G.G - Cam ce dimensiuni au Acreichthys tomentosus , ce ii ai la vanzare ? S-o da la el domnisoara mea ? E foarte agresiva, dar nu reusesc sa o prind in nici un fel .


Cam 7 cm. 100 ron. Nu cred ca va interactiona cu damselul tau.
Am si peppermit tot la 100 ron dar nu cred ca vor dovedi aipstasiile mari.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2010 18:09:21


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Esti mic copil Eu am peste suta!
La berghia toata lumea zice minim 3. Asa e cel mai sigur. In rest.... depinde cat esti de grabit. Vrei sa scapi repede - iei multe. Vrei sa scapi, dar nu te streseaza timpul iei 3 si gata. Treaba se intampla cam asa: ele se ascund. Mananca intai ce gasesc la interior. Pe dinafara aiptasiile infloresc in continuare o luna-doua, poate mai mult, depinde cate sunt inauntru. In timpul asta berghiile se ghiftuiesc, se inmultesc... daca ar ramane doar alea 3 probabil ar manca mai incet decat se inmultesc aiptasiile. Dupa 2-3 luni abia incep sa dispara cele vizibile. Dispar pur si simplu, ca berghiile ies la papa doar noaptea. Abia cand raman fara mancare ies si ziua si cauta disperate. Atunci e usor sa le prinzi si sa le dai. In plus, cand sunt nemancate se cunoaste pentru ca sunt albe. Cand au ce manca sunt bej-maronii (culoarea aiptasiei care se vede prin transparentza. Eu as vrea 3, ca nu ma grabesc, vreau doar sa stiu ca problema se va rezolva. Probabil insa ca o sa ma aleg cu mai multe, ca nu gasesc amatori sa ia celelalte 17. Stiu ca suma este mare pentru niste chestii nu prea frumoase si pe care oricum nu le vezi niciodata, insa eu pun problema altfel: am investit pana acum cam 2000 de euro si mai am de bagat 1000 ca sa fie totul cum vreau eu. Nu vreau sa se duca totul de rapa din cauza nenorocitelor alora. E ca si cum as investi intr-un chiller sau incalzitor sau alta componenta esentiala. Nu e de frumusete, ci necesar pentru bunastarea acvariului.
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

g.g wrote:
reefer wrote:@G.G - Cam ce dimensiuni au Acreichthys tomentosus , ce ii ai la vanzare ? S-o da la el domnisoara mea ? E foarte agresiva, dar nu reusesc sa o prind in nici un fel .


Cam 7 cm. 100 ron. Nu cred ca va interactiona cu damselul tau.
Am si peppermit tot la 100 ron dar nu cred ca vor dovedi aipstasiile mari.


Ma gandeam la peppermit pt aiptasiile mici , puiutii aceia la care ma gandesc cu groaza cand s-or face mari, si care sincer sunt destul de multi . Pt cele mari as lua pestele recomandat de tine , dar mi-e sa nu se apuce de zoanthusi inaintea aiptasiilor
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

@Fery - ulterior am vazut postul tau .
Ideea este ca momentan am sa imi iau 2 peppermit , plus uratania de peste ce mi-o recomanda G.G
Eu in 2-3 luni, cand cele 3-4 Berghia (pe care ipotetic le-as comanda ) ar da randament, as avea tot acvariul plin de aiptasia . Aiptasiile mature deranjeaza al naibii de rau zoanthusii ,in unele locuri chiar ii omoara .
Si eu am investit destul in acest acvariu(chiar si mult suflet) , sunt dispus sa rezolv problema asta, dar sunt stramtorat de timp. Nu am acordat atentie pana acum, si uite-ma in situatia sa nu stiu in ce directie sa mai apuc....
[Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Aaaaa.... nu mai stie nimeni chestia asta, sau au omis sa iti zica? De cele mari se scapa usor! Cand faci curat/schimb de apa, cand scoti apa cu furtunul faci urmatoarea chestie: furtunului ii atasezi la capatul din acvariu un ajutaj. sa aiba cam 5-6mm diametrul interior, restul furtunului fiind preferabil mai larg. Faci diferenta de nivel mare, astfel incat apa sa aiba cadere ca lumea (pui galeata pe dusumea si capatul din galeata al furtunului cat mai jos. Apoi pur si simplu.... le aspiri. Cele mari sunt destul de mari ca sa umple bine ajutajul, sa nu prea treaca apa pe langa ele si nu au o forta de fixare pe pietre suficient de mare pentru asemenea curent. Se desprind cu totul (nu se rup!). Trebuie sa le iei cat de cat prin surprindere, sa nu apuce sa se stranga. Nu cu toate vei reusi din prima, dar din 2-3 incercari reusesti (cu exceptia celor care sunt in pozitii foarte incomode si nu poti pune furtunul bine pe ele sa le aspiri). Eu am descoperit asta intamplator, pur si simplu era mizerie langa una mare si am luat mizeria cu tot cu aiptasia. Dupa care.... vanatoareeeee la fiecare schimb de apa. Dar alea care sunt in gauri adanci, sub pietre etc si cele mici.... acolo e problema! Plus ca la fiecare curatenie iei doar cateva, ca altfel termini apa din acvariu!
[Email]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Am incercat si eu varianta de care zici tu, dar nu cu acea subdimensionare a furtunului din capat .Trebuie un debit de apa destul de mare . Intradevar da roade doar la aiptasiile unde ai spatiu de lucru .
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com