[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano cube 100L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

foarte frumos acvariul, felicitari !
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

foarte interesant topic-ul si articolul, m-am mai descalcit si eu un pic , revin cu o intrebare care a mai aparut, valoarea investitiei pentru un asemenea acvariu marin, orientativ, desigur
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

strikius wrote:foarte interesant topic-ul si articolul, m-am mai descalcit si eu un pic , revin cu o intrebare care a mai aparut, valoarea investitiei pentru un asemenea acvariu marin, orientativ, desigur

Sincer sa fiu, nu am avut curajul sa fac o suma totala
Ia si tu reper cu reper, ulterior ia livestock-ul ...unde te poticnesti ma intrebi
Eu chiar am pus un anunt de vanzare, pentru a imi da mai mult avant la noul proiect - reef intr-un trigon350. Daca reusesc sa il dau in banii ceruti, il instrainez, daca nu, il mut intr-o alta locatie, iar locul lui va fi luat de acest trigon.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2010 23:36:04

[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu chiar am pus un anunt de vanzare

Unde anume ai pus anuntul? Nu de alta dar sunt pe jumatate curios, pe jumatate interesat.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

okazii.ro(sper sa nu se considere reclama/daca da se poate sterge) ; search " acvariu " .
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ma tot bate gandul sa nu renunt totusi la capac in favoarea lampii HQI , si sa bag leduri in capac. Capacul prezinta indeajuns de mult loc, ca sa pot bricola in interior cu ajutorul unor radiatoare si leduri un sistem de iluminat . Un alt avantaj e prezenta celor 2 coolere in capac , care ar ajuta la racirea ledurilor .
Tot am cautat pe internet, fel si fel de solutii de leduri . Imi par acestea de mai jos interesante:
http://stores.ebay.com/TopBright-Led-Store_10mm-1W-40-High-Power-Led_W0QQ_fsubZ19201118QQ_sidZ190959565QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em322

Le-a folosit careva ? Ceva pareri ?
[Yahoo!]
Alex Grana
Junior member

Joined: 02/03/2010 19:45:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari pentru articol, dar nu in ultimul rand pentru acvariu.
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Nimic nou sub soare, momentan, decat cateva poze noi :
image
image
image
image
image
image
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

reefer wrote:okazii.ro(sper sa nu se considere reclama/daca da se poate sterge) ; search " acvariu " .


nu e deloc smart. cata lume face search dupa .. reef?! pe okazii?
[Email] [WWW]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Asa mi-o venit atunci .., acum ...nu mai ma certa si tu
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Acvariul meu rezista cu brio caldurilor , chiller-ul trage din greu . Ma gandesc cu groaza ce ar insemna sa pice chiller-ul ....
La voi, cum se prezinta situatia ? Voi la cat ati setat temperatura in acvariu ?

In alta ordine de idei , am observat ca skimmer-ul lucreaza mult mai bine , daca are cupa curata pe interior , spalata mai des .Pe interiorul tubului conic se depun fel si fel , iar skimmer-ul datorita acestor depuneri , nu mai produce spuma cu aceeasi calitate , si eram tentant sa zic ca skimmer-ul nu mai are ce scoate , dar..am observat ca nu e chiar asa .
Aviz celor interesati de experimente
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

woow reefer, foarte frumos acvariu ai, felicitari!!! e cel mai misto nano pe care l-am vazut aici.
imi place la nebunie cum coralii acopera aproape toate rocile. dar la cat leustean ai investit in el, ar fi de asteptat sa arate asa...cum arata
din pacate la mine va mai dura probabil inca un an pana ajung sa "ascund" rocile sub corali.
in cazul meu nu-i problema cu temperatura. unu la mana e acvariu fara capad, doi e ca aici in Canada rar ajunge la peste 30C si maximu e 35C, iar trei e aerul conditionat...incalzitorul din acvariu e cam degeaba pentru ca temperatura apei e temperatura camerei care e controlata de la AC

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2010 06:44:31


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Mersic , mersic .
Si ce temperatura ai in acvariu? Eu cred ca daca n-as avea chiller-ul , la temperatura din ultimile zile , si la incarcatura termica ce o am in acvariu , ar sari lejjjerr peste 30grade .
Cat despre aerul conditionat , evacuarea e in capatul opus , si nu se merita sa racesc toata casa pt acvariu .
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Temperatura variaza intre 25-26C de obicei, maxima observata de mine fiind 28C (pe timpul iernii ).
La tine problematic e si capacul, care banuiesc ca e destul de etans si nu permite schimbul de gaze.
Oricum cand vei trece la un acvariu mai mare, cum parca am citit in postul tau ca ai de gand sa faci in viitor, vei putea folosii chilleru & skimmeru, nu-i asa?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Pe langa capac, problema, sa-i zic asa, e aportul termic al pompelor , neoanelor . Sunt multe device-uri, cu pompe ce isi varsa caldura in apa acvariului .
La viitorul acvariu, nu se va preta nici un echipament aferent acestui nano .
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Unul din preferati, ce mi s-a dezvoltat destul de bine , Daca initial am avut 4-5 polipi , acum s-au indesit
http://www.youtube.com/watch?v=hDqEVpRKRsE

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2010 21:23:25

[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

si un crab la treaba ...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2010 22:05:00

[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Pana la urma , am inlaturat capacul acvariului , si am pus o lampa metal halide - 150w - 15k .
Mai jos- acvariul la o ora dupa ce s-a aprins metal halidu` ...
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

vrei sa elaborezi putin de ce ai schimbat lumina?!? mai ales ca toate pareau sa mearga excelent.
oare nu va fii overkill lampa asta, pentru coralii ce ii ai in acvariu?!?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul, la fel si continutul! Felicitari

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com