[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flacara violet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Din poza cu Microsorum mi se pare ca frunza e maro, nu mi se pare a fi alga. Se intimpla sa mai piarda frunze la schimbarea mediului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru raspunsuri! O sa va urmez sfaturile intocmai. Ciclarea am inceput-o pe 4 decembrie, atunci am pus in functiune totul, dupa care am adaugat si un filtru extern. Poate dupa Craciun putem cumpara doi pestisori.

R?d?cinile de mopani vad ca au inceput sa aib? mazga aceea ca un mucegai. Am citit tot de la voi ca va trece de la sine in timp. Deci am r?bdare.

Pun si o pozica. Iertare pentru fundal, urmeaz? sa aplic un poster ceva (am si uitat cum se numeste).
[Thumb - WP_20161213_12_46_27_Pro.jpg]

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Sper ca nu ai pus zoocarb in filtrul extern

Mucegaiul/mazga o sa dispara odata cu ciclarea , poti sa-l aspiri daca vrei cu un furtun cand schimbi apa

This message was edited 2 times. Last update was at 13/12/2016 15:09:44

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu, sigur ca nu. Cutia o am de la vechiul filtru de la acvariul de 13 l. O pastrez acolo, e aproape plina. Mai am si hrana de la pestisorii pe care i-am avut. Probabil ca nu-mi va mai folosi, cel putin betta nu voi mai avea. Doar daca nu ma trezesc cu vreunul adus de cineva.

De fapt inceputurile mele nu au tinut de decizia mea. M-am trezit cu un acvariu de 13 l f?cut cadou fetitei mele si cu 1 betta mascul rosu superb, vreo 3 femele. Dupa aceea saptamanal aproape ma procopseam cu minimum un pestisor de la piata de animale, tot cadou pentru fie-mea. Desi insistam ca numarul lor e prea mare (incepusem sa citesc despre acvarii si pesti) si mai si mureau dintre ei, acvariul nefiind ciclat de la inceput. Pe la jumatatea lui noiembrie au murit toti unul dupa altul. Cred ca aveau gris si n-am mai reusit sa salvez vreunul. Stiu, masacru se numeste ce s-a intamplat, dar m-am ales cu pasiunea. Si acum vreau sa iau eu deciziile, si sa fie decizii bune.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aquatica wrote:Ciclarea am inceput-o pe 4 decembrie, atunci am pus in functiune totul, dupa care am adaugat si un filtru extern. Poate dupa Craciun putem cumpara doi pestisori.


Pui mancare de pesti in acvariu?
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Da, pun niste granule, fulgi nu am. Stiu ca fulgii s-ar dizolva mai repede. Ar trebui sa dizolv oare inainte de a pune mancare in acvariu?
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca am un nepotel Am ceva pe sticla din fata care se misca, un punctulet alb-galbui, pare a fi ceva cu un gat lung (ce caragios suna ). Din ce-am citit pe-aici, pare a fi pui de melc. Problema e ca nu am nicio vietuitoare in acvariu inca, cu exceptia chestiei aleia care se plimba pe sticla mea. Cum plantele le am de o saptamana si juma', tind sa cred ca o fi de la radacinile de mopani introduse acum doua zile. Alti vizitatori nu vad inca. Voi sta cu ochii pe el
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu fi prea ingrijorata. Acvariul e un sistem foarte complex pe care noi incercam sa il mentinem intr-o stare "fixa" placuta ochiului. Cit de bine reusim... e altceva. Ca a venit cu lemnele sau cu plantele nu are prea mare importanta. Fac si ei parte din ecosistem. O sa manince cite alge poate si poate se va inmulti - o sa vezi niste "chestii" gelatinoase pe geam.

Daca te deranjeaza - cu curatenie generala buna (buna, nu stricta) si aspiratul lor de pe geam o sa scapi de ei in 1-2 luni.

Eu incerc de 4 luni sa fac citiva sa se inmulteasca si nu prea reusesc - in ideea sa obtin un echilibru mai bun. Physa am 5-6 - intre 2-3 mm si 1cm. Planorbis apar si dispar la 2-3 saptamini.

Sint multi care au cu totul alta parere despre melci.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv wrote:Nu fi prea ingrijorata. Acvariul e un sistem foarte complex pe care noi incercam sa il mentinem intr-o stare "fixa" placuta ochiului. Cit de bine reusim... e altceva. Ca a venit cu lemnele sau cu plantele nu are prea mare importanta. Fac si ei parte din ecosistem. O sa manince cite alge poate si poate se va inmulti - o sa vezi niste "chestii" gelatinoase pe geam.

Daca te deranjeaza - cu curatenie generala buna (buna, nu stricta) si aspiratul lor de pe geam o sa scapi de ei in 1-2 luni.

Eu incerc de 4 luni sa fac citiva sa se inmulteasca si nu prea reusesc - in ideea sa obtin un echilibru mai bun. Physa am 5-6 - intre 2-3 mm si 1cm. Planorbis apar si dispar la 2-3 saptamini.

Sint multi care au cu totul alta parere despre melci.


Cativa melci nu m-ar deranja sa ma ajute la curatenie , numai sa nu fie altceva. Si cand ma uit la punctuletul acela miscator mi se pare lumea in felurite moduri minunata
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Aquatica wrote:Si cand ma uit la punctuletul acela miscator mi se pare lumea in felurite moduri minunata

Tu si cu mine vorbim aceeasi limba... Sa-ti traiasca melcul!
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Tonisoru wrote:
Tu si cu mine vorbim aceeasi limba... Sa-ti traiasca melcul!


Multumesc, sa fie el sanatos! Si eu sunt convinsa ca vorbim aceeasi limba, din postarile tale
Imi place asa de mult sa stau sa ma uit la acvariu, abia astept sa aduc si pestisori.

Acu ma tot gandesc, ma rasucesc cum sa fac sa-i aduc acasa in siguranta pe frigul asta. Cred ca voi inveli punga cu pestii in ceva calduros, un fular tricotat sau ceva, si sar intr-un taxi. Parca tot la gourami mi-a ramas mintea Sa vad daca-i mai gasesc la petshop. Si am gasit si un site cu explicatii ca pentru mine-asa

http://www.wikihow.com/Care-for-a-Dwarf-Gourami
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Noutati de ultima ora: mai am un pui de melc . Maine e zi de curatenie, voi fi atenta si la ei, dar... misterioase sunt caile Domnului
Tot maine aplic inca o doza de ingrasamant si de EasyStart. Anubias are frunzulite noi si radacini viguroare, chiar ca e o planta pentru incepatori dezastruosi ca mine Microsorul rezista eroic, dar Lilaeopis e maronie

O greseala pe care o faceam si am descoperit pe undeva ca nu trebuie sa bag sifonul ala prea profund in substrat. Mi l-am deranjat, normal, dar nu-l mai pot "coafa" acum.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Gata, am identificat "intrusul": e melc Physa sau ceva de genul. Evident ca-l iubim si ne gandim la nume ??
[Thumb - WP_20161218_13_14_11_Pro.jpg]

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Dragii mei, stiu ca ar trebui sa ma ocup cu pregatirile pentru frumoasele sarbatori, dar iata ca mi-a ajuns in sfarsit si ultimul colet pe care-l asteptam. Am deci plantute noi si autocolant, prefiltru, material filtrant bip... Fac retusurile finale, zic eu.

Problema e ca nu-mi prea place cum stau plantutele, am pus astazi Ludwigia repens rubin si Echinodorus red chameleon. Echinodorusul nu-si prea gaseste locul, din pacate. Am incercat sa-l pun in spatele radacinii cu Anubias, dar nu se mai vede de acolo. In centru langa Ludwigia merge si nu prea. Am vrut plantele astea doua pentru ca sunt rosii si ar contrasta frumos cu substratul.

A doua problema e de fapt o dilema. Am pus zilele astea o hartie alba in spatele acvariului si arata binisor. Acum cu autocolantul albastru parca nu-mi place. Ori chiar nu merge, ori m-am obisnuit eu cu hartia alba si cu pozele voastre profi.

Si o alta problema... am alge, de alea verzi care se unduiesc pe frunze. Inca nu m-au invadat, ciudat e ca sunt doar pe frunzele de Microsorum din centru, adica de la lumina. Lileopis are ceva maroniu pe frunze si are si frunzulite noi, dar parca e totusi afectata. Pun o poza, deocamdat? de pe telefon. Ma apuc de montat prefiltrul, pe care l-am spalat cu apa din acvariu.

PS Stiu ca fac numai prostioare, asa e cu incepatorii cred. Cert e ca visez la un moment când voi fi macar pe un sfert de priceputa ca voi
[Thumb - WP_20161223_15_21_54_Pro.jpg]

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Na, alta aventura... Nu merge chestia cu prefiltrul. Am o banuiala ca filtrul extern Eden 501 nu e suficient de puternic. Asta sau poate nu am facut eu ce trebuia, desi m-am chinuit ceva timp. Sa nu mai punem la socoteala antitalentul meu la facut lucruri tehnico-practice. Am pus si eu o bucata de burete ca prefiltru la teava de "in" a filtrului extern. Daca mai am rabdare, mai incerc dupa sarbatori. Daca nu, am un prefiltru Sunsun de vanzare.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Aquatica wrote:Echinodorusul nu-si prea gaseste locul, din pacate. Am incercat sa-l pun in spatele radacinii cu Anubias, dar nu se mai vede de acolo.

Am avut si eu un Echinodorus micut in acvariu si sa stii ca creste foarte repede. Nu l-am tinut in conditii foarte bune, l-am tot mutat, dar tot incepuse sa-i creasca frunze noi.
Cred ca in spatele radacinii cu Anubias e un loc potrivit sa-l pui; in timp va creste si va depasi in inaltime Anubiasul. Si daca tai câteva din frunzele mai mari ale Anubiasului, il poti aduce un pic mai in fata, astfel încât Echinodorusul sa se vada bine cand va mai creste putin.
Nu stiu daca e corect asa, e doar o parere.

P.S. Am pus pestisorii asta-seara, 3 indivizi mititei de Ember Tetra.


This message was edited 2 times. Last update was at 23/12/2016 23:07:16

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Tonisoru wrote:
Am pus pestisorii asta-seara, 3 indivizi mititei de Ember Tetra.




Sa fie intr-un ceas bun, Tonisoru! Sa ai ape limpezi si pestisorii sa fie sanatosi! Abia astept sa-i pun si pe-ai mei in apa, dupa Craciun.

Cu Echinodorusul nu ai o idee rea. Mai astept pareri. Eu am mai avut Echinodorus, dar parca nu era asa de mic, nici nu stiu ce sa zic. Azi ma descurajasem nitel. Imi revin eu. Deocamdata ma concentrez pe cozonaci
cristi.agapia
Junior member

Joined: 12/11/2016 19:52:30
Messages: 15
Location: Tecuci
IP:
Offline

Na, alta aventura... Nu merge chestia cu prefiltrul. Am o banuiala ca filtrul extern Eden 501 nu e suficient de puternic. Asta sau poate nu am facut eu ce trebuia, desi m-am chinuit ceva timp. Sa nu mai punem la socoteala antitalentul meu la facut lucruri tehnico-practice. Am pus si eu o bucata de burete ca prefiltru la teava de "in" a filtrului extern. Daca mai am rabdare, mai incerc dupa sarbatori. Daca nu, am un prefiltru Sunsun de vanzare.


Si eu am un Eden 501. Sa vezi ce am facut: Am scos buretele din el cu tot cu teava aceea neagra gaurita care intra in el. Teava cu buretele intra perfect pe teava transparenta care trage apa din acvariu - si astfel se transforma in prefiltru. S-ar putea sa trebuiasca sa scurtezi putin teava transparenta. Filtrul l-am umplut cu inele de sticla sinterizata si acum o sa trebuiasca sa umblu la el mult mai rar. Singura problema e ca ar fi trebuit sa fie negru buretele - se vedea mai bine in acvariu. Daca ai nevoie as putea sa-ti pun si niste poze.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

cristi.agapia wrote:
Si eu am un Eden 501. Sa vezi ce am facut: Am scos buretele din el cu tot cu teava aceea neagra gaurita care intra in el. Teava cu buretele intra perfect pe teava transparenta care trage apa din acvariu - si astfel se transforma in prefiltru. S-ar putea sa trebuiasca sa scurtezi putin teava transparenta. Filtrul l-am umplut cu inele de sticla sinterizata si acum o sa trebuiasca sa umblu la el mult mai rar. Singura problema e ca ar fi trebuit sa fie negru buretele - se vedea mai bine in acvariu. Daca ai nevoie as putea sa-ti pun si niste poze.


Cristi, multumesc pentru sfat. Am pus deja un burete pe teava din acvariu de la Eden. Aveam un buretel mai des negru, am invelit gratarul ala de pe teava cu el, l-am cusut cu fir de pescuit subtire si gata, am prefiltru
Am curatat si filtrul extern nitel, avea mucilagiu de ala de pe radacina de Mopani, si am adaugat si niste Siporax mini.

Sarbatori fericite tuturor!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2016 14:27:55

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sarbatori fericite!!!!!!!!

Buretele de pe intrare se va colmata mai devreme sau mai tirziu si va bloca circulatia apei. La mine am folosit burete fin (cam ca la cele de baie) si in 2 zile era blocat complet (dar am o incarcare biologica mult mai mare, adica am mult mai multe resturi care ramin in burete). Daca poti sa il scoti usor si repede din acvariu (ca sa il clatesti/speli/inlocuiesti) nu e nici o problema. Burete poti gasi si la firmele care fac saltele - lucrez cu una din ele si arunca saci intregi de burete. Se taie foarte usor cu o foarfeca normala. Se pot face gauri adinci in burete cu o sirma (mai groasa - de 1-2mm diametru) incalzita pe aragaz - doar ca miroase destul de urit.

Sper ca ai pus apa in prefiltru inainte sa ii montezi capacul. Altfel ramine prea mult aer si pompa de apa nu poate sa il elimine. Poti incerca si vechea metoda "ia cu cana". Torni apa pe furtunul de intrare cu filtrul tinut ceva mai sus decit prefiltrul (doar pina se elimina aerul si incepe sa circule apa).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com