[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Bigger is Better Malawi 846 L  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Va multumesc pentru aprecieri si sfatul legat de filtru dar aparatul este imprumutat. Inca pe lista de prioritati nu a ajuns un aparat foto semi-profi.

Inca cateva poze
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Dupa aceste poze ma vad nevoit sa va prezint o problema cu un Jalo care a ramas fara un ochi.

Intrebarea este daca cauza o reprezinta o rafuiala sau o boala?

image
image

Astept parerile voastre.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu nu imi dau seama exact daca ochiul mai e in orbita sau nu.

Pare a fi totusi sub un strat consistent de fungi. La ce acvariu ai e putin probabil o rafuiala dar nu e exclusa.

Eu am avut un Caeruleus care a pierdut un ochi, insa orbita sa acoperit cu "piele" si pestele a ajuns la maturitate.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Peste a fost lovit (sau s-a lovit singur)... aia e o orbita goala.
In mod normal, se va descurca si asa... o sa fie mai ciumpaliu, dar va manca si se va descurca... sunt accidente care se intampla, n-ai ce face.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri, cred ca Koala are dreptate, acolo este o orbita goala. De mancat mananca dar este mai slab ca si ceilalti, sta doar intr-un colt in partea superioara a acvariului unde este si decorul.
O sa il urmaresc mai atent cateva zile sa vad cum se descurca.

O zi buna

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2013 07:23:16


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

In primul rand La multi ani, pesti sanatosi si ape limpezi tuturor colegilor acvaristi!

In al doilea rand cateva poze ca de inceput de an

Mosul a fost darnic si mi-a adus o colonie de 9 Pseudotropheus acei msuli yellowtail de 9-10 cm (multumesc unui coleg forumist din Iasi foarte serios) , din care din pacate va trebui sa ma despart, aviz amatorilor, de 4 exemplare din cauza suprapopularii ( datorate altor achizitii)

image
image
image

Celelalte achizitii de care vorbeam se datoreaza lui Paul
image
image
image

Ii multumesc pentru ca mi-a dat ocazia sa-mi refac grupul de Pseudotropheus Demasoni aducandu-mi 9 exemplare minunate, specie la care nu o sa renunt atata timp cat voi avea ciclide malawi.

Totodata mi-a mai adus si vreo 7 Labidochromis Caeruleus Yellow de care sotia e foarte incantata mai ales cand stau si o privesc asa
image
image

Pe restul ii recunoasteti din postarile anterioare
image

Labidochromis mbamba bay
image

Labidochromis perspicax masculul si una din femele
image
image
image

Unul din cei 4 Placidochromis jalo
image

Otopharynx tetrastigma
image

si inca o femela gusata ... Ghici ciuperca ce-i??
image
image

Protomelas Boadzulu Red Empress
image

Pe langa Hongi Sweden, mai aveam gusate o femela de Mbamba bay,una de Acei Msuli si cred ca si una de Moorii.

Astazi aveam planificat sa scot puii de la acei. Nu am mai avut pana acum si de obicei tin puii de la speciile care imi raman gusate prima data. Din pacate, in dimineata aceasta am observat ca femela nu mai era gusata, probabil nu am calculat eu bine si le-a dat drumul.

O alta dezamagire mai mare este ca aveam o femela de Moori care cred ca era gusata. Gusa nu era foarte proeminenta, dar mai mare ca la ceilalti Moori pe care ii am. Am urmarit-o vreo 2 saptamani in care nu a mancat deloc iar de dimineata, cand i-am hranit, s-a aruncat ca disperata la mancare. Si pe aceasta as fi vrut sa o prind mai mult pentru a avea confirmarea ca este femela dar se pare ca nu am avut noroc. Dupa dansul pe care l-am vazut intre 2 dintre ei si banuiala ca acea femela a fost gusata inclin sa cred ca am identificat un mascul si o femela dar nu am certitudinea, asa ca am in continuare 4 Moorii carora nu le stiu sexul.

Aceasta presupun a fi perechea
image
masculul
image
femela
image
si ceilalti doi
image
image

Daca aveti voi elemente din pozele postate de a le identifica sexul va astept cu interes parerile.

In timp ce postam, din pacate, mi-a murit masculul de Dimidiochromis strigatus. Partea ciudata este ca inainte de Craciun, pana sa primesc Acei Msuli, am renuntat la un mascul subdominant de strigatus. De atunci masculul dominant si-a pierdut culoarea si pofta de viata. Daca pana atunci era activ si alerga permanent celalalt mascul acum a devenit apatic si statea doar intr-o zona pe nisip, rar l-am mai vazut sa innoate prin acvariu si nici de mancat nu mai manca. Cel putin, cand le dadeam de mancare, nu mai urca la suprafata sa prinda granule. De cand am dat masculul subdominant am tot incercat sa-i gasesc o femela, am postat in aria cumparari, am intrebat in stanga si-n dreapta, dar nu am gasit. Postez o poza cu el cand era si masculul subdominant si una dupa
image
dupa
image

O zi buna

P.s. Vestea buna este ca, probabil saptamana viitoare, o sa le suplimentez substantial filtrarea.


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumosi Demasonii
[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Am mai facut un mic update la filtrare prin adaugarea unei canistre Eheim 2260
image
image

multumita maestrului Koala. Mare domn, mare caracter, a trimis canistra si mi-a scris un pm sa ma ajute cu punerea in functiune de nici daca venea un reprezentat Eheim la fata locului nu putea sa-mi dea atatea detalii. Multumesc inca o data.
Si are un debit de m-am speriat cand am pus-o in functiune


Acum filtrarea este asigurata de 3 filtre externe, dupa cum urmeaza:
1. Eheim 2260 continand 18l material filtrant
2. Eheim 2080 continand 12l material filtrant
3. Eheim 2076 continand 8l material filtrant

Sper ca este suficient pana ma va convinge Dragos sa-mi fac sump.

O zi buna
Later edit: Filmuletul este incarcat de pe filckr si vad ca nu merge. Daca poate sa-l editeze cineva bine, daca nu il sterg.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2014 16:27:02


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna alegerea
Cu 38 de litri de material filtrant te apropii de normal pentru un bazin de 800 de litri (intre 5 si 10% din
volumul acvariului, functie si de incarcarea biologica).

Cand vrei sa vorbim de sump sint aici

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti faci treaba cu ea... ti-am zis ca o sa-ti placa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Dragos sa stapanesti sanatos mamutul

Maestre Koala ma bucur ca Hercule a ajuns pe maini bune. Macar asa mi-a trecut amarala ca nu a fost sa fie.
[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Cu 38 de litri de material filtrant te apropii de normal pentru un bazin de 800 de litri (intre 5 si 10% din
volumul acvariului, functie si de incarcarea biologica).

Asa m-am gandit si eu Dragos. De fapt eu acum cumpar treptat material filtrant pentru sump, sa nu fie efortul financiar asa mare atunci cand il voi face.

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti faci treaba cu ea... ti-am zis ca o sa-ti placa!

Trebuie sa recunosc ca sunt super incantat de ea.

Maestre Koala ma bucur ca Hercule a ajuns pe maini bune. Macar asa mi-a trecut amarala ca nu a fost sa fie.

Dan sper ca eu nu am constituit o piedica ca nu a fost sa fie a ta. Oricum, cu sfaturile lui Dragos si Ricardo, sunt sigur ca o sa te alegi cu o filtrare super.

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Stai linistit ca nu ai fost tu de vina ca n-am luat eu canistra. NU mi s-au aranjat astrel favorabil sa zic asa .

Oricu ma bucur sincer ca a ajuns la un acvariu de top cum merita .
[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Prin bunavointa unui coleg forumist din Cluj am intrat, acum doua saptamani, in posesia unei perechi de Iodotropheus Sprengerae. Femela era gusata si aseara am scos in jur de 30 de pui.
image
image
image
image
image
image

Si vestile bune nu se opresc aici.
Prietenul @CatalinBarbu mi-a adus vineri o femela de Otopharynx Tetrastigma, ramasa vaduva dupa un eveniment nefericit
image
Si astfel mi-a facut fericit masculul care acum are 2 femele la dispozitie
image
image
image

Si ca un prieten adevarat, care a facut drumul de la Sibiu special sa-mi aduca mie pestele si ca sa se justifice deplasarea, mi-a mai adus 5 exemplare de Fossochromis Rostratus la 6cm
image
image
image
image

Am dedicat acest post noilor veniti.
O zi buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa te bucuri de ei, sunt foarte frumosi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Astazi, din curiozitate, mi-am cumparat un test NO3 de la Tetra.

Apa la mine in acvariu este limpede, pestii mananca bine, cresc zic eu frumos, sunt colorati dupa cum observati si in poze, femelele raman gusate, deci toate bune si frumoase.

Va prezint mai jos rezultatul:
image

M-au luat toate transpiratiile si fac testul la apa de la robinet:
image

Mentionez ca furnizorul de apa, conform ultimului buletin de analiza a apei potabile pentru luna noiembrie si postat pe site, da o valoare a nitratilor cuprinsa intre 1,9 si 8,9 mg/l si care variaza in funtie de cartier. http://www.apatarnav...embrie_2013.pdf

La ora actuala situatia la mine in acvariu sta in felul urmator:
Filtrarea asigurata de 3 filtre externe:
Eheim 2080 si un 2076, care su un debit de 1700l/h fiecare si pline cu siporax, eheim subtrate pro si matrix, deci vreo 22l material filtrant.Nu au fost curatate din noiembrie.
Si un Ehein 2260 cu un debit de 2400l/h in care mai sunt 10 l Siporax urmand sa mai completez cu 8 litri de piatra ponce peste vreo saptamana. Acesta a fost pus in functiune acu vreo luna.

Nu am filtre interne si nici bureti sau perlon in filtrele externe. Substratul nu a fost aspirat de la startarea acvariului.
In prezent am in total 32 de litri material filtrant.
Populatie: 74 de pesti din care apox jumate sunt peste 10 cm iar jumatate intre 5-8cm
Hrana le dau 5 lingurite pe zi NLS.
Schimbul la picatura este pus in functiune si schimba cam 1000 l de apa pe saptamana.

Acum vin intrebarile:

1. De ce testul indica pentru apa de la retea valori duble fata de media celor comunicate de furnizorul de apa?
2. Este posibil ca testul de la tetra sa fie de rahat si sa indice valori mai mari?
3. Considerati ca prin schimbul la picatura schimb saptamanal o cantitate prea mare de apa?
4. Cum ar trebui sa aranjez mediile filtrante in canistre pentru a asigura atat o recirculare a apei de cel putin 5 ori volumul bazinului cat si sa am, in cel putin o canistra, timpul de retentie apropiat de 1 min?
5. Ce alte masuri as putea lua pentru a scadea aceste valori bineinteles daca testul este bun?

Fac precizarea ca nu intra in discutie sump-ul in momentul de fata.



Astept cu interes sfaturile si opiniile voastre.



O seara buna

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2014 21:42:05


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Repet si aici ce ti-am scris pe celalalt forum:


1. Este posibil ca eroarea testului sa fie destul de mare, nu am folosit test de nitrat de la tetra
asa ca nu stiu sa iti spun cat e de bun, folosesc doar de la Salifert. Daca poti sa faci o analiza
la un laborator atunci vei avea o imagine mai clara
2. Da, e posibil
3. Nu, ai putea sa schimbi o cantitate mai mare. Problema cu schimbul la picatura este ca tu intotdeauna
diluezi apa pe care o schimbi, deci dupa 24 de ore sa zicem schimbi si o parte din apa pe care ai schimbat-o
in cele 24 de ore, deci diluarea nitratilor din apa este mai mica. Daca sa zicem ca ai o valoare a nitratilor de
50 si faci un schimb de 50% cu apa care are 0 nitrati, atunci dupa schimb vei avea 25, daca insa schimbi la
picatura in timp de o saptamana acceasi cantitate, valoarea nitratilor nu va scadea la 25 ci va fi mai mare.
4. Pai trebuie sa lucrezi cu ceea ce ai, timpul de retentie poti sa il maresti prin scaderea debitului sau prin
marirea volumului de medii, de asta e mai bun un sump. Debite mai mici prin anumite medii de filtrare pot
conduce si la o denitrificare partiala (siporaxul si matrixul fac asa ceva) dar nu asta e solutia pentru reducerea
nitratilor. Faptul ca ai nitratii mari inseamna ca partea de nitrificare din canistre functioneaza bine. Nitratii mai
pot fi papati de alge sau poti sa ii reduci prin schimb de apa
5. Un filtru la picatura plin cu Denitrate (asa cum are Calin), un debit de sub 50 de litri pe ora. Sau schimburi de apa.
Sau un ATS (algae turf scrubber) unde practic cresti alge si exporti nitrati prin cresterea si indepartarea algelor (dar
pentru varianta asta iti trebuie un sump, desi se poate face si in display ocupa ceva spatiu si nu e estetic).

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Repet si aici ce ti-am scris pe celalalt forum:

Dragos am citit ce mi-ai scris dar am postat si aici pentru ca poate sunt colegi care nu activeaza si pe forumul acela si raspunsurile s-ar putea sa le foloseasca si lor.

1. Este posibil ca eroarea testului sa fie destul de mare, nu am folosit test de nitrat de la tetra
asa ca nu stiu sa iti spun cat e de bun, folosesc doar de la Salifert. Daca poti sa faci o analiza
la un laborator atunci vei avea o imagine mai clara
2. Da, e posibil
3. Nu, ai putea sa schimbi o cantitate mai mare. Problema cu schimbul la picatura este ca tu intotdeauna
diluezi apa pe care o schimbi, deci dupa 24 de ore sa zicem schimbi si o parte din apa pe care ai schimbat-o
in cele 24 de ore, deci diluarea nitratilor din apa este mai mica. Daca sa zicem ca ai o valoare a nitratilor de
50 si faci un schimb de 50% cu apa care are 0 nitrati, atunci dupa schimb vei avea 25, daca insa schimbi la
picatura in timp de o saptamana acceasi cantitate, valoarea nitratilor nu va scadea la 25 ci va fi mai mare.
4. Pai trebuie sa lucrezi cu ceea ce ai, timpul de retentie poti sa il maresti prin scaderea debitului sau prin
marirea volumului de medii, de asta e mai bun un sump. Debite mai mici prin anumite medii de filtrare pot
conduce si la o denitrificare partiala (siporaxul si matrixul fac asa ceva) dar nu asta e solutia pentru reducerea
nitratilor. Faptul ca ai nitratii mari inseamna ca partea de nitrificare din canistre functioneaza bine. Nitratii mai
pot fi papati de alge sau poti sa ii reduci prin schimb de apa
5. Un filtru la picatura plin cu Denitrate (asa cum are Calin), un debit de sub 50 de litri pe ora. Sau schimburi de apa.
Sau un ATS (algae turf scrubber) unde practic cresti alge si exporti nitrati prin cresterea si indepartarea algelor (dar
pentru varianta asta iti trebuie un sump, desi se poate face si in display ocupa ceva spatiu si nu e estetic).


1. Voi incerca in viitorul apropiat sa fac o analiza si la un laborator
2. Considerand ca testul arata valori duble fata de media valorilor din buletinul de analiza as putea considera ca si valoarea nitratilor din acvariu este la jumatate din valoare indicata de tester?
3. Am masurat si schimb la picatura 130ml/min. Asadar, calculand 130mlX60minX24hX7zile=1310l/saptamana, ceea ce reprezinta 150% din volumul acvariului, cred ca introduc saptamanal cel putin 50% apa proaspata. Referitor la faptul ca prin schimbul la picatura valoarea nitratilor nu scade proportional cu volumul de apa schimbat cum imi recomanzi sa procedez in continuare?
4. Ma gandeam daca as umple canistra de la koala cu piatra ponce si i-as inlocui pompa de 2400l cu un Eheim compact 2000+ care imi sta degeaba? Aceasta din urma are debitul reglabil si ma gandesc ca astfel as putea creste timpul de retentie deoarece varianta cu marirea volumului de medii nu este viabila fiinca nu am sump . In 2080 sa raman doar cu siporax iar in 2076 cu ce-mi mai ramane. Crezi ca ar creste eficienta filtrarii si daca ai alte idei sunt binevenite.
5. Un filtru la picatura plin cu Denitrate nu intra in discutie din mai multe motive: costul acestuia, spatiul necesar pe langa celelalte filtre externe, adugarea a inca unui papator de electricitate. ATS-ul cu atat mai putin deoarece deocamdata nu am sump iar in display nici nu intra in discutie.

O seara buna si mersi de raspuns.


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimbul la picatura nu iti asigura in realitate schimbarea a 50% din apa saptamanal, ci mai
putin. Poti sa maresti putin schimbul la picatura, sa zicem sa maresti la 2000 de litri. Dar nu
cred sa te ajute foarte mult. Solutia mai simpla este un filtru la picatura cum are si Calin,
cu un debit undeva pina in 50 de litri pe ora. Eu as incerca aceasta varianta cu filtrul pe care
il ai de la Koala, mai ales ca poti sa il si cureti fara sa il desfaci (prin robinetul de jos). Nu stiu
insa ce pompa sa iti recomand la acel filtru. Poti incerca cu o pompa de 500-1000 de litri si sa vezi ce
debit vei avea la iesire. E putin important daca folosesti siporax sau matrix sau piatra ponce, toate
ar trebui sa mearga. Practic intr-un asemenea filtru se face si nitrificare si denitrificare partiala.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru schimbul la picatura calculul e simplu? daca bagi 1000 litri de apa inseamna ca ai schimbat 500 litri de apa din bazin adica 50% din cata apa ai bagat. Bagi apa curata dar de iesit iese amestec apa curata cu apa de acvariu
La testul Tetra culorile sunt aiurea rau de tot. Arata cam cu o treapta sau doua mai mult. De camd am vazut poza eu mi-am spus ca ai ~10ppm NO3.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com