[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput 110x50x45  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Eu cred ca te-ai grabit un pic. Daca mai ai autocolant, scoate-l pe asta, curata bine suprafata cu o solutie de geamuri si baga altul.
Eu l-am lipit pe al meu ajutat de inca cineva. El tragea de hartia pe care e lipit autocolantul, eu mergeam cu cardul deasupra. Si avansam cate 5 cm max, dupa care dadeam atent cu cardul pe toata inaltimea geamului, inca 5 si iar cu cardul si tot asa.


Frati-miu Fane de la Iasi, exact parca ma vad cu nevasta-mea, ea impingea de card, io trageam de hartia autocolantului. Si a treia oara, si udat, si injurat, si de toate, si tot am intepat bule si se vede la un ochi fin ca are parti in care nu e "negru". Culmea, pare un lucru asa banal sa scoti o hartie si sa "dai drumul" la autocolant si de fapt e al naibii de greu. Cum zicea Dolly mai demult, prins in scotchuri si aia e...
Eugen, autocolant gasesti cel mai sigur si de buna calitate in Obor, cum mergi pe la intrarea principala, a doua la dreapta in capat e o tanti care vinde toate culorile. Ia-ti dublul lungimii acvariului, ca sa fii sigur
P.S. Ca sa razi, eu cand am refacut setupul de anul asta, am cumparat unul prost, tot din Obor, dar de la o alti tanti (uitasem unde era cea buna, cu marfa buna) l-am lipit prost si intre timp, fiind uichend si cald, am ras si 2-3 cutii de bere. Apoi m-am enervat ca arata ca kuru, l-am scos, n-am mai luat masina (ca NU E VOIE ) si am facut inca un drum de o ora jumate cu metroul, luand dublul lungimii... A treia abia a fost norocoasa... Asa ca, sui-te in Octavie si baga mare maine dimineata un drum la batranul Obor. Bafta.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Trage o fuca la mr. bricolaje, eu de acolo am luat
Da' cu siguranta gasesti si in alte magazine de genul asta.

Edit: ciro, eu l-am lipit cu varmiu pe asta mare si pe ala micu' singur, ca decat sa ma bata la cap don'soara mai bine ma chinuiesc eu Acuma n-o condamn, ca pana la urma e buba mea in cap asta cu acvariu, nu tre' sa o fortez pe ea

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2011 23:27:10


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am intrat in normal, dace se poate spune astfel. De fiecare data pana acum, cand mi-am cumparat ceva, in scurt timp gaseam acelasi lucru la jumatate de pret. Ei bine daca mergeam de la inceput in Mr. Bricolage, altfel ieseam la bani. Am luat autocolant cu 5 lei metrul liniar (ala vechi il luasem cu 10 lei si de la cineva de pe net).

Acum revenind la autocolantul de fundal. Am luat bleu, acum stau si ma intreb daca nu era mai bine sa iau tot negru, dar mai rau imi fac nervi gandindu-ma la asta... smilie
M-am gandit sa culc acvariul pe o parte, ca sa imi fie mai simplu sa lipesc autocolantul. E o idee proasta sa il culc pe o parte, sau nu are ce sa se intample si pot sa fac asa?
Referitor la umezirea geamului, nu am fas, folosesc un burete de bucatarie pentru a-l uda. Bineinteles geamul il curat bine de tot inainte.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Culcat cu fata pe care vrei sa lipesti autocolantul in sus. Asa mi se pare cel mai usor. Bafta
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Din ciclul "fratilor am invins!" ei bine am invins! Am reusit sa lipesc autocolantul fara nici un fel de urme. Am culcat acvariul pe o parte si asa ne-a fost mult mai usor sa lipim autocolantul. In ceea ce priveste mobila am facut un senvis din 3 straturi pentru a pune sub bazin si am bricolat forma in asa fel incat in zona ridicata sa nu fie decat 2 straturi. Am folie pentru mocheta, folie pentru parchet si padul acela de pluta.
Azi umplu prima data bazinul sa ii fac testul de flotabilitate, sa vad cum se descurca tot ansamblul.

Am vazut la sectiunea bazar o lampa HQI de 150W, o fi potrivita pentru bazinul meu ? Nu am idee cu ce se mananca lampile astea ...
[Thumb - 111220112306.jpg]

[Thumb - 111220112308.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tinand cont ca ai vreo 250 litri brut, probabil vor fi vreo 200 net lampa de 150w HQI ar fi cam pe acolo, depinde si ce
plante vrei sa ai. In schimb, avand acvariul de 1,1 metri lungime nu stiu cum o sa iti acopere lampa toata lungimea.
Daca iti acopera e ok.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut kirucd! Exact la lungime ma gandeam si eu si pana la urma cred ca o sa merg pe lampa Hailea 4x54 de 120 cm lungime.

Am si eu o intrebare stupida, ce inseamna la un furtun "diametru 15/21 mm" ?

PS: de cand am scrist titlul topicului am ajuns la 110x50x50 care inseamna 250 net

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2011 21:24:29


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Acum a venit vremea sa ma gandesc la substrat. Tot urmaresc un incalzitor de substrat la sectiunea bazar, dar pana acum nu a muscat nimic, ca sa vorbim in termeni piscicoli
Ca substrat m-am gandit sa pun Aquabasis + Manado(25L). Faza mai este ca as vrea sa am substratul in doua trepte ca in imaginea de mai jos. In partea joasa sa pun gazon, in partea inalta plante mai interesante. Diferenta de nivel as face-o din pietre mai mari ...
[Thumb - NewPicture018.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Va trebui sa proptesti cumva partea superioara sa nu vina in fata - altfel la prima aspirare de substrat o sa se niveleze totul ..

Ai putea lua de aici mici idei : http://aquasamit.blogspot.com/
Aici mai descrie o modalitate: http://www.wetwebmedia.com/ca/volume_2/cav2i6/planted_aquascaping/planted_aquascaping.htm

Doar cu pietre dar fara sa le proptesti in ceva, vreun separator (din plastic samd, ceva flexibil si nu foarte inalt) o sa fie greu - am incercat si eu intr-un acvariu mai mic, si din pacate se deplaseaza in timp, si e suficient sa atingi una, caci n-o mai poti aranja inapoi samd. Si se deranjeaza tot ce e in spatele ei, samd.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pluticoman
Junior member

Joined: 11/09/2011 20:54:13
Messages: 23
Location: Toplita-Harghita
IP:
Offline

"Din ciclul "fratilor am invins!" ei bine am invins! Am reusit sa lipesc autocolantul fara nici un fel de urme. Am culcat acvariul pe o parte si asa ne-a fost mult mai usor sa lipim autocolantul"
nu ai specificat daca ai mai udat sau nu sticla inainte de lipirea autocolantului si daca l-ai udat in cat timp nu mai aluneca autocolantul pe sticla uda???
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

@pluticoman: acvariul culcat pe o parte, geamul spalat bine de tot cu solutie de geamuri si sters, dupa care umezit cu un burete ca nu am avut fas. Am inceput dintr-o parte, primii 5cm sunt cei mai grei pana ti se aseaza traiectoria. Am mers incet de tot dezlipind cate putin si netezind cu o carpa mare autocolantul pe geam. Mare grija cand te apropii de final sa nu iti intre hartia dezlipita sub autocolant. Aici m-am chinuit vreo 5 minute cu spirt si o penseta sa o indepartez. Nu m-am intors deloc, am mers tot inainte si dupa cum vezi in poza nu am nici o urma.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

update: tocmai am dat comanda la reef.ro de lampa Hailea 4x54W red (incep sa am dubii ca e prea mult ) si de Manado 25l. Aquabasis mai caut la 5l, ca la reef au la 2,5.

Cu incalzitorul de substrat inca nu am facut nimic, sunt pe cale sa renunt la idee, ca mai mult m-am enervat. M-a contactat unul pe pm sa imi zica ca imi vinde un Dupla 60W la 160 de lei. Era interesanta oferta, dar informatiile le-am scos cu forcepsul, mi-au trebuit 2 pm-uri si inca 2 mail-uri sa aflu ca e SH, folosit, fara garantie, cutie sau altceva, fara nimic. Pana la urma am zis sa am incredere si ca ii platesc in avans. Surpriza costul a urcat la 170, ca a uitat sa imi zica de transport. Chiar daca nu e oficial, dar peste tot, cand platesti in avans, ai transportul inclus in pret. Faptul ca nu a acceptat nici un fel de concesie (in conditiile in care el m-a cautat pe mine) mi-a pierdut toata increderea, asa ca mai caut. smilie

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai nu e neaparat sa functioneze toate cele 4 neoane de la inceput.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Mi-a venit filtrul sun-sun 403b. Maine ma duc si la reef dupa lampa substrat si ce alte bunatati ma mai lasa buzunarul si sper sa dau si de baiatul ala cu incalzitorul de substrat, de care nu am mai reusit sa dau azi.

Filtrul arata ok, plasticul se vede putin ca e chinezesc, dar nu e grav. Canistra arata solid, doar racordurile sunt putin mai firave dar nu am degand sa bat cuie cu ele. Tinand cont ca in pretul a juma de filtru de firma include si UV e o afacere buna.

Referitor la ventuze, atat astea cat si cele de la incalzitor am citit eu ca e mai bine sa fie lipite cu silicon, doar nu imi doresc as patesc aventurile lui Stefan Conteaza ce fel de silicon? Am vazut ca siliconul acrilic are un pret de la 5 lei in sus. Pe urma nu sunt inca hotarat cum sa pozitionez returul de la filtru, intr-un capat sa bata pe toata lungimea, sau pe mijlocul bazinului ?
[Thumb - 161220112314.jpg]

[Thumb - 161220112312.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu imi dau seama la ce ventuze de referi, dar lipitul cu silicon nu imi suna bine nu ai incredere, sau ce ?
Eu n-am avut probleme cu ventuze pana acum, sa fiu nevoit sa le lipesc.

Si imi amintii de Creanga si drobul de sare pe care il tii deasupra acvariului + alte mirodenii iuti - ce faci daca le scapi in acvariu cand o sa ti se faca foame la 3 dimineata si esti mai adormit asa cand vrei sa le iei ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Tot in locatia asta a fost si fostul acvariu, ca sa ma repet Tot cu mirodenii si pahare deasupra inca din 2008 si nu a patit nimic. Acum daca vezi le-am dotat si cu o bara de protectie. Acum daca e sa ti se intample se intampla indiferent cate masuri de siguranta iti iei.

Ma refer la ventuzele de prindere. Nu mai stiu unde am citit ca de ex la alea de substrat daca nu le lipesti se vor desprinde, si as prefera sa stau eu mai linistit ca nu imi fug. Din vechiul acvariu mi se desprinsesera toate in timp chit ca erau de firma, si nu mai statea nimic la locul lui...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In principiu, cablul nu se va ridica din substrat dupa ce vei pune .. substratul. Din cate stiu (http://aquaticconcepts.thekrib.com/Articles/PAM_Substrate.htm), ventuzele acelea sunt sa il fixeze cat de cat pana cand apuci sa pui substratul.

Oricum, ca sa fii sigur ca tin, umple fundul la acvariu cu 1cm de apa (trebuie sa fie ude ele cat si fundul acvariului ca ventuzele sa 'tina' - apa sa umple eventualele imperfectiuni ale cauciucului). Cred ca merge si mai putina apa daca nu vrei sa pui.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am gasit recomandarea cu lipitul ventuzelor aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/9470.page#82063 "Prinde heating cables cu ventuze lipite cu silicon de fundul acvariului
Ti-o spune un patit
Nu te baza pe ventuzele lor
Cind vei extrage o planta cu radacini mai mari vei disloca si cablul "
sau aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1828.page#18304 si or mai fi si altele.

Eu citisem mai de curand faza asta dar nu mai gasesc postarea recenta. Deci de care silicon sa folosesc, conteaza sau poate sa fie oricare ?

Deasemenea daca din experienta imi puteti recomanda cu sa pun returul de la filtru, ca la mine in poza, sau in centrul acvariului?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silicon special de acvarii.
Ca la tine in poza daca la retur ai un spraybar.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Multumesc Iulian si Dragos

A venit Mos Craciun, iar!

Am luat siliconul asta transparent pentru sticla, il voi folosi la prins ventuze. George de la reef mi-a zis sa ma potolesc cu incalzitorul de substrat ca nu fac o mare branza si cum oricum nu imi raspunde omul ala la telefon, cred ca incep sa ma apuc de treaba. O sa o caut si pe rebella pentru platute si o buturuga
[Thumb - 171220112315.jpg]

[Thumb - 171220112317.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com