[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cat folosim skimmerul ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este a treia zi de cand am dat drumul la ciclare ( mirosul si mazga de pe acvariu au inceput sa isi faca simtita prezenta ) si voiam sa va intreb in genere cat se foloseste skimmerul ( eu am un doc tunze 9430 )?
Non-stop ? Sau se poate alterna perioada utilizarii lui. ( de exemplu noaptea as dori sa il inchid pentru a nu mai auzi apa cum curge din el ).
Va multumesc pentru sfaturi iar cu ocazia asta atasez si o poza cu acvariul.
Sper ca in curand sa adaug si primii locuitori si sa ma pot prezenta corespunzator pe acest forum
[Thumb - image.jpg]

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Skimmerul trebuie sa mearga non-stop
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Skimmer-ul este, de fapt, un filtru de suprafata. Asadar, atita timp cit nu ai plante si, implicit, acele mici fragmente care plutesc si pe care filtrul extern nu le "agata", poti filosi skimmer-ul numai ca sa indepartezi biofilmul de la suprafata apei. Ulterior, il poti tine non-stop. Eu am un acvariu plantat dar si populat cu creveti. Asa ca am legat skimmer-ul la priza programabila pentru lumina si astfel merge numai in limitele programului de lumina. E drept ca aici este si un alt motiv : mergind permanent, am constatat ca crevetii isi cam faceau de lucru prin el si cind il curatam ma trezeam cu doi-trei creveti in chiuveta. Probabil ca mini-cascada care se forma in plutitorul skimmer-ului ii prindea si apoi nu mai puteau sa iasa de acolo. Acum, nu am nici o problema cu curatarea skimmer-ului, nu gasesc decit melci comunitari (ceea ce nu e rau, asa ii mai raresc).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Skimmer-ul este, de fapt, un filtru de suprafata. Asadar, atita timp cit nu ai plante si, implicit, acele mici fragmente care plutesc si pe care filtrul extern nu le "agata", poti filosi skimmer-ul numai ca sa indepartezi biofilmul de la suprafata apei. Ulterior, il poti tine non-stop. Eu am un acvariu plantat dar si populat cu creveti. Asa ca am legat skimmer-ul la priza programabila pentru lumina si astfel merge numai in limitele programului de lumina. E drept ca aici este si un alt motiv : mergind permanent, am constatat ca crevetii isi cam faceau de lucru prin el si cind il curatam ma trezeam cu doi-trei creveti in chiuveta. Probabil ca mini-cascada care se forma in plutitorul skimmer-ului ii prindea si apoi nu mai puteau sa iasa de acolo. Acum, nu am nici o problema cu curatarea skimmer-ului, nu gasesc decit melci comunitari (ceea ce nu e rau, asa ii mai raresc).


Si cam ce plante sunt intr-un acvariu marin ?!?!
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:
Silviu Man wrote:Skimmer-ul este, de fapt, un filtru de suprafata. Asadar, atita timp cit nu ai plante si, implicit, acele mici fragmente care plutesc si pe care filtrul extern nu le "agata", poti filosi skimmer-ul numai ca sa indepartezi biofilmul de la suprafata apei. Ulterior, il poti tine non-stop. Eu am un acvariu plantat dar si populat cu creveti. Asa ca am legat skimmer-ul la priza programabila pentru lumina si astfel merge numai in limitele programului de lumina. E drept ca aici este si un alt motiv : mergind permanent, am constatat ca crevetii isi cam faceau de lucru prin el si cind il curatam ma trezeam cu doi-trei creveti in chiuveta. Probabil ca mini-cascada care se forma in plutitorul skimmer-ului ii prindea si apoi nu mai puteau sa iasa de acolo. Acum, nu am nici o problema cu curatarea skimmer-ului, nu gasesc decit melci comunitari (ceea ce nu e rau, asa ii mai raresc).


Si cam ce plante sunt intr-un acvariu marin ?!?!


Oups! Nu am fost atent la ce "colt al incepatorului" s-a scris.
Imi cer scuze ca "m-am bagat" unde nu trebuia!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Skimmerul trebuie sa mearga non-stop

Si skimmerul dvs face galagie ?
Se gasesc pe piata si skimmere silentioase ?
La mine probabil sentimentul de galagie e asa puternic pentru ca inca nu am mobtat usile la corpul pe care sta acvariul
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai faca mai multa galagie fata de o pompa simpla. Aerul +apa = ceva zgomot. Acum cata galagie face... ramane de stabilit de tine. Daca face prea multa, cel putin in cazul meu, il poti opri. Eu de la 22.00- 06.00 il aveam inchis. Sincer pe mine nu ma deranja, dar pe sotie.... , asa ca bazinul a mers bine-merci si cu skimmerul oprit

Ionut Dumitrascu
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionut_dt wrote:Pai faca mai multa galagie fata de o pompa simpla. Aerul +apa = ceva zgomot. Acum cata galagie face... ramane de stabilit de tine. Daca face prea multa, cel putin in cazul meu, il poti opri. Eu de la 22.00- 06.00 il aveam inchis. Sincer pe mine nu ma deranja, dar pe sotie.... , asa ca bazinul a mers bine-merci si cu skimmerul oprit

Haha )
La mine pe prietena mea nu o deranjeaza ( sau cel putin asa zice ) insa mie nu prea imi place ca bolboroseste asa )
Dupa ce se stabilizeaza bazinul o sa incerc sa il opresc in intervalul 24:00-07:00 si sa vad cum reactioneaza bazinul cand fac teste.
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

Radu Marian wrote:
Haha )
La mine pe prietena mea nu o deranjeaza ( sau cel putin asa zice ) insa mie nu prea imi place ca bolboroseste asa )
Dupa ce se stabilizeaza bazinul o sa incerc sa il opresc in intervalul 24:00-07:00 si sa vad cum reactioneaza bazinul cand fac teste.


la intake-ul de aer trebuie sa ai un "silancer" ai asa ceva? de obicei fara mizeria aia face mult zgomot skimmerul.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 22:27:48

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu zic ca dupa ce inchizi standul nu o sa mai fie asa suparator zgomotul. Plus ca in timp o sa te obisnuiesti cu zumzetul ala si nici nu o sa il mai auzi. Eu nu as opri skimmerul peste noapte, dar asta nu inseamna ca nu il poti opri.
[Email]
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la intake-ul de aer trebuie sa ai un "silancer" ai asa ceva? de obicei fara mizeria aia face mult zgomot skimmerul.

Te referi la acel robinet prin care reglezi cantitatea de aer care intra in skimmer ?
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

1.cred ca o sa mai scada zgomotul in cateva zile nu mult dar o sa scada mai ales daca este nou
2.nu iti trebuie skimmer in perioada de ciclare
si
3 skimmerul este obligatoriu 24/24 doar daca ai si reactor de biopellet altfel il poti opri noaptea
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ddsek wrote:la intake-ul de aer trebuie sa ai un "silancer" ai asa ceva? de obicei fara mizeria aia face mult zgomot skimmerul.

Radu Marian wrote:Te referi la acel robinet prin care reglezi cantitatea de aer care intra in skimmer ?


Nu. Silecer este un tub de acryl de obicei, cu un diametru mic (in jur de 50 mm) si o lungime mica
(in jur de 50-100 mm) prin care este tras aerul din exterior, in el este infipt furtunul prin care se trage aer,
practic silencer-ul este la capatul furtunului. Intermediar poti avea si un robinet ca sa reglezi cat aer
sa traga. Daca robinetul nu este legat la acest silencer atunci vei avea zgomot si ar trebui sa improvizezi
unul, dintr-ul tub de medicamente gol (din plastic) spre exemplu. Dar toate skimmerele comerciale ar
trebui sa aiba silencer, cele care nu au nici nu ar merita cumparate in opinia mea...

This message was edited 3 times. Last update was at 16/05/2017 10:16:12


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
ddsek wrote:la intake-ul de aer trebuie sa ai un "silancer" ai asa ceva? de obicei fara mizeria aia face mult zgomot skimmerul.

Radu Marian wrote:Te referi la acel robinet prin care reglezi cantitatea de aer care intra in skimmer ?


Nu. Silecer este un tub de acryl de obicei, cu un diametru mic (in jur de 50 mm) si o lungime mica
(in jur de 50-100 mm) prin care este tras aerul din exterior, in el este infipt furtunul prin care se trage aer,
practic silencer-ul este la capatul furtunului. Intermediar poti avea si un robinet ca sa reglezi cat aer
sa traga. Daca robinetul nu este legat la acest silencer atunci vei avea zgomot si ar trebui sa improvizezi
unul, dintr-ul tub de medicamente gol (din plastic) spre exemplu. Dar toate skimmerele comerciale ar
trebui sa aiba silencer, cele care nu au nici nu ar merita cumparate in opinia mea...

Cred ca skimmerul are acest silencer numai ca la mine sta in apa . E normal ?
Atasez o poza pentru a vedea despre ce e vorba. Multumesc pentru raspuns
[Thumb - image.jpg]

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala numai silencer nu e in pozitia in care e pus. Silencerul se pune ultimul, afara din apa. Din cauza asta
e zgomotos. Dar pune si tu o poza cu tot skimmerul, ca nu imi dau seama ce skimmer e, arata ciudat...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

eu am impresia ca tot ansamblul cu furtunul sta sub apa
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai da, dar nu asta e important. Important este ca acolo de unde trage aer este furtun subtire. Acolo ar
trebui sa fie silencerul, la capatul pe unde trage aer.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Skimmerul e un Tunze DOC cu noua tehnologie impotriva excesului de skimmare / skimmat prea umed.

Furtunul ala nu e subtire, e o iluzie intrucat skimmerul e o mica namila. Treci cu usurinta prin interiorul furtunului linie de aer normala. Furtunul e special pentru a rezista la efectele corozive / casante ale ozonului.

Partea de sus a furtunului trage aer. Silencerul e pus corect intre venturi si intake-ul de aer.

Tehnologia antifoaming inabusa cu apa airline-ul daca se produce spuma excesiva. Astfel, skimmerul are (dez) avantajul ca nu trebuie reglat pentru a obtine skimmarea cea mai buna posibila.

Galagia nu e data de aerul care e tras in pompa, ci de apa care cascadeaza din skimmer de la inaltime - exista un cilindru de output apa skimmata care da nivelul apei din corpul skimmerului care ridica apa peste nivelul din sump. Apa scoasa cade intr-un ciorap de filtrare mecanica. Nu ajuta nici debitul mare de apa, pompa e un Sicce Silence de vreo 2000lph (debitul e redus desigur din cauza aerului tras de Venturi).

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2017 01:00:01


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silencer-ul, la toate skimmerele pe care le-am vazut eu, este pus la capat de linie de aer, la intrare,
nu intermediar. Nu cunosc skimmerul, dar cred ca zgomotul care provine si de la aer poate fi redus daca
se pozitioneaza silencer-ul la capat de linie. In cazul in care furtunul pe care trage aer, cum se vede in
poza, trage aer din cupa de skimmare, atunci in cupa trebuie sa existe o gaura, daca aceasta gaura nu
e prevazuta cu silencer degeaba exista cel intermediar. Din poze asa se vede si cu siguranta ar trebui
montat un silencer acolo pe unde trage aer, cel intermediar e degeaba. Ma mir ca Tunze nu s-au gandit
la acest aspect...

Pe de alta parte apa care iese din skimmer face zgomot daca are cadere, presupun ca asta depinde de
nivelul apei din compartimentul unde este instalat, aici nivelul apei ar trebui reglat ca sa nu aiba cadere
care sa provoace zgomot.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Skimmerul e un Tunze DOC cu noua tehnologie impotriva excesului de skimmare / skimmat prea umed.

Furtunul ala nu e subtire, e o iluzie intrucat skimmerul e o mica namila. Treci cu usurinta prin interiorul furtunului linie de aer normala. Furtunul e special pentru a rezista la efectele corozive / casante ale ozonului.

Partea de sus a furtunului trage aer. Silencerul e pus corect intre venturi si intake-ul de aer.

Tehnologia antifoaming inabusa cu apa airline-ul daca se produce spuma excesiva. Astfel, skimmerul are (dez) avantajul ca nu trebuie reglat pentru a obtine skimmarea cea mai buna posibila.

Galagia nu e data de aerul care e tras in pompa, ci de apa care cascadeaza din skimmer de la inaltime - exista un cilindru de output apa skimmata care da nivelul apei din corpul skimmerului care ridica apa peste nivelul din sump. Apa scoasa cade intr-un ciorap de filtrare mecanica. Nu ajuta nici debitul mare de apa, pompa e un Sicce Silence de vreo 2000lph (debitul e redus desigur din cauza aerului tras de Venturi).

Voi atasa o poza cu skimmerul.
Intradevar, zgomotul e produs de cascada de apa care iese din skimmer.
M-am documentat si am aflat ca daca as mai taia din cilindrul respectiv ar scadea si inaltimea apei ridicate.
O sa incerc sa mai cobor inca putin acel picior prin care curge apa.
[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2017 07:51:06

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com