[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu apa sarata  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ma puteti ajuta va rog cu informatii..


Acvariul are 63 L, 60x30x36h
Are un Neon de 15W.La el mai am un filtru intern de 1000L/h si un incalzitor de 50 sau 75 W.

Eu vreau sa am in el maxim 4 pesti, dintre care 2 pesti clovn eventual un gobi sau niste guvizi dinaia de se confunda cu nisipul.Vreau sa mai am in el 2-3 hermit crabs si eventual niste melci sau o stea de mare sau un crab micut de se ascunde in nisip.Fara anemone sau corali, am inteles ca pentru alea e mai greu si mai costisitor.

Acum daca imi puteti spune despre echipamentele care imi trebuie..eventual cu niste preturi.Echipamente mai ieftine cum sunt Sera.Nu vreau sa bag foarte multi bani in el ca e micut si nu se merita asa de mult iar altu mai mare nu am unde sa pun[Mai am unul de apa dulce de 126l].
Eventual de unde pot cumpara..sunt din Bucuresti.Eram curios ce pot gasi al mare la noi sau la bulgari..acolo as mai putea ajunge sigur anul asta.
Stiu ca mai imi trebuie piatra vie, am gasit la 30 de lei/kg pe net.[La magazin era 85..si imi trebuie vreo 3 kg presupun]

Mersi anticipat !!
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

In acvariu o sa ai piatra vie , aparatura , nisipul ,,, O sa iti ramana putina apa pentru ce vietuitoare vrei sa bagi in el. Si 2 clowni sunt cam multisor .

Cat despre bani pot sa iti spun ca acvaristica marina e a dracu de scumpa.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, acvariul tau are brut 60L, volum util de apa vreo 50, mai bagi o piatra doua ... Un acvariu in care sa se simta bine un peste clown este de minim 75L
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2124+755&pcatid=755

Inafara de asta un acvariu mic se intretine foarte greu, orice basina de peste iti complica viata.

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa-ti iei un acvariu mai mare.

Multe Urari si Incantatii
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

63 Brut utilizabil cam 56 asa.Descrie foarte greu de ingrijit si de ce orice peste imi complica viata.
Nu am cum sa iau altu mai mare..n am unde sa il pun )
Ce vietuitoare pot sa pun ?Eu am mai avut in el cam 30 de pesti de apa dulce[cory hoplo gupy zebre neoni platy] si au dus o bine nu aveau probleme nu mureau...
Sa zicem ca pun un singur peste clovn..ce mai pot baga in el?2 guvizi ? niste hermiti ?
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca este un volum mic de apa orice chestie se simte repede ...

Poti sa bagi 2 clowni, un goby, un cleaner shrimp, 1 hermit, niste melci, ceva corali chiar. Doar ca or sa fie inghesuiti
Piatra vie o sa fie pe post de filtru biologic, iti mai trebuie un filtru mecanic ceva, un skimmer (ceva hangon sau de bagat inauntru).
Dupa aia ceva care sa te ajute la completat apa evaporata cu apa de osmoza - iti trebuie si instalatie de apa de osmoza.

Cat despre echipamente ce sa zic ... nu te crampona sa dai banii pe ceva bun, de exemplu daca ti se blocheaza incalzitorul pe on, fiind acvariul foarte mic, in juma de ora ai facut ciorba de peste

Ca si calcul la bani ti-ar trebui:
Instalatie de osmoza ~3milioane
Undeva pe la 20% din volum piatra vie, asta ar veni cam 2.5-3kg, ia-ti 4 ca sa ai de unde arunca ca poate nu o sa te coafeze formele, pentru 50 lei in plus ... ~3milioane
Sare sunt galeti de 7kg, pungi de 1-2-3-4-5kg, ~1milion
Nisip - poti sa iei nisip chior sau nisip "viu" despre care se spune ca este doar nisip cu apa de mare, insa fiind aproximativ la acelasi pret eu am luat viu, 9kg ~1milion
Pompa de valuri RW4 ~3 milioane


Ia-ti astea, baga-le in acvariu, vorbim dupa 1-2 luni

Daca ai un stand, adica ai loc sub acvariu, se merita sa-l gauresti in spate si sa-ti adaugi un sump (un acvariu mai mic, ascuns, in care stau echipamentele) iti maresti astfel si volumul de apa si scapi si de chestii din bazinul care se vede.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2015 23:23:11


Multe Urari si Incantatii
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

instalatia de osmoza ce face? presupun ca nu pot pune apa de la robinet cu declorificator si sare in ea apoi nu ?
pompa de valuri este neaparat necesara?care e scopul ei? pur si simplu agitatie? asta face si filtrul meu intreior de 1000 )
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hermitii se ataca intre ei daca sunt mai multi?si shrimpul poate trai curestul?dar guvizii?
si de ce nu este bun un filtru intern clasic?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2015 23:44:04

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti trebuie curent macar de 20ori volumul bazinului, deci minim 1200 l/h, indicat ar fi macar o koralia nano 1600 pentru bazinul tau desi nu vei regreta investitia cu o jebao rw4!
Filtrului ii schimbi pompa si pui un reglabila si o setezi pe la 300 l/h si pui in el matrix, phosguard sau rowaphos si carbon pentru marine......
Sau folosesti momentan pompa ta pentru valuri, ii pui un wave deflector.....
Poti sa folosesti si piatra de recif uscata plus bacterii daca nu iti permiti vie......

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2015 23:52:00


My nano reef



[Email]
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai daca filtrul face un curent de 1000l/h nu poate inlocui pompa?
mai degraba iau un filtru nou decat sa schimb pompa..nu e un super filtru
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

sunkeeper wrote:pai daca filtrul face un curent de 1000l/h nu poate inlocui pompa?
mai degraba iau un filtru nou decat sa schimb pompa..nu e un super filtru

Mai bine cumperi un filtru tunze comline sau investesti chiar intr-un tunze reefpack 250 daaca iti permiti.....

My nano reef



[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Instalatia de osmoza iti scoate toate (sau aproape toate) mineralele din apa, alta apa nu e buna, nici plata, nici de la chiuveta, nici de prin nustiu ce izvor minune.
Shrimp-ul poate trai, este si el cam obligatoriu, are rol de medic, curata de paraziti and shit
Presupun ca e ok si filtrul intern, insa nu stiu sa-ti zic pentru ca nu am folosit. Da, pompa e pentru agitatie, valuri.
La celelalte intrebari nu stiu sa-ti raspund.

Multe Urari si Incantatii
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Uite
http://www.sewatec.de/filter-filtersystems/tunze/tunze-comline-filter-3162-3162000.html

My nano reef



[Email]
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

putin scump tunze ala ..ma mai gandesc.
voiam sa nu bag foarte multi bani gandindu ma ca un acvariu de apa sarata micut nu e asa costisitor..la unu mare da..as da banii pe toate astea scumpe..aparent nu am gandit bine.
mai cercetez..pana un alta am sa cumpar nisipul..dar iarasi nu pot sa pun apa ca nu e "osmozizata"..nu e vreo metoda DIY pentru asa ceva nu ?
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti fac eu daca esti din bucuresti si te prezinti cu bidoanele 50L moca O sa-ti ajunga 1-2 luni pana iti iei instalatie.

Multe Urari si Incantatii
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Dyi te ajunge exact cat un osmozor gata facut......poti sa folosesti apa distilata obtinut in diatilatoare de sticla......sau sa iei apa de la cineva.....
Tunze-le sigur merita, am skimmer de la ei si e super bun, daca nu as vrea reactoare mi-as lua fara sa ezit acel filtru.....
asta are pompa puternica de valuri inclusa: http://www.sewatec.de/filter-filtersystems/tunze/tunze-comline-streamfilter-3163-3163000.html

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 00:32:40


My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar mai intai si mai intai, inainte sa te apuci de ceva, nu crezi ca ar fi mai bine sa studiezi putin pe forum cu ce
se mananca acvaristica de apa sarata? Nu ti-ar strica nici o lectura despre ciclul azotului si filtre biologice, asta
daca tot ai tinut in 60 de litri 30 de pesti. Dupa ce te mai documentezi poti sa pui si intrebari, deocamdata
intrebarile pe care le pui isi gasesc raspuns prin studiu individual. Spor la citit!

@Blue nu te-ai plictisit de dat sfaturi? Cum apare o intrebare hop si tu sa dai raspunsul si ma intreb daca nu cumva
ar trebui sa iti vezi de acvariul tau si sa il pui pe linia de plutire.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 02:00:21


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multumesc mult tuturor!

Da am mai studiat si eu inainte dar eram incurcat de multe chestii asa ca am intrebat.
Pestii aia i am mutat intr un acvariu dublu pana la urma si am mai luat

si saptamanal din asta de apa sarata ar trebui sa schimb 10 % sau 20 % din apa?sau mai mult?
la cel de 120l schimbam la inceput 20 L saptamanal,acum schimb 40L.
Am niste probleme cu el cu ph ul e foarte mare undeva la 8.5 cred..asa e apa de la chiuveta direct am amsurat o.Nu stiu daca asta e motivul dar am patit cu cativa pesti la intervale care au inceput sa nu mai poata inota..se invarteau in cercuri..fara urme de paraziti fara urme de nimic.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 09:29:55

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La acvariu de apa sarata schimbi 10% saptamanal. La acvariul tau 5-6L.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

kirucd wrote:Dar mai intai si mai intai, inainte sa te apuci de ceva, nu crezi ca ar fi mai bine sa studiezi putin pe forum cu ce
se mananca acvaristica de apa sarata? Nu ti-ar strica nici o lectura despre ciclul azotului si filtre biologice, asta
daca tot ai tinut in 60 de litri 30 de pesti. Dupa ce te mai documentezi poti sa pui si intrebari, deocamdata
intrebarile pe care le pui isi gasesc raspuns prin studiu individual. Spor la citit!

@Blue nu te-ai plictisit de dat sfaturi? Cum apare o intrebare hop si tu sa dai raspunsul si ma intreb daca nu cumva
ar trebui sa iti vezi de acvariul tau si sa il pui pe linia de plutire.


+ 1

ACVARIUL MEU scape by @fanta
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/34138.page

Instalatie de osmoza la 150lei Nu stiu cat de buna e, nu cunosc vanzatorul.

Multe Urari si Incantatii
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com