[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu apa sarata  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi !
este obligatoriu ca isntalatia sa fie pusa la o chiuveta?sau o pot face sa functioneze altfel cu doua recipiente?

am fost la un fish shop cunoscut din oras si mi au pus la dispozitie sa cumpar apa deja ciclata.ma mai gandesc cum fac ,mai strang niste bani ca sa fac calumea sa iau si aparatele alea
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum adica sa cumperi apa ciclata? Adica apa pe care ala o arunca cand isi schimba apa din acvariu ? ))))))))))))))) Si sa dai bani pe ea? )))))))))

Multe Urari si Incantatii
Cosmin_TM
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2014 00:27:33
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

O data am fost la un pet shop si i-am spus la angajatul de acolo ca am nevoie de niste apa dintr-un acvariu plin cu plante. Rezultatul: m-a ajutat sa umplu doua bidoane de 10 litrii.
[Yahoo!]
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

ma baieti... nu exista apa ciclata.
sa nu cumva sa ii dai bani pe asa ceva.
In cel mai rau caz cumperi apa de osmoza.
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu apa pe care o arunca ,ci apa din acvariu lor unde au vietuitoarele...
costa 1.5 L lei /litru
ma gandeam ca din 63 cat am eu sa iau vreo 40..si restu sa pun cu osmoza
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

sunkeeper wrote:nu apa pe care o arunca ,ci apa din acvariu lor unde au vietuitoarele...


Da, exact pe aia o arunca la schimbul de apa

In general, ciclarea este un fenomen care nu se refera strict la apa si la jegul din bureti. Fa rost de osmozor sau apa de osmoza, prepara apa si inarmeaza-te cu rabdare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sunkeeper wrote:nu apa pe care o arunca ,ci apa din acvariu lor unde au vietuitoarele...
costa 1.5 L lei /litru
ma gandeam ca din 63 cat am eu sa iau vreo 40..si restu sa pun cu osmoza


Dragul meu coleg de forum, apa aia din acvariu unde au vietuitoarele, se schimba saptamanal, el oricum face schimbul ... oricum arunca apa aia ... si daca-ti da "proaspata" e tot degeaba.
Te gandeai sa iei 40 si restul sa pui osmoza ... poate nu ai inteles ca apa de osmoza se amesteca cu o cantitate de sare, daca tu pui apa de osmoza peste apa aia care deja contine sare o sa aiba o concetratie mai mica de sare.

Ti-am scris mai sus ce ar trebui sa faci pas cu pas, ti-a spus si kirucd sa pui mana sa citesti anumite chestii ca sa nu mai "gandesti" chestii d-astea profunde.
Intelege ca nu castigi nimic, pierzi doar bani si timp.

Multe Urari si Incantatii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu zic ca se poate face.
Cum nu vrei sa pui corali si alte fotosintetizatoare pretentioase, poti iesi ieftin.
Acvariul 60×30×35 cm.
Foloseste filtrul intern fara probleme. Pune-i un spraybar pentru oxigenare.
Adauga cam 10 kg de piatra vie si 5 kg nisip de aragonit.
Daca ai bani, mai adauga un filtru hang-on cu BioNitratEx (cutia te tine cam un an, pui un saculet la 4 luni) si niste carbon activ.
Daca pui un capac de sticla, scapi de evaporare.
Ciclezi cam 6 saptamani fara aditii sau 2-4 saptamani cu bacterii nitrificatoare, apoi adaugi pestii saptamanal, unul cate unul.
Schimbi apa cat sa tii nitratii pana in 20ppm pe test Salifert.
Cand incepe sa functioneze BioNitratEx, te opresti din schimbat apa.
Cand apar algele, pui RowaPhos in filtrul hang-on.
Foloseste apa de la chiuveta, decantata si lasata 48 de ore sa se elimine clorul.
Nu pune mai mult decat pestii si crevetii/crabii doriti. Nu adauga absolut niciun coral. Tine salinitatea pe la 1024 si foloseste o sare ieftina pentru acvarii marine.
Planteaza acvariul cu o macroalga cu aspect placut pe care o raresti lunar.

Zic cele de mai sus dupa ce am tinut un pico de 13L doar cu un filtru intern cu spraybar. In filtru am pus carbon activ si vata, ulterior BioNitratEx.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Apa de la robinet are metale grele asa ca ar fi bine sa foloseasca doar un cartus cu carbon activ, se gaseste........asta ca sa nu aiba probleme cu nevertebratele......

My nano reef



[Email]
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baieti multumesc mult.Ma fraiereau bine ))...
Am sa ii pun un spraybar filtrului.
10 kg? asa de mult? scade considerabil volumul de apa al acvariului..eu ma gandeam la 5...
am capac cu un neon de 15 w.vreau sa ii mai bun niste leduri stroboscopice albastre sa fac efectul de mare..
sa mearga si filtrul hang on si al meu de 1000l simultan? ..din ce vad nu prea stiu unde pun un filtru hang on, as renunta la capac[http://i47.tinypic.com/izbas9.jpg identic cu asta ]
bacterii nitrificatoare,de unde le cumpar?
salifert e un test de salinitate sau nitrati?nu iau mai bine aparatul ala de masoara salinitatea?am uitat cum ii spune
bionitratex functioneaza tunci cand..?cum imi dau seama
de unde cumpar macroalga?
deci ai scos buretele si ai pus vata cu carbon activ?
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cand mi-am facut cont pe forumul asta nu am fost asa..... "certat"de colegi pt intrebari ciudate. Si stii de ce??? pt ca am stat mai intai si am citit cateva....luni despre acvaristica marina. Cu toate ca aveam de vreo 15 ani in casa acvariu cu apa dulce. Acesta ramura a acvaristicii, cea de apa sarata, este mai fitoasa ca sa zic asa.

Ca sa-ti raspund la intrebarea de unde cumperi produse pt acvariu, poti cauta pe google. Sunt cam vreo ....7-10 siteuri lejer Daca citesti mai atent gasesti unul chiar deasura acestor randuri pe care le citesti acum. Bingo ai nimerit, se numeste shop.acvariu.ro Pt raspunsul corect ai de la mine apa de osmoza , cu mentiunea sa vi sa o iei personal in caz ca stai in Bucuresti, apropo, sper ca ai observat ca 99% din colegi avem trecuta locatia la profil

Salifert este o firma care produce printre altele, si teste pt apa sarata. Salinitatea se masoara cu salimetrul si refractometrul. Primul este ieftin si prost iar al doi-lea este scump dar bun.

Ionut Dumitrascu
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

sunkeeper wrote:Baieti multumesc mult.Ma fraiereau bine ))...
Am sa ii pun un spraybar filtrului.
10 kg? asa de mult? scade considerabil volumul de apa al acvariului..eu ma gandeam la 5...
am capac cu un neon de 15 w.vreau sa ii mai bun niste leduri stroboscopice albastre sa fac efectul de mare..
sa mearga si filtrul hang on si al meu de 1000l simultan? ..din ce vad nu prea stiu unde pun un filtru hang on, as renunta la capac[http://i47.tinypic.com/izbas9.jpg identic cu asta ]
bacterii nitrificatoare,de unde le cumpar?
salifert e un test de salinitate sau nitrati?nu iau mai bine aparatul ala de masoara salinitatea?am uitat cum ii spune
bionitratex functioneaza tunci cand..?cum imi dau seama
de unde cumpar macroalga?
deci ai scos buretele si ai pus vata cu carbon activ?


Ai nevoie de piatra pentru filtrarea biologica. Cu cat mai multa, cu atat mai bine (acvariul e mai rezilient la tampeniile de incepator). Eu ti-am dat o sugestie, tu hotarasti cata piatra poti introduce inainte sa obtii un rezultat neplacut.

Apoi, acvariile marine tolereaza foarte bine un debit mare de apa, ba chiar as spune ca cu cat mai bun debitul, cu atat mai mari sansele sa valorifici la maxim piatra vie.
Eu am in 60x30x30 un filtru hang-on Hagen AC20, un Vortech MP10 in reef crest la 70%, un Hydor Koralia Nano 900 si un Hydor Koralia 1600.

Bacterii nitrificatoare Dr. Tim's am luat direct din SUA, dar in Romania ai disponibile produsele Prodibio (start up marine).

Salifert produce o gama larga de teste chimice cantitative foarte bune. Singurul pe are nu-l recomand e cel de fosfati.

Motivul pentru care zic ca e buna apa de la chiuveta e pentru ca metalele sunt adsorbite de carbonul activ.

Eu nu am zis ca iti recomand sa faci asa, am zis doar ca se poate. Dar daca obtii rezultate bune, sa le pui in forum.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu am uitat sa dau quote lui um02122..cu ultimul mesaj
da nu ma supar ca sunt certat..au dreptate..si mai ivnat si eu ceva
am tot citit da m am pierdurt si am zis sa nu fac o varza din pesti asa ca am intrebat maestrii..)
cand intrebam de unde se cumpara asteptam un pet shop anume care avea sigur produsul )
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu (mai bine zis tata) acum 3 ani cand am facut un biotop de marea neagra am folosit apa de la robinet si sare aqua medic parca.........parca de pe magicnature o comandase.......
Aveam osmozor la discusi dar tata a zis ca nu are rost sa asteptam sa picure apa......am facut apa cu apa de la robinet si am pus in vbazinul de 20 litri spartura grosiera de scoici, cateva pietre din MN, niste anemone actinia equina, creveti de MN......
Aveam un filtru intern hailea hlbt 200 in care aveam un burete si carbon activ si o piatra de aer, atat!
A mers bine toata vara (nici alge nu aveam) dar in toamna l-am desfintat datorita faptului ca nu ma atrageau vietuitoarele din el.......

My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Blue14 wrote:Eu (mai bine zis tata) acum 3 ani cand am facut un biotop de marea neagra am folosit apa de la robinet si sare aqua medic parca.........parca de pe magicnature o comandase.......
Aveam osmozor la discusi dar tata a zis ca nu are rost sa asteptam sa picure apa......am facut apa cu apa de la robinet si am pus in vbazinul de 20 litri spartura grosiera de scoici, cateva pietre din MN, niste anemone actinia equina, creveti de MN......
Aveam un filtru intern hailea hlbt 200 in care aveam un burete si carbon activ si o piatra de aer, atat!
A mers bine toata vara (nici alge nu aveam) dar in toamna l-am desfintat datorita faptului ca nu ma atrageau vietuitoarele din el.......


Sfaturi mai proaste nici ca se putea.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

donpisote wrote:
Blue14 wrote:Eu (mai bine zis tata) acum 3 ani cand am facut un biotop de marea neagra am folosit apa de la robinet si sare aqua medic parca.........parca de pe magicnature o comandase.......
Aveam osmozor la discusi dar tata a zis ca nu are rost sa asteptam sa picure apa......am facut apa cu apa de la robinet si am pus in vbazinul de 20 litri spartura grosiera de scoici, cateva pietre din MN, niste anemone actinia equina, creveti de MN......
Aveam un filtru intern hailea hlbt 200 in care aveam un burete si carbon activ si o piatra de aer, atat!
A mers bine toata vara (nici alge nu aveam) dar in toamna l-am desfintat datorita faptului ca nu ma atrageau vietuitoarele din el.......


Sfaturi mai proaste nici ca se putea.


Tu le incadrezi la categoria "sfaturi"? (eu unul le citesc drept: "povestiri cu/despre Dayan...)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai nu i-am zis sa faca asa!, doar i-am povestit........
Asa arata

image
Si asta a fost un crevete de Marea Neagra caruia nu i-am identificat specia.......era alb!

image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2015 08:20:05


My nano reef



[Email]
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tare ! ce ai mai gasit la marea neagra?

o sa le iau unul cate unul..astept sa mai imi raspunsa um02210 la ce i am rapuns..la ce poate ))
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

sunkeeper wrote:tare ! ce ai mai gasit la marea neagra?

o sa le iau unul cate unul..astept sa mai imi raspunsa um02210 la ce i am rapuns..la ce poate ))


Scuze, eu nu traiesc in Romania.

Consider ca o minte iscoditoare poate face un acvariu neconventional sa mearga.
Eu am avut acvariul de apa rece care a durat 8 luni si s-a prabusit datorita temperaturilor prea mici.

Stiu un tip care traieste in nord si are un acvariu alimentat permanent cu apa din fiord. Iti dai seama ca nu are nevoie de filtrare, probabil ca si parte din hranire se realizeaza simultan cu circulatia (banuiesc ca planctonul intra liber).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da..daca eram si eu inteligent vedeam ca scrie UK..dar ce sa zic, atat pot, atat fac...))))
suna interesant cum a facut tipu ala
voiam sa te mai intreb atat ,bacteriile nitrificatoare sunt din chestia aia, [sau echivalentul de apa sarata] Easystart care puneam al inceput in acvariu de apa dulce?
ordinea era apa,nisip,piatra vie astept cateva saptamani si apoi vietatile sau si piatra vie trebuie pusa dupa ce se cicleaza apa?

si mersi mult ptr ajutor si rabdare mai ales
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com