[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recalibrare refractometru  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Redeschid acest subiect,cum se recalibreaza corect?Eu am incercat cu apa de osmoza,imi arata 0 iar cand masuram in acvariu imi arata SF....Trebuie mentionat ca el meu e chinezesc.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

edyr wrote:Redeschid acest subiect,cum se recalibreaza corect?Eu am incercat cu apa de osmoza,imi arata 0 iar cand masuram in acvariu imi arata SF....Trebuie mentionat ca el meu e chinezesc.


Al meu e de-asta: http://www.nevertebrate.ro/Refractometru-aluminiu si tot nu inteleg nici eu cum naiba se calibreaza... Am incercat cu apa si sare "combinate" in farmacia unui prieten, am incercat cu apa distilata... imi arata tot aiurea valorile... in sensul ca altele decat m-as fi asteptat/ar fi trebuit... am incercat cu solutia cu care a venit el... la fel... l-am comparat cu cel al lui Levi... din nou, valori diferite...

Cel mai bine mi-a fost cand aveam primul hidrometru de la Ferplast... 15 lei... niciodata nu mi-am facut probleme cu el... Dar din pacate l-am spart... Urmarea a fost unul de la Sera... care imi arata aiurea... L-am luat al 2-lea de la Sera... arata altceva decat primul... deci m-am lamurit si cu cele de la Sera... Dupa care mi-am luat refractometrul asta... care in afara de faptul ca e fancy... nu m-a scos deloc din ceata...

In concluzie, i-am dat pace si ma iau "dupa ureche"...
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ia-ti unul jbl, e foarte bun!

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Aurele, al tau are langa lamela un dop de cauciuc negru, proeminent, iesit in afara, daca nu-l gasesti iti desenez c-am prins talent in ultimul timp la explicatii d`astea
Tragi dopul si cu o surubelnita mica, dreapta, care ar trebui sa fi fost in cutie, reglezi d`acolo. Stergi bine prisma, pui apa de osmoza, astepti un pic ca sa-si faca treaba ATC-ul dupa care te uiti pe ocular si reglezi la 0 invartind stanga-dreapta.
Dupa bagi apa din bazin si vezi minunea .

Blue, tu de unde sti ca-s bune alea de la JBL ? le-ai testat in laborator pe undeva ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am tot chinezesc am, il calibrez cu apa de osmoza sau apa distilata (tot un drac), il pun pe zero asa cum a zis nea Shubi si aia e tot.
JBL sunt bune pentru ca au display 4k

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Intreb si eu pentru ca am vazut unul chinezesc identic, dar nu asa, ca 2 picaturi de apa, cu cel de la JBL.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

the shit:

image image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am higrometru jbl, pana acum n-am avut probleme, nu l-am testat in laborator.

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Oooooooooo, domnu` Pavelescu, si dumneavoastra tot JBL
Blue, iti recomand sa iei legatura cu un coleg d`aci care are un refractometru` da firma si sa-l rogi sa-ti spuna cat ai in bazin, faci comparatia si ne spui dupa care-i problema
Daca vrei, poti sa imi trimiti si mie intr-o sticla, te ajut cu cea mai mare placere, am d`ala cu blazon

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2015 20:30:49

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-am frate bani de JBL (acum am gasit sub buretel si prospectul colorat, e Grotech)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Shubi wrote:Aurele, al tau are langa lamela un dop de cauciuc negru, proeminent, iesit in afara, daca nu-l gasesti iti desenez c-am prins talent in ultimul timp la explicatii d`astea
Tragi dopul si cu o surubelnita mica, dreapta, care ar trebui sa fi fost in cutie, reglezi d`acolo. Stergi bine prisma, pui apa de osmoza, astepti un pic ca sa-si faca treaba ATC-ul dupa care te uiti pe ocular si reglezi la 0 invartind stanga-dreapta.
Dupa bagi apa din bazin si vezi minunea .


Crede-ma ca am trecut de stadiul asta de mult... Exact cum zici am incercat si eu sa-l "calibrez", dar daca-l calibram in 3 zile diferite, cu apa de osmoza sau distilata, cum vrei tu (ca are si "distilerie" pretinu' "marmacist"), imi arata valori diferite la apa din acvariu... Asa ca... am renuntat complet la ideea de a-l mai folosi si de a incerca sa ma bazez pe el... Sper sa aiba dreptate producatorul pe cutia de sare si cu asta, basta...

PS: Si al meu arata exact ca si al Liliacului, chiar daca nu scrie pe el nicio firma... probabil s-a grabit chinezu' cand l-a ambalat si a uitat sa mai scrie ceva pe el...
[Email] [Yahoo!]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am unul "no name" care functioneaza foarte bine. Calibrarea se face cu apa distilata. De cand il am, am verificat calibrarea de 2 ori dar nu a fost nevoie de ajustare.
Foarte usor de folosit.Ma bazez pe el mai ales ca am si un pestan la hiposalinitate.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa vorbesc cu Andy, oricum va dati seama ce o sa fac (nu mai spun ca iar incepeti ca sunt dispus sa in.....).

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

sa in.... ce ?
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine, da sa nu mai comentati, mai astept sa fac rost de bani sa investesc intr-un-ul cu blazon, sa nu patesc ce patesc unii cu chinezariile, 37,5 g de sare/ litru pun momentan pentru 1.026.

My nano reef



[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Blue14 wrote:Bine, da sa nu mai comentati, mai astept sa fac rost de bani sa investesc intr-un-ul cu blazon, sa nu patesc ce patesc unii cu chinezariile, 37,5 g de sare/ litru pun momentan pentru 1.026.


Blue, faptul ca uneori chinezii mai uita sa puna un manual de utilizare decent, nu inseamna neaparat ca echipamentele facute de ei sunt intotdeauna proaste. Probabil ca si cel care-l am eu, daca as reusi sa fiu sigur ca este calibrat OK (de fapt aici e problema mea, nu stiu sigur daca e sau nu bine calibrat, daca ceea ce-mi indica este sau nu corect) ar functiona mult si bine, fara probleme. Pana la urma, sa nu crezi ca cele da firma sunt facute de vreun neamt plictisit... Tot de chinezi sunt facute... Si asta se intampla cu multe produse din lumea asta si nu de acum, ci de ani grei. Diferentele intre ele in schimb nu sunt neaparat functionale, cat estetice si uneori tin de modul de operare, de suport si de documentatia aferenta.

Si ca sa te conving de asta, tin sa-ti spun ca in 1998-1999 aveam contracte si importam tehnica de calcul de la chinezi care la un moment dat ne-au aratat pe linia de asamblare cum ieseau laptop-uri Dell, HP si... NONAME... dar care erau facute din aceleasi componente, diferenta era ce scrie pe ele... si normal, pretul... Asa ca, la vremea aia (cand un laptop da firma era pe la vreo 3000 USD) mi-am tras o frumusete de laptop cu sub 1000 USD...

Concluzia este ca nu e cazul sa te pui din nou pe in....vestitii, pentru ca s-ar putea sa fie fara sens... Mai bine ai pune mana pe in....vatat si docu...mentat si s-ar putea sa-ti dai seama ca si un NONAME te poate ajuta foarte bine, daca acel NONAME este ales cum trebuie si nu cu graba si avantul "muncitoresc" (virgula) care-ti este deja specific...
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Aurele, al tau are langa lamela un dop de cauciuc negru, proeminent, iesit in afara, daca nu-l gasesti iti desenez c-am prins talent in ultimul timp la explicatii d`astea
Tragi dopul si cu o surubelnita mica, dreapta, care ar trebui sa fi fost in cutie, reglezi d`acolo. Stergi bine prisma, pui apa de osmoza, astepti un pic ca sa-si faca treaba ATC-ul dupa care te uiti pe ocular si reglezi la 0 invartind stanga-dreapta.
Dupa bagi apa din bazin si vezi minunea .

Blue, tu de unde sti ca-s bune alea de la JBL ? le-ai testat in laborator pe undeva ?


Corect

Daca vreti precizie atunci asta e mai indicat:

http://www.hannainst.ro/Refractometre-digitale/Refractometru-digital-pentru-apa-de-mare--cID1707--pID2349.html

E adevarat ca are un pret pe masura: 222USD

LE cine e din Bucuresti si are nevoie sa verifice daca refractometrul functioneaza bine poate sa ma caute (PM), am scula de mai sus...

This message was edited 2 times. Last update was at 02/03/2015 22:32:40


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sunt si mai ieftine, speciale pentru apa sarata, la 105$

image

http://www.amazon.com/Milwaukee-MA887-Refractometer-Temperature-Compensation/dp/B007Z4ITWU
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Daca trimite provincia o proba-n sticla sariti in ajutor domnu` Kiru ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Numa' daca proba aia e "cu pruna" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com