[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu recif 550 litri  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Deoarece stiti ca bunica mea vroia la ea la cabinet un acvariu marin, la inceput am vrut sa fie ceva modest, dar acum am vorbit cu ea si am hotarat?
Bazin 200/55/50cm din sticla de 12mm cu fund dublu, intaritoare si fata din sticla ultraclara de 12mm.
Pentru inceput o lampa metal halide sau 10 neoane t5 54w apoi leduri de calitate, (ca sa nu dau toti banii de odata).
Sump de cat v-a fi nevoie.
Skimmer tunze 9011 sau ceva reef octopus sau BM, depinde de ce imi recomandati.
Pompe de valuri sun sun pe care ulterior le voi schimba cu vortech.
Reactoare, matrix, denitrate, rowa phos si ce ma mai sfatuiti.
Nisip, piatra vie si uscata.
Pompa recirculare (ce ma sfatuiti?)
Pentru inceput acest bazin v-a fi fish only cu Kenia, xenia, gsp, corali moi rezistenti, iar ulterior dupa ce voi schimba lumina v-a avea toate tipurile de corali.
Termenul de dat la apa este cel mult 15 iulie 2015, deci voi avea timp sa ma documentez.
Ce trebuie sa-mi mai iau, stiti vreun mester care mi-ar putea face standul?



My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ai o bunica foarte curajoasa, felicitarile mele smilie
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Deoarece stiti ca bunica mea vroia la ea la cabinet un acvariu marin, la inceput am vrut sa fie ceva modest, dar acum am vorbit cu ea si am hotarat?
Bazin 200/55/50cm din sticla de 12mm cu fund dublu, intaritoare si fata din sticla ultraclara de 12mm.
Pentru inceput o lampa metal halide sau 10 neoane t5 54w apoi leduri de calitate, (ca sa nu dau toti banii de odata).
Sump de cat v-a fi nevoie.
Skimmer tunze 9011 sau ceva reef octopus sau BM, depinde de ce imi recomandati.
Pompe de valuri sun sun pe care ulterior le voi schimba cu vortech.
Reactoare, matrix, denitrate, rowa phos si ce ma mai sfatuiti.
Nisip, piatra vie si uscata.
Pompa recirculare (ce ma sfatuiti?)
Pentru inceput acest bazin v-a fi fish only cu Kenia, xenia, gsp, corali moi rezistenti, iar ulterior dupa ce voi schimba lumina v-a avea toate tipurile de corali.
Termenul de dat la apa este cel mult 15 iulie 2015, deci voi avea timp sa ma documentez.
Ce trebuie sa-mi mai iau, stiti vreun mester care mi-ar putea face standul?




Vreau si eu o bunica ca a ta (,tu unde ai gasit-o?

Foarte tare proiectul,daca iti iese
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cl mai mare curaj este ca parintii mei nu o sa stie decat dupa ce vin toate acareturile, o sa se certe cu ea din motivul ca eu o sa ma ocup numai de acvariu in loc de scoala.

My nano reef



[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Intrebarea e daca bunica are o idee reala de cat va investi in treaba asta , daca e in cunostiinta de cauza (atunci si eu ii admir curajul sau spiritul de sacrificiu) si totul e in regula atunci privitor la echipamente ia de la inceput lucruri bune si nu de genul ca "la inceput din astea dupa care iau din cutare" . Pe langa asta odata ce nu mai esti " in curtea ta" trebuie sa realizezi ca trebuie sa -i oferi si ceva rezultate fiind vorba de un cabinet (de care o fi el) bazinul va fi vazut si de altii deci trebuie sa aiba un impact vizual pozitiv constant , trebuie sa iei in calcul de cate ori ajungi tu pe acolo sa faci schimburile de apa , sa vezi de aparatura etc asta in cazul in care hraneste ea vietatile (lucru din care de obicei apar probleme :lumea intelege mai greu ca pestii nu trebuie indopati de cate ori vin la geam si ca nu trebuia hraniti in cateva zile cu hrana care ar trebui sa ajunga o luna) Apropo de schimburi vezi de unde si cum aduci si duci apa -la volumul preconizat nu schimbi doar una doua galeti - lucru incomod si pentru un adult ce sa vorbim de fizicul cuiva inca nedezvoltat . Cred ca se va adauga la lista deja destul de bogata de planuri deocamdata

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2014 13:41:20

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cabinetul e la 100 m de apartamentul in care stau, deci eu o sa fiu mai toata ziua pe acolo ca sa fac mentenanta, l-as fi facut acasa dar nu prea am loc de el in casa, in cazul asta i-au din prima pompe de valuri vortech, instalatie de iluminat buna si il fac de la inceput acvariu cu sps.
ps cabinetul este de ortopedie-traumatologie

My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Cabinetul e la 100 m de apartamentul in care stau, deci eu o sa fiu mai toata ziua pe acolo ca sa fac mentenanta, l-as fi facut acasa dar nu prea am loc de el in casa, in cazul asta i-au din prima pompe de valuri vortech, instalatie de iluminat buna si il fac de la inceput acvariu cu sps.
ps cabinetul este de ortopedie-traumatologie


Bineinteles,nu cred ca,cu mici sacrificii banii or sa fie problema ;).
Asa ceva intr-un cabinet da foarte bine,mai ales la pacientii tineri,o sa fie ceva mai mult decat un acvariu acolo,sunt sigur ca va oferi relaxare copiilor si nu numai.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este sa o iei usurel, sa mai studiezi putin, te arunci intr-un bazin mare fara experienta si
mai ales fara cunostinte. Ai nevoie de o planificare mai riguroasa si de solutii pe care sa le intelegi ca sa
poti sa le aplici, altfel ai toate sansele sa o dai in bara.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am hotarat asupra bazinului, nu va avea chiar 550 litri, deci va fi un bazin de 100/60/60 cm, o lampa Ati de 8 neoane t5 de 39w, un skimmer bubble magus c66, niste reactoare, sump de cat o sa am loc in stand.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ah, am uitat de cele 2 pompe vortech mp 10 cu controller, si niste banda led 5050 pentru monolight, de restul ma mai gandesc!

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Parerea mea-i ca sunt cam mici MP10 pentru bazinul asta.
Din cauza zgomotului produs de catre ele, mai ales ca va fi intr-un cabinet medical dupa cate am inteles, as opta pe ceva intern, Tunze daca vrei neaparat blazon ori chinezarii.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Opa, daca produc zgomot ceva intern, pana la urma il fac acasa, ca sa ma bucur mai non stop de el, asa daca il fac la cabinet nu am timp de el, acum am un nano de apa dulce si nu prea am chef sa il curat de alge, e mai comod acasa, da nu vreau zgomot acasa!

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Opa, daca produc zgomot ceva intern, pana la urma il fac acasa, ca sa ma bucur mai non stop de el, asa daca il fac la cabinet nu am timp de el, acum am un nano de apa dulce si nu prea am chef sa il curat de alge, e mai comod acasa, da nu vreau zgomot acasa!


Maestre, fa ceva cu exprimarea ca n-am inteles nimic din fraza aia

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ok, era seara si nu prea eram atent, scriam uitandu-ma la un film!

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am niste dubii si vreau sa stiu ce imi recomandati:
Daca fac acvariul mai mic, imi permit sa imi iau echipamente de top, adica lampi cu 7-8-9 canale, skimmere de calitate, piatra vie exclusiv, etc.
Daca aleg acvariul de 100/60/60 ma rezum la o lampa cu leduri sau t5 diy si poate mai pun si niste piatra uscata.
Tinand cont ca bugetul meu e de aproximativ 100 de milioane la start, asta incluzand tot inafara de stoc viu, ce imi recomandati, adica ce volum?
Ma gandesc de acum ca sa stiu ce cumparaturi sa fac, adica sa pot incepe sa cumpar echipamente.

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, orice acvariu ti-ai lua, o sa ti se para mic... dupa foarte putina vreme.
Eu te sfatuiesc, cu mare sinceritate, sa iti faci acvariul cat de mare poti (cat iti permite spatiul, cat te lasa parintii etc.).
Iti iei un skimmer bun si aia e treaba!... restul acareturilor le mai poti completa in timp, daca ai bazinul si skimmerul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Fara exagerare, daca m-as chinui putin cu 10.000 RON as trage un bazin de 2 tone
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Deci cam la cati litri sa ma hotarasc, ca sa stiu si eu ce sa cumpar?

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Problema mea este ca nu-mi iese din minte radionul ala xr 30w pro, mi se pare ceva extraordinar, sau lampile aqua illumination, plus ca un bazin mare e greu de populat cu corali, ca asa imi iau un acvariu mai mic cum a facut koala pentru frumusetea coralilor si unu mare pentru ciortani, doar cu un skimmer bun, niste reactoare si o lampa cu neoane, cred ca asa as proceda mai bine!
Apoi pe masura ce strang echipamente il transform pe cel mare in acvariu si cu pesti si cu corali, nu ar fi mai bine asa?

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Din aia 10000 de ron pui 5000 deoparte, pentru scoala si gagici, iar cu 5000 rogi pe cineva priceput sa-ti faca un acvariu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com