[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Macro  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Am facut poze in acvariu, din greseala, cu un filtru macro. Zic din greseala, pentru ca filtrul il montasem pentru altceva si l-am uitat pe aparat. Cam ce a rezultat:

In vizita | Salut! | Platy |
La plimbare |
La plimbare 2

Pareri? Cred ca e cam mic campul de profunzime. O sa vad daca se poate face ceva in privinta asta. Dar s-ar putea ca atat sa permita filtrul.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

cristal wrote:...din greseala, cu un filtru macro...
...Pareri? Cred ca e cam mic campul de profunzime...

Mda... din greseala... ce sa mai vorbim noi!!! Cam mic, aici, cam mare dincolo...Hmm... Lasati matale, ca sa mai pricepe si altii!!!

Mi-aduc aminte de matusa-mea! Facea (si inca mai face) femeia asta niste prajituri fine de innebuneam mancand cand eram copil! Negrese, placinte, creme, foetaje, budinci, ... o feerie organoleptica!!! Nu mai pomenesc de siropurile ei! De capsuni, de caise, de mere...! (Hopa! Ia uite, am inceput sa salivez pe tastatura!!!) Cand ajungeam la ea in vizita, prima mea grija era sa-i verific frigiderul. Oaaaauuuu, Creemshniiiit!!! Oaaaauuuuu, socaaaataaaaa!!! Pana nu bagam sub nas o prajitura cu crema mare cat pumnul si nu dadeam pe gat un pahar aburit de suc nu plecam sa ma joc cu verisoara-mea!!!
O singura meteahna avea, insa, matusica mea: tocmai cand erai la jumatatea portiei, infulecand voiniceste pe nemestecate, incepea sa te chestioneze: "E bun? Ca mi se pare ca am pus cam putin zahar..." (sau rom, sau vanilie, sau alte ingrediente de care eu n-am mai auzit). Sau: "Iti place? Ca n-am avut unt nu-stiu-de-care, asa ca am folosit margarina bla-bla-bla..." Sau: "A iesit bine sucul? Ca l-am facut in fuga si nu stiu daca am pus destul ics-igrec-zet!"
Va spun cu mana pe inima: totul era ex-ce-lent! Da' cine sa aiba timp sa-i spuna? Mai ales ca mama m-a invatat ca nu-i frumos sa vorbesc cu gura (tot timpul) plina!

@cristal: revenind la "bucataria" ta, pozele sunt excelente. Esti o "uituca" foarte priceputa. Din setul asta imi place foarte mult "La plimbare". Mai vreau o portie de macro-uri!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

super

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dalles esti criminal! )
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Excelente cristal!
Preferata mea este: "In vizita".
Vorba lui Dalles, eu mai vreau...
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Frumoase, dar cu permisiunea (inca neceruta) autoarei eu cred ca am gasit in colectia lui Cristal una si mai si. As numi-o avant... Am vazut si imagini de pe site-ul tau. Felicitari. Eu sunt doar amator in curs de dotare "foto hardware" mai serioasa, dar cu asentimentul (sper) adminilor as indrazni sa te rog pentru un mic "indreptar" de fotografie "acvaristica". Poate fi facut sticky aici. Am mai gasit si colectat link-uri, dar parca nu prea e tot ce ar trebui (inclusiv date despre iluminare, aparatura, etc). Felicitari si cum spuneau colegii mai sus, recidive cat mai dese...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

PS. Scuze pentru aparenta ignorare a "sticky" -ului existent (ce expune experienta personala foarte buna a multor autori de aici) , dar ma refeream la un articol organizat didactic si hai sa spun mai "scolaresc" (de la ABC pana la notiuni mai avansate de aparatura si tehnica foto, cu detalieri ulterioare specifice domeniului nostru).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Dalles wrote:@cristal: revenind la "bucataria" ta, pozele sunt excelente. Esti o "uituca" foarte priceputa. Din setul asta imi place foarte mult "La plimbare". Mai vreau o portie de macro-uri!


Periculos de savuroasa paralela ta ....
Eu chiar vorbeam serios ca a fost o "greseala". Ficusului pe care il am pe birou i-a aparut o frunzulita la baza, cam de vreun cm. Ajutata de ceva contra-lumina, mititica mi-a captat atentia. Asa ca am dat jos din pod aparatul foto (il tin cocotzat pe o biblioteca ) si am realizat curand ca minunatia de culori si texturi cerseste un obiectiv macro. Dar nu am asa ceva la aparatul digital, am in schimb o lupa Hoya.

De prin decembrie, de cand am acvariul, nu mi-a dat niciodata prin cap sa folosesc lupa. Iar ieri, in timp ce faceam pozele, eram nedumerita de ce nu focalizeaza ca de obicei.

Multumesc pentru aprecieri ... La plimbare este si preferata mea din seria respectiva.

Intros wrote:as indrazni sa te rog pentru un mic "indreptar" de fotografie "acvaristica".


Nu cred ca sunt persoana potrivia pentru un astfel de curs. Am citit mult, dar nu sunt o pasionata de tehnica fotografica. Nu-mi cumpar super obiective, nu-mi bat capul prea tare cu setarile aparatului. Am citit o gramada si de compozitie si estetica. Asta este partea care mi-a placut cel mai mult. Banuiesc ca toate astea mi-au ramas undeva, dar nu sunt suficient de bine organizate ca sa ma pot apuca de scris.

Sunt multe cursuri pe net, exista ceva carti (am cateva in format electronic). Eventual revin cu niste link-uri la postul care e deja facut sticky. As putea sa pun cartile respective undeva pe net, de unde sa le poti descarca daca ai o conexiune buna. Iti mai trebuie doar timp de citit si aparat sa experimentezi
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@ Cristal- Eventual revin cu niste link-uri la postul care e deja facut sticky. As putea sa pun cartile respective undeva pe net, de unde sa le poti descarca daca ai o conexiune buna. Iti mai trebuie doar timp de citit si aparat sa experimentezi
E foarte bine si asa. Multumesc. Cred ca sunt si altii interesati.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

INTROS wrote:...Cred ca sunt si altii interesati.

Sa fii sigur!!!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Mee too! Mee too!

Sunt sigur ca Poewr Shot G6 al meu ar reusi sa scoata ceva mai bun decathttp://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=666&pos=2 puiul meu.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Am mai adaugat o poza ... Lunch time. Se pare ca echinodorusii pot fi destul de gustosi.

O sa ma uit maine dupa carticele la birou, le-am adunat acolo, in speranta ca voi avea vreo data timp sa le rasfoiesc
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Lupino wrote:Mee too! Mee too!

Sunt sigur ca Poewr Shot G6 al meu ar reusi sa scoata ceva mai bun decathttp://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=666&pos=2 puiul meu.


Am avut un G3 acum multi ani. E un aparat bun. Imi imaginez ca G6 este mult mai bun. Din puiutul tau se vede numai ochisorul ...
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Asa e! Numai ochisorul. Restul e cam transparent la 5 zile de la eclozare!!! :-P Oricum, nici poza nu e super-reusita. E un macro dar cu imagine tip JPG. Voi incerca sa merg pe imagine tip RAW si pe setari manuale. Sper sa iasa mai bine!!!

Cat despre pozele tale: :bravo2: JOS PALARIA!!!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

felicitari pentru fotografii......mie i-mi place cel mai mult "salut!"
ps...of topic..ce inseamna "filtru macro"?...te referi la lupa de care aminteai?

aripel is here
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Foarte frumoase fotografiile
Ce aparat folosesti si ce obiectiv ...etc?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

aripel wrote:ps...of topic..ce inseamna "filtru macro"?...te referi la lupa de care aminteai?


Am folosit un filtru 4+ de la Hoya. Se insurubeaza pe obiectiv si arata ca o lupa.
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Sandu wrote:Foarte frumoase fotografiile
Ce aparat folosesti si ce obiectiv ...etc?


Multumesc pentru aprecieri.
Aparatul: Canon Rebel XT (350d), obiectivul standard cu care vine in kit, 18-55 parca. Lumea zice ca e destul de slab.
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Oups! O clasa, daca nu chiar doua peste G6-le meu.

Ultima poza este super.
Totusi, nu ne spui si noua niste conditii de fotografiere (iluminarea m-ar interesa in special)?

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Lupino wrote:Totusi, nu ne spui si noua niste conditii de fotografiere (iluminarea m-ar interesa in special)?


Nu am folosit nimic special la iluminare. Lumina principala este cea a acvariului - 35 W. In plus, am folosit blitul de pe aparat dat la minim (subexpus cu 2 diafragme).
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com