[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 500l  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

Salut!

sunt nou pe forum, am cateva acvarii la activ din copilarie (cyprinidae si vivipari).

actualmente am un acvariu cumparat aquael de aprox 100l cu cyprinidae pe care vreau sa-l inlocuiesc cu un acvariu mai mare in jur de 500l.

ma mut si am ca spatiu un colt de 80 x 70 cm la inaltime ma gandeam ceva de genul 90-100cm

deci acvariul ar cam avea urmatoarele dimensiuni 80x70x90cm

va rog sa ma sfatuiti de la faza de constructie pana la vesnica discutie apa dulce/sarata

ca finalitate vreau un acvariu cat mai usor de intretinut sunt dispus sa investesc in ceva echipamente care sa-mi usureze munca

merci fain, gabi
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- un acvariu cu inaltimea de 90-100 cm are nevoie de sticla de 12 mm grosime (15 mm, are dreptate Dragos)... si fund dublu, ca sa dormi linistit noaptea.
- doar sticla va avea peste 100 kg greutate... iti trebuie un stand sanatos. Cu nisip, pietre si apa o sa ajungi pe la 900-1000 km.
- va fi foarte incomod... inaltimea foarte mare nu-ti va permite sa umbli in el cu usurinta. Gandeste-te cat de lungi iti sunt mainile si o sa vezi ca nu-ti ajung pana la fundul bazinului.
- vei avea probleme cu iluminarea, asta daca vrei sa cresti plante ca lumea... 100 cm coloana de apa e ceva!
- proportiile acvariului vor fi ciudate, vei fi obligat sa creezi decor pe verticala... e dificil.
- in principiu, se poate face... dar nu e o treaba buna.


Parerea mea este ca ar trebui sa te limitezi cu inaltimea undeva pe la 50-60 cm.
E adevarat, treaba asta iti injumatateste volumul de apa. Dar poti sa faci filtrare cu sump si atunci te apropii de volumul initial.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2017 12:15:26


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

o sa pun un desen...

ma gandesc sa-i fac un cadru din metal/cornier...

acvariul va fi cumva incastrat in perete.

ma apuc sa desenez si revin

[Email] [Yahoo!]
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

am desenat... ideea e ca vreau ca acvariu sa fie incastrat in perete si sa fie vizibile doar 2 fete

[Thumb - DOC031013-0001.jpg]

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La o inaltime de 90-100 cm ai nevoie de geam de minim 15, nu de 12. In plus va fi foarte
greu sa umbli in el, indiferent ce vei avea. Marinul meu are 70 cm inaltime, un DSB (nisip)
de 10-12 cm, si tot e greu sa umblu in el. Sfatul meu este sa te limitezi la 60 cm inaltime
in cazul in care il faci de apa dulce si 70 cm inaltime daca mergi pe o saratura. Mai este si
un alt inconvenient pentru care sa nu il fai atat de inalt, la o coloana de apa de 80-90 cm
ai nevoie de halide suficient de puternice ca sa patrunda apa pina la fundul acvariului, cu
neoane nu se poate, iar cu leduri te va costa destul de scump. In cazul folosirii halidelor
ai o problema importanta de rezolvat, caldura degajata este foarte mare. In concluzie eu
zic sa ramai pe 60-70 cm iluminat cu T5.

Pentru partea de filtrare poti face un sump sub acvariu, e cea mai simpla si ieftina varianta.

In cazul unui marin de dimensiunile astea (80x70x70 cm) unde vei avea aproximativ 350 de litri
net vei avea nevoie de multe echipamente, investitia putand sa se ridice la 4-5000 euro.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

e foarte greu sa stii ce vrei...si eu asta incerc acum sa-mi dau seama ce vreau si ce pot face.


la faza de constructie am multe nelamuriri:

1. din punct de vedere tehnic e ok daca ii fac un cadru metalic pe care sa-l incastrez in zidarie?? daca ii fac cadru metalic mai trebuie ramforsari pe mijloc? echipamentele necesare ar veni sub si voi avea acces la ele din camera.

2. dati-mi un sfat cum sa fac capacul incastrat sau sa las spatiu mai mare in interior pentru acces?

3. sticla va fi clar de 15mm am mai rasfoit pe forum si am gasit simulatorul am bagat factor safe 4-5 si cam asta mi-a iesit. trebuie sa ii fac fund dublu musai?

la dimensiuni e clar nu prea am cum sa umblu... pot doar sa mai reduc inaltimea asa cum ati zis ma gandeam la ceva de genu 80x70x80 si sa vad in timp cum ma descurc cu el


multumesc mult!
gabi



This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2013 08:34:42

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai nevoie de capac. Poti face un capac care sa inchida la exterior spatiul de
deasupra acvariului, pe care il poti lasa liber, si sa folosesti o lampa suspendata.

Daca faci un cadru metalic nu ar trebui sa mai ai nevoie de intarituri.

Da, eu i-as face fund dublu, 2x10mm sau 2x12mm.

Pina la urma trebuie sa te gandesti de pe acum ce vei avea in el, in functie de
asta mai apar sau nu diverse probleme tehnice. Nu este o solutie sa faci acvariul
fara sa te gandesti ce vrei de la acest acvariu in mod concret.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

* Eu nu inteleg la ce te referi cand vorbesti de "cadru metalic incastrat in zidarie":

- la suportul pe care sta bazinul?... in cazul asta asta tre' sa fie ceva extrem de solid... oricum, nu poti aseza o greutate mare pe un suport proiectat aiurea.
- sau la o "rama" a acvariului?... cum erau bazinele pe vremuri, cu rama din cornier?
- cum "bagi" acvariul in rama aia incastrata deja in perete?

Din punct de vedere tehnic mi se pare o complicatie inutila... parerea mea!


* Din desenul tau nu se intelege clar daca bazinul ala va avea acces din spate.

- poti sa umbli la bazin din spatele peretelui?... ai acolo o camera tehnica sau un spatiu asemanator?
- sau acvariul va fi "incastrat" in perete iar accesul se va face doar prin partea vizibila (din fata)?

In functie de asta te poti gandi la sistemul de filtrare.


* Asa cum a zis si Dragos, spatiul de deasupra acvariului va trebui sa fie liber... acoperi partea din fata cu un panou si aia e.

- va trebui sa iei in calcul ventilarea zonei respective... vei avea evaporare si umezeala acolo.
- tot pe deasupra vor veni si toate tevile, cablurile, etc.


Nu te grabi si intreaba tot ce iti trece prin cap... un asemenea bazin e o investitie serioasa si e pacat sa nu incerci sa te gandesti la toate amanuntele.



PS: La cat costa sticla, nu te zgarci la geamurile de fund... fa-i fund dublu, fara discutie!




Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

am atasat cateva sectiuni
in sectiunea I prima parte e vedere de deasupra, zidaria si grinzile au 15cm sub cadru-suport acvariu ramane spatiu tehnic acvariu iar deasupra cadrului pana in grinda va fi capacul (aici nu stiu cat cum , ce dimensiune sa aiba ..pentru ca la exterior vreau sa nu se vada.. ma gandeam la o placa de rigips pana in grinda de 190cm)

referitor la cadru am mai desenat un detaliu ma gandeam sa fie dintr-un cornier ca pe vremuri dar la coltul vizibil sa nu am latura (cadru sa aibe doare laturile jos sus si lateralele din interior) cadru asta sa fie sudat de niste mustati pe care le-am lasat din grinzi iar pe fata dedesupt sa am zidarie exact ca in sectiunea II

una peste alta vreau un acvariu care sa fie la fata peretelui si la exterior sa nu se vada nimic din detaliile tehnice ) ca la muzeu (apropo` sunt din tulcea si am copilarit in muzeul deltei dunarii si cred ca am ramas setat))

multumesc, gabi
[Thumb - DOC041013-00011.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2013 11:37:11

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu sticla de 15mm si la dimensiunile de 80x70x80 nu ai nevoie de intaritoare si nici
de rama metalica. Cred ca te complici cu rama metalica.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

pai la baza trebuie sa fac un suport pentru acvariu cu un picior ca zidaria e de 15 si e doar pe fata, pe spate am gol, trebuie sa-i fac un sprijin.
sa fac cadru doar ca baza, eu ma gandeam apropos de ce zicea koala sa construiesc acvariul direct in rama ..cred ca e mai mult confort psihologic nu ?

[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, e mult mai clar acum!
Am inteles ideea ta si e totul destul de simplu:

- Nu ai nevoie de acces pe partea vizibila a acvariului... poti sa tencuiesti peretele de sus pana jos, cu ce vrei tu. Fara sa lasi "gura de vizitare".
- Accesul la bazin se poate face prin camera aceea tehnica.
- Nu te complica cu acea rama metalica prinsa de grinzi, ca nu ajuta la nimic!
- Practic, tie iti trebuie doar o "fereastra" decupata in coltul acela de perete... in spatele ei va sta bazinul, iar toate manevrele se fac prin camera din spate.

- In cazul asta, eu cred ca trebuie sa construiesti intai cadrul metalic pe care va sta acvariul.
- Il pui pe pozitie, prin interiorul camerei.
- Apoi vii si fixezi acvariul pe cadru... recomand un blat de PAL peste cadrul metalic... apoi, peste acel blat, poti sa pui o bucata de burete dens/polistiren (care sa preia eventuale mici denivelari).
- Dupa ce ansamblul cadru + acvariu e montat, poti sa iei cotele pentru "fereastra".

Recomandare: Sa faci fereastra in asa fel incat sa iti acopere (in partea de jos) nivelul pana la care vine substratul... iar in parte de sus sa ai grija ca fereastra sa vina sub nivelul apei. Ca sa nu vezi "aerul" de deasupra apei. Pe scurt, prin "fereastra" tu trebuie sa vezi doar apa acvariului!


Acvariul: Daca pastrezi inaltimea de 80 cm, atunci eu as merge pe sticla de 15 mm.

- fund dublu, neaparat (2 foi de 10 mm sunt suficiente)
- as pune si intaritoare superioare... sunt o masura de siguranta in plus si nici nu se vor vedea.

Filtrarea:

- tinand cont de spatiul acela din camera tehnica, eu as face sump (un bazin suplimentar, asezat sub acvariu)... ai loc berechet si poti sa te intinzi cu el mai mult decat suprafata acvariului).
- sumpul iti ofera multe avantaje: volum de apa in plus, posibilitati modulare de filtrare, mentenanta relativ comoda.
- o alta varianta ar fi utilizarea filtrelor externe (tip canistra)... usor de montat, usor de intretinut.
- as recomanda totusi un sump, e pacat sa nu-l faci.

Lumina:

- Aici posibilitatile sunt nelimitate... oricum asezi lampa pe interior, atarnata de tavan.
- poti merge pe tuburi fluorescente... sau pe leduri... sau pe metal-halide. Depinde ce urmaresti si depinde de fondurile alocate proiectului.


In functie de destinatia finala a acvariului, va trebui sa te gandesti la:

- incalzire / racire (depinde de regimul termic al acelei camere unde sta acvariul)... daca ai aer conditionat acolo, e rezolvata problema din start. Daca nu -> incalzitor si/sau chiller.
- pompe de curenti si valuri (daca vrei bazin marin),
- skimmer (idem, tot pentru bazin marin)... asta va sta in sump.
- reactoare, pompe suplimentare, etc... - toate in sump.


Tinand cont de pozitia acvariului si de faptul ca ai "vizibile" doar 2 laturi, ai putea sa te gandesti la un background care sa acopere cei 2 pereti din spate.

- se poate colanta spatele acvariului (negru, albastru)
- se poate vopsi geamul pe dinafara,
- se poate construi un background interior.

Aici totul depinde de gustul personal al acvaristului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

daca pana acum era ceva vag...acu e clar

am revenit cu sectiunea redesenata, mai am cateva intrebari:

1. pentru capac imi trebuie un profil T pe care sa vin cu rigips etc la exterior (sa pot incadra perfect fereasta) - >
1.1 trebuie sa-i fac laterale verticale cu alt profil/cornier sau
1.2 sa prind profilul T pe zid la fata si in spate capacul sa vina direct pe sticla acvariului
cum e mai usor?
2. buretele dens cam ce dim are ? (la actualul acvariu am de 10 ani un burete dens - gen covoras baie care si-a facut treaba exceptional dar care e subtirel cca 4-5 mm) ma gandesc ca pentru 900kg trebuie ceva mai serios care sa poata prelua si tensiunile de pe colturi etc

merci, gabi
[Thumb - DOC041013-0001 (3).jpg]

[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

* Nu prea inteleg de ce vrei sa mai faci capac, in conditiile in care bazinul este in interior?

- tu pe afara vezi doar partea "cu apa" a bazinului... nu ai nevoie de niciun fel de panou demontabil.
- pe interior nu conteaza, deci nu te mai complica cu capacul...


* Placa de rigips care acopera gaura din perete trebuie calculata abia dupa ce ai pus acvariul pe pozitie...

* Poti folosi polistiren extrudat (e ala mai dens si mai tare decat polistirenul expandat)... sau, gasesti material de izolatie pe la raioanele de instalatii/constructii... pres de cauciuc... izopren... orice material care poate prelua o deformare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

* pai profilul il vreau mai mult pentru profilul ala care tine rigipsul sa vina la fata perfect
* daca fac profilul ala as vrea capac pentru ca dupa ce am mai citit p-aci as vrea neaparat iluminat cu led indiferent

pentru peretii din spate ce-mi recomandati autocolant sau sa sablez geamul din prima?

deja am facut lista cu ce-mi trebuie pentru geam ce firma imi recomandati, exceptand calitate gen obor etc

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2013 14:07:10

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Leduri pentru ce? Chiar daca vei folosi leduri, nu e obligatoriu sa ai capac.
Incearca sa te hotarasti ce fel de acvariu vrei si apoi intri in detalii de genul asta.

Parerea mea.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

salut am revenit!

dupa multe framantari calcule m-am decis, acvariul va fi de apa dulce.
as fi vrut marin (am fost in wk la herastrau sa le vad pe cele de acolo) dar mi-am dat seama ca nu am experienta necesara in primu rand construirii si dupa intretinerii unui acavriu marin. daca imi iese bine asta dulce, o sa urmez modelul lui Dragos si poate o sa ma bag la un marin (m-am gandit deja la un loc ), nu de alta dar e pacat sa faci un marin si sa nu ai toate atuurile gen dimensiuni spatiu etc (latimea de 80 si spatiul pentru asta sunt un mare minus)

asadar ma gandesc la ceva discusi cu un decor cat mai simplu.

tehnic renunt partial la cadru, adica ii fac doar suportul pe care il sprijin pe zidarie pe fata si pe spate ii fac un picior robust de profil metalic 10x10cm

pentru filtrare ma gandesc la filtru extern gen canistra - apropo trebuie gaurite geamurile pentru filtru sau nu e recomandat?

pentru iluminat T5 cum zicea dragos dar nu mi-e f clar cum pot sa o fac

oricum e bine ca m-am decis si sper sa imi oferiti si mai departe sprijin chiar daca daca nu va fi marin

merci mult, gabi


[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei sa faci un biotop amazonian pentru discusi atunci nu ai nevoie de cine stie
ce lumina, si poti merge foarte usor pe leduri.
Pentru filtrare eu insa as merge pe varianta unui sump, ca si bani iti va iesi mai ieftin
decat un filtru serios, si cu mai mult material filtrant.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sfaturile nu sunt conditionate de tipul de acvariu decat in masura in care amanuntele tehnice conteaza

- Cadrul acvariului e bine sa fie facut ca lumea... asta inseamna o structura metalica, solida. Nu inteleg ideea ta cu "suport sprijinit de zidarie si picior in spate".
- Pune mana si construieste un paralelipiped cu diagonale... vorbeste cu un sudor si explica-i ce vrei sa faci, o sa stie el ce material foloseste.
- Uite cum am facut eu suportul acvariului meu...

image

- Pentru filtrarea cu canistre nu trebuie sa gauresti geamurile acvariului... tuburile vin pe deasupra buzei de sus a geamului.
- Daca poti, incearca sa iei in considerare un sump... vei avea multe avantaje!

- Daca te-ai hotarat sa cresti discusi, nu prea conteaza lumina... poti folosi si leduri, si tuburi T5 si orice vrei.
- Nu iti trebuie capac, ti-am mai spus asta parca... pur si simplu, o sa lasi lampa sa atarne peste acvariu.
- Daca faci fereastra aia din perete asa cum trebuie, tu nu vei vedea decat "apa" acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2013 15:22:14


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

da asta cu suportul e de baza m-am sfatuit cu un constructor si el mi-a dat solutia intr-un picior) acu vazand ce ai acolo mi-am dat seama instant ce trebuie facut

despre filtrarea sump nu stiu ce sa zic, nu am vazut niciuna pana acum nu stiu cum se utilizeaza intretine etc..eu folosesc acum un filtru gen canistra de la fluval care isi face datoria f bine, d-asta as fi preferat ceva de genu

sump-ul se gaseste de cumparat sau se construieste functie de acvariu etc..am vazut p-aci ca fiecare si l-a cam facut ...

merci mult, gabi

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2013 15:07:57

[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com