[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie de schimb apa la picatura  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unul din colegii de pe forum mi-a pus pe PM mai multe intrebari referitoare la realizarea practica a schimbului de apa la picatura. Am spus ca poate fi interesant un topic dedicat subiectului.
Am facut multe teste acum mai bine de 10 ani pe cand aveam discusi si "lenea" imi spunea ca 5-10 galeti pe zi ameninta placerea. Cele mai mari probleme le-am avut cu utilitatile: apa curenta si scurgerea. Cu apa am rezolvat cu un furtun de uz alimentar pentru presiune nominala PN64 si presiune de testare ~100 bar> acesta pleaca din baie, trece prin 2 camere si un balcon pana sa ajunga in dormitorul unde se afla bazinul (4 pereti gauriti). Cu ocazia asta am rezolvat si apa curenta in gradina din balcon, respectiv in gradina din spatele blocului (stau la parter). O sa revenim imediat la alimentarea cu apa...
Mai greu a fost cu scurgerea. Primele teste facute au fost cu scurgere din furtun de 16mm care "deversa" in gradina si un sifon bricolat de mine in graba. Toate mergeau bine ziua, dar a venit noaptea... m-am sculat ca tot omul in noapte, am pasit alaturi de pat si am simtit o cum picioarele mi se scufunda in apa si fac pleosc, pleosc. M-am trezit brusc. Cu ocazia asta am testat cata apa poate sa absoarba parchetul din acel dormitor si hol. Studiind problema am vazut unde gresisem... Dupa multe alte teste am ajuns la concluzia ca prea-plinul, clasic deja acum, cu gaura in peretele lateral, de 1" si acoperit cu o sita. Drept care am cumparat carote dismantate si am gaurit acvariu (pe jumatate golit si cu discusii in el). Scurgerea dupa asta a plecat pe tevi normale de scurgere apa menajera de 1". Am iesit din balcon afara am coborat pana la o fereastra spre subsol, prin subsol am tras vreo 20m de furtun gofrat pentru instalatii electrice pana la o scurgere... Partea de afara am izolat-o foarte bine pentru a nu avea probleme iarna. Aceasta tehnica am aplicat-o la inca 2 persoane care nu erau ca mine la parter ci unul la etajul 1 si altul la etajul 3 Au izolat superbine si au prins totul de fatada blocului pana la intrarea la subsol... Cei mai fericiti sunt cei care au in spatele bazinului o camera cu utilitati (baie/bucatarie).
Pe atunci nu am avut rezolvare cu apa sub presiune si am facut pe balcon un bazin de ~120l care a fost suspendat pe niste console la 1.5m inaltime. L-am gaurit si am fixat un ventil de la bazinele de WC Acesta imi realiza problema cu nivelul minim-maxim din bazinul tampon. Am regasit in album niste poze de pe atunci:
image
Acest bazin imi asigura si o apa "decantata" si aerata. In fata bazinului tampon am pus o baterie de doua filtre de 10", unul cu filtrare mecanica si altul cu filtru din carbune activ.
Din acest bazin pleca un furtun de 4mm la bazin, unde reglam debitul cu un picurator Gardena (vedeti poza de mai jos) pentru ca presiunea era foarte mica - diferenta de nivel dintre bazinul tampon si acvariu era de max 1m . (ca sa fac poza am desprins suportul furtunului care era prins cu silicon de peretele acvariului si se poate observa anii care au trecut peste el
Am renuntat la bazinul tampon si acum alimentez direct din filtre. Singurul robinet cu care am putut regla cat de cat debitul, astfel incat sa ajung "la picatura", a fost un robinet de vas toaleta cu ventilul pe con. Sunt mai multe variante care pe afara arata la fel, insa in interior, constructiv, difera foarte mult. Unele sunt cu ventil de cauciuc, altele cu O-ring si in sfarsit versiunea castigatoare cele pe con. Am functionat asa mai mult de 8 ani, deci sistemul este fiabil...
Acum, ca m-am apucat sa imbunatatesc cam tot ce am in jurul bazinului, am refacut si acest montaj...
[Thumb - 2013-02-26_0035.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2013 23:57:17



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In pozele de mai jos se observa ansamblul de reglaj al debitului in noua conceptie.
Intrarea se face intr-o piesa in Y. Pe o ramura am pus un robinet de colt alimentare vas toaleta si un niplu cuplaj rapid pentru furtune de udat gradina. Cu el cuplez un furtun de 1/2" si am debit maxim la operatiuni de spalare bazin, etc.
Pe cealalta ramura a Y-ului este un reductor de presiune Gardena Filtru reductor de presiune 1000 care costa ~35 lei. El reduce presiunea la 1.5 bari de la presiunea retelei de max 6 bar. In el se continua cu un robinet de colt alimentare vas toaleta cu ventilul pe con. De acolo pleaca un furtun alimentar de 8mm pana la bazin unde se termina cu un picurator gardena (am povestit in postul trecut istoria lui si in noile conditii el poate lipsi).
Tot acest ansamblu a fost prins pe o bucata de PAL care a fost prinsa pe laterala suportului acvariului astfel incat sa fie ascuns dar foarte usor de actionat avand sub control vizual capatul furtunului din bazin.
Pentru comparatie am pus si o poza cu vechiul montaj.
[Thumb - 2013-01-21_0009.JPG]

[Thumb - 2013-02-26_0029.JPG]

[Thumb - 2013-02-26_0031.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2013 23:56:26



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si pentru ca eu tot spun la toata lumea ca "pozele vorbeste si nu ne minteste" continuam cu cateva poze care sunt apropiate subiectului si pot ajuta mai mult decat 'jde mii de cuvinte.
O poza cu scurgerea si robinetul de reglaj al debitului. Profit de aceasta poza ca sa exemplific ca lenea poate aduce cateodata si realizari elegante Va spuneam ca instalatia de schimb la picatura a aparut pentru ca dupa cateva luni de carat galeti cu apa puteam sa ma inchei la sireturi fara sa ma aplec Am facut instalatia, dar am descoperit ca de carat nu am scapat de tot. Substratul trebuie aspirat, curatat... Drept urmare am adaugat un Teu la scurgere, am facut un sifon pentru a nu se intoarce mirosul de la subsol Udin cateva coturi am facut o portiune din traseu care este plin cu apa tot timpul) si cu o bucata de teava terminata cu un dop am realizat o scurgere langa bazin. De atunci capatul furtunului cu care fac curatenia in acvariu se duce la aceasta scurgere si nu in galeata NU, nu din cauza asta m-am ingrasat ci pentru ca m-am lasat de fumat
Am pus si cateva poze care sa sustina utilitatea filtrelor. In ele se vede filtrul de 5 microni care a fost scos dupa 1 an de functionare non-stop...
[Thumb - 2013-01-21_0003.JPG]

[Thumb - 2013-02-24_0027.JPG]

[Thumb - 2013-01-21_0002.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2013 00:20:06



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si o poza cu compartimentele tehnice de sub acvariu - inca neterminate si in reamenajari
[Thumb - 2013-02-24_0025.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parca era ieri... venisem la tine cu paiele alea si mi te laudai cu noua (pe atunci) ta realizare: "Picaturi de apa" .Esti dat 'reaku ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

A trebuit sa citesc de 3 ori ca sa pot sa-mi fac o imagine mentala a instalatiei - atat de multe detalii condensate in descriere.
Si nu am priceput care e treaba cu subsolul, de ce a fost mai la indemana subsolul si iesitul pe fatada blocului, decat inca un perete gaurit din dormitor in baie de exemplu ? Ca teoretic, langa un dormitor, undeva aproape, trebuie sa existe si o baie

Eu visez la o instalatie de schimb automat pentru o camera cu vreo 10 acvarii mici, fiecare aranjate diferit dar nu cred ca se va intampla. In nici un caz acum, poate la pensie

Bravo oricum, e nevoie de un pic de ..... hotarare ca sa-ti gauresti toti peretii casei, si interior si exterior.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:e nevoie de un pic de ..... hotarare ca sa-ti gauresti toti peretii casei, si interior si exterior.

Ai spus "hotarire" ca sa te exprimi finut .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Parca era ieri... venisem la tine cu paiele alea si mi te laudai cu noua (pe atunci) ta realizare: "Picaturi de apa" .Esti dat 'reaku ...

O sa pun diseara o poza cu filtrul ala. O sa vezi ca si acum mai are compartimentul cu paie...
viulian wrote:Bravo oricum, e nevoie de un pic de ..... hotarare ca sa-ti gauresti toti peretii casei, si interior si exterior.

Nu gauritul peretilor a fost o problema ci convingerea sefului de stat major iar dupa prima inundatie
viulian wrote:Si nu am priceput care e treaba cu subsolul, de ce a fost mai la indemana subsolul si iesitul pe fatada blocului, decat inca un perete gaurit din dormitor in baie de exemplu ? Ca teoretic, langa un dormitor, undeva aproape, trebuie sa existe si o baie

Teoretic da, practic nu Am spus cum a decurs aducerea apei curente. Scurgerea ar fi trebuit sa parcurga acelasi traseu, dar... cu o teava de 1", cu o panta de 35 (parca). Ori deabia am "ascuns" cat de cat furtunul de presiune, cum as fi putut sa ascund teava de scurgere? Mai jos schita de amplasament al apartamentului ca sa se inteleaga de ce a trebuit sa recurg la asta. Sunt situatii in care pentru a realiza ceva trebuie sa te chinuiesti un pic, dar si dupa... bucuria lucrului implinit si facut de manutele tale este nemasurata si merita efortul
Cu albastru traseul de apa sub presiune de la baie si cu maro traseul de scurgere.
[Thumb - instalatie picatura.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 27/02/2013 10:09:51



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut.
Sincer sa fiu ma gandeam si eu de ceva vreme la o treaba de genul asta,mai ales ca acvariu(in viitorul apropiat acvariile) sunt pe peretele comun cu baia,numai ca pentru scurgere as fi pus tot un furtun.Cam cati litri de apa se pot schimba intr-o zi,sau mai bine zis care e valoarea minima si care este cea maxima?
[Email]
stiganas
Junior member

Joined: 24/11/2012 10:22:19
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De 15 ani schimb apa cu picatura. Am acvariile in baie, vasul de WC e sus (ca pe vremuri). Din el vine un tubusor simplu din plastic care se ramifica si picura in fiecare acvariu (1-2-3 picaturi pe secunda). Se aduna intre 10 si 40l de apa pe zi.

Preaplinul este improvizat din niste tuburi cu insertie din sarma de la dentist si cutiute de medicamente. Apa scursa merge la canalizare direct.

Evident in acvarii intra apa din retea ca atare.

Eu sunt foarte multumit, pestii mor doar de batranete, plantele se simt bine, eu nu trebuie sa fac nimic inafara de a da de mancare. Daca doriti pun si poze.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CALINDAN wrote:Salut.
Sincer sa fiu ma gandeam si eu de ceva vreme la o treaba de genul asta,mai ales ca acvariu(in viitorul apropiat acvariile) sunt pe peretele comun cu baia,numai ca pentru scurgere as fi pus tot un furtun.Cam cati litri de apa se pot schimba intr-o zi,sau mai bine zis care e valoarea minima si care este cea maxima?

Se poate utiliza si furtun. Recomand furtunele de 1" pentru refulare pompe (au o sirma in spirala care impiedica sa se stranguleze furtunul).
Nu exista un minim sau un maxim, schimbi cat vrei in fucntie de ce doresti. Se poate schimba si 200% real pe zi dar atentie la temperatura. Crescatorii de discusi stiu asta.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am inteles legat de cantitatea care poata fi schimbata.
Acum ma mai gandesc la ceva.Cam care ar fi procentul din volumul acvariului care ar trebui schimbat in fiecare zi astfel incat sa echivaleze cu un schimb de apa de 50% o data pe saptamana?Cand intreb asta ma gandesc la urmatoarea situatie.Am un acvariu de 400 litri la care schimb 50%,adica 200 l la sfarsitul fiecarei saptamani,numai ca pe aia 200 ii scot si apoi bag apa proaspata.Cam cati litri ar trebui schimbati in fiecare zi cu sistemul asta,ca sa fie oarecum echivalent cu cei 200?
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceea ce vrei tu se calculeaza un pic diferit fata de simplele proportii... e ca la banci, calculul seamana cu dobanda procentuala, pe zile si praguri de debit.

Daca pleci de la 200 litri, si schimbi 20 de litri zilnic, o sa ai situatia urmatoare:

- ziua 1 ... cei 20 de litri constituie un procent clar de 10 % "apa proaspata", din totalul apei din bazin... apoi incepe distractia ,
- ziua a 2-a ... cei 20 de litri dilueaza 10% din "apa proaspata de ieri" (deci 2 litri) + 10% din "apa veche" a bazinului ( restul de 18 litri)... si tot asa.

Tinand cont ca diluezi si o parte din "apa proaspata", rezultatul e surprinzator. Per total, la sfarsitul exercitiului, o sa ajungi la un rezultat care e favorabil unui schimb mai mare de apa / la un interval mai mare de timp.


Aici gasesti un calculator care te ajuta sa-ti faci o idee despre asta: http://www.theaquatools.com/water-changes-calculator

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Din acelasi ciclu, "lene si comoditate", va prezint si eu instalatia mea de schimb la picatura, construita acum 3 ani, menita sa asigure schimbul automat de apa la un bazin de 600 litri cu Tropheus.
Asadar, imaginile sunt graitoare:
Evacuarea:

image
image

Evacuarea consta in gaura in sticla, flansa si e facuta din teava de 16.

Admisia:

image image

Facuta din teava de 10, picurator reglabil 2-8 l/ora.

Instalatia:

image

Teava de 10, admisia si cea de 16, evacuarea. Lucrate cu coturi aduse din germania si lipite cu Tangit. Schimba 2 l/ora, 48 ore/zi, masurat, deci cam 340 l/saptamana, adica mai mult de jumatate din volumul bazinului / saptamana.

Pe langa schimbul la picatura, tot din ciclu "comoditatea suprema", cu scopul combaterii NO3 din apa, am pus in functiune filtrul destinat filtrarii anaerobe (stiti voi, scindarea NO3 in N si O gazoase, eliminate in atmosfera) ...imagini:

image

Dimensiuni: H = 50 cm, diametru = 30 cm...volum = 0.035325 m cubi = 35.325 litri.

Detaliu pompa:

image

Capacitate: 60 litri / ora, masurat.
Filtru a fost pus in functiune de 4 zile, insamantat cu Seachem Stability. Valoarea initiala a NO3 = 30...va voi tine la curent cu ce se va intampla in urmatoarele saptamani.

Si-n final, o imagine de ansamblu cu filtrarea bazinului

image

Imaginea contine: Eheim 2080 (in spatele inoxului, ptr comparatie), Eheim 2075, Fluval FX 5, Tetratec 1200 si JBL 1500, acestea ultime doua, pline cu spartura de marmura ptr duritate.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2013 14:45:52


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, cam aveti ceva "filtrare" pe-acolo, dom' Calin



PS: Va invidiez pe toti pentru puterea de convingere a nevestelor , vis-a-vis de gaurit peretii, tras tevi si furtune prin casa, etc. Eu n-am reusit inca performanta , desi ma straduiesc din rasputeri.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Mi-am dat seama de rationament si ca nu este o simpla proportie.Tocmai de aia am intrebat in ideea ca a facut cineva un calcul procentual,adica ceva de genul asta:ca sa schimbi 50% din cantitatea de apa intr-o saptamana trebuie sa schimbi cam x% in fiecare zi.Aia cu bazinul de 400 litri a fost doar un exemplu.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vedeti ca acel calculator face un calcul de genul: Se da un acvariu de 400 litri de apa care azi are 50ppm NO3 si zilnic se adauga inca 5ppm de CO3 din mancare, descompunere plante, pipi/caca pesti, etc. Cat trebuie sa schimb zilnic ca sa ajung la 15ppm si sa se mentina acolo.
In practica (CALINDAN si altii au alta problema) cata apa trebuie sa schimb zilnic astfel incat sa respect constanta universala "schimb 50% apa pe saptamana". Asa cum am mai spus prin alt post calculul se face asa - se introduce o cantitate dubla fata de cantitatea pe care o vrem schimbata (daca vrem sa schimbam 100 litri trebuie sa introducem 200 litri)
- Volum apa bazin = Vb (litri)
- Debit apa necesar = Dn (litri/minut)
Dn=Vb/7/24/60/2*2 litri/minut - rezultatul va fi debitul de apa care trebuie adaugat prin instalatia de schimbat la picatura astfel incat dupa o saptamana sa stim ca am schimbat 50% din volumul acvariului.
Pentru cazul teoretic dat de 400l, debitul trebuie sa fie de 0.04 l/ora=40 ml/minut
Am facut calculul pe minut pentru ca asa se poate calibra cat mai facil debitul unei instalatii.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2013 15:56:20



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Am ras de m-am prapadit citind acest topic nou. Va admir capacitatea de a scrie despre lucruri serioase cu umor si autoironie.
Ma intereseaza foarte mult subiectul pentru ca vreau sa proiectez un acvariu nou si ar fi bine sa prevad cat mai multe de la inceput.
Nu am inteles daca instalatia de descompunere NO3 este o chestiune cumparata sau confectionata ??? Daca puteti detalia un pic va raman recunoscator.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul pentru denitrificare este DIY, nu e cumparat. La bazinul mare pe care vrei sa il faci nu
ar fi rau sa prevezi asa ceva.
In ceea ce priveste bazinul mare pe care vrei sa il faci, schimbul la picatura e putin mai complicat
in cazul in care iti vei face sump, ceea ce eu iti recomand (filtrare mult mai buna cu mai putini
bani). In cazul unui sump daca scoti din apa sau daca adaugi apa singurul compartiment unde variaza
nivelul apei este compartimentul pompei de recirculare. Deci trebuie sa adaugi si sa scoti apa tinand
cont de nivelul apei in acest compartiment. Singura problema care apare este ca nu poti sa faci o scurgere
direct din acest compartiment, daca o faci acolo in momentul in care se opreste curentul vei pierde
foarte multa apa iar la repornire risti sa ramana pompa fara apa. Deci iti trebuie o automatizare.
Ca sa intelegi mai exact despre ce vorbesc, nivelul apei in display si in celelalte compartimente din
sump este acelasi daca adaugi sau scoti apa. Si atunci solutia este sa folosesti o ramificatie Y din
una din tevile care aduce apa din display in sump (preferabil cea de open sifon) si care sa aiba robinet
cu care sa reglezi debitul de apa care se duce la canalizare. Iar completarea cu apa se face in compartimentul
pompei de recirculare cu o automatizare, un senzor de nivel, un releu si o electrovalva pusa pe teava
care aduce apa. Daca ai un controller mai destept se poate face foarte usor asa ceva, daca nu exista solutii
relativ simple si nu foarte scumpe.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

FIltrul este, asa cum spune si Dragos, unul DIY, construit din tabla de inox. Pompa are capacitatea reduse, de 60 l/ora. Este o pompa care se gaseste la aparatele de osmoza. Este absolut noua si a costat 300 euro. Functioneaza la 24 v si are un transformator in acest sens. Conditia esentiala ptr dezvoltarea anaerobiozei necesare denitrificarii este aceea ca (virgula anticacofonie) curentul de apa trebuie sa fie foarte lent, sa nu depaseasca 200 l/ora. Un curent puternic induce aerobioza si ca atare denitrificare imposibila.
Ca medii am folosit 5 l de Seachem denitrat, in strat individualizat, plus un amestec de spartura de lava vulcanica, piatra ponce si zeolit, granulatie 5-7 mm, introduse in filterbags-uri. Filtrul este efectiv plin cu medii, de jos pana sus, iar circulatia apei se realizeaza de jos in sus.
Cost total filtru: 200 euro canistra inox + 300 euro pompa + circa 300 lei mediile si filterbags-urile + 70 lei transformatorul + circa 400 lei celelalte acareturi (furtune, robineti, eheim set 1 si 2, coliere) = aproximativ 700 euro...investiti in 2 ani (canistra e facuta acu circa 2 ani, pompa luata acu 1 an s.a.m.d.).

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com