[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Paludarium  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Crapaturile alea din piatra se pot infunda, nu e o solutie. Sau nu e foarte safe..
Solutia pe care o gandesc eu nu presupune pieptane. Se face un compartiment
pe latura din spate a acvariului, sa zicem de 6 cm latime, pe toata lungimea laturii,
cu geam pina sus, se dau doua gauri in extremitati unde se monteaza flanse cu
coturi la 90 de grade intoarse sus la inaltimea unde se doreste nivelul apei in
paludarium, coturile ar trebui sa fie ceva mai mari, sa zicem de 25, pentru a nu avea
bolboroseala, iar in compartimentul din spate se poate face un bean animal cu 2 sau
3 tevi cu teava de 16 (parca e si de 16 din PVC). Coturile se pot masca cu niste pietre
care se pot prinde pe lateralul coturilor. Bineinteles ca aceste coturi se monteaza in
acvariu, nu in compartiment, iesirea este in compartiment (un capat al flansei)...

Ne mai gandim...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2017 07:56:02


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca ai doua mesaje private Silviu...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am raspuns.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

M-am uitat si eu sa vad cu ce se mananca un paludarium.
Si am gasit jurnalul asta: http://www.plantedtank.net/forums/25-riparium-terrarium-vivarium/178564-diy-island-paludarium-360%B0-z-40-x-40-x-28-185-gal.html
Cu ploaie, ceata.
Prezinta si ce plante a pus in el, poate te ajuta.
Eu zic ca ar trebui sa-l faci mai mare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:M-am uitat si eu sa vad cu ce se mananca un paludarium.
Si am gasit jurnalul asta: http://www.plantedtank.net/forums/25-riparium-terrarium-vivarium/178564-diy-island-paludarium-360%B0-z-40-x-40-x-28-185-gal.html
Cu ploaie, ceata.
Prezinta si ce plante a pus in el, poate te ajuta.
Eu zic ca ar trebui sa-l faci mai mare.


Multumesc, este util. Mare parte dintre plante le am si eu pe lista.
Eu intru si pe un forum despre plante si am gasit multe variante acolo.
Ma refer la cele emerse, evident, pentru ca in rest solutia este relativ simpla.

In legatura cu dimensiunea lui ... E prima data cind fac un paludarium si nu m-as arunca.
Cum bine spunea colegul Kirucd, cam 50 de litri ar fi la limita. In 50 de litri pot sa ma desfasor
cu stincaria si imi ramine ceva spatiu pentru zona de acvariu propriu-zisa (macar 20 de litri, in
care sa pot pune creveti, melci si Oto).

Nu promit, dar daca merge si imi "fac mina" cu el, mai vedem ce urmeaza. Asta va sta in birou dar
acasa am ochit un loc unde se poate face un paludarium pe colt! Asadar, rabdare si cumul de experienta!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2017 17:09:26


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si eu zic sa l faci mai mare. In schita aia care am facut o ma gindeam la ceva macar pe la un 120l. Acum tu stiu ce spatiu ai si citi bani poti baga in el. Dar cred ca merita mai mare.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Si eu zic sa l faci mai mare. In schita aia care am facut o ma gindeam la ceva macar pe la un 120l. Acum tu stiu ce spatiu ai si citi bani poti baga in el. Dar cred ca merita mai mare.


Cred ca scriam in acelasi timp
Asadar ai raspunsul mai sus.
Nu e o problema de bani ci de a nu-mi bate joc de ei.
Insa, in cele din urma, e o grava problema de timp disponibil si de lipsa de experienta, asta da.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ca set-up si parte de zonare a paludarium-ului, la nivel de stincarie si nivel al apei, ma gindeam cam la asta ...

image
Foarte reusita schita.Vin si eu cu o idee desi nu stiu cum s-ar descurca plantele int-ro apa prea curata.Daca acvariul o sa aibe sump ,oare o merge bagat un skimer de proteine mic pentru apa dulce/Ma refer la skimerul Ethanator foam fractioner .In cazul in care ar fi tinut si un animal mai mare in paludarium,care ar face multa mizerie,dau ca exemplu o broasca testoasa ,skimerul ar face schimburile de apa mult mai rare.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai dreptate. Problema e in studiu ca varianta. Sump, overflow, ... tot tacimul. Chiar si skimmer, cel putin unul micro pentru zona inundata.
Cit despre broaste ... am avut o data doua "californiene". Baiatul meu, mic la acel timp, a avut o idee "geniala" : le-a bagat in acvariu.
Cind le-am vazut, sa mor! Stii cum vineaza "californienele" neonii? Iti imaginezi ce ar face cu crevetii...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nu ma pricep la acvarii plantate sau la broaste testoase.Am zis ca un exemplu.Eu am avut ceva gen paludarium.mai probabil terariu cu un triton pe care l-am tinut cativa ani cand eram copil intr-un acvariu mic de tot cred ca avea 10 litri .Un skimer dinasta ethanator cred ca se poate face foarte usor la o scara foarte redusa .Daca ar fi dupa mine totusi,eu nu l-as pune in sump pentru ca ar necesita inca o pompa care sa circule apa special pentru skimer.E l-as pune sus ,mascat de piatra cea mai de sus ,in felul asta folosindu-se doar o singura pompa de recirculare pentru acvariu.Pentru a reduce zgomotul creat de agitatia apei in skimer ,l-as izola cu ceva polistiren extrudat pe toate partile lasand doar un orificu pentru aer .Skimerul nu trebuie sa fie neaparat rotund si e foarte simplu de facut,o incinta cu bioballs sau alt mediu din plastic foarte poros in care curge apa si se amesteca cu aerul formand spuma. image

This message was edited 2 times. Last update was at 24/05/2017 17:52:59

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, notat! Multumesc, foarte interesant!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In legatura cu echita scape-ului pentru paludarium ...

... intreg clipul dar mai cu seama minutul 3:45 - 3:55, la final!


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pe care versiune de schita ramii pina la urma ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai stai sa vad cum se defineste proiectul, ca deja sunt citeva discutii legate de dimensiune, filtrare,...
Pe mine ma atrage varianta din clip. Ce parere ai? Ar merge? Probabil cea mai dificila va fi partea de constructie ....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pff nu stiu ce sa zic . Sigur cind te ai inspirat din asta ai deja in minte si plante si tot . Tine mult si de plantele care le vei alege si cum vei scoate hardcsapele in fata .
Pentru mine mai pe gustu meu ca si aranjare e cea care am facut o eu . Deja vad si plante si si pietrele si moss ul ...
Dar na asta tine de gust .
In general imi plac mult aranjamentele care duc mult spre natural dar care au o ordine discreta in ele .

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2017 21:13:25

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Iti dai seama ca schita pe care am postat-o este rudimentara si se refera strict la ideea aranjamentului.
Daca urmaresti finalul clip-ului, vezi acolo si plantele, numai ca in forma aceea dispare imaginea de jungla, de aglomerare de pietre si plante
rasucite printre stinci, etc. E un "view" mai aerisit. Dar nu am luat inca decizia si iti multumesc pentru idei si contributie. Ma mai gindesc si
revin cu doua-trei variante. In cele din urma, sper sa rezulte ceva frumos.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

M-am sucit ... m-am rasucit...

Si am ajuns la concluzia ca Gabi C are dreptate!

Ideea cu promotoriul suspendat peste o cimpie de Hemianthus callitrichoides strabatut de zone aride, cu niste plante de fundal in forma unor copaci de margine de jungla, cu niste stinci golase dar cu personalitate prin forma si dispunerea lor, ca cele din "Lion King" ... este foarte frumoasa (prin simplitatea ei, prin stilul aerisit, prin luminozitate) insa nu se potriveste intr-un paludarium. Poate intr-un acvariu, in stil Iwagumi, ar fi o idee buna, dar nu intr-un paludarium.

Mi-am revazut notitele ( de, la virsta mea iei notite, iti faci fituici, o iei pe calea clasica) mi-am recitit propriul topic si comentariile colegilor si am decis sa merg pe o idee de stincarie, ceva foarte apropiat schitei facute de Gabi insa cu o modificare : undeva, nu in centru ci usor lateral, voi face o arcada, care va incadra o zona libera, luminoasa. Pe o laterala vreau sa construiesc prin etajarea pietrelor un spatiu care sa poata gazdui un ficus bonsai, inconjurat de plante de talie mai mica, iar pe cealalta latura sa plantez niste iedera sau o alta planta ca un usor punct focal, si ea inconjurata de plante de talie mai mica si care sa imbrace un colt intreg al paludarium. In rest, plante diverse, printre pietre dar fara sa le acopere prea mult; vreau sa pun in evidenta personalitatea pietrelor, anumite forme si culori. De o parte si de alta a arcadei vor fi doua mici cascade, nu simetrice dar convergente, care sa se uneasca intr-un fel de bazin central, un bazin care se va extinde ocupind intreg prim-plan-ul, unde va fi si zona cu o masa de apa mai mare, capabila sa gazduiasca crevetii si alte mici animalute. In rest, structura va fi cladita din pietre plate, ca in desenul lui Gabi, intr-o forma terasata (daca am prins eu bine ideea). Imi plac mult Light Pagoda si Pagoda Stone, cred ca s-ar potrivi.

Revin cu schite (vedere din fata si de sus) pe care o sa va rog sa o circotiti, comentati, ...

Multumesc si ... cum ar spune fiul meu, care face mare economie de energie cind imi scire mesaje pe telefon ...
NB!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2017 22:49:12


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Hai cu schita .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mai pe seara! Intii munca si apoi distractia!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am luat o pauza! Si am inceput sa desenez!
Mai jos sunt doua schite facute efectiv pe genunchi (scuzati stingaciile si mai ales lipsa efectului de perspectiva).
Prima este o vedere din fata, in prim-plan. A doua se doreste o vedere de sus, ca un plan de plantare.
Sper ca desenele, chiar rudimentare, va dau o idee despre ce plan am in minte.

image

Partea din mijloc si putin deplasata la dreapta as lasa-o libera, ca o zona mai luminoasa, cu un background mai sters.
In rest, pietrele si zonele de plantare vor fi dozate progresiv, dinspre prim-plan catre fundal.

image

In spate nu am ilustrat zone de plantare sau stinci; inca ma gindesc cum sa fac din acea zona o portiune, cum spuneam, mai luminoasa.

In fine, nu m-am decis cu privire la acavriu. Probabil va fi undeva la 50 de litri. In mod normal, ar trebui sa fie facut la comanda,
cu peretele din fata mai scund, chiar aproape de ninelul apei. Daca insa optez pentru un acavriu clasic, ma gindesc sa incerc o tehnica
similara wabi kusa : capac si efect de sera! Se schimba putin compozitia florei insa as incerca sa inalt nivelul plantelor de acvariu in
zona emersa. E doar o idee, nu am "rumegat-o" bine dar poate e o idee buna. Mai vedem ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com