[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti de apa rece!  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

e3 vb. v. fi
substantiv neutru e

(http://dexonline.net/definitie-e)

iti raspund mai tarziu, acum ma uit la tenis .... meci tare

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

euro2me wrote:e3 vb. v. fi
substantiv neutru e

(http://dexonline.net/definitie-e)

iti raspund mai tarziu, acum ma uit la tenis .... meci tare


Posibil sa poata fi inlocuit in propozitie, nu asta era ideea, si nici nu astept un raspuns, este optional. Eu am promis ca ajut la acest topic, ma tin de cuvant,cine vrea sa tina pesti bine,cine nu, nu.
Nu sunt protejati toti.
Spre exemplu,in Romania soretele este considerat peste de slaba valoare economica, patologic pentru apele noastre, un peste invaziv si distrugatorul celorlalte specii valoroase, la o balta oamenii prindeau "regina"si pur si simplu o omorau si aruncau pe mal. Nu cred ca exista vreo lege in vigoare pentru pestii salbatici tinuti inchisi, in afara de cei sub protectia mediului.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2016 15:58:43

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

severum777 wrote:
Carasul se trateaza mai bine cu antibiotic sau sare ?


Cu antibiotic, doza dubla! Pe tine cand te ciupesc tantarii, nu faci injectii cu penicilina?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Adrian, scuze pt. intarziere, am baut c-a pierdut Ro la tenis.... unde ramasesem ?

"Bibanul soare se simte bine in 150 litrii " (iar cu 2 de i ? ) - de unde stii, l-ai intrebat ? Faptul ca a supravietuit nu inseamna ca se simte ok.

"De ce tii pesti exotici atunci?" - sincer, cred ca dintr-o placere egoista, plus ca sama dau mare prietenilor ce mare acvarist sunt eu

"Nu mi se pare corect sa consideri un peste "de acvariu"din simplul motiv ca provine din alta tara" - corect, il consider de acvariu doar daca s-a nascut in acvariu.

"4 pesti chinuiti in un acvariu mi se par mai ok decat 40 kg prinsi sa ne indopam cu ei" - corect, e raul cel mai mic, dar tot rau e(ste).

" exista o multitudine de varietati de hrana, nu suntem ihtivori" - corect, dar pestele e una dintre cele mai ieftine proteine si se prinde cu consumul cel mai mic de energie in caz de supravietuire. De acord ca sunt multi care pur si simplu omoara pesti inutil, la fel cum vanatorii impotenti si frustrati omoara doar ca sa se pozeze cu trofee si ca sa le arate zdrentelor cu unghii colorate ce puternici sunt ei (eu i-as inchide intr-o cusca cu animale, sa vedem atunci cat de tari sunt, cine pe cine vaneaza...) .

"autorizatie ai nevoie doar pentru anumite tipuri de animale, si cele protejate, nu toate sunt protejate in tara noastra" - corect, dar eu visez ca vor fi.


Cred ca am deviat prea mult de la subiect cu chestiunea eticii, eu sunt de vina ca am insistat, scuze, faceti cum credeti...

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

euro2me wrote:Adrian, scuze pt. intarziere, am baut c-a pierdut Ro la tenis.... unde ramasesem ?

"Bibanul soare se simte bine in 150 litrii " (iar cu 2 de i ? ) - de unde stii, l-ai intrebat ? Faptul ca a supravietuit nu inseamna ca se simte ok.

"De ce tii pesti exotici atunci?" - sincer, cred ca dintr-o placere egoista, plus ca sama dau mare prietenilor ce mare acvarist sunt eu

"Nu mi se pare corect sa consideri un peste "de acvariu"din simplul motiv ca provine din alta tara" - corect, il consider de acvariu doar daca s-a nascut in acvariu.

"4 pesti chinuiti in un acvariu mi se par mai ok decat 40 kg prinsi sa ne indopam cu ei" - corect, e raul cel mai mic, dar tot rau e(ste).

" exista o multitudine de varietati de hrana, nu suntem ihtivori" - corect, dar pestele e una dintre cele mai ieftine proteine si se prinde cu consumul cel mai mic de energie in caz de supravietuire. De acord ca sunt multi care pur si simplu omoara pesti inutil, la fel cum vanatorii impotenti si frustrati omoara doar ca sa se pozeze cu trofee si ca sa le arate zdrentelor cu unghii colorate ce puternici sunt ei (eu i-as inchide intr-o cusca cu animale, sa vedem atunci cat de tari sunt, cine pe cine vaneaza...) .

"autorizatie ai nevoie doar pentru anumite tipuri de animale, si cele protejate, nu toate sunt protejate in tara noastra" - corect, dar eu visez ca vor fi.


Cred ca am deviat prea mult de la subiect cu chestiunea eticii, eu sunt de vina ca am insistat, scuze, faceti cum credeti...

O sa ne pierdem si capul, Romania pierde cam des,macar sa luam eurovisionul anul acesta. Nu mi se pare ca etica a deviat subiectul,în primul rand trebuie sa stim ca noi facem activitati "legale" ,nu? Sunt de acord în mare parte cu ce ai spus. Si da, normal ,nici un organism nu se simte mai bine in captivitate si nici nu putem creea aceleasi conditii 1 la 1,dar asta este partea de "suflet" ,mie imi place sa cred ca vietatile mele au toate conditiile (minime) si o duc ok din moment ce se reproduc.Reproducerea pestilor indigeni în acvariu este realizata cu succes la câteva specii, deci...Nici în natura animalele,mai ales din cauza noastra nu traiesc, ci supravietuiesc. Eu am calculat talia bibanului raportata la dimensiunea bazinului, si la faptul ca "regina" adulta prefera sa stea in perechi. Nu o sa transformam acvariu.ro în forumul gramatica.nema... Mai gresesc uneori,mai ales în mediul virtual.Nu mi se pare ca din cauza unei litere nu ai putut intelege mesajul, nu stau sa verific si sa corectez continuu greselile,am dat demult bacul si am obtinut o nota mare,am si medalie daca acest subiect este mai important decat încercarea mea si a lui severum de a educa prietenii acvaristi mai incepatori, sau mai putin familiarizati cu pestii de la noi.Vad ca acest topic a devenit neinteresant si inadecvat.M-am decis sa scriu si eu in el desi nu mai detin vertebrate acvatice...Nu o sa continui cu topicul, fiindca nu are rost.Sa îl scriu pentru mine? Nu multumesc.Acum ceva timp cautam informatii despre diverse si nu gaseam, poate erau doritori care vroiau sa afle mai multe despre autohtoni, daca dumneavoastra nu sunteti fan.Seara buna, sper sa nu mai am greseli de scriere, sper ca toate virgulele sa fie ok desi ma lupt cu diacriticele pe tastatura mobilului.Ce sa zic,scuze pentru interventia mea în topic.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2016 21:33:26

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Faye wrote:
severum777 wrote:
Carasul se trateaza mai bine cu antibiotic sau sare ?


Cu antibiotic, doza dubla! Pe tine cand te ciupesc tantarii, nu faci injectii cu penicilina?


Multumesc frumos! La filtru ve pot sa-i fac, pompa de recirculare a apei pentru iaz este in bazinul lor, cum pot sa o " curat " de gris? Sau cu antibiotic se moare tot grisul, daca o scot si o las sa se usuce peste seara?
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Mai omule, am mai discutat noi in alt topic despre gris: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/36437.page#p318830
Nu te apuca sa bagi antibiotic, imi pare rau ca n-ai sesizat sarcasmul. Mai citeste o data si speram ca de data intelegi, ca esti baiat destept.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Daca nu tii la plante baga sare,creste temperatura si aspira des substratul, mica nenorocire care creeaza grisul se reproduce pe substrat.Poti sa mai folosesti albastru de metil separat de sare,NU impreuna,sau vreo minune din magazin.Sarea sa fie fara iod! Antibiotic bagi doar la infectii nu la asa ceva.
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Eu am folosit costapur pentru gris,dupa recomandarea lui @Faye

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Sa aspir nu am ce, pestii sunt in iaz, 2 au gris si unul se descompune la propiu, ii cad solzii, nu mai inoata si ta la suplafata, sa vad cum ii vindec, ii vand si imi bag in iaz ceva ceva pesti de rau, ma duc intr-un weekend mai cald si fac rost de ceva pestisori, dar sa vad cum rezolv boala la astia, sa pun sare in iazul mare si apoi sa schimb din ea? De ridicat temperatura nu am cum, noaptea trecuta au fost 7° C in iaz la suprafata si 10 °C la fund, iar de dimineata aveau gris 2 .
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Pe langa sare, iti mai trebuie usturoi, ardei si condimente, vezi mai jos o reteta buna:

http://www.culinar.ro/retete/mancaruri/mancaruri-cu-peste/saramura-de-caras

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

euro2me wrote:Pe langa sare, iti mai trebuie usturoi, ardei si condimente, vezi mai jos o reteta buna:

http://www.culinar.ro/retete/mancaruri/mancaruri-cu-peste/saramura-de-caras


Tu chiar te-ai nascut degeaba.... cine nu stie ce sa zica, semnalizeaza ca e prost prin glume proaste...
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline


"semnaleaza", nu semnalizeaza, ti-am zis sa mergi sa dai simularea...

http://brainly.ro/tema/518817

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

euro2me wrote:
"semnaleaza", nu semnalizeaza, ti-am zis sa mergi sa dai simularea...

http://brainly.ro/tema/518817


Pana ma duc eu la simulare, te duci tu dracu...
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Severum, sari calul rau! Aici nu intri ca sa insulti, mai ales pe cineva care are de doua ori varsta ta.
Daca ti se atrage atentia ca nu stii sa scrii, nu e vina celui care observa, ci a celui care nu-si cunoaste limba.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Ma rog... am nevoie de mare ajutor si nu raspunsuri de genul " Prajestel! , uite aici reteta:... " astea nu-s raspunsuri de acvarist , la carasii mei li se inrosesc aripioarele si fac un puf alb pe ei, infectie bacteriana, nu? Cu ce o pot trata asta?
Au murit deja 4 carasi mari, unul are aripioarele sangerii ce sa le fac?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 10:36:24

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Carasii tai au septicemie hemoragica. De obicei provocata de prezenta amoniacului in apa.
Ai facut si tu teste la apa aia? Daca faci tot felul de experiente pe pesti, ce te astepti de la acvaristi? Sa te mangaie pe crestet?
L.E. ca mai am de zis. Il critici pe AlexNuStiuCat, pentru ca-si bate joc de vietati, dar nu observi deloc asemanarea dintre voi? Ti s-au dat sfaturi peste sfaturi si esti mandru ca ai facut cum ai vrut tu si ce bine-ti merge! Chiar iti merge bine? Dar pestilor?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 10:44:06


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Ajuta-ma te rog! Daca ii bag in acvarii care sunt ciclate isi revin sau dau septicemia si la alti pesti? Ii tin macar o luna -2 luni sau pana-i vand. Sau daca ii pun in bazine si scot filtrele externe de la acvarii si le pun in bazibe ajuta? Si las la acvarii doar externul, filtrele alea le aveam pentru astfel de situatii.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu stiu daca le mai poti face ceva. Incearca sa-i tii in apa curata, cu schimburi zilnice. Daca zici ca a aparut si puf pe ei, deja s-a complicat situatia. Poate fi infectie bacteriana sau micotica... nici nu stii cu ce sa-i tratezi.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Faye wrote:Nu stiu daca le mai poti face ceva. Incearca sa-i tii in apa curata, cu schimburi zilnice. Daca zici ca a aparut si puf pe ei, deja s-a complicat situatia. Poate fi infectie bacteriana sau micotica... nici nu stii cu ce sa-i tratezi.


Ce.i cu puf au murit, astia sunt sanatosi din cate se pare... doar ca unii au aripioarele sangerii, sunt pui de maxim 7 cm ce au ramas si unul mai maricel de 10 cm care are aripioare sangerii , pot sa-l bag pe asta intr-un acvariu, isi mai revine? Las apa intr-un acvariu si maine ii scot din iaz, las iazul o luna neatins, daca pun ceva pastravi de pa p?str?v?rie in " vizita " 2-3 zile ajuta? in iaz apa este curata ca lacrima, si curat mereu mizeriile de la fund si de la suprafata.
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com