[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti de apa rece!  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

(((((((( nu inteleg de ce nu intelegi (((((?

La ce naibii sa ajute pastravii de pastravarie ?
De ce nu ai ascultat in legatura cu "iazul"cand ti.am zis ca fara filtrare nu faci fatza ?
De ce nu vrei sa intelegi tu si altii ca daca apa este"curata ca lacrima" nu inseamna ca este si sanatoasa ?? Cele mai multe otravuri din apa/aer sunt "invizibile".
De ce tot omori pesti ?
De ce nu iti iei un acvariu de 80de l,un filttu intern mic si unul extern mediu,niste cory si cativa filigera de exemplu pana inveti mai bine cum sta cu acvaristica ? Asta daca tot nu vrei sa te lasi de ea.
Te rog frumos inca o data,nu mai chinui pesti,nu ne mai chinui nici pe noi,iar dupa ce or sa iti moara toti, fa-i cum precizai mai sus. Ape limpezi (si fara amoniac,a fi limpede nu inseamna ca e sanatoasa !!!!! )

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 15:38:02


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Daca pun pestii afara in bazine fara substrat si iau buretele cu bacterii de la un acvariu si il schimb cu astea mai este nevoie de schimburi? Am si mediu filtrant cu bacterii ajuta cu ceva? De pasti eu plec in vacanta deci nu prea stau pe acasa.
Apa curata inseamna apa bine filtrata, nu s?n?toas?.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 16:24:46

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

"Puful" este ciuperca, se trateaza cu albastru de metil si schimb de apa zilnic 20 la suta pe perioada tratamentului,apoi 50 la suta cateva zile,pentru a se duce metilu'.
Ai boli pentru ca temperatura de afara este foarte mica, pestii de apa rece tinuti in acvariu nu merg in iaz, doar crapii japonezi rezista la temperaturi mici, este parerea mea.Sau carasii chinezesti proveniti din alte iazuri,mai obisnuiti cu temperatura.In magazin au 25-26 de grade, nu mai sunt ei asa pregatiti pentru iaz.
Apoi filtrarea este obligatorie, nu ai cum sa tii pesti fara filtrare, este imposibil. Ai nevoie ca apa sa fie filtrata si oxigenata, altfel nu merge.Ori asa,ori pui carasi normali de la noi si faci un izvor natural si o scurgere,populezi cu plante care produc oxigen si ala este iazul.
Pe mine ma intreba cineva: " Cine le filtreaza apa in balta, si credea ca sunt eu idiot cand explicam!" Dar asa sunt necunoscatorii.
1.Balta are un volum de apa erorm fata de iaz;
2.Balta s-a format pe parcursul a zeci,sute,sau mii de ani;
3.Baltile au scurgeri,mici prin care se scurge o parte din apa in timp, nu te gandi ca apa din balta se scurge zilnic tot volumul... Nu mai tin minte ,dar lacul Tanganiyka si Baikal au o perioada de stocare a apei de 90 si ceva de ani, nu mai stiu exact,nu pot sa studiez zilnic si mai uit in timp,na....Adica atat dureaza ca apa sa se schimbe complet;
4.Au un suport al biocenozei foarte dezvoltat pe sectia "plante."In natura daca sunt prea multi pesti in balta, o parte vor muri, si vor ramane atat cat balta va putea sustine.Baltile au un schimb de gaze foarte bun din cauza intinderii,astfel,pe langa oxigenul provenit de la plante,primesc un aport mare direct din atmosfera.
Si se poate continua,de aceea pestii traiesc in balta aparent fara filtrare si grija nimanui,dar nu traiesc intr-o groapa plina cu apa.
Ramai pe acvaristica si studiaza despre iaz, o sa vezi ca un iaz este cu mult mai complex decat un acvariu,chiar si marin, dar iaz, nu gaura pentru put in pamant !

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am filtrare, cine a spus ca nu am si mai este si buna, oxigenare deasemenea, dar termperatura este intradevar scazuta, doar 2 carasi sunt luati din magazin , care sunt bolnavi, un black moor si unul normal, restul sunt inmultiti in iaz si crescuti in iaz, adevarat este ca cei 4 care au murit, toti vin din magazine, dar unul avea 9 ani si asta de 9 ani si cu ceilalti 2 au rezistat perioade mai lungi la temperaturi mai sazute de atat (3-10 ° C, 3 mai rar ) , nu e chiar iaz, este o pompa care circula apa printr-un fel de sump, in care am mediu filtrant, iar deasupra pietre.

La acvarii am lasat si filtrele interne sa mearga, daca scot buretele de la ele si il inlocuiesc cu cel al pompelor de la bazine, care sunt goale, scutesc ceva?
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

" intr-adevar" - cu liniuta

" de asemenea" - despartit

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 20:49:31


Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Daca esti tu convins ca apa este ok... Temperatura ar fi bine sa se situeze noaptea pe la 15 grade si ziua pe la 20 si un pic. Ar fi trebuit sa faci iazul luna viitoare,poate aveai mai multe sanse.Dar filtrarea trebuie sa fie BUNA!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

15 grade... eu am mai nou 5 grade la suprafata si 9 la fund...
Anul trecut a fos mult mai cald in perioada asta, poate ii bag in casa pana se mai incalzeste sau ii pun in 2 bazine tot afara, dar incalzite, dar mai bine ii tin o saptamana la "caldura " .
Filtrarea am citit ca la iazurile cu crapi trepuie sa fie minim volumul iazului / h, iar la carasi jumatate / h, eu am mers ca la acvarii, de 5 volumul / h...
Deci, problema la carasi apare din cauza temperaturii care le slabeste sistemul imunitar,iar appi fiind afectati de amoniac ?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 21:42:21

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

http://www.fish-farm.ro/pompe-pentru-iaz/3245-sunsun-cuf-5000-3in1-set-35w-9w-uv-c-2000lh.html ai nevoie de 2 ori iazul daca vrei sa fie pestii sanatosi.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Eu am de 5 ori iazul, aproape 5 .
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Apa e ok, filtrarea e excelenta, pestii mor pe capete.
Vorbim vorbe.
Fa test si pune rezultatele aici.
NO2, NO3, NH4/NH3

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu gasesc teste de apa, am cautat ar trebuii sa cumpar de pe net, dar nu prea am gasit ce vreau aveau parca prin animax "betisoare " , care am inteles ca nu-s bune de nimic , ma duc maine sa vad ce gasesc, ca tot am drum.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 22:38:16

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca ai fi facut comanda pe net acum 6 luni, cand ai intrat pe forum si ti s-a zis de teste, crezi ca ajungeau pana acum?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Ma gandeam ca n-o sa am nevoie de ele, ar mai fi ceva... Eu pe iaz am dat cu o vopsea pe baza de ciment, hidroizolanta si elastica, o fi din cauza ei?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Nu cred,cimentul doar creste duritatea nu extermina pestii.Numai daca baza aia de ciment nu era cumva baza de diluant sau substante solubile, si nu ai asteptat sa treaca un timp. In plus dupa ce ai dat cu aia, trebuie sa umpli iazul si sa il golesti de cateva ori,sa te asiguri ca este sigur.Asa se face si la acvariile lipite recent,indiferent de siliconul folosit.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2016 14:32:54

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

severum777 wrote:Ma gandeam ca n-o sa am nevoie de ele, ar mai fi ceva... Eu pe iaz am dat cu o vopsea pe baza de ciment, hidroizolanta si elastica, o fi din cauza ei?


Vezi ce scrie pe cutie, daca e sau nu potrivita pentru animale acvatice. Daca-i pentru piscine s-ar putea sa aiba si antifungice in ea, vopseaua.

Mama prostilor e mereu gravida!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu am gasit teste, era un praf, asemenea cimentului, am golit si reumplut iazul de 2 ori am asteptat sa se usuce, nu are diluanti in ea, am amestecat-o cu apa si nu pare a fi toxica, dar astept sa dau de teste, acum nu mai am in iaz decat apa, carasii de balta din el nu aveau nimic, acum, mai am doar 6 pesti care se mai pot numii carasi si se pare ca incep sa-si revina, dar astept, au temperatura de 22°C, apa din toate acvariile cate putin si buretele de la unele filtre interne pus in canistra filtrului lor, acum de aici nu-i mai scot, un peste din cei 6 e caras de balta , acum p-astia i-am " cules " din iaz, mai sunt 4 pui micuti care nici nu stiu daca mai apuca sa-i bag si pe ei intr-un bazin mare, dar poate am noroc .

Pana acum totul merge spre bine, sau tot raul spre bine... acum, a fos macel printre carasi, las bazinul o luna sa se cicleze, iar apoi vad cum bag 2-3 pestisori de balta.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2016 18:29:12

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Salifert
http://pepika.ro/test-de-apa-salifert-ammonia-profi-test-tgd14090918.html
http://pepika.ro/test-de-apa-salifert-nitrate-profi-test-tgd14090925.html
http://pepika.ro/test-de-apa-salifert-nitrite-profi-test-tgd14090926.html

JBL
http://www.nevertebrate.ro/Test-JBL-Amoniu-NH4
http://www.nevertebrate.ro/Test-Set-Nitriti-JBL-NO2
http://www.nevertebrate.ro/Test-Set-Nitrati-JBL-NO3

Daca vrei iti caut si de la alte firme; Sera, Tetra, Aquili, doar sa-mi zici de care ai vrut si n-ai gasit.


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Faye wrote:doar sa-mi zici de care ai vrut si n-ai gasit.

Moca si livrate la botul calului

Mama prostilor e mereu gravida!
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Multumesc frumos ! Saptamana viitoare o sa cumpar un set complet de la un magazin , carasii n- au sfarsit bine , dar raman la acvaristica ,setul il iau totus pentru acvarii ca poate am nevoie , acum ... invat din greseli ... imi cam fac o banuiala ce a terminat carasii , dar mai bine nu ma mai gandesc .
Bazinul clar nu a fist ciclat ... dar nu asta a fost cauza mortii , 9 isi revenisera de "roseata " , dar ciuperca asta ... cand credeam ca a trecut ...dar na ...
scanteie
Unripe member

Joined: 14/05/2016 15:09:59
Messages: 4
Location: Iasi,Romania
IP:
Offline

Salut, din cate imi aduc aminte din copilarie, in zona Roman, Neamt este un parau la care mergeam cateodata la pescuit care e populat de porcusori , tipari de dimensiuni mici (nu am prins niciodata unul cat palma,doar de cca5 cm) beldite ,sau cred ca asa se cheama, astia aduc cu zebrele , mai erau f rar caras ,clean sau alte specii. mai erau si broaste testoase, cea mai mica am vazut de 2 cm . Sunt ani de zile de cand mergeam acolo la pescuit, dar cred ca unii din speciile de mai sus pot fi crescuti in captivitate . Ma intereseaza sa stiu daca a incercat cineva sa tina cu succes una din speciile astea , cu carasii vad ca nu a avut o experienta prea placuta severum

I am addicted to break fluid,but i can stop at any time
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com