[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

O sa fiu putin carcotas. Este foarte posibil sa fie carenta de fosfor. Dar.
Faptul ca fertilizeaza doar cu easycarbo si lunar (?) cu altceva(nu stiu ce e ala si dupa 2 pahare de vin nu imi arde sa caut o substanta pe care o adauga odata pe luna) si lumina de 10 ore ma duce cu gandul la o coincidenta cu adaugarea pestilor. Eu nu vad nicio legatura intre ele. Carenta aia aparea si daca nu adauga pestii.

P.S. Am cautat pana la urma ffm si ia uite ce zice:
http://www.easylife.nl/en/marine-products/water-treatement/easy-life-fluid-filter-medium
is 100% natural & safe
does not contain any chemicals, bacteria or other organic additives
Pe bune? Dar ce contine? Facaturi de la mama omida?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2013 23:49:43

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FFM nu este un fertilizant, este o solutie care se adauga pentru intretinerea unei bune filtrari
biologice, nu are nicio legatura cu plantele. Da, exista diverse solutii care nu contin chimicale
sintetizate, care sint facute din ingrediente naturale, asta nu este singurul exemplu, mai sint
si altele, spre exemplu Herbtana de la MicrobeLift.

In ceea ce priveste carenta din bazin, acolo nu ma bag sa imi dau cu presupusul.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Si eu am o problema asemanatoare cu unele plante din acvariu.
Dupa poza (mersi, Lucian), pare a fi (cel putin in cazul meu) o carenta de fosfor. Dupa sarbatori (cand o sa am de unde face cumparaturi) o sa iau probabil EL Fosfo si va anunt ce efect are.

Sarbatori fericite!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

claudiugeacar wrote:Si eu am o problema asemanatoare cu unele plante din acvariu.
Dupa poza (mersi, Lucian), pare a fi (cel putin in cazul meu) o carenta de fosfor. Dupa sarbatori (cand o sa am de unde face cumparaturi) o sa iau probabil EL Fosfo si va anunt ce efect are.

Sarbatori fericite!

Nu uita curatenia, schimbul de apa saptamanal si carbonul (EasyLife Carbo este bun chiar daca ai instalatie de CO2). Un iluminat mai puternic pe o perioada mai scurta este mai buna de cele mai multe ori decat un iluminat slab perioade mai mari de timp. Eu la 1w/l tin lumina aprinsa 7-8 ore (conteza mult distanta lampa/apa, inaltimea coloanei de apa, calitatea luminii si a reflectoarelor).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Lucian wrote:
Nu uita curatenia, schimbul de apa saptamanal si carbonul (EasyLife Carbo este bun chiar daca ai instalatie de CO2). Un iluminat mai puternic pe o perioada mai scurta este mai buna de cele mai multe ori decat un iluminat slab perioade mai mari de timp. Eu la 1w/l tin lumina aprinsa 7-8 ore (conteza mult distanta lampa/apa, inaltimea coloanei de apa, calitatea luminii si a reflectoarelor).


Obiceiul de curatenie si schimb de apa saptamanal a fost primul lucru pe care l-am invatat de la voi. Easy Carbo il adaug in fiecare dimineata. Cat despre lumina, am undeva la 0,6-0,7 W/l, aprins 10 ore. Ideea e ca singura planta cu astfel de probleme este hygrophila polisperma, si asta doar in unele zone din acvariu (deci poate fi si de la lumina, mai ales ca in alte zone din acvariu ii merge foarte bine). Multumesc de sfaturi!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

claudiugeacar wrote:si asta doar in unele zone din acvariu (deci poate fi si de la lumina, mai ales ca in alte zone din acvariu ii merge foarte bine).



Cum sunt curentii de apa in acvariu? Mai exact, apa circula prin zonele in care zici ca planta merge rau?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2013 00:30:21


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Sincer, nu m-am gandit sa ma uit la treaba asta... M-au preocupat curentii de apa din acvariu cam tot timpul. O sa ma uit, doar ca acum am tot felul de modificari in sensul asta... Am pus un Eheim ecco pro 130 de vreo 2 saptamani, in paralel cu cel intern (externul se ocupa de curentii de suprafata, iar cel intern a fost coborat, astfel incat mai am un curent pe la jumatatea coloanei de apa). Astazi am luat un spraybar pentru extern si l-am orientat asa cum mi-a permis in momentul de fata (cel intern va ajunge intr-un setup nou pentru care sunt in etapa de achizitie - vreau sa fac un stand pentru acvariul actual, sa mai iau inca un acvariu de 60l in care sa transfer pestii din cel de acum, dupa ciclare, bineinteles, dupa care sa schimb substratul in acvariul de acum pt. ca e vechi si murdar). Acum merg amandoua pentru a ajuta ciclarea canistrei.
Oricum, acum e jungla in acvariul meu, pentru ca vreau sa am suficiente plante pentru ambele acvarii. O sa tund plantele si o sa replantez varfurile (se pare ca ori nu se adaptasera la inceput, ori am mana mai buna la gasit pozitii mai bune pentru ele, caci in ultima perioada cele replantate se dezvolta bine).

Imi plac acvariile plantate, mai am un nano de 10l pe care l-am inceput dupa ce am ajuns pe forum si la care am facut totul ca la carte si nu am nicio problema (nici o alga, pestii sunt mai mult decat ok, iar plantele cresc intr-o veselie). Deci am incredere ca in noul setup lucrurile vor merge mult mai bine.

Cu scuzele de rigoare ca am acaparat oarecum topicul colegului, si cu speranta ca nu am exagerat cu scrisul, multumesc pentru sfaturi. O sa revin dupa ce studiez treaba cu variatia curentilor de apa.

O seara buna!

PS: La multi ani, Stefan! Stiu ca a trecut deja 27.12, dar mai bine mai tarziu decat niciodata...

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

claudiugeacar wrote:
Oricum, acum e jungla in acvariul meu, pentru ca vreau sa am suficiente plante pentru ambele acvarii.


Se poate ca o masa mare de plante sa impiedice circulatia apei.

claudiugeacar wrote:
PS: La multi ani, Stefan! Stiu ca a trecut deja 27.12, dar mai bine mai tarziu decat niciodata...


Multumesc Claudiu!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am observat ca problemele sunt la frunzele din partea de jos, deci s-ar putea sa fie totusi de la lumina, desi nu exclud nici vina curentilor (sau poate o combinatie)...
N-as vrea nici sa fertilizez aiurea si sa ma trezesc cu alte probleme (parca excesul de fosfor ducea la alge, nu?), asa ca momentan lucrurile vor ramane la fel in ceea ce priveste aditia in acvariu.
Ideea e ca e o singura specie de planta cu probleme, si astea doar localizate, deci nu e nimic foarte grav, in momentul de fata. Suspectez ca o fac din nou lata din dorinta mea de a dezvolta lucrurile in exces (am avut prea multi pesti, acum sunt doar multi, acum cred ca sunt prea multe plante, daca se poate asa ceva ). Oricum, lucrurile se vor schimba la noul setup (care cred ca va avea propriul lui jurnal, dat fiind faptul ca va fi 100% opera proprie). Dar, nu strica sa mai invat ceva pana atunci...
O seara buna tuturor!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com