[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1200 Litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu cred ca stia ca urmeaza ala de trei metri si-a vrut sa forteze (grabeasca) lucrurile cumparind cu premeditare mai mult silicon .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice e posibil cu Crys! Dar pan la ala, va trebui sa ne incante cu proiectul asta
Bafta Crys si baga carbuni la proiect!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Porcu wrote:Mult noroc cu acvariu' .......
Vad ca ti-ai luat silicon sa-ti ramina si pentru "ala mare" din garaj .......


Marite Pharaon, multumesc mult de tot!

Da, stiu, poate ca am luat cam mult silicon Am zis ca e mai bine asa , sa nu ma trezesc in toiul activitatilor ca am ramas fara..Problema e ca acest minunat de 881 nu se gaseste decat pe net. In toate magazinele de brico n am vazut decat paraturi . Nici macar amaratul ala de Den Braven sau Bison nu e sau,poate, nu stiu eu sa citesc pentru ca astia au tendinta de a traduce tot. Un exemplu care imi vine in minte, n are nicio legatura cu acvaristica dar ca sa vedeti cat de capabili sunt : "Schwarzkopf", firma de vopsele de par, sampoane etc, la ei este ""Testa Nera" pt ca domnii nu le "are" cu limbile straine...acum mi am amintit : renumitul Fluval , la ei este Askoll..de ce?! Ce avea daca mentineau denumirea?!

@Bob, ar fi super sa mi ramana si de sump si pentru cel din garaj Acum sa vedem cat de curat voi reusi sa lucrez voi bibili sticla inainte sa ma apuc de lipit.
Da, trebuie musai sa va incant cu proiectul asta pana la noi ordine!

@kirucd, multumesc mult pentru linkuri si pentru sfaturi!!
Am citit si topicul tau. No comment! Ceea ce ai facut acolo este peste puterile mele si acum realizez ca sump ul meu este o joaca de copii pe langa uzina ta Iar ideea cu acea laterala de inaltime mai mica cu grila unde este overflow ul este geniala dar la mine nu prea merge pt ca dimensiunile sunt mai mari.
Insa, te vei face vinovat de modificarea proiectului meu Am cantarit problema si am decis: in loc de o gaura de 50mm voi aplica sistemul cu 3 gaurele de 32. Nu trebuie sa faci calcule. Este clar ca volumul de apa care va trece prin acest sistem va fi de cel putin 2 ori mai mare decat daca as mentine varianta initiala. In plus, este mult mai sigur, rentabil si estetic.
De asa numita "Durso s pipe", stiam si, daca te uiti in prima mea schema , este prinsa acolo intr o reprezentare "puerila"
Conteaza mult in aceasta ecuatie, puterea pompei de recirculare. Cred ca va trebui sa ma indrept catre o pompa de 5000L pe ora.

Numai bine !

This message was edited 4 times. Last update was at 28/02/2012 13:32:46


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu placere, imi pare bine ca te-ai hotarat sa modifici putin, cred ca e mai bine asa.
Daca tot dai 3 gauri, din care 2 le vei folosi pentru apa care curge din acvariu in sump, iti sugerez ca la cele 2 gauri sa faci o cutie de overflow in interiorul acvariului din sticla, cu pieptane.
In felul asta nu risti sa se infunde tevile cu vreun animalut si daca se taie curentul nu curge decat apa din overflow si acvariu pina la nivelul dintilor de la overflow. Daca mergi pe varianta
asta, sa iei in calcul ca vei avea o diferenta de nivel intre overflow si acvariu de 4-5 cm, mai putin in overflow. Deci trebuie facut de un minim 15 cm in adancime ca sa ai loc sa bagi si
cotul la 90 din PVC si cotul sa fie sub apa in overflow.

Si inca ceva, ar fi bine sa nu lipesti definitiv partea de PVC din acvariu (cot si teava) astea oricum stau sub apa si poti sa o modifici usor daca gresesti cumva. Practic trebuie sa lipesti doar
Partea din exteriorul acvariului in flansa. Iar robinetii (obligatoriu sa pui robineti) trebuie pusi eventual linga sump ca sa nu impingi prea mult acvariul de linga perete.

Aici gasesti o filmare cu functionarea overflowului si simularea opririi curentului, ca sa iti dai seama ce si cum:

http://youtu.be/KxZRl4l5xRs

La jumatatea filmului am inchis robinetul de la prima teava ca sa se vada cum debitul este preluat de a doua si a treia teava.

Daca ai nelamuriri anunta-ma

O zi buna,
Dragos

This message was edited 2 times. Last update was at 28/02/2012 17:33:32


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Dragii mei, cum se apropie momentul achizitionarii sticlei, am cam intrat in fibrilatii.

Am doua mari dileme si as avea nevoie si de parerea dumneavoastra ca sa nu fac prostioare
Am stabilit cum spuneam ca acvariul va fi pozitionat pe pozitia "negociata" adica pe latimea camerei in acel colt.

Una ar fi legata de pozitionarea gaurilor pentru IN si OUT(3 la numar un IN si 2 OUT).
Varianta 1 : pe laterala mare in partea dreapta sus , toate trei.
Dezavantaje: din punct de vedere practic, nu voi putea ajunge la ele in caz de urgenta; trebuie sa departez cel putin 10cm acvariul de perete; dpdv estetic: tevaraia care este expusa.
Si cel mai important: problema sigurantei - este stiut faptul ca presiunea coloanei de apa "lucreaza" tocmai pe aceste laterale, iar niste gaurele date in zona aceea , dupa mine , ar fi un factor de risc in plus.
Ar mai fi fost varianta sa le pozitionez pe aceeasi laterala in partea stanga sus . As fi avut acces mai bun insa dezavantajele celelalte se mentin plus ca priza, intrerupatorul sunt exact acolo.

Varianta 2: pe fund in partea dreapta.
Avantaje: dpdv estetic, dpdv practic , as avea acces la robinetele pozitionate sub acvariu, dpdv al costurilor, s ar putea sa fie mai avantajos pt ca dispar unele elemente de racorderie.

Insa , la ambele variante , ceea ce ma preocupa cel mai mult este problema sigurantei. Care din variante vi se pare mai sigura ?

Iar a 2 a dilema, este legata de inaltimea acvariului. Lungimea si latimea le am batut in cuie , 148 L x 106 l. Ce ma sfatuiti : sa las 80cm sau sa scad la 75?
Daca as scadea la 75 , as "pierde" in jur de 80 litri de apa si asta ar insemna sa schimb titlul topicului insa ar creste safety factor ul si probabil , mi ar fi oleaca mai usor sa umblu in acvariu ..

Cam asta ar fi..Astept opiniile voastre!
Multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 29/02/2012 22:50:06


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline


Salut Cristi!
La dimensiunile date si grosimea sticlei, doar la o inaltime de 70 creste factorul de siguranta la very safe(4). Peste inaltimea asta, coboara la safe(3). Eu am factorul de siguranta 6, deci te las pe tine sa tragi concluziile.

Legat de gauri, eu le-as face pe fund, tocmai din considerentele scrise si de tine, iar pentru extra siguranta, as lipi o bucata de sticla, 20x10cm sa zicem, in zona respectiva si apoi as da gaurile.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnule Crys, stiu ca nu ne jucam cu "autoritatile", dar... nu imi dau seama exact cum e camera, insa banuiesc ca daca il pui asa cum zici, singura pozitie de vizionare "ampla" adica pe latura mare, va fi dinspre usa...
Plus ca asa, chiar blochezi acele intrerupatoare. Plus ca daca mai imbraci in pal (sper ca doar 2 laturi) tot vei iesi mai in afara zidului despartitor din spate. Eu as incerca, totusi, o renegociere? In cazul in care ma insel, fii liber sa ma executi cu toate mijloacele scrise si nescrise

Acum, cu sumpul... Experienta mea limitata doar la a vedea la altii, ma duce cu gandul doar la partea estetica. Parerea mea ar fi ca tevile sa treaca prin cele 2 funduri duble (si mare atentie la cum gauresc prietenii aia), banuiesc ca acele gauri se dau o idee mai mare ca sa se sigileze treaba cumva cu o flansa sau silicon. Oricum probabil ca vei mai avea nevoie de un oveflow box sus, ca sa nu prinzi vreun peste, si sa-ti skimuiasca si suprafata. Insa, odata "sudate" tevile si toate la locul lor, nu mai ai nevoie de access decat dedesubt sa-ti lasi loc la robineti si sus, la overflow sa mai bibilesti pieptanul oleaca. Insa, sa mai asteptam si parerile altora, mai avizati. Dragos? Unde esti?

La inaltime as ramane pe 75. Ce-ti trebuie 80 dom`le?! Bagi si balena de Malawi p-acolo?! Si in plus de asta, facandu-ti sump, nu mai trebuie sa schimbi titlul!
LE Acu vad ca a scris si Pomi. Totusi merge 75, ca daca se joaca cu pieptene si overflow, mai lasa 2-3 cm in minus cu siguranta, spatiul util al apei nu cred ca depaseste 70.
LE2 Acu vad ca a scris si Dl Koala mai jos Stii ceva, las-o la 70cm , ca sa avem siguranta ca daca luam biletul de avion (sau plecam cu masina) ca mai e acolo acvariul!


Bun, in rest, ce sa-ti zic, ma faci sa-mi fac rodajul la noua masina (o sa-ti zic si de asta) pana la voi Sa-mi dai adresa exact, da?

Bafta in continuare! Si panze intinse, sau mai bine zis aripioare intinse!

This message was edited 7 times. Last update was at 29/02/2012 23:45:10


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- Acvariu de 70 cm inaltime
- gaurile date jos... dupa ce prinzi flansele, poti sa lipesti cu silicon mici bucati de sticla de jur imprejur ... ca sa "tii gaura la un loc" (stii cum procedeaza meseriasii care repara ciobiturile din parbrize??)


In rest?
Misto proiectul, spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

bobesku wrote:Bun, in rest, ce sa-ti zic, ma faci sa-mi fac rodajul la noua masina


Tre' sa o "uzi" ca sa mearga bine

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Se pare ca scorul este de 4 - 0 in favoarea gaurelelor pe fund si a scaderii inaltimii la 70. .
Multumesc mult! Si eu eram 80 % pentru varianta asta insa aveam nevoie de niste "confirmari"

@Bob, daca gaurile vor fi date pe fund , atunci voi fi liber sa mut oricand acvariul, bineinteles inainte de umplere , in oricare din pozitiile pe care vi le am aratat.
Suportul nu va fi imbracat in PAL. Daca ai observat , barele de aluminiu, pe toate laturile , au niste "aripioare" care formeaza un sant in care pot monta niste bucatit de policarbonat si uite asa rezolv si faza cu mobila Deci, nu va iesi inafara.
Si eu sunt la fel ca si tine. Experiente cu gaurele si sump uri ,mai putin spre deloc De aici si "suflatul asta in iaurt".Unde mai pui ca trebuie chipurile sa stiu si cum sa construiesc tot sistemul de tevaraie iar cu "tzolii"e greu tare
Bun, in rest, ce sa-ti zic, ma faci sa-mi fac rodajul la noua masina (o sa-ti zic si de asta) pana la voi Sa-mi dai adresa exact, da?

hmmm..te mananca si pe tine un vanticel de schimbare ?? in loc sa ti faci o piscina pt africani , te apuci sa schimbi masini?! proasta investitie dar ,o sa va dau adresa , ce sa fac?! eu nu stiu nimic dar, acum fara gluma, daca esti deja proprietar , sa o stapaniti sanatosi !!!

@pomi , ideea cu geamul dublu gaurit e ok insa nu stiu cat de dispusi or fi astia de la geamgerie sa i frec cu gaurelele astea De aceea , cred ca e mai la indemana varianta maestrului @Koala. Niste bucati de geam care sa ingradeasca gaurile de pe fund.

Acestea fiind zise, mai asteptam si parerea lui Dragos dar decizia e ca si luata.
Va tin la curent cu evolutia poiectului!
Toate cele bune!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, deci cu PAL-ul m-ai dat gata, asta e, la noi in Romanica, mai e de stat pana sa avem si noi hi-tech shit, cu aluminiu si policarbonat. O sa iasa misto tare.
Cu gaurile in fund, e clar da?! Adica in fundul acvariului. si poate totusi iei o placa usor mai mare (20x20cm) ca sa iti fixezi gaura cum trebuie, daca nu, vezi cu cioburile, da sa fie groasa sticla.

malawi_crys wrote:hmmm..te mananca si pe tine un vanticel de schimbare ?? in loc sa ti faci o piscina pt africani , te apuci sa schimbi masini?! proasta investitie dar ,o sa va dau adresa , ce sa fac?! eu nu stiu nimic dar, acum fara gluma, daca esti deja proprietar , sa o stapaniti sanatosi !!!
Domnule, nu vreau sa par magar, am in vedere si o piscina pentru africani, dar mai incolo. Masina nu am schimbat-o per se, doar anul de fabricatie Apoi motorul benzinar mai mare cu mai multi cai si transmisia AT, ca m-am saturat sa mestec in schimbator, basca faptul ca are mod sport/manual Deci, raman fidel marcii Mazda, care nu m-a dezamagit! Nu sunt inca propietar, abia au urcat-o/o urca pe vapor in Japonia. Prin Mai ajunge, dar mersi de urari.

Massima grande fortuna in questo progetto


This message was edited 4 times. Last update was at 01/03/2012 00:53:19


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In privinta gaurilor, tehnic vorbind, nu prea conteaza unde le dai, in fundul acvariului sau in geamul lateral.
In ambele cazuri folosesti garniturile cu care vin flansele si pui silicon din belsug si nu ai nicio problema.
Daca le dai in fundul acvariului nu cred ca mai este necesar sa pui inca o bucata de sticla deasupra, presupun
ca acvariul va avea fund dublu, minim 2x10mm si daca mai pui inca un geam in zona gaurilor nu stiu daca
va fi suficient de lunga flansa. Trebuie sa verifici, sint mai multe tipuri de flanse. In oricare din cele 2 situatii
ca trebui sa faci o cutie de overflow din sticla pe care sa o lipesti de acvariu. In cazul gaurilor date in fundul acvariului
tevile vor trece prin fundul cutiei de overflow si va trebui sa gauresti si fundul cutiei si sa izolezi bine cu silicon
la trecerea tevilor prin fundul cutiei. Ceva mai mult de munca decat daca le-ai da in geamul lateral mic, cel de
langa intrerupatoare.

Dar eu ti-as recomanda o a treia varianta, cea pe care am adoptat-o eu la reeful pe care il pregatesc: si anume
cutie de overflow externa, lipita pe exteriorul lateralei mici de la perete, laterala pe care o faci mai putin inalta
decat restul acvariului cam cu 8-10 cm, loc in care pui pieptanele. Cam asa ceva:

image

Advantaje:
- nu mai dai gauri prin acvariu
- nu ocupi din spatiul acvariului
- poti sa cureti usor intregul sistem de overflow si tevi
- daca o faci suficient de adanca (a mea are 20 cm adancime si pieptanele 9 cm cu 7 cm dintii) poti sa modifici
nivelul apei in display foarte usor prin modificarea pieptanelui

Dezavantaje:
- iti mai ocupa aproximativ 12-13cm din spatiu limba perete si va trebui sa maschezi cu ceva de sus pina jos

Daca in schimb vrei una din celelalte 2 variante, varianta cu gaurile in fundul acvariului mi se pare mai ok.
Si la varianta asta poti sa faci cutia de overflow pina jos, dar iti va lua din spatiu, cutia de overflow la mine
are 12 cm latime, ca sa ai si loc sa cureti sau sa faci alte interventii. Practic in cazul asta poti sa mai lipesti
un geam paralel cu latura mica a acvariului dar mai scurt cu 8-10 cm ca sa poti monta pieptanele.

O zi buna,
Dragos

LE Cand te-ai hotarat pe care varianta mergi, spune-mi ca sa iti spun cum e cu "tzolii" si cu flansele, tevile si
alte asemenea acareturi

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2012 02:02:51


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut dragos! Nu am somn! Lucrez
Imi place mult ideea cu o laterala mai mica pe care sa pui pieptenele acela insa vreau sa folosesc la maxim acel colt in sensul ca o eventuala cutie Overflow externa m ar obliga sa iau din dimensiunea acvariului pe latime sau lungime sau in cel mai fericit caz sa departez prea mult standul de peretele acela cu intrerupatoare.
De aceea am decis sa fac gaurile pe fund.
Cand mi ai scris tocmai terminasem schita , tot cu pixul Asta e:

image

Nu este la scara insa ma interesa reprezentarea gaurilor si a distantei dintre ele. Sunt 3 gauri exact cum stabilisem: una de 27mm pt IN si 2 de 43 mm pt OUT. Distanta este ok asa?

Exact cum spuneai, exista 2 tipuri de flanse. Una normala(simpla) ca asta: http://www.forwater.it/product_info.php?cPath=339_387_400_623&products_id=3408 si una cu "dubla gheara"(traducere mot a mot): http://www.acquaefiltri.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_gd1.tpl&product_id=329&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=17&lang=it
Bineinteles ca si aici sunt in ceata: Pe care sa merg?
Iar apoi ar fi o multime de intrebari privind restul elementelor de racorderie pentru ca una e sa le ai in fata , sa vezi care cum se potrivesc si alta e sa le comanzi pe net,in cazul meu.
Nu stiu cum trebuie sa fie tubul de PVC, cu filet sau fara, robinetii etc.
O valva antiretur ar fi indicata din cate stiu...

De documentat m am documentat insa recunosc ca nu stapanesc problematica asta si de aceea e mai bine sa intreb!
Daca poti sa mai imi trasezi niste linii directoare in domeniul asta, iti raman recunoscator!

Multumesc mult pentru disponibilitate!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2012 02:54:37


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline




Stiu cum e sa nu poti dormi, cunosc senzatia

Sa le luam cu inceputul. 
Distantele din schita ta sint ok, doar distanta fata de partea din spate, In loc de 100 mm eu as merge
pe 70 mm, mi se pare suficient. La mine in overflow box distanta aia e de 60 mm (din centrul gaurii, ca si la tine). 
In rest e ok. 

In privinta fitingurilor, ce ai gasit tu nu mi se pare ok, si nici de foarte buna calitate. E adevarat ca fiind pe net nu
pot sa imi dau seama, dar pot sa iti dau linkul de unde mi-am cumparat eu, din Germania. Preturile sint mai mari,
dar calitatea este super. Fitingurile sint olandeze, facute de VDL asta e pagina producatorului, poate gasesti si in Italia: 

http://www.vdl-fittings.nl/index.html 

Iar siteul din Germania, fitingurile sint astea, pentru teava de 32: 

http://www.sewatec.de/vdl-table-duct-typa-32x40mm-x-1-1/4.html 

Trecand mai departe, am vazut ca vrei sa folosesti teava de tur (IN) de 20, ai gaura de 27 mm. Ce pompa de
recirculare vrei sa folosesti? E foarte important, mai ales ca vorbim de un acvariu de 1300 litri. Daca ma intrebi 
pe mine, eu iti recomand o pompa care sa poata recircula in jur de 4-5000 litri pe ora, asta ar insemna cam de
3-4 ori volumul acvariului pe ora. In functie de cati bani vrei si iti permiti sa cheltui pot sa iti recomand o "regina"
a pompelor, Red Dragon 3 de 8000 litri. Atentie, pompa este de 8000 litri, dar cei 8000 litri sint doar pe orizontala,
la 1,5 metri cat estimez ca va trebui sa ridici apa debitul scade la 5500. Pompa vine si cu reglare electronica a debitului,
de la 800 la 8000 litri. Doar ca pretul e intr-adevar prohibitiv, 595 euro. Dar merita fiecare euro, este una dintre 
cele mai silentioase pompe pe care le-am vazut pina acum. Revenind la oile noastre legatura intre pompa si
teava de IN este diametrul. Pompa de care iti spuneam mai sus are iesirea pentru teava de 32. Chiar daca te 
hotarasti la o alta pompa, sugestie mea este oricum sa gasesti una cu care sa recirculi in jur de 4-5000 litri pe ora,
caz in care iesirea este minim cu teava de 25, daca nu 32 ca in cazul Red Dragon 3. Deci ar trebui sa maresti gaura
pentru IN la 33 mm in caz ca vrei sa folosesti teava de 25 sau la 43 mm pentru teava de 32. 

Asta e linkul pentru pompa, in caz ca esti interesat: 

http://www.sewatec.de/royal-exclusiv-rd3-speedy-75watt-8000l/h.html 

Teava de PVC este fara filet, robinetii e bine sa fie cu piulita olandeza, iar valva antiretur nu ai nevoie,
sumpul trebuie calculat astfel incat daca ai pana de curent sumpul sa preia o parte din apa din display (pina se 
intrerupe sifonul de la tevile de tur si retur). 

Asta ar fi robinetul pentru teava de 32: 

http://www.sewatec.de/vdl-ball-faucet-32mm.html 

Restul de fitinguri de care ai nevoie iti dau lista dupa ce te hotarasti pe care varianta de pompa de recirculare mergi. 

O zi buna, 
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salutare!
Inca o data, multumesc mult Dragos. Sunt receptiv la indicatiile primite asa ca am modificat din mers proiectul
Distantele din schita ta sint ok, doar distanta fata de partea din spate, In loc de 100 mm eu as merge
pe 70 mm, mi se pare suficient.

- modificata distanta, de la 10 la 7cm.
Gaura de retur o sa fie de 33mm pt teava de 25.
Am vazut o si pe @regina pompelor Ai dreptate ! Arata intr un mare fel insa, nu e pt muritorii de rand ca mine.
O sa merg pe varianta clasica , Eheim Compact 5000+. Pretul se invarte in jurul a100 euro . Am avut la acvariul de 700 , 2 eheim uri de genul , variantele sub aceasta ca putere, si am fost foarte multumit. Cred ca va fi ok gaura de 33 pentru acest tip de pompa.
In mare , sa zicem ca m am linistit la capitolul "gaurele" Dupa ce voi avea sticla te voi "stresa" din nou cu tevaraia
Insa am o veste mai putin buna. Azi m am prezentat la acel "domn" cu sticla care imi facuse pretul la inceputul lui februarie. Era prea frumos sa mearga toate struna. Aveam banii, respectiv, 450 euro. I am zis ce si cum, insa s a facut ca nu si mai amintea , ba mai mult mi a zis ca ala ar fi fost pretul pt sticla de 12 mm extraclara , nicidecum de 15. De 15 mm cica nici n a avut . Culmea e ca mie mi a spus altceva: ma dusesem la inceputul lui februarie, cu "capul plecat" sa intreb initial de sticla de 12mm dar mi a zis ca nu a avut o pt ca se cere numai 15 si 10 ..intermediar nu..iar pretul mi l a facut pt sticla de 15 extra..Ma rog, ori eu am inteles gresit , ori vrea sa matraga in piept, nu stiu. Cert e ca acum nu are pe stoc nici 15 normala daramite extra. Asa ca am plecat iar intr un studiu de piata . Un singur pret am mai reusit sa iau (in jur de 500 euro pt 15mm normala cu un bonus in plus de 80 euro pt 2 laturi extraclare) si astept alte 2 oferte , plus maine mi a promis cel despre care am vorbit ca mi spune pretul la sticla de 15 mm normala si daca o fi la, macar 2 laturi de extraclara.

Asta e! "The show must go on " cu sau fara extraChiaro dar nu o sa cedez tentatiei de a scadea "carnea" geamului, adica sa ma arunc la un 12mm desi am mai vazut ca se poate cu oaresce riscuri asumate

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, merge proiectul! Pacat de faza cu sticla, dar eu mi-as face macar 2 laturi clare. Ti-e clar ca si daca mai faci unu mare, asa, vreun pond, p-asta nu-l demontezi, sa aiba puiutii spatiu sa creasca
Asa ca nu te lasa, mergi pe rabdare si asteapta (ia de la altul eventul) cu sticla extra super clara. Ar fi pacat, ca odata lipit, stii tu... Bafta in continuare.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
O sa merg pe varianta clasica , Eheim Compact 5000+. Pretul se invarte in jurul a100 euro .


Ok, dar eu zic ca ar trebui sa folosesti 2. Un Eheim de 5000 nu iti ridica mai mult de 2500-3000 litri. Si daca te hotarasti sa
mergi cu 2 iti trebuie 2 tevi si 2 gauri in acvariu pentru IN.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva noutati?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

quote=kirucd]Ceva noutati?


Ca si un pas inainte sa zicem, dupa aproape 1 saptamana de alergat in gol, ieri am reusit sa dau comanda pentru geamuri. Sticla va fi de 15mm si doar 2 laturi vor fi cu extraclara. Dimensiunile finale : 148 L x 106 l x 75 h Deci la "h" am mai tras cat am putut

Primul "nesimtit", cel care imi spusese ca in 450 euro imi face totul si cu 15 mm extraclara, m a dus cu vorba trei zile dupa care mi a zis ca apeleaza la un altul care are geam de 15 normal iar pretul pe care i l facuse era de 650 fara tva pt geamul de 15 normal iar el, adica "nesimtitu" trebuia sa si mai puna si el ceva ca de , asa i in comert , nu?! smilie
L am salutat din mers si imi pare rau ca nu am facut o mai devreme..probabil acum aveam sticla acasa..Restul "nesimtitilor", in numar de 2, fac parte din categoria acelora care , pe vremurile astea cica "de criza", au atata nevoie de bani, incat nu pot face o oferta de pret pentru un banal acvariu, decat dupa 10 zile sau mai mult . "Flit aerosol" si dumnealor! smilie

Am avut noroc cu cel la care am si comandat. Omul a inteles ce vreau,(bine , nu era mare lucru ca doar le am dat "mura n fìgura" ), a putut sa mi faca pretul in 10 minute iar pretul a fost de 432 euro pt sticla de 15 normala plus un 80 de euro daca vroiam extraclara pt cele 2 laturi . La asta se mai adauga 15 euro gaurelele si 75 fasiile pt ramforsari.

Din pacate, bugetul initial era de 450 dar am zis ca o sa ne para rau daca nu facem acele 2 laturi macar cu extraclara. Am avut bani doar pentru geamuri si gauri. Ramforsarile mai trebuie sa astepte..Si uite asa, banutii pentru supravietuire s au redus la 70 pana luna "aviatoare". Dar nu i nimic..suntem obisnuiti ..am mai trecut prin faze din astea. Important este sa vad odata acvariul lipit!

Sticla o sa mi o aduca martea viitoare, sper..si promit ca n o sa o las sa se "raceasca"

In rest, am cumparat 2 bucati de PAL melaminat si polistiren pecare trebuie sa le "mesteresc" un pic ca sa vina bine pe suport Am timp pana saptamana viitoare

Cam astea ar fi noutatile..

Va tin la curent!
Toate cele bune!

PS. Apropo, Dragos, vis a vis de "gaurele", pe cea de 33 mm poate sa o faca ca are ce i trebuie insa pe cele de 43 nu. Imi propusese sa mi faca una de 50 in locul celor 2 de 43 insa i am zis ca , in cazul in care nu gaseste freza de 43, sa le faca pe toate de 33 si "basta"..Macar sunt sigur ca i dimensiunea corecta

This message was edited 4 times. Last update was at 06/03/2012 02:55:45


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ok asa, si cu teava de 25 o sa ai flow suficient prin cele 2 tevi.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com