[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
320l, "olandez"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa le pun,gata!
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

La rugamintile lui narcis i-am ridicat eu pozele
image
image
image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ce Cabomba e aia cu baza verde si virfurile rosii din poza a doua? Sau nu e Cabomba ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Ba da Faraoane! E cabomba Pyauhyensis
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ciudat, am avut-o si-o am si eu da' n-a crescut niciodata asa, ori era rosie ....... ori era verde (la lumina slaba) ....... da' verde cu virfu rosu frumos n-am mai vazut-o.

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta e si motivul pentru care o tin,culoarea un pic mai altfel imi creaza un fundal placut acolo unde este,altfel o scotema ca e plictisitor,zilnic tund 10-12 cm din ea
[Email]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

A sosit momentul si pentru piesele de hard scape Mici modificari,au plecat unele plante si au aparut Althernater Mini si UG ,UG care se pare ca a inceput sa miste si astept sa ma invadeze.HC-ul s-a urcat pe sus unde sper sa ma omoare cu bulgari de planta indesata.Cam asa arata acum,desi sunt un pic in intarziere cu gazoanele...
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

[Email]
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Superb Narcis.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai mult decat superb, am ramas fara cuvinte

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Felicitari !

Chiar e frumos !

Baga totusi si o poza naturala cum e prima cu vedere in fata....
sper sa nu fie cu suparare , dar ai exagerat cu inchiderea contrastului sau ce-ai facut la poze....
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult!
Radu,prima a fost facuta spre seara cand mai erau aprinse 3 tuburi,iar restul inainte de stingere,cu un singur tub,lumina putina...In timpul zilei nu fac foto ca e prea mult pearling si arata fotografia in ceata Da mai facem si altele...mai ales daca am noroc si cu gazoanele Sa nu zic ca la mai multa lumina se vedeau si geamurile necuratate

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2011 16:19:28

[Email]
dan.c.
Junior member

Joined: 10/04/2011 18:23:28
Messages: 21
Location: Craiova
IP:
Offline

Nu inteleg cum ai facut "cartofii" aia de pe lemne in care ai pus HC. Poti sa pui ceva poze mai in detaliu?
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

nici nu stiu ce as putea sa scriu referitor la acvariul tau, dar atit stiu ca ma lasat gura casca si in acest timp cit tastez mesajul,
eu as propune ca pe o revista de specialitate la anul sa apari pe prima coperta , asa cum colgul nostru faraonul a fost in acest an daca nu ma insel

fostul user ozy
[WWW]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Arata binisor, mai ai muuuuult de munca la el, trebuie sa ai rabdare si talent.
Ei, ia zi, iti venea la gura o mare injuratura si cautai ceva sa imi dai una peste gura?
Arata imposibil de bine, sunt sigur ca plantele nu se gandeau vreodata ca vor fi impecabile si nemaipomenite ca in acest acvariu. Bravo domnule, exceptionala treaba ai mai facut acolo. Cred ca voi scoate la imprimanta una din poze si o voi lipi pe geamul din fata a acvariului meu.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2011 07:57:02

[Email]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc fratilor de suferinta in ale gradinaritului acvatic Stiu ca mai am de munca,sau nu de munca cat am nevoie de rabdare si de ce nu,de rabdare si in egala masura de noroc asta pentru ca nu m-am sincronizat bine in dezvoltarea gazoanelor cu stemurile...
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline



Treimea stinga mi se pare aproape perfecta, dupa ce se inverzesc "cartofii" cred ca-o sa fie perfecta ....... treimea dreapta cam la fel, desi treimea stinga are impact mai mare.

Sper sa reusesti sa pastrezi frumusetea lateralelor pina in momentu' in care o sa aduci si mijlocu' la nivelu' lor .
Firu' de Rotala macrandra imi aminteste de firu' lu' Intros, poate faci o tufa.
Cred ca se simte nevoie a ceva in fata Eriocaulonilor, cum ar fi o piatra sau lemn de pe care sa curga Utricularia ........

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu cred ca ar fi o problema sa mentin lateralele,problema este sa reusesc cu hc-ul pe sus si ug-ul pe jos.SI spun pentru ca datorita "constructiilor" ce au aparut am oarece probleme de curenti in partea de jos,motiv pentru care am si adaptat altfel evacurile filtrelor.Stiu Faraoane ca nu se vede prea fericit zona frontala,incaputul padurii de Setaceum,so practic cam asa am gandit si eu daca vrea UG-ul sa miste corespunzatorsa mai bag un lemn si sa dau o terminatie acelui middle care e cam neterminat.Macrandra cred ca va face o tufa dar nu acolo,ci mai degraba in fata "bulgarilor" de Manaus,asta pt ca rotala mea face frunze al naibii de mari,frumoase nu zic dar imi ia lumina Toninei Fluviatilis,care se incapataneaza sa merga suparator de incet...totusi merge! Si ar mai fi deranjata acolo de noua directionare a curentilor din acvariu,si se apleaca prea mult...Mi-ar fi placut acolo in fata Toninelor Fluviatilis si crescuta practic dintre Erio, un Crinum calamistratum...da nu gasesc...
[Email]
lup cosmin
Member

Joined: 08/10/2011 16:32:16
Messages: 164
Location: Deva
IP:
Offline

Narcis ai un acvariu extraordinar de frumos.Ma bucur ca miai spus de acest forum aici voi avea multe de invatat de la acesti colegi.
Ape limpezi tuturor
[Yahoo!]
Mr_BigOlyMan
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2011 10:35:07
Messages: 55
Location: Brad jud. HD
IP:
Offline

Super acvariu.
Faza cu revista de specialitate este cel mai indicat lucru ...
Bafta si toate cele bune in continuare

Invata de la cei mai buni, pentru a fi mai bun ca ei!
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte, foarte tare bazinul.Imi place cum este gandit, imi plac plantele, felicitari.
Pentru ca T. fluviatilis sa-i mearga bine ii trebuie o fertilizare buna in coloana de apa si un ph sub 7.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com