[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum se face un acvariu ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

M-am uitat la ce bijuterii ies din mana unora ... fara nume si nu inteleg cum pot sa lipeasca sticla asa de bine incat sa nu se vada siliconul
Eu sunt cam stangaci atunci cand este vorba de a face un acvariu sau poate sunt unele aspecte pe care nu le cunosc, de aici
intrebarea: cum se face un acvariu ?
Cum se pregateste sticla, cum se lipeste, cu care parte se incepe, se foloseste siliconul din tub sau se foloseste seringa ...


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intreaba-l pe PreaMaritul poate iti face un training

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Raspunsul la intrebarea ta este : Cu grija.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

scificuss wrote:Raspunsul la intrebarea ta este : Cu grija.

asta stiam, cu alt sfat poti sa ma ajuti ?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si atentie plus indemanare.

Cum crezi ca sunt lipite cele din magazine, de firma? Tot de oameni, cu grija, atentie si indemanare.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 00:15:52


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

In clipul din link-ul de mai jos ai pasii pe care trebuie sa-i parcurgi. Din pacate practica este singura garantie ca vei obtine (pana la urma) ceea ce iti doresti. Daca ai timp liber si ceva sticla de stricat incearca sa lipesti cateva acvarii de dimensiuni mici.
http://www.youtube.com/watch?v=t-lE_Wn9Z3Y
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Parerea mea este ca ar trebui sa te ajute cineva care a mai lipit cel putin 4-5 bazine si are habar. Nu e mare filozofie, dar trebuie sa ai putina indemanare, atentie la detaliu, sa lucrezi curat, siliconul se da jos greu daca il murdaresti...ceea ce ai postat tu mai sus nu imi inspira incredere, crezi ca ai putea sa-l scoti singur la capat sincer?!

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite aici 2 link-uri care te vor mai edifica:

http://www.youtube.com/watch?v=IbH2JLtTkg4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=z82GG7VaBUo&feature=related

@scificuss o abtinere e de zece ori mai buna decat un raspuns la misto

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline



Tipic.

Am lipit doar 3 acvarii. De fiecare data au iesit aprope impecabil.

Ce vrei sa explic mai mult ca atunci cand degresezi sa o faci cu atentie si sa nu atingi cu nimic in afara de silicon. Cand pozitionezi sticla sa o faci incet si cu atentie nu cu 10 minute inainte sa prinzi trenul. Sa folosesti o spatula/racleta incat sa intinzi uniform siliconul sau sa-l lasi sa se usuce si sa tai surplusul. Sa folosesti benzi de hartie pentru nu a murdari sticla in jurul lipiturilor.

Daca eu stiu sa lipesc un acvariu nu inseamna ca stiu sa fac operatii pe creier. Fiecare are o inclinatie spre ceva. Cum crezi ca vei invata tu un poet atehnic sa lipeasca un acvariu cand el nu stie sa tina un fierastrau in mana?

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

scificuss wrote:

Tipic.

Am lipit doar 3 acvarii. De fiecare data au iesit aprope impecabil.

Ce vrei sa explic mai mult ca atunci cand degresezi sa o faci cu atentie si sa nu atingi cu nimic in afara de silicon. Cand pozitionezi sticla sa o faci incet si cu atentie nu cu 10 minute inainte sa prinzi trenul. Sa folosesti o spatula/racleta incat sa intinzi uniform siliconul sau sa-l lasi sa se usuce si sa tai surplusul. Sa folosesti benzi de hartie pentru nu a murdari sticla in jurul lipiturilor.

Daca eu stiu sa lipesc un acvariu nu inseamna ca stiu sa fac operatii pe creier. Fiecare are o inclinatie spre ceva. Cum crezi ca vei invata tu un poet atehnic sa lipeasca un acvariu cand el nu stie sa tina un fierastrau in mana?

de la "cu grija" la ce ai scris mai sus deja mi-ai dat ceva sfaturi. Multumesc
am lipit si eu acvarii la viata mea, cert mai multe decat tine, dar vroiam sa stiu ce tehnici au altii si cum reusesc lipiturile alea minunate
poate mai am de invatat

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

[quote=aLLLx]In clipul din link-ul de mai jos ai pasii pe care trebuie sa-i parcurgi. Din pacate practica este singura garantie ca vei obtine (pana la urma) ceea ce iti doresti. Daca ai timp liber si ceva sticla de stricat incearca sa lipesti cateva acvarii de dimensiuni mici.
http://www.youtube.com/watch?v=t-lE_Wn9Z3Y[/quote]
prima data se pune siliconul pe fundul acvariului ?
eu pun siliconul pe 3 laturi ale sticlei de latime si o linie de silicon pe sticla de lungime

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

tarca.paul wrote:...ceea ce ai postat tu mai sus nu imi inspira incredere, crezi ca ai putea sa-l scoti singur la capat sincer?!

Sincer? Da, de fapt chiar l-am scos singur la capat pe al meu si e singurul si primul acvariu (120 litri) lipit in viata mea, iar ca sursa de inspiratie am folosit filmuletul postat mai sus. A iesit foarte bine, nu e stramb, n-are bule de aer in lipituri si e plin cu apa si pesti de vreo 6 luni. Eu am sugerat un antrenament pe ceva mai mic tocmai pentru ca nu toti suntem la fel. Daca vrei sa-ti faci singur un acvariu nu mai chemi pe altcineva cu experienta sa te ajute, pentru ca atunci nu poti spune ca l-ai facut singur. Pana la urma cred ca asta isi doreste @petrutz2003.
Mai sus @scificuss a spus tot ce era de spus, restul depinde doar de propria indemanare care se obtine doar prin exercitiu.
petrutz2003 wrote:prima data se pune siliconul pe fundul acvariului ?
eu pun siliconul pe 3 laturi ale sticlei de latime si o linie de silicon pe sticla de lungime

Persoana di filmuletul postat de mine are experienta, ceea ce ii permite intinderea siliconului pe toate laturile fara ca acesta sa apuce sa se intareasca.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 15:06:37

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

modalitati de a monta geamurile acvariului sunt mai multe. Iti mai trimit un link ca sa te lamuresti http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/149.page . Varianta fara fund dublu se face ori cu lateralele lipite in jurul fundului ori pe el. Cum iti este tie mai usor.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Alex, intrebarea mea era adresata pentru cel care a deschis topicul, daca era pentru tine precizam...iar daca citesti cu mai mare atentie iti dai seama, zice clar, Cum se face un acvariu...deci pentru el era intrebarea, nu am cum sa te intreb pe tine asa ceva, nu iti cunosc experienta acvaristica si nici nu mi-as permite. Sper ca de data asta m-am facut inteles!

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:
scificuss wrote:
...Ce vrei sa explic mai mult ca atunci cand degresezi sa o faci cu atentie si sa nu atingi cu nimic in afara de silicon. Cand pozitionezi sticla sa o faci incet si cu atentie nu cu 10 minute inainte sa prinzi trenul. Sa folosesti o spatula/racleta incat sa intinzi uniform siliconul sau sa-l lasi sa se usuce si sa tai surplusul. Sa folosesti benzi de hartie pentru nu a murdari sticla in jurul lipiturilor...

de la "cu grija" la ce ai scris mai sus deja mi-ai dat ceva sfaturi. Multumesc
am lipit si eu acvarii la viata mea, cert mai multe decat tine, dar vroiam sa stiu ce tehnici au altii si cum reusesc lipiturile alea minunate
poate mai am de invatat


- ca sa nu manjesti acvariul cu silicon, clar ca se recomanda folosirea benzii de hartie
- pentru turnarea siliconului, nu am experimentat, dar cred ca ar fi utila o alta palnie (cap de turnare) decat cea care se da standard la tub, probabil una care ar trebuie sa scoata un carnat de silicon in forma de prisma dreptunghiulara, mai exact cu lungimea cat este grosimea geamului (sau un pic mai mare) si latimea cat doresti sa aiba grosime lipitura (1-2 mm); dar nu stiu de unde s-ar putea procura un astfel de cap de turnare - ceva de genul acesta au unele tuburi de lipici
- nici acuma nu sunt lamurit cum este mai bine sa asezi pe lipituri fetzele lateralele, pentru ca, in aceasta etapa, fundul si prima fatza mare sunt deja lipite in unghi de 90 grade, ma refer la cum trebuie orientata spre lipituri, fara ca sa turtesti carnatul de silicon de pe fatza mare de sus in jos (cum nu cred ca este bine, aparand riscul de formare de bule de aer prin presare incorecta)


Eu, ca sa evit aceste probleme, legate de presiune orientata incorect, am pus mult mai mult silicon ca sa posibilitatea sa fac o presiune mai lunga si sa elimin eventualele bule de aer.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 16:48:45


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Bogdan, sper sa nu te superi daca imi exprim si eu parerea vis-a-vis de asezarea laturilor si turnarea siliconului. Stutul cu care e prevazut siliconul se taie din 2 parti incerc sa atasez o imagine...insa mi se pare infernal de greu, n-am cont pe photobucket.

image

In ceea ce priveste ordinea asezarii fetelor de sticla e asa ceva:
1. se aplica silicon pe latura de jos a spatelui si se aseaza pe fundul bazinului
2. la laterala, se aplica silicon pe marginea de jos care ia contact cu fundul bazinului si laterala care ia contact cu spatele bazinului si se asaza.
3. idem #2
4. pe fata bazinului se aplica pe toate cele 3 laturi care iau contact cu bazinul si se asaza...
Simplu...

L.E nu merge poze...iti trimit un link pe privat Petru.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 17:21:58


A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

am sa incerc sa fac un nano cu fiecare metoda expusa de voi
metoda cu care o sa iasa cel mai bun acvariu o sa ..... devina un standard pt mine

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tarca.paul wrote:Bogdan, sper sa nu te superi daca imi exprim si eu parerea vis-a-vis de asezarea laturilor si turnarea siliconului. Stutul cu care e prevazut siliconul se taie din 2 parti incerc sa atasez o imagine...insa mi se pare infernal de greu, n-am cont pe photobucket.
In ceea ce priveste ordinea asezarii fetelor de sticla e asa ceva:
1. se aplica silicon pe latura de jos a spatelui si se aseaza pe fundul bazinului
2. la laterala, se aplica silicon pe marginea de jos care ia contact cu fundul bazinului si laterala care ia contact cu spatele bazinului si se asaza.
3. idem #2
4. pe fata bazinului se aplica pe toate cele 3 laturi care iau contact cu bazinul si se asaza...
Simplu...

De ce sa ma supar? Ca n-as fi prea initiat in confectionarea acvariilor? Asta stiu deja.
Ref. la lipirea geamurilor, eu eram curios la modul cum se aseaza laterala pe cele 2 geamuri ce se afla lipite in unghi de 90 grade. Cum sa fac astfel incat sa evit o frecare pe directia sus-jos asupra siliconului. Daca siliconul se aplica pe laterala, cand va fi apropiata de fatza perpendiculara, siliconului ii va fi aplicata o frecare de jos in sus, ceea ce va produce riscul de a lasa coltul de jos cu mai putin silicon si, deci, riscul unei riscul unei lipituri slabe in acel colt, iar daca se repeta schema si la cealalta laterala, o sa avem un acvariu cu 2 colturi de jos lipite prost => riscul unei deslipiri in viitor.
Daca siliconul se aplica pe fatza lipita perpendicula pe fund, la apropierea lateralei, se va produce o frecare a siliconului de sus in jos, ceea ce va produce riscul unei proaste lipiri in partea sus.
Eu ma mai gandesc si la varianta in care fatza mare sa o tin putin inclinata (asta in primele minute, presupunand ca siliconul nu s-a intarit inca si mai suporta un usor joc de cateva grade), la un unghi putin mai mare decat 90 grade, fixez laterala pe fund si apoi revin cu fatza la 90 grade, presand-o pe laterala.


petrutz2003 wrote:am sa incerc sa fac un nano cu fiecare metoda expusa de voi...

Un nano-acvariu nu presupune o prea mare dificultate, sa te vad cand la un bazin la care foaia geam are peste 20kg.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ca sa misti geamurile ai timp pana in 10 minute. Depinde cu + - 3-5 minute de temperatura aerului, umezeala lui si silicon. Totul tine si de aptitudinile tehnice, mana si evident de adaptabiliatea fiecaruia de a lua decizii rapide.

Adica un pic de ninja skill.

Sa lipesti un nano acvariu sau unul de dimensiuni impresionante implica cam aceleasi riscuri. Cat cele de ordin al sigurantei cat si estetic. De obicei invers proportionale.

As recomanda indiferent de dimansiunea acvariu sa fie partea de fund intre laterale. In cazul fundului dublu se pare ca si aici sunt ceva discutii dar castiga varinata cu doua piese de fund egale lipite intre laterale. Rezistenta siliconului este mai amre la intindere/elongare decat la forfecare. Plus ca la asezarea unei fete laterale aceasta sub actiunea greutatii va rezulta un cordon de silicon foarte subtire implicit un grad de libertate foarte mic. Se pot folosi artificii ca pana la polimerizarea siliconului sa raman un cordon de apx 2 mm dar necesita si mai multa indemanare si tehnica.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scificuss wrote:Ca sa misti geamurile ai timp pana in 10 minute. Depinde cu + - 3-5 minute de temperatura aerului, umezeala lui si silicon. Totul tine si de aptitudinile tehnice, mana si evident de adaptabiliatea fiecaruia de a lua decizii rapide...

Daca exista un timp de cateva minune (minim 5 minute), atunci, pentru lipirea corecta a lateralelor, o solutie buna pare cea cu inclinarea fetzei pana se aseaza si laterala, iar apoi se revine cu fatza si se preseaza siliconul de laterala. Asta cred ca ar fi "smecheria" pentru a obtine o lipire buna.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2012 23:09:19


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com