[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Revenire  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa indelungi negocieri cu fi-miu l-am convins ca i-ar placea un acvariu.
Din pacate nu prea am avut loc, asa ca m-am multumit cu un Hailea A30 (stiu ca sub 50l nu se cheama acvariu).
Nu se compara cu ultimul acvariu pe care l-am facut, de 150l, care acuma este la cumnatul meu, dar e mai bine decat pana acuma, adica fara.
Setup:
1. Filtrul cu care a venit acvariul, un Hailea RP-200; l-am inlocuit cu un Ferplast Blucompact 02. La el folosesc kitul de aerare, asa ca nu am pompa de aer. De asemenea, intrucat inca nu este bine stabilizat acvariul, am inlocuit ceramica cu un saculet cu carbune activ. (Acest filtru are trei compartimente, doua cu bureti si unul cu ceramica)
2. Incalzitor Jewel de 50W.
3. Iluminat cu sistem PL 11W lumina Alb/Albastru. Sincer a prima data cand vad acest sistem de iluminat.
Pesti:
Acestui "acvariu" i-am adus 7 locatari: 5 guppi, 3 femele si doi mascului + o pereche de moli. Ceea ce e interesat, este ca acesti pesti sunt obisnuiti cu apa in intervalul 27-28C. Cum incerc sa o cobor spre 26, cum se inghesuie langa incalzitor.
Plante:
O Valisneria Gigantea.

Cam atata am de spus momentan.
Apa limpede tuturor si sa auzim numai de bine!

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

pooops wrote:(stiu ca sub 50l nu se cheama acvariu).


ADICA ???!

Bine ai venit si ape limpezi! E bine ca nu ai suprapopulat. Poze ?


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Pe forumul vechi, prin 2003, se vehicula la un moment dat ideea ca sub 50l nu e acvariu (de fapt unii erau de aceasta parere); a vrut sa fie o gluma, fiindca intre timp ne-am lamurit ca un acvariu cu cat e mai mic, cu atat e mai greu de tinut in echilibru.
Poze un pic mai incolo, sa se stabilizeze si sa se fixeze planta bine.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mie-mi spui ? glumeam si eu, am 3 acvarii (in curand al 4-lea ) sub 30L ...

Ceva substrat fertil / pietris ? Te vei axa pe pesti ? Sau mentenanta mica, doar sa fie ceva acolo ? Nu ti-e frica de atatia pui la vivipari ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Substrat nu am folosit.
Doar pietris 3 - 5 mm.
Vreau mentenanta mica, momentan; sa imi revin in mana.
Mai incolo nu stiu ce va fi. Poate o sa refac setupul cu substrat, o sa imi iau un echinodorus si o instalatie de CO2. Inca nu stiu. Momentan ma bucur ca am reusit sa revin in breasla!

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super tare, de 10 ani ai contul inca o dovada ca microbul, odata intrat ...... nu face decat sa stea in amorteala.

Bafta acolo ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine ai revenit!Suna bine setup-ul,sa asteptam sa se stabilizeze si sa vedem poze.Pana atunci ape limpezi,numai bine!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai revenit!

Am si eu o intrebare, de ce ai inlocuit ceramica cu un saculet de carbune activ? Si ce fel de ceramica era?
In opinia mea era mai bine sa folosesti un mediu biologic (gen Siporax sau Eheim substrate pro) decat carbune.
Carbunele face o filtrare chimica, nu biologica.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

viulian wrote:Super tare, de 10 ani ai contul inca o dovada ca microbul, odata intrat ...... nu face decat sa stea in amorteala.

Bafta acolo ..


da, doar dupa 10 ani de divort cu acvaristica a revenit. Cred ca totusi eu detin recordul de divort 30 de ani. Sunt curios, a mai reveni cineva in acvaristica dupa 30 de ani? Asta ca sa vezi cat poate sta in letargie microbul. Propun sa-i dam un premiu celui care a revenit dupa mai mult de 30 de ani in acvaristica. Ce ziceti? Este cineva care a avut acvariu ,a renuntat la el si s-a reapucat dupa mai mult de 30 de ani?

Si eu sunt tot pentru ceramica in filtru. S-a dovedit ca totusi carbunele activ nu ar fi tocmai ok pentru pesti, chiar folosit in timp indelungat poate duce la aparitia unor boli. Deci aviz amatorilor.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt de acord cu ceea ce spuneti legat de ceramica. Si eu prefer filtrarea biologica celei chimice.
Motivul pentru care am scos ceramica (care este ceramica in genul Siporax-ului de la Sera) este ca apa incepuse sa capete nuante alburii iar pestii erau letargici, mai pe scurt nu era ciclat acvariul (de fapt nici nu am avut rabdare sa il las la ciclat).
Acuma, dupa nici macar 24 de ore, se simte o mare modificare in bine a comportamentului pestilor.
Intrucat filtrul contine trei compartimente, din care doua au bureti, in momentul in care carbonul va incepe sa isi piarda din putere, o sa inceapa o ciclare mai inceata a acvariului, si se vor dezvolta si culturile de bacterii pe care acuma nu le am; peste vreo doua luni o sa scot carbonul si o sa pun la loc ceramica.

Legat de revenire...
Acvaristica nu e un microb, ci e in ADN-ul nostru.

Am inceput acvaristica pe la 10 ani si m-am ocupat de ea pana la 14 ani cand am plecat la liceu, in Constanta, eu fiind din Mangalia.
A urmat facultatea, unde am crescut o testoasa. La finalizare am donat broasca unui medic veterinar.
Am revenit in Mangalia in 2001, unde mi-am facut un acvariu de 70 litri. Atunci mi-am facut contul.
Dupa aceea m-am mutat cu serviciul in Constanta, in 2002, unde mi-am cumparat o garsoniera (16mp cu tot cu hol, baie si bucatarie) in care abia incapeam eu, darmite un acvariu.
Intre timp mi-am cunoscut actuala sotie, si am facut la tatal ei acasa un acvariu de 150l. Sunt cateva posturi mai vechi ale mele legate de acest acvariu, insa, nu am avut timp sa fac naveta intre locuinte pentru a ma tine de acvariu;m-am casatori, m-am mutat si au venit pe lume copii (am un baiat de 4 ani si o fata de 8 luni). Mereu am tot asteptat sa vina vremuri mai bune pentru acvaristica.
Abia acuma am reusit sa imi cumpar un acvariu (acesta este primul acvariu pe care l-am cumparat, pe celelalte le-am facut eu).

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 10:37:37


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Foarte frumos. Inca o dovada ca ceea ce este frumos in noi nu dispare niciodata. Trebuie doar sa scoatem la iveala si sa nu lasam problemele cotidiene sa ne acapareze viata. Tot inainte si ape limpezi!

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumoasa povestea
Sa fie cu noroc si sa tina mai mult de data asta

Legat de ceramica, eu as fi lasat-o acolo. As judeca albeata din apa si letargia pestilor datorita neciclarii si as fi ajutat cu schimburi de apa, pana ceramica ar fi fost colonizata. In consecinta as fi asteptat in loc sa o scot. Ma gandesc ca doar buretii s-ar putea sa nu fie de ajuns, mai ales cand vrei sa speli unul din ele (lucru bun totusi ca poti spala pe rand, fiind doi).
Cat despre carbuna, am citit pe undeva, dar nu mai stiu unde si nici cat de adevarata era informatia (poate confirma sau infirma cineva care stie sigur), ca absoarbe pana cand se "umple", dupa care scapa inapoi in apa substantele ce le-a oprit.

Vis-a-vis de lumina, 11 W s-ar putea sa fie cam putin...si cu lumina albastruie, iarasi s-ar putea sa nu fie bine.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si bine ai revenit. Problema cu carbunele este ca dupa ce-l vei scoate dupa cateva luni s-ar putea sa ai ceva probleme cu chimia apei pana se va restabiliza, parerea mea este ca ar fi bine sa-l inlocuiesti, 24h a fost suficient cat sa faca ce trebuia.
[ICQ]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un carbune de calitate nu scapa inapoi nimic, doar se umple si atat. Dar de obicei, daca se foloseste cantitatea
recomandata pentru volumul de apa, carbunele isi face treaba in 1-2 zile in apa sarata si 2-4 zile in apa dulce.
Spre exemplu producatorul Rowa de unde mi-am luat carbune pentru marin, recomanda folosirea acestuia 1-2
zile in marine si 2-4 zile in apa dulce pentru ca dupa aceasta perioada carbunele practic nu mai absoarbe nimic,
sau aproape nimic, fiind plin (sigur ca asta este valabil in cazul in care se foloseste cantitatea recomandata).

Si eu as fi lasat ceramica si as fi facut schimburi de 5-6 litri zilnic. Dupa ce o sa scoti carbunele si vei reintroduce
ceramica, aceasteia ii va trebui o perioada sa fie colonizata de bacterii.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi,
O sa mai tin cateva zile carbunele, cred ca il las o saptamana. Prefer o solutie mai sigura in conditiile in care acesta este primul meu acvariu sub 70L. Inca nu am experienta cu acvariul acesta.

Sa auzim de bine.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Am pus o prima fotografie.
Acvariul are doar 6 zile, adica e la inceput.
[Thumb - IMG_3804.JPG]


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa arata acuma, dupa 5 ani si doua resetari ....
[Thumb - Acvariu 20 iunie 2017.jpg]


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Bine ai re(re)venit! Frumos acvariul! Parca ar mai merge 2-3 plante pe acolo, e cam plesuv. Observ ca ai si un gourami pe acolo. E putin din "alt film", mai exact e prea mare pt. volumul acestui acvariu. Desigur, gusturile nu se discuta, dar parerile se impart, mai ales pe un forum de genul. Ape limpezi!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2017 07:57:50


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Daaa, corect. Am avut o problema cu algele de am ramas doar cu cateva firisoare de plante. Bine ca am rezolvat. Acuma astept sa se refaca vegetatia. Acolo am criptocorine si echinodorus tenelus
Tovarasul gurami... mi-a dat o mana de ajutor. El si doi ancistrusi. Din pacate nu am reusit sa gasesc un SAE in Constanta in timp util, insa spre uimirea mea, are o placere deosebita sa manance algele. Chiar la un moment dat incepuse sa ciupeasca ancistrusii ca sa nu mai haleasca algele ... he he he.
Pe de alta parte, gurami-ul l-au vrut copii iar in momentul de fata esste favoritul lor.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Daca e "favoritul" casei inseamna ca acolo e locul lui, nu ma bag!
Cea mai buna metoda naturala pe care am gasit-o impotriva algelor, sunt plantele cu crestere rapida. Arunc o mana acolo si o las pana se stabilizeaza acvariul. Pestii sunt planul B in cazul meu. Prefer plantele pt. ca sunt mai usor de "dat" cand se termina balamucul, pestii iti raman pe cap. In ultima instanta folosesc si chimicale, dar asta doar in cazuri extreme.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com