[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure-->Miros-->Alergie ??  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Buna ziua, sunt nou pe forum cat si in domeniul acvaristicii, dar sper usor-usor sa prind si eu tainele acestei ramuri.
Sa o luam cu inceputul, am luat un acvariu (home made) de curand cu un volum de 250l (L=120cm, l=35cm, h=50cm).
L-am luat complet echipat, cu filtru tetratex 700ex, pompa de aer airsun 9601 cu o perdea de aer de 50cm, incaliztor 100w.
termometru. iluminare in capac dublu sticlat 2neone albe x18w, ca si alcatuire pietre o sumedenie, 3plante desi nu prea rezista si cca 25 de ciclide pana in 3cm.
Toate bune, l-am adus acasa, l-am spalat l-am asezat pe un pervaz interior al camerei mele, l-am umplut cu apa curata din cada lasata la declorat 48h, am pus cateva picaturi de
albastru de metil, un bidon de aqua safe si 2linguri mari de sare mare (asa mi-a spus vechiul detinator). Am lasat cca 3-4h sa se filtreze apa, sa se oxigeneze si apoi am introdus pestii in ea.
Totul parea ok, pestii vioi, acvariul lacrima dar dupa numai 3zile am gasit o apa murdara, tulbure spre verzuie, geamul acvariului patat in intregime ca si niste pete de mucegai. Am decis sa schimb apa in intreghime
din nou, iar am spalat acvariul cu lavete si bureti noi, am luat fiecare piatra (un nr de 40) si am spalato in jet de apa calduta, am constatat ca pietrele aveau ca un lichid alunecos pe ele, practic se depusese pe ele,
Am terminat de spalat acvariul, pietrele, am nivelat subtratul format din nisip si pietris foarte marunt (1-2mm) am pus pus strategic [ietrele formand cat mai multe galerii, apa...albastru de metil, un bidon de aqua safe,
lasata iar 3h pentru aerare si obtinerea temperaturii de 23-24grade si apoi am introdus pestii. Iar toate bune, pesti vioi, acvariul lacrima, intre timp am zis sa mai reduc alimentatia sa le dau mai putina, poate din aceasta cauza
tot se tulbura apa. Dupa alte 3zile iar a inceput sa se tulbure, parca ar fi o ceata prin ea si nu inteleg care ar fi cauza. Apa parca are si un miros de mucegai, de egrasie, e foarte deranjant mai ales ca dormeam chiar
langa acvariu. Mi-am mutat locul de odihna la 3m de el.In urma cu 2zile am ajuns si pe la urgenta cu o respiratie greoaie, senzatie de peste pe uscat, ma sufocam...acum ma tot gandesc sa nu fie din cauza acelui miros care se
simte de cum intri in camera. Medicii pun seama problemei mele pe oboseala, dar nici gand, dorm suficient...Este pentru prima data in 30ani cand am astfel de probleme de respiratie si ma tot gandesc sa nu fiu cumva alergic
la mirosul ce-l emana acvariul.
Va multumesc tuturor ce ati acordat timpul necesar citirii povestioarei mele si daca cineva are vre-un sfat il accept cu mare drag.






Florin.
[Thumb - DSCF8015.JPG]

[Thumb - DSCF8022.JPG]


http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
annddyy
Junior member

Joined: 23/07/2011 15:48:37
Messages: 30
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut

1. acvariu inainte de a introduce pesti in el trebuie sa fie ciclat. Citeste capitolul despre ciclarea acvariului.
2. acvariul trebuie sa fie amplasat intr-un loc ferit de razele solare. - de acolo verzeala.
3. "2linguri mari de sare mare" - daca puneai si un morcov si mareai temperatura faceai o ciorba de toata frumusetea. Apropo - temperatura trebuie sa fie pe la 28 grade daca nu ma insel la ciclide.
4. scoate scoicile din acvariu - nu au ce cauta acolo. Acvariul tau este unul de apa dulce si nu unul cu apa sarata. .... bine ... ai pus tu sare dar nu trebuia. si pun pariu ca ai pus sare de mare iodata - care este egala cu o crima pt pesti.
5. ciclidele si plantele nu au nimic in comun - in habitatul lor natural se regasesc f putine plante si acelea sunt f rezistente - gen anubias.
6. Miros - apa pur si simplu s-a imputit. S-a intamplat asta pentru ca acavariul nu este ciclat, ai pus pestii si mai sta si in lumina soarelui. (mai gresit de atat nici nu se putea).

Te rog eu in numele pestilor tai, citeste aici pe forum la "coltul incepatorului" cum e treaba cu un acavariu . E un pic mai complicat decat sa pui apa care a fost declorinata 48 ore , un tub de aquasafe (care e cam mult daca citesti instructiunile), si sare. In acel filtru trebuie sa se formeze niste bacterii specifice.... care .... (te las mai bine sa citesti).

Bafta!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si daca tot ai inceput asa rau, ca mai rau nu stiu daca se putea, poate citesti inclusiv regulamentul
acestui forum si treci pe la sectiunea Despre noi ca sa te prezinti.

In privinta problemelor pe care le ai cu acvariul, colegul meu ti-a dat raspuns la toate intrebarile,
sfatul meu este sa citesti toate articolele din forum stanga sus Linkuri utile si eventual topicurile
sticky de pe la fiecare sectiune.

O seara buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturi, e drept, cand am luat acvariul de la acel domn, am urmat toti pasii pe care mi i-a spus el, nu am citit absolut nimic sa vad daca este totul corect.
Acvariul este situat pe nord, deci soarele pe acele ferestre ce se vad in plan indepartat nu va bate niciodata.
Ma pun pe studiu si sper sa revin cu impresii mai bune peste cateva zile.
Si ca o subliniere, am trecut si pe la rubrica "despre noi", doar ca am evitat deschiderea unui nou topic, dar daca este musai necesar, fara nici o problema o voi face.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2011 23:05:36


http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inceput ciclare de aproximativ 7zile, dar ce nu-mi place ca apa are un usor miros ciudat ceea ce e deranjant in camera.
Inainte de ciclare am spalat acvariul cu apa calduta cca 30min, apoi tot decorul, toate pietrele le-am spalat cu apa calda si cu o periuta moale, substratul miroasea oribil, a hazna....l-am spalat in mai bine de 50ape pana a inceput sa iasa o apa mai limpede, tot la substrat am renuntat la mai bine de jumatate si am adaugat altul cumparat recent. Pestii i-am mutat intr-o cadita de 30l noua unde beneficiaza de schimburi zilnice de apa de peste 50%, sunt vioi, totul pare ok la ei.
Acvariul are un volum de 200l, si ii fac zilnic schimburi de apa de cca 20-25%. Chiar in prima zi de ciclare am pus niste colonii de bacterii in filtrul extern, o sticluta in primul buerete si o alta sticluta in pastilele ceramice.
I-am mai cumparat si un filtru intern de 1200l l/h putere 25w, pe langa tetratec ex700, i-am schimbat si incalzitorul de la 100w am trecut la 150w, ce il tin setat pe 28grade. Apa este sticla, oglinda, dar nu reusesc sa scap de mirosul ala si chiar nu imi dau seama de unde tot apare doar ii fac schimburi permanente de apa. Sa fie oare de la mancare ce o pun in fiecare dimiineata pentru a ajuta in procesul de ciclare? Desi pun foarte - foarte putina sub 1g, un mix din fulgi si granule.
O alta problema este filtrul, in acvariu a produs un curent urias, si parca nu era deajuns este super zgomotos, practic furtunasul de aer scoate un zgomot incredibil si foarte deranjant noaptea, daca il inchid de tot, practic in acvariu, pe acel tub prin care e returul de apa, da ca niste rateur ca la masina, ca si cum ar fi apa in benzina si bubuie toba de esapament...pocneste in apa.
Daca are cineva vre-un sfat/raspuns la problemele mele va rog sa nu ezitati sa o faceti. Multumesc.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

mirosul o sa dispara daca lasi acvariul in pace, adica nu mai speli nimic si asta include si filtrul. furtunul pt aer de la filtru poti sa-l desfintezi, nu ai nevoie de el.
ultimul sfat e sa nu opresti filtrele niciodata. daca faci asta moare tot ce e inauntru si iarasi pute.

Acvariul meu
[Yahoo!]
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu intentionez sa il spal, mai ales ca de o saptamana am inceput procesul de ciclare, doar ca ma ingrijoreaza mirosul, desi fac schimburi zilnice de apa el nu dispare.
L-am spalat deoarece nu-l ciclasem si se imputise apa...acum totul e bec in el doar ca are un miros usor...sper sa si dispara.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce am constatat, in urma cu 10min cand am renuntat la furtunasul de aer al filtrului intern pe toata suprafata lui ce a stat in apa era depusa pe el o chestie de culoare galbuie ca si vaselina.
Sper sa nu fie o alta problema a acvariului.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu la primul acvariu, in perioada de ciclare am crezut ca ma las de acvaristica din cauza mirosului. Din fericire va disparea in totalitate, deci nu iti face griji.
Chestia de pe furtunas putea sa fie o alga de la setup-ul anterior, sau o substanta alunecoasa specifica ciclarii. Stiu ca apare pe lemne si pe geamuri, deci e posibil si pe furtunas.
Oricum, cicleaza acvariul si o sa vezi cum iti dispar toate problemele. Ai grija si cu lumina daca nu mai vrei verzeala (si la cea solara si la cea a acvariului).

It is fear that gives men wings.
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

pe perioada ciclarii am oprit iluminatul acvariului..sper sa fie ok.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai facut bine, dar pe perioada ciclarii nu se schimba apa in fiecare zi. Daca ai introdus in acvariu sau in filtru Filter Start sau ceva asemanator pentru ciclare, prin schimbul de apa tu scoti din acvariu
ceea ce ai bagat. Pina cand mediile din filtru se vor coloniza nu trebuie sa schimbi apa.
Deci lumina daca nu ai plante nu iti trebuie, daca ai ceva plante cateva ore pe zi, 5-6 maxim.
Nu mai face schimburi de apa, bacteriile pe care le-ai pus in apa nu mai sint deja acolo datorita schimbului zilnic, deci nu mai schimba apa.
Mancare cate putin in fiecare zi, cat iei in virful degetelor.
Poti sa mai pui niste colonii de bacterii, te ajuta la ciclare. Ar fibine sa pui cateva plante cu intretinere usoara in acvariu, ajuta la ciclare.
Si ca sa stii ce si cum se intampla in acvariu cumpara urmatoarele teste, de preferat la picatura ca sint mai precise:
NH4, NO2 si NO3. Masori prima data NH4, odata la 2-3 zile. In momentul in care ai o valoare mare la NH4, foarte probabil dupa vreo saptamina - 10 zile atunci inseamna ca nivelul amoniacului/amoniului
in apa a crescut de la mancarea in descompunere. In acel moment incepi sa masori NO2 - nitriti. Nivelul nitritilor ar trebui sa creasca in urmatoarele 10 zile - 2 saptamani. In momentul in care inregistrezi
o valoare mare a nitritilor inseamna ca bacteriile care descompun amoniacul/amoniul isi fac treaba. I acel moment incepi sa masori NO3 - nitrati. Nivelul nitratilor ar trebui sa creasca constant in urmatoarele
10 zile - 2 saptamani. In momentul in care masori in acvariu NH4, NO2 si NO3 si ai valori aproape de 0 pentru primele 2 si valori mari pentru nitrati atunci acvariul (filtrul plus substratul) este ciclat. In acel
moment faci un schimb de apa de minim 50% ca sa reduci nitratii din apa si poti introduce pestii si alte plante.

Spor la treaba

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, fereasca D-zeu cu ciclarea asta, aici e mult mai complicat decat ca la femeie in perioada de menstruatie...Daca acolo ii mai intorc spatele zic ca trece, aici parca nu mai am rabdare.
In fine, nu regret nici o secunda in ce m-am bagat. Timp am la dispozitie o iarna, sper sa am parte de o ciclare reusita in tot acest interval.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu iei testele alea, nici nu o sa stii ce ti-a lovit pestii. Apa poate arata cristal, si pestii fericiti... iar a doua zi ii vezi cum se agita sau devin apatici. Apoi in cateva zile se curata.

Daca nu iti permiti acele teste, atunci va trebui sa adopti una din metodele batranesti de ciclare cu pesti inauntru, si anume schimbi cam la 2-3 zile 15-20% apa.
Si stai cu ochii pe pesti. Daca vezi ca nu e in regula ceva la ei, bagi un schimb de control de 30-40%. Daca vezi ca e groasa treaba si pestii se comporta ciudat si total altfel decat normal, si nu doar unul singur, ci mai multi, atunci schimbi 50%. Si dupa cateva ore mai faci un schimb.

Ideal e sa ai si testele si sa schimbi si apa in cazul in care o sa-ti sara amoniacul si apoi nitritul, pentru ca altfel o sa se imbolnaveasca pestii sau chiar or sa-si dea duhul. Dar, daca ai testele, in momentul in care vezi ca sar valorile din scala, schimbi niste apa sa diluezi toxinele si cateva zile reduci sau chiar nu mai dai mancare pestilor. In felul asta dozezi suficiente reziduuri cat sa nu imbolnavesti pestii dar sa continui ciclarea.

Bafta si calm. Ciclatul asta nu e chiar asa de imposibil si complex precum pare. Decat daca e prima oara

LE Teste, iti recomand la fel, doar la picatura si iti trebiue doar doua: NH3/NH4 si NO2. Testul de nitrati - NO3 nu e neaparat necesar in cazul tau pentru ca e produsul finit din ciclul azotului (in cazul asta) si care oricum il vei tine sub control cu schimburile saptamanale de apa, care va trebui sa le faci mereu, adica si dupa ce se va stabiliza bazinul.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2011 23:13:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

annddyy wrote:
5. ciclidele si plantele nu au nimic in comun - in habitatul lor natural se regasesc f putine plante si acelea sunt f rezistente - gen anubias.

Ciclidele si plantele au multe in comun.

On-topic: Schimb zilnic de apa care 20-30%, si teste de amoniac si nitriti.
[Email] [Yahoo!]
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu ce sa mai inteleg, cineva spunea ca nu se prea impaca plantele cu ciclidele, apoi toate bacteriile se pierd in schimbul de apa...deci cu plante la ciclide si cu schimburi zilnice de apa?

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

DobreaFlorin wrote:Eu ce sa mai inteleg, cineva spunea ca nu se prea impaca plantele cu ciclidele, apoi toate bacteriile se pierd in schimbul de apa...deci cu plante la ciclide si cu schimburi zilnice de apa?


1. prin ciclide, nu ne referim numai la ciclidele africane, sa nu generalizam.
2. in lacul Malawi sunt zone diferite, zone cu pietre rotunde, zone cu pietre gaurite, zone nisipoase, si zone cu plante. Dupa unele surse, s-ar intalni Vallisneria, iar dupa alte surse, Vallisneria, Potamogeton si Ceratophyllum. Si in acele zone, chiar in cantitati uriase. Deci daca vrei plante, poti incerca cu Vallisneria. Daca nu rezista, treci la anubiasi. Eu am incercat cu ambele, si nici anubiasii nu prea rezista, in final o sa renunt definitiv la plante.
3. ciclarea nu sta in apa. Daca ai introdus substante care grabesc ciclarea, atunci da, prin schimb de apa le elimini. Dar neschimband apa, risti sa ii vezi cu burta in sus, nu e de joaca. Am avut si eu mari probleme la inceput, si doar prin schimburi masive si foarte dese am reusit sa stabilizez bazinul. In locul tau, eu as face schimburi zilnice, pentru a nu risca viata animalutelor, si ciclarea se va face de la sine, mai greu, insa nu ai ce face. Ideal ar fi sa muti pestii intr-un bazin ciclat, si sa astepti pana se cicleaza acesta.
4. nu mai introduce toate balariile de substante, nu or sa te ajute.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/11/2011 01:27:22

[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa intelegi ca problema ta acum e ciclarea si viata pestilor! Nu daca merg niste plante sau nu cu pestii. Aia o afli citind si cantarind singur, daca vrei un acvariu biotop sau nu al ciclidelor din lacul Malawi, ca vad ca d-alea ai.

Bacteriile nu se pierd decat la schimburi foarte foarte mari de apa 80-100%, si oricum cele din filtre raman. Ideea e ca majoritatea bacteriilor adera pe suprafete cum ar fi sticla, nisip, pietre etc. In coloana apei sunt foarte putine bacterii, dar daca schimbi 100% apa si mai speli si buretii filtrelor, s-a dus si mama bacteriilor.

E adevarat ca e preferabil sa nu schimbi deloc apa ca sa dureze cat mai putin ciclarea, dar asta cand ciclezi fara pesti.
In cazul tau va trebui sa schimbi apa asa cum am zis eu sau Pyu pentru ca daca nu o faci se va cicla repede acvariul, dar ramai fara pesti!

PS Lasa plantele acolo si te gandesti peste 2-3 luni daca vrei sa fie un acvariu biotop cu Malawi. Exista plante si in Malawi dar majoritatea celor care fac astfel de acvarii biotop se refera la 90% din arealul pestilor unde NU SUNT PLANTE! Vezi cu ciclarea cum faci ca e pacat de pesti.

PS2 Cati pesti ai acolo? Maturi, pui? Cu ce ii hranesti, cam cat si de cate ori pe zi! Hranirea pestilor este o treaba la fel de importanta ca si schimbul saptamanal de apa. Esential! Prea putin, se dezvolta insuficient. Prea mult? Probleme cu calitatea apei, si altele.

LE Uite ca Pyu a scris inaintea mea. Da niste sfaturi similare, deci sper sa alegi calea asta!

LE2 Sper ca ai schimbat deja niste apa, ca daca nu, vorbim degeaba! Apa noua care o pui, sa fie la aprox aceeasi temperatura cu cea din acvariu. Bagi mana in acvariu si apoi vezi cum e apa care o pui, sa nu fie diferenta prea mare.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/11/2011 01:37:06


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

pesti sunt de o saptamana separat, vioi si zambitori binemersi, si acolo le fac schimb de apa zilnic 50% , temperatura la 25grade, doar ca nu am sistem de filtrare.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum adica pestii sunt separat? Mai ai un acvariu de 120 de cm lungime in care i-ai pus separat? Intreb pentru ca daca nu, in mod cert ei nu sunt prea vioi si nici zambitori...
E culmea ce zici. Si-ti zic si de ce. Acvariul nu se cicleaza singur singurel! In momentul in care ai pune la loc pestii o iei de la capat!

LE SI in cazul in care se cicleaza fara pesti, un acvariu are un soc in momentul in care apare o populatie de pesti. Pentru ca astia mananca si ... emana lucruri care degradeaza apa.
In cazul tau, daca vorbim de africani care sunt niste pesti rezistenti, e mult mai simpla ciclarea cu pesti! Daca ai gria doar sa te uiti la ei, dimineata si seara, le schimbi apa la 2 zile si masori macar nitritul... Este absolut okay!

Nu ai zis nici cati ai, nici ce mananca... Mi-am racit gura de pomana. Iti doresc bafta si numai bine.

This message was edited 3 times. Last update was at 22/11/2011 01:56:15


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

inainte de a amorsa filtrul tetratec ex700 am pus un bidonas de Start Filter sau Safe Filter, nu mai retin exact denumirea, in primul burete si inca un bidonas in ultimul, cel cu pastile ceramice. In cele 7zile am facut zilnic schimb de apa dar maxim 20-25%. Dupa alte 2zile de la inceputul ciclarii am mai adaugat un filtru inter de 1200l, impreuna deja au 5zile...nu intentionez sa mai spal nimic pentru ca totul este ca-n oglinda, doar ca ma ingrijoreaza mirosul apei care il degaja, si automat mirosul neplacut in camera. Din cauza nepriceperii mele, si a fostului proprietar care nu mi-a luminat mintea, apa se imputise si mirosea ingrozitor si numai la cateva zile am inhalat de am dat cateva ture pe la urgenta cu o insuficienta respiratorie.
Nu ma ingrijoreaza pestii, ei sunt super vioi, ii studiez zilnic de peste 10ori.
Ca mancare pentru ei folosesc numai Cichlid mini granules de la tetra, mini pentru ca toti pestisorii nu au mai mult de 3cm cu exceptia unuia care are 7 spre 8cm cred.
In acavariu zilnic pun un varf de cutit si de granule amestecat cu ceva fulgi luate de la un petshop din brick (constanta)

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com