[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor de la un reef enthusiast  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nimic, ca nu-mi trebuie, dar m-a impresionat si eu postez in acest topic chestii care ma impresioneaza.

Pastrez statuia moai pentru d-l Pavelescu, pentru ca vrea sa-l bage in acvariu, nu in/pe noptiera.
Astepti pana in iulie, sau ti-l trimit cu posta? Da-mi un pm cu adresa unde sa-l trimit.
La pret a fost gratis, il las asa.

Si eu am crezut ca vrei sa bagi skimmerul acela in acvariu, ma si gandeam, uite frate un om extravagant, isi face acvariu abstract.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2015 12:42:35


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poti face aquascape natural cu statui.
Pui un strat de nisip, asezi statuile in picioare sau cazute, plantezi bucatele de GSP pe nisip si lasi sa creasca.
Filtrarea biologica o faci cu ceramica din statui.

Rezultatul o sa fie aquascape cu insula Pastelui scufundata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Andrei parca, nu?

In primul rand scuze ca raspund tarziu, azi am fost taran (am fost la tara, am terminat de pus gardul, au venit si indivizii de la electrica si au montat contoarul la poarta, zi plina)

Ai sa razi, dar chiar intentionez s-o fac, kitsch sau nu, pe mine ma fascineaza mohai-ul din avatarul tau

In al doilea rand, nu sunt domn, ci un copil (bat-chubby kid)

In al treilea rand, nu-mi place sa raman dator. Daca la randul meu te pot ajuta cu ceva (chestii fizice, gen echipamente, solutii, minuni, sau chestii virtuale care tin de IT - un website, scripturi, etc), te rog sa-mi spui.

In al patrulea rand, daca nu e deranj mare sa-l pui la posta.. Stii vorba aia: da-mi Doamne rabdare, DAR ACUM, ACUM, ACUM!!!

Sa inteleg ca in iulie vii in tara? Daca treci prin Bucuresti, mai strangem 2-3 mosnegi si iesim la o citronada, ok?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai vrei sa intreb daca poate sa-mi mai faca cateva? Sau te limitezi la una?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Doar daca vrei sa dai si la altii, mie imi e suficienta una.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

um02122 wrote:

Uite cum facem, un link de Dropbox. Cand cineva e interesat de ceva, da un mesaj si eu am grija sa nu dispara din folder pana cand nu e descarcat. Daca nu merge ok, caut o alternativa.

https://www.dropbox.com/sh/jevfp0kcentrxq8/AAB3GtaJFurVz_PQimlAq57Xa?dl=0



Sunt curios daca/cum merge.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Acvariu de suflet. Nu stiu nimic despre el, dar imi place amarnic.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Vaiii ce destept esti tu Andrei, si eu care credeam ca insemna CleanUpCrew, acum sa inteleg ca la tine functioneaza acvariul marin doar daca iti bagi CUC-ul in el? (sau doar tu ai ramas la stadiul de CUC, barbatii au evoluat la capitolul ala)
Foarte comic ca a aparut un misogin sa faca poante de gradinita.


Draga Anca, imi pare rau ca te-ai simtit atacata, eu nu ma refeream la tine, dar... in fine.

Eu sunt ok cu simtul meu pueril al umorului, viata e prea grea sa imi permit sa mi-l reprim.

In acvariile mele imi bag ce vreau eu atat timp cat functioneaza pentru mine. Te asigur ca daca te iei de cucul meu nu imi simt masculinitatea amenintata, din fericire nu am probleme de niciun fel cu sexualitatea mea. Legat de desteptaciune, am pace sufleteasca si in acest domeniu. Poate nu sunt peste medie de destept, dar imi recunosc limitarile si traiesc cu ele

In postura mea de sot care participa in activitati de spalat, calcat rufe, gatit si spalat vase, dat cu aspiratorul si dus gunoiul, dar si in postura mea de tata de fata, pot spune ca nu ma consider foarte misogin, dar poate ai dreptate. Nu toate femeile sunt nascute egale.

Eu mi-am cerut scuzele pe care le-ai solicitat in trecut, sper ca ti-au multumit orgoliul.

Daca vrei sa continuam discutia, eu sunt mai mult decat incantat, dar hai sa nu poluam topicul acesta, mai bine ne mutam pe topicul meu de prezentare, e un loc unde sunt deschis la orice discutii cu orice fel de persoane care frecventeaza forumul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu nu vad misoginismul aici. Poate doar cateva explicatii valide ale faptului ca numarul femeilor prezente in acvaristica marina este mai mic decat cel al barbatilor. Si anume:
1. Un acvariu plantat seamana bine si cu familiara cratita cu zarzavaturi, si cu jardiniera plina de muscate si cercelusi cu care am fost noi obisnuite de mici.
2. E mai usor sa cumperi muraturile de la supermarket decat sa te chinui sa le faci.
3. Nu avem cuc sa ne bagam in acvarii.
Si or mai fi, dar atat mi-a venit mie in minte la o prima citire.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Faye, adevarul este ca romanii gandesc in clisee.
Spre exemplu, spunem lucruri care ne fac sa parem rasisti si xenofobi. Dar noi nu avem cum sa fim rasisti, pentru ca nu traim intr-un mediu multi cultural. Nu stim cum este sa traiesti laolalta cu negri, indieni, pakistanezi, chinezi, filipinezi, polonezi etc. Noi avem doar tiganii pe care nu-i mai toleram pentru ca majoritatea lor au ales sau au fost educati sa traiasca dupa norme valorice diferite de cele dintr-o societate functionala.

In mare majoritate suntem misogini, ma refer si la femei si la barbati. Sau poate ca nu credem in emanciparea femeii la nivelul la care s-a ajuns in vest.

Legat de afirmatiile tale, pe forumul meu din UK sunt destule acvariste de marine. Sunt foarte meticuloase, invata mai repede si fac mai putine tampenii. Si isi pun toate CUC in acvarii. Iar unele au acvarii de recif imense dupa orice standard.

O prietena mi-a spus odata ca diferenta intre barbati si femei e ca barbatii au doar una, femeile au cate au chef.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

um02122 wrote:


De exemplu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

O, nu ma asteptam la un raspuns serios. Postul de mai sus s-a dorit a fi o glumita care sa-i mai detensioneze pe cei ... tensionati.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

deci ai decis sa spargi gheata si sa fii prima cu acvariu marin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Draga Andrei,

Deja avansam prea repede, intai a fost la mine, apoi pe la altii, iar acum m-ai invitat la tine (in topic ). Am (Aveam) si eu simtul umorului.

Se pare ca nu prea iti vine nici tie bine cand esti etichetat doar dupa doua fraze gen "mamici care nu stiu sa conduca" si "cucoane isterice".
Nu am nimic cu masculinitatea ta sau cu misoginismul tau, nu ma privesc pe mine, am vrut doar sa atrag atentia, ca sunt foarte putine fete pe acest forum si nu ar trebui alungate/fugarite/etichetate etc cu astfel de replici/comentarii/glume de prost gust. Dar se pare ca asta e practica frecventa in Romania, cand apare o femeie intr-un domeniu considerat de catre unii strict masculin, incep sa faca mistouri si poante santeriste. (crede-ma ca vorbesc din experienta)
Normal ca la mine te refereai pentru ca doar eu si Faye intram pe forum zilnic, si mai apare cate una doua zile pe an, iar cum Faye in general isi vede de treaba ei, am ramas eu singura cu "post stroke, care au probleme de comunicare/ afazie si deficit cognitiv".

Acum ca tot ai deschis subiectul despre scuzele solicitate sa stii ca puteai sa te lipsesti de toate ironiile si subtilitatile, le-am inteles pe toate si poate mi le-am asumat de asta nu am mai continuat sa scriu nimic si nu a fost vorba despre orgoliu deloc. Poate am un motiv intemeiat pentru care nu am vrut sa i raspund colegului de la Feedback nu l-am ignorat intentionat, dar e mai usor sa acuzati decat sa va puneti si in postura celuilalt. Chiar credeti ca am ales intentionat sa ma fac de bafta pentru 30 lei? Atunci sunteti naivi. Uneori e mai bine sa taci...era bine daca o faceam pana la capat...dar.... (Plural in cazul de fata nu se refera la persoana a III-a). Si te rog nu ma mai diagnostica, iti depsesti atributiile de serviciu. .

Revenind la CUC sa stii ca si pe mine m-a amuzat ideea, in eventualitatea unui acvariu marin - ceea ce nu este cazul deocamdata, cum sa-i spun sotului meu :" Stii acum am nevoie de un CUC, sa vorbesc cu baietii sa vad care are si ma poate ajuta" Dar de aici si pana la a lua in deradere publica Cucoanele de pe forum cu un termen folisit la acvaristica e cale lunga.

Mie imi place in continuare sa te consider si pe tine si pe ceilalti colegi de forum, nu "orice fel de persoane care frecventeaza forumul".

Sa ne auzim cu bine.

Anca




"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Gata cu "glumitele" astea!

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie-mi place de Tammy, aia... are mecla de vulpe perversa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:Mie-mi place de Tammy, aia... are mecla de vulpe perversa!


De aia te iubesc io pe matale

Anca, Andrei.. sunteti oameni maturi, ce D-zeu..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

koala wrote:Mie-mi place de Tammy, aia... are mecla de vulpe perversa!



Vulpoi batran esti tu!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Vulpoi batran esti tu!

Io, atat va spui... de la 07:15 la 08:20.
Urmariti fara sonor, ca sa va puteti concetra pe muianu' vulpii... si veniti dup'aia, sa-mi ziceti ca n-am avut dreptate.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Anca, Andrei.. sunteti oameni maturi, ce D-zeu..


Dupa cum am mai zis, eu m-am saturat sa fiu matur pe la 18 ani, asa ca tin sa intaresc ca imi plac glumele puerile, nu vreau sa renunt la ele si mi le asum.

Acu' la faza cu cucoanele isterice chiar nu ma refeream nici la Anca, nici la Faye.

Pe forum imi permit sa zic ce-mi trece prin cap si daca deranjez suport consecintele.

Va asigur ca nu-mi bat copiii daca imi zice Anca de bine pe forum. Nici macar nu-mi pierd apetitul. Si dorm la fel de bine noaptea. Din fericire, cam tot ce citesc ma face sa zambesc.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com