[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ciudat sa nu infloreasca sub apa ca doar nu e planta de suprafata... Oricum
daca ai mai multe cu bulbi lasa una la suprafata sa vezi ce se intampla

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

poate inflori si sub apa din ce am vazut pe net . la mine singura data cind am reusit sa vad o floare a fost cind s-a desprins o tufa si am gasit-o plutind prin acvariu.poti experimenta si tu.nu pierzi nimic.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok, multumesc de sfat.

Am uitat sa precizez ca am mai dat comanda de 2 reflectoare giesemann.
Si astazi am spalat si cealalta canistra (jbl ul). La asta neavand un prefiltru, iar sorb ul e neacoperit, am avut surpriza sa gasesc inauntru creveti (si VII), pe care i-am cules si pus inapoi in acvariu...7 bucati

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine ca erau in viata,e posibil sa fi fost mai multi dar sa fi murit .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cu siguranta sunt si care au murit. Unul cel putin l-am vazut eu cand a iesit pe teava de out, rupt in doua bucati...Nu stiu cum a trecut de bureti si mediile filtrante ca sa iasa inapoi in acvariu...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mihai2002
Junior member
[Avatar]
Joined: 06/04/2010 20:35:08
Messages: 32
Location: onesti
IP:
Offline

Stefane la mine blyxa a inflorit sub apa de 2 ori anul trecut si am avut o incercare de inflorire si anul asta chestia e ca numai plantele care erau in centrul bazinului si neumbrite de nimic au reusit sa deschida florile
Mai nou am niste plantute care cresc in zona cu hc si care par a fi pui de blyxa au iesit acu 3 saptamini si la inceput semanau cu ceva fire ratacite de utricularia graminifolia(verde crud) dar acum au devenit roz la fel ca si tufele de blyxa e posibil ca blyxa sa faca seminte din flori? ca altfel nu i-mi explic cum au iesit puii aia acolo
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu stiu despre blyxa ca in natura prefera zone de mlastina care in teorie nu sunt adanci, mi se pare valabila teoria cu lasatul la suprafata. Nu sunt mare cunoscator al acestei plante, la mine a crescut si s-a topit dupa bunul plac. N-am inteles-o
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Va multumesc pentru interventii

Pana una alta, astazi am luat cele 2 reflectoare de spuneam, tot giesemann. Asadar am ajuns la 3 reflectoare. Mi-a nenorocit ochii cat m-am uitat in ea cand era cu "cracii" in sus la montat si a facut o lumina in camera de parca eram afara vara

Plantele par si ele mai multumite, perleaza mai tarisor. Am facut un filmulet (care insa nu surprinde toate bulele, nu e destul de ciumeg aparatu')



Cu rugaminti catre "Cel Batran" sa mi-l editeze ca sa se vada direct in post

LE: "Cel Batran", nu mai e nevoie de editare. Vad ca au mers tagurile din post.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/11/2012 02:43:26


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

buuun, misto cu reflector. Sunt invidios pe perlare - la mine nema (nici n-am loc de alta lumina, si nici nu vreau de fapt, dar as fi curios sa filmez bule )

Imi place, HC-ul se raspandeste usor ... nu-mi place moss-ul de pe ramura din dreapta, mi se pare ca strica solemnitatea plantelor de acolo (sunt 3-4 plante parca, si vine moss-ul si le acopera pe toate). L-as tunde rau de tot - sa ramana precum cel din dreapta care aproape ca nici nu se vede

Pogo cum se comporta ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote: buuun, misto cu reflector. Sunt invidios pe perlare - la mine nema (nici n-am loc de alta lumina, si nici nu vreau de fapt, dar as fi curios sa filmez bule )


Asta e bine de retinut de catre oricine citeste topicul asta. REFLECTOARELE NU SUNT DOAR POVESTI, CHIAR FAC O DIFERENTA !
Se vede si in intensitatea perceputa de ochiul meu, se vede si prin comportamentul plantelor.

Iar tabla reflectorizanta NU e tot aia cu un reflector de firma !

viulian wrote:
Imi place, HC-ul se raspandeste usor ...


Daca nu il tineam in smocuri mari primele 2 saptamani, acum era mai intins. Dar nah, asa inveti, cu suturi

viulian wrote:
nu-mi place moss-ul de pe ramura din dreapta, mi se pare ca strica solemnitatea plantelor de acolo (sunt 3-4 plante parca, si vine moss-ul si le acopera pe toate). L-as tunde rau de tot - sa ramana precum cel din dreapta care aproape ca nici nu se vede


Te referi la mossul de pe ramura verticala?
Sunt de acord cu tine, cam acopera. Insa creste al naibii de repede si n-am apucat sa-l tund (si nici nu era o sesiune de poze programata ). Voi avea grija la la urmatorul schimb de apa sa-l mai frezez.

viulian wrote:
Pogo cum se comporta ?


Pare ok. Creste incet, dar pare sa fie bine.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/11/2012 02:48:47


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu zic sa ramii cu fertilizarea JBL, acvariu merge bine si orice schimbare brusca il poate destabiliza. Poti folosi Ferrotabs daca vrei sa suplimentezi. Si nu uita niciodata ca testele de Fe nu-s de mare incredere, nu "sesizeaza" toate formele in care se afla Fe in apa acvariului, e posibil sa ia Fe suficient si testu' sa spuna ca n-ai.

Incepe sa-mi placa coltu' sting, mai avem un pic de asteptat pina se maturizeaza da' cred c-o sa fie bine .
In stinga nu-mi place muschiu' si nu-mi place cum se vede tufa mare si verzuie, nu e estetic sa se vada toata, de la baza pina la virf.

Concluzia mea e ca deocamdata ai un acvariu sanatos, cu potential de a deveni un acvariu frumos. Iar daca vei reusi sa ai sclipirea ....... vei avea un acvariu de concurs. Sclipirea e ceea ce deosebeste un acvariu sanatos si frumos de unu' de concurs.

mihai2002 wrote:Mai nou am niste plantute care cresc in zona cu hc si care par a fi pui de blyxa au iesit acu 3 saptamini si la inceput semanau cu ceva fire ratacite de utricularia graminifolia(verde crud) dar acum au devenit roz la fel ca si tufele de blyxa e posibil ca blyxa sa faca seminte din flori? ca altfel nu i-mi explic cum au iesit puii aia acolo

Asa face Blyxa, gasesc si eu pui care arata ca si cum ar fi iesiti din seminte desi n-a avut flori, nu mai tin minte explicatia, a fost mai demult un topic in care s-a vorbit pe larg despre "fenomen", as fi recunoscator celui care-l gaseste ......

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu wrote:
Asa face Blyxa, gasesc si eu pui care arata ca si cum ar fi iesiti din seminte desi n-a avut flori, nu mai tin minte explicatia, a fost mai demult un topic in care s-a vorbit pe larg despre "fenomen", as fi recunoscator celui care-l gaseste ......


Incercarea 1: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/10888.page#p95494

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Esti genial, ma simt oomilit (in pooblic).
Transforma oomilinta simpla intr-o oomilinta totala si spoone-mi doopa ce coovinte ai caootat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu wrote:Esti genial, ma simt oomilit (in pooblic).


Ah, fiecare pasare pe glasul ei moare, speram sa am unban pe viata si cand colo, ma sabotez singur umilind Faraonul duhhhhhh

Dar, ca sa continui pana la capat, prima reactie a fost sa bag un criteriu mai complicat, gen reproducere blyxa. Dar cum taman ce citisem fraza ta, mi-au ramas in minte cuvintele cheie "Asa face Blyxa, gasesc si eu pui care arata ...." si in ultimul moment inainte sa incep sa tastez am schimbat pe "blyxa pui"!
Folosesc acel modul Greasemonkey pentru navigare mai usoara pe forum (link in semnatura).

Merge si pe Google direct daca scrii (fara 1 si bara verticala):

site:acvariu.ro/forum blyxa pui


Al doilea link parea din 2010 (adica suficient de vechi incat sa justifice tonul "a fost mai demult un topic") parea ca se discuta pe larg despre reproducerea blyxa si - surpriza supriza, mai pe la mijloc dau de postul lui Val, semnificativ; asa ca am zis sa pun prima incercare (Incercarea 1) linkul acolo, si daca era sa fie "respins" urma sa caut mai adanc.

(PS: imi vine in minte un citat, in ideea ca "nu-mi dezvalui trucurile, caci daca o fac, atunci o sa se vada ca sunt doar un om normal" - na, o facui)

Asta a fost povestea n-am vrut sa pice asa ca nuca in perete, ci doar sa ajute discutiei.... si sa surprind Faraonul cu viteza de executie a chestiilor "imposibile".

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2012 21:51:59


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravos Iulian jos palaria

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2012 21:56:31


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Eu zic sa ramii cu fertilizarea JBL, acvariu merge bine si orice schimbare brusca il poate destabiliza. Poti folosi Ferrotabs daca vrei sa suplimentezi. Si nu uita niciodata ca testele de Fe nu-s de mare incredere, nu "sesizeaza" toate formele in care se afla Fe in apa acvariului, e posibil sa ia Fe suficient si testu' sa spuna ca n-ai.


Am vazut un topic deschis ieri legat de ferrotabs si mi-am adus aminte ca exista asa ceva. Cred ca voi folosi.
Insa face sens si ideea cum ca testele nu arata chiar ce-i in apa, pentru ca plantele par sa mearga bine (si ma refer la pogostemon si plantele rosii).

Porcu wrote:
Incepe sa-mi placa coltu' sting, mai avem un pic de asteptat pina se maturizeaza da' cred c-o sa fie bine .


Si mie imi place mai mult acum coltul stang

Porcu wrote:
In stinga nu-mi place muschiu' si nu-mi place cum se vede tufa mare si verzuie, nu e estetic sa se vada toata, de la baza pina la virf.


In dreapta cred ca vroiai sa zici nu
Nu-ti place muschiul ala de sus (aka romania moss) ? Sau tot muschiul din partea dreapta? Daca e vorba de cel de sus, nu-ti place ca e mare, sau nu-ti place ca e acolo si ar trebui scos?
Tufa mare cred ca te referi la rotala walichii nu? (bine, sunt si vreo 2-3 fire de vietnam)... ca de obicei ai dreptate, trebuie facut ceva acolo. Sincer si pe mine ma deranjeaza ceva in dreapta de un timp incoace...si cred ca rezolvarea va veni tot dupa ce renunt la o buruiana...am sa vad, promit sa-mi storc neuronu'

Porcu wrote:
Concluzia mea e ca deocamdata ai un acvariu sanatos, cu potential de a deveni un acvariu frumos. Iar daca vei reusi sa ai sclipirea ....... vei avea un acvariu de concurs. Sclipirea e ceea ce deosebeste un acvariu sanatos si frumos de unu' de concurs.


Daca bag doua des'te-n priza oare vine sclipirea?

Cat despre blyxa, din vasta-ti experienta milenara, timp in care ai domnit peste mii de litri de apa si buruieni, ce zici? Infloreste sub apa sau nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2012 22:59:25


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Porcu wrote:Esti genial

Respun ca esti genial. Ma tem c-o sa-ti atribui un rank special .

Sint convins c-o sa devii foarte-foarte sclipitor daca bagi degetele-n priza da' nu uita sa iei un laptop cu tine, sa ne scrii impresii de pe norisorul pufos .

Cu toata mult prea-indelungata mea experienta n-am avut ocazia sa vad floare de Blyxa. Intuitia imi spune ca floarea ar trebui sa ajunga la suprafata pentru a se deschide ....... da' am mai vazut flori de Echinodorusi deschise sub apa .......


stefanp wrote:Insa face sens si ideea cum ca testele nu arata chiar ce-i in apa,

Face, face , cu atit mai mult cu cit informatia provine de la Dennerle. Testele mai pot da erori, plantele nu prea.

stefanp wrote:In dreapta cred ca vroiai sa zici nu
Nu-ti place muschiul ala de sus (aka romania moss) ? Sau tot muschiul din partea dreapta? Daca e vorba de cel de sus, nu-ti place ca e mare, sau nu-ti place ca e acolo si ar trebui scos?
Tufa mare cred ca te referi la rotala walichii nu? (bine, sunt si vreo 2-3 fire de vietnam)

Da, vroiam sa spun dreapta.
Nu-mi place muschiu' de sus pentru ca e acolo, nu se potriveste, pozitia lui strica coltu' drept. Nu-i bai ca-i de-al nostru.
Cred ca Rotala wallichii e tufa. Eu vad doua posibile rezolvari:
1. o scoti
2. faci o "bila" de Pogostemon in fata ei astfel incit sa i se vada doar partea superioara.
Prima rezolvare nu-mi prea place, planta e una din preferatele mele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai2002
Junior member
[Avatar]
Joined: 06/04/2010 20:35:08
Messages: 32
Location: onesti
IP:
Offline

viulian, porcu , multumesc frumos pentru link-uri si explicatii, s-au potrivit ca o manusa situatiei descrise de mine mai sus
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Nu-mi place muschiu' de sus pentru ca e acolo, nu se potriveste, pozitia lui strica coltu' drept. Nu-i bai ca-i de-al nostru.


Problema e ca mi-e tare drag si parca n-as renunta la el...da' unde sa-l pun?...Daca scot tufisoara de fissidens de ma jos si cobor tot muschiul (tuns, ca sa nu mai fie asa evident), ar fi ok?

Porcu wrote:
Cred ca Rotala wallichii e tufa. Eu vad doua posibile rezolvari:
1. o scoti
2. faci o "bila" de Pogostemon in fata ei astfel incit sa i se vada doar partea superioara.
Prima rezolvare nu-mi prea place, planta e una din preferatele mele.


Cand ziceam de renuntat la o buruiana, in niciun caz nu ma refeream la walichii E simpatica si nici n-am mai avut-o pana acum.
Ma refeream sa scot myriophyllumul din spate, ca sa pot duce tufa de walichii mai inapoi si in fata sa fac loc pentru pogostemon (ceea ce vad ca rezoneaza si cu parerea matale). Desi myriophyllumul imi place (plus ca e rosu ), ceva parca nu se leaga intre tufa asta si tufa de walichii. Si nici limnophilla nu o pot intinde prea mult, la fel si proserpinaca.

Ce zici de ideea asta?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote:
Problema e ca mi-e tare drag si parca n-as renunta la el...da' unde sa-l pun?... Daca [...] cobor tot muschiul (tuns, ca sa nu mai fie asa evident), ar fi ok?


Ummm ... am o alta idee! N-ai putea sa faci un mic acvariu cu acest muschi daca iti place ? Low maintenance - doar creveti, un lemn si muschiul.
Stii, mi se pare ca muschiul trebuie doar sa accentueze un pic ideea de vechime din acvariu, si nu sa fure tot spectacolul. Eu l-as vedea doar pe un ciot care iese din spate de tot, sa se vada un pic.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com