[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Microrasbora Galaxy  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
angelytto
Member

Joined: 03/06/2011 19:42:19
Messages: 151
Location: salaj(simleu-silvaniei)
IP:
Offline

nu prea am mai avut timp sa ma ocup de ei,nu prea le-am mai schimbat apa,i hraneam de 2 ori pe zi chiar daca erau mici de tot,da se pare ca mai am 4 bucati in acvariul in care tineam puii,am bagat mai tarziu vrei 7 pui,si se pare ca 4 o rezistat,si o crescut destul de maricei,credeam ca nu va rezista niciunu.
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu nu am hranit niciodata puii de mai mult de 3 ori pe zi. Pierderi am avut minime. Astia mari, vad ca s-au pus iar pe treaba, am pescuit ieri cu o seringa un alevin. Recent am renuntat si la pistia, pentru ca se dezvolta prea repede si imi umbrea tot spre necazul celorlalte plante. Cred ca va trebui sa incep iar sa separ 2-3 perechi daca vreau pui, nu prea mai au sanse in acvariul mare.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Cum merge treaba cu puii? La un moment dat am sa vreau sa cumpar cateva bucati. Ce zici?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
angelytto
Member

Joined: 03/06/2011 19:42:19
Messages: 151
Location: salaj(simleu-silvaniei)
IP:
Offline

merge destul de greu,depun putine icre,iar puii sunt foarte mici,nu au sanse foarte mari de supravietuire,dar totusi supravietuiesc din ei,acuma depinde de mai multi factori
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu am vrut sa dau reset la setup acus vreo doua saptmanani si am mutat cei 35 de adulti( 15 productie proprie) intr-un acvariu de 25 de litri. Dupa ce am scos adultii, nu am avut timp in zilele imediat urmatoare sa scot si apa din acvariu, asa ca a ramas 3-4 zile in standby resetul. A 2 sau a 3 zi am vazut deja 2-3 puiuti, iar dupa o saptamana erau in jur de 13-15. I-am lasat asa si vad ca le merge bine. Au deja aproximativ un cm, dar cresc foarte greu. Din experienta mea, cam dupa mai bine de o luna ii poti muta fara probleme cu adultii, chiar 2 luni. Ii hranesc cu Hikari first bites si inca ceva mancare de pui de la sera, dar maruntita bine. Regret doar, ca m-am grabit si am apucat sa aspir substratul si sa scot marea majoritate a plantelor, altfel cred ca as fi avut mult mai multi pui. Oricum e bine si asa, daca ajung la maturitate vreo 10, mi se dubleaza colonia. De dat, as da doar la schimb cu alti microrasbora galaxy, dar din pacate sunt putini crescatori si impartiti in toate colturile tarii. Pana la primavara e prea riscant, chiar si cu transportul facut ca la carte.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Un filmulet cu nazdravanii mei in noul lor camin.




Nu e prea stalucita filmarea, dar se vad si pe acolo.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

ce trepied ai?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Daca te referi la aparatul foto, nici macar nu ma pot lauda cu trepied. Nu prea le am cu detaliile tehnice, doar daca ma uit pe cutie iti pot spune exact, oricum se vede dupa calitatea imaginii ca e slabut.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
gabrielpapi
Junior member

Joined: 28/09/2012 12:32:58
Messages: 63
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

am 30 microrasbora galaxy adulti si vreau sa ii inmultesc....cine a facut-o deja as dori sa ma ajute cu cateva sfaturi pertinente.....mentionez ca am achizitionat un acvariu de 60 l l-am plantat bine,am si doua buturugi cu mult moss...am bagat 4 femele si doi masculi....ce trebuie sa fac in continuare? ce temperatura le trebuie cand depun..? hrana trebuie speciala? ma intereseaza sa stiu in detaliu ce fac din momentul cand scot microrasbora din acvariu comunitar si ii pun in maternitate si pana cand pot pune puii cu adultii....as vrea detalii marunte care imi dau sanse de reusita...multumesc anticipat
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

Eu am Microrasbora de cca 2 ani si mi s-au parut foarte rezistenti, atat la conditiile apei cat si la variatiile de temperatura si PH. Cel mai bine se simt in acvariul mare (100 lt) care este si foarte bine plantat, dar se ascund instant la prima miscare din apropierea acvariului. Am observat insa ca nu le place curentul deloc si in momentele in care filtrul este oprit ies la joaca in zonele libere ale acvariului.

La un moment dat i-am tinut intr-un nano de 20 lt pe biroul meu si am observat acelasi comportament. Se ascundeau la cea mai mica miscare, iar daca stateam nemiscat ieseau la joaca. Acum nano-ul este maternitate pentru vreo 40-50 alevini, dar nu stiu cati or sa supravietuiasca pana sa-i pot muta cu parintii. La cca 6 saptamani de la eclozare sunt inca mici pentru a fi mutati in acvariul parintilor.
gabrielpapi
Junior member

Joined: 28/09/2012 12:32:58
Messages: 63
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

tu spui ca la 6 saptamani sunt mici pt a fi mutati cu parintii si eu i-am mutat la o luna dupa eclozare...in tot acest timp i-am hranit doar cu hrana uscata....am avut 33 pui in acvariul maternitate si acum vad ca se simt excelent in acvariul comunitar de 180 l bine plantat...nu sunt atacati chiar daca printre ei sunt diferente de marime,deja la o luna au inceput sa se coloreze aripioarele si sa aiba puncte pe ei..
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

felicitari, la mine se misca mai greu. au mai mult de 2 luni si abia daca au ajuns la 12-15 mm.

pe de alta parte am vazut microrasbore care au papat pui de creveti destul de mari, dupa ce i-au urmarit prin juma' de acvariu. cand am pus o parte din pui in acvariul parintilor obisnuiam sa stau mult timp in fata acvariului sa-i urmaresc si am vazut o femela care s-a repezit spre unul dintre puii mai mici. normal ca m-am miscat spre acvariu si a schimbat directia cu maxim 1 cm pana la puiul in cauza. am hotarat sa-i mai tin in maternitate 2-3 saptamani inainte de mutare. acum sunt prea mari pentru a intra in gura parintilor, la propriu
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

revin pe forum dupa ceva vreme de absenta. Eu am microrasbora de 2ani, se in multesc in mod constant, dar din fiecare generatie ajung la maturitate 2-3. ii tin in acelasi acvariu cu adultii, am observat ca se dezvolta foarte lent, dureaza cam 4 luni sau mai mult sa ajunga la maturitate. Prima luna e cruciala, daca au supravietuit prima luna, 100% ajung adulti.

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

intradevar cresc foarte greu (si ai sa observi diferente semnificative de crestere in aceeasi generatie), dar daca ii vei separa de la inceput si vei incerca sa le administrezi hrana vie imediat ce este posibil, procentul celor care ajung adulti se va imbunatati simtitor.

pe de alta parte eu am observat ca in perioada de iarna/primavara reproducerea este mult amplificata fata de restul anului
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

salut!
dar de ce oare sunt asa scumpi, aproape 20 de lei bucata !?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

puii cresc destul de greu in comparatie cu puii altor specii, sunt mai sensibili si altele. unde ai vazut pretul asta exagerat?

Mama prostilor e mereu gravida!
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

la hornbach militari , 19.49 lei bucata

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

Sunt destul de rari si greu de inmultit/crescut spre deosebire de alti pesti, dar gasesti mai ieftin in alte magazine sau la colegii de forum care si-au marit populatia si mai renunta la o parte din ei.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la Coralis in Buc cand au microrasbora, costa 8,5 bucata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

au la toate magazinele?
cu prima ocazie o sa caut acolo, merci de informatie colegu' scorpion !

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com