[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Microrasbora Galaxy  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

In seara asta imi vin niste foarte mici puiuti de Micro.
Am citit asa oarecum pe net despre ei.
Daca voi puteti sa impartasiti din experienta voastra cu pestii si/sau sa dati articole Va sunt recunoscator(si eu si ei)


Ma intereseaza asa in primul rand:
parametrii apei
hrana(mai ales ce le pot da acum cat sunt mici)
S.a.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Microrasbora sp “Galaxy” este un peste care face parte din familia Cyprinidaelor care provine din zona Myanmar. Coloritul foarte simplu care contrasteaza puternic cu plantele din acvariu si dimensiunea redusa a acestuia il face sa se preteze foarte bine la acvariile nano.

Hranirea. Nu este un peste pretentios la hrana putand fi hraniti cu fulgi faramitati, cu hrana vie cum sunt daphniile, cu tubifex sau chiar cu artemia.

Parametrii apei. In salbaticie acesti pesti traiesc in iazuri mici, putin adanci, la o adancime de maxim 30 cm unde apa are o temperatura care variaza intre 22- 25°C. S-a dovedit insa ca acesti pesti sunt destul de nepretentiosi tolerand o plaja larga de parametri ai apei. Totusi este recomandat sa fie crescuti si reprodusi la un pH cuprins intre 6.5 si 7.5 si la o temperatura cuprinsa intre 22 si 25°C.

Acvariul. Dupa cum am specificat si mai sus sunt pesti de talie foarte mica ajungand la maxim 2 cm la maturitate. De aceea ei au nevoie de un acvariu mic, de 45 cm lungime, 30 cm latime si 30 cm inaltime fiind suficient de mare pentru a adaposti un card de Microrasbora sp “Galaxy”. Fiind timizi prefera acvariile mai umbrite, iar pentru a asigura acest lucru puteti sa folositi niste plante plutitoare. De asemenea este recomandat sa folositi multe plante si decoruri care sa le asigure locuri in care sa se ascunda.

Temperament. Fiind un peste foarte mic si timid este recomandat sa fie crescuti in grupuri de macar 5-10 bucati. Chiar daca masculii au tendinta sa se urmareasca si sa se tachineze uneori, acesti pesti sunt foarte pasinici si pot fi crescuti cu orice specie care are un temperament asemanator.

Dimorfism sexual. Masculii sunt mult mai colorati si tind sa aiba dungi portocalii si albastre pe inotatoarea anala si dorsala in timp ce la femele sunt portocalii.

Reproducerea. Pentru reproducere trebuie sa aveti 2 masculi si o femela pe care ii veti pregati pentru reproducere prin hranirea cu hrana vie. In acvariul de reproducere trebuie sa asigurati un loc pe care sa depuna icrele si care sa ofere totodata protectie icrelor deoarece Danio margaritatus fac parte din speciile care isi mananca icrele sau puii foarte mici. Se poate folosi ca suport pentru icre un fel de mop din material textil de culoare verzuie si/sau Java moss. La cel mult 24 de ore dupa ce icrele au eclozat, trebuie scosi din acvariu parintii pentru a evita mancarea puilor. Fiind foarte mici, puii trebuie hraniti cu infuzori o perioada de timp.


Alte denumiri folosite. Microrabora sp . "Galaxy", Celestichthys margaritatus"


adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

AVE Dolly.

Merci, in mare parte stiam si eu,dar sigur ca sunt si lucruri pe care nu le cunosteam.
De exemplu ce gasisem eu era legat de ph 7 7-5.si deasta ma speriasem ca nu stiam ce sa fac cu plantele ca le tin la 6,5.dar dupa ce ai spus tu sunt in parametrii.

citisem pe undeva ca trebuiesc acomodati o perioada un pic mai lunga fiind sensibili exact la ceea ce ziceam mai sus PH. mai ales atunci cand ii pui intr-o apa mai acida.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nenea adu cum sunt fishy? totul in regula?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

da nene ciprian multam nu ma grabesc sa zic nimic.
am stat azi noapte de cand i-am luat pana la 4 dimineata sa ii acomodez cu apa i-am luat usurel, ca stiam ca azi o sa mai aiba un drum de facut.
sunt in nano, inca ne cunoasteam, sunt timizi asa un pic dar cred ca o sa fie ok ies la plimbare nu se mai sperie chiar asa rau de mine de la doar 2 ore, se alearga pe aici , au papat si putin grindal sa ia puteri

inca o data iti zic multumesc aici pe forum ca stiu ca vrei sa-ti creasca pipota
Multumesc ii asteptam de vre`o 3 luni
sper sa traiasca si sa procreeze.

off : dimineata mai era un neon mort si o neretina nu se misca neam...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adu wrote:
off : dimineata mai era un neon mort si o neretina nu se misca neam...

Parametrii apei i-ai verificat?
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

nu am verificat parametrii...
dar daca te referi la neon... nu pot sa ma pronunt. ideea este ca din punga de transport erau deja 2 morti.
iar la neretine ... inca nu imi fac griji, din 4 doar una a miscat din prima restu pe rand si acum a mai ramas una care inca sta.

momenta nu mai dispun de teste nici macar de cele 5 in 1. le iau dupa ochi singurul lucru la care as fi facut un test ar fi fost de Kh, pentru ca am oprit inainte co2 si am agitat un pic apa si am pus o piatra cu aer, pentru ca stiam ca pestii vin dintr-un mediu mai bine oxigenat, cel putin asta am observat cand a desfacut ciprian primele pungi cu neoni.toti pestii erau pe sus. deasta zic sa nu fi avut o variatie mare de Kh.dar in acvariul respectiv stau scalarii corry si un acistrus. deci momentan o pun pe seama transporului..... sa vedem.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2010 18:58:16

[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

inca o intrebare cum le dau eu de mancare pestilor daca fug tot timpul?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adu wrote:inca o intrebare cum le dau eu de mancare pestilor daca fug tot timpul?

Cum adica cum le dai de mincare? Pe ceilalti pesti ii prindeai si ii ghiftuiai pe fiecare in parte pina se declarau multumiti?
Presara putina mincare pe suprafata apei si se descurca ei. Daca le dai grindal sau tubi, intreaba pe cei care folosesc asa ceva.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

pai cu grindalul mi-e mai usor sa le dau, seara sunt mai putin speriosi si ies din tufis. in plus folosesc o tehnica deosebita) si functioneaza iar in plus de asta grindalul sta mult timp la mijlocul acvariului pana ajunge pe fund. Daca le dau microgranule sau fulgi nu ii vad sa urce sa mance de sus si nici de pe fundu acvariului dupa ce atea pierd flotabilitatea.
deasta intreb .... ca daca ei sunt fugiti cat sunt eu acolo, mancarea ajunge jos .

pe cand la ceilalti pesti
)) ) mai au putin si ma trag ei de maneca, de exemplu scalarii cum ma vad cum sunt sus la cerseala. le pun pelete si imi iau cu tot cu degete. si pentru corry la fel de simplu mancare a juns jos si ei o savureaza.
la neoni nefiind timizi sunt in actiune si prin mancarea pana sa cada.

deasta intreb, doar nu ma plictisesc si pun intrebari ca n-am ce face. SI SUNT FOARTE GRIJULIU

a da si grindal nu pot sa le dau mai mult de 2 ori pe saptamana.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

O sa manance de pe substrat sau de pe plante. Totul e sa ai pietris cat mai fin, sa nu se rataceasca mancarea printre pietricele. Poti sa le mai dai mancare sub forma de tablete, chiar si de creveti, o sa ciupeasca din ea pe masura ce se inmoaie. Grindalul ajunge de 2-3 ori pe saptamana. Dupa ce le pui mancare retrage-te de langa acvariu ca sa poata manca in liniste. Si in general incearca sa te uiti la ei de la nivelul substratului, siluetele inalte ii sperie cel mai tare.
Succes cu ei si sa auzim si de puiuti
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

aquafm wrote:
Succes cu ei si sa auzim si de puiuti


aici m-ai atins
merge si apa dura... ca la noi la cta?
... vad ca am 4 masculi si o femela ... care se prinde in hora cu cate un mascul se invart unu dupa altu(Cred ca danseaza))

asa fac le dau doar de 2 ori pe sapt gindal si pun fulgi si microgranule la suprafata.
ideea este ca sunt si foarte micuti(aprx 1 cm) si au niste gurite pe masura.chiar si microgranulele sunt mari pentru ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2010 00:16:38

[Email] [WWW] [Yahoo!]
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Incearca Sera Microgran, are dimensiunea perfecta pentru puii de 1 cm si le place foarte mult. Se scufunda rapid, retrage-te de langa acvariu dupa ce le dai.
Din cate stiu prefera apa moale si usor alcalina, dar am citit ca se adapteaza usor altor conditii, numai sa ai grija sa eviti eventualele fluctuatii. Ai mei s-au inmultit cu spor la ph intre 7-8 si duritate pana la 5
La varsta asta - banuiesc ca au in jur de 3 luni - deja exerseaza comportamentul de adulti insa nu-ti prea poti da seama care-s masculi si care femele pentru ca exista si femele mai colorate si masculi - cei mai timizi - mai spalaciti. Trebuie sa astepti sa atinga maturitatea sexuala, atunci femelele gata de depus vor avea o mica pata neagra, ca o virgula, sub codita. In plus, ce descrii tu seamana mai mult cu confruntarea de forte dintre masculi. daca ai unul care-i provoaca pe toti ceilalti se pare ca ai un mascul alfa in devenire

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2010 00:42:35

pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

aquafm te-ai chinuit sa ii inmultesti? adica culturi de infuzori si alte alea? sau au crescut puii in bazinul comun? poti sa detaliezi unpic, si eu sunt interesat

Multam

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mariusrudaru
Junior member

Joined: 05/09/2004 01:02:54
Messages: 54
Location: bucuresti
IP:
Offline

adule ,la masa pune-le o muzik pe fundal .


in rest, sa te bucuri de ei si sa ii vezi des ptr ca eu de cate ori am fost la ciprian nu prea i-am vazut desi se jura ca sunt acolo....
[Email]
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai au inceput sa depuna la cateva saptamani dupa ce i-am luat asa ca n-am avut incotro, a trebuit sa-i cresc cumva. O parte i-am mutat separat, hraniti cu Sera micron, artemia, micro - cand am avut, apoi diferinte tipuri de hrana bine maruntite. Intotdeauna am avut in acvariul gradinita o multime de plante, in special moss, asa ca in primele zile ciupileau de acolo mici vietati si probabil alge. Infuzori n-am cultivat niciodata. Au crescut impreuna cu o turma de pui de creveti, la lumina soarelui, pe pervaz.
Cei pe care nu i-am putut prinde au crescut in acvariul parintilor hranindu-se cu gaseau pe-acolo. Le mai dadeam din cand in cand micro sau artemia dar pana sa ajunga ei la papa ... o haleau adultii. Asa ca au crescut de capul lor dar au ajuns si ei mari cumva.
Ca o curiozitate: in majoritatea cazurilor in care am scos din acvariul adultilor ceva plante si le-am pus separat, peste 7-10 zile am gasit cativa puiuti. Chiar si din fostul lor acvariu, lasat vreo saptamana cu apa de-o palma pentru eventualii pui de melci asasini, fara filtru, incalzire, lumina, am cules azi dimineata 4 micuti. Ca sa nu mai spun ca, dupa ce-am mutat pestii in noul acvariu, uitandu-ma dupa melci in prima incapere a Bioboxului, am gasit un adult bine dezvoltat. Era prea mare sa iasa, tre sa fi intrat cand era micut si-a crescut acolo, pe intuneric si cu ce papa mai absorbea filtrul. Care apropo, era acoperit cu o panza, sa nu traga puii. Stie sfantul cum de-a rezistat, ca foarte slab nu era
Asa ca orice plante/buturugi scoateti de la ei, tineti-le separat vreo doua saptamani, pentru orice eventualitate ;)

Marius, si pe mine ma tot intreaba lumea cand imi pun pesti in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2010 01:15:30

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Felicitari @aquafm, ai descris foarte bine parametrii apei, modul de hranire, inmultire etc.
Eu as spune ca Microrasbora galaxy sau cu voia voastra Celestial Pearl Danio(CPD) este un peste pe care nu as ezita sa-l recomand incepatorilor. Este un peste mai mult decat atractiv si nepretentios la calitatea apei. Reproducerea este foarte simpla atata timp cat apa este putin alcalina(nu prea am avut succes la pH sub 7.2) si acvariul are moss din belsug. Cresterea puilor este simpla, nici macar nu e neaparat nevoie sa fie indepartati din acvariul parintilor. De real folos sunt plantele plutitoare sau moss sau riccia crescute plutitor. Puii stau in straturile superioare ale apei si acolo gasesc adapost si hrana din belsug.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

in cazul asta, trebuie sa renunt la blixa dar ce ma fac cu duritatea .... eu am un ph de aprx 6,7 - 6,5. iar duritate din cta(neavand osmozor) este peste 10.
deci nu prea e bine pentru ei....
[Email] [WWW] [Yahoo!]
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Adu, ei se adapteaza destul de usor la o varietate de parametri asa ca vor trai bine mersi si la ph-ul tau si poate se vor si inmulti. Dar mai prin martie, ca-s mici inca.
Le plac intr-adevar zonele bine plantate. Poti pastra blixa linistit, dar adauga in colturile din spate ceva smocuri de plante care se creasca pana la suprafata. O sa vezi ca la primul semn de pericol se vor ascunde acolo, dar in rest se vor juca in partea centrala, mai libera. Fiind asa de mici e firesc sa aiba instinctul de fuga foarte bine dezvoltat si plantele alea ii vor feri sa se dea cu capul de sticla sau sa incerce sa se ascunda in pietris.
Si moss, dar 2-3 smocuri in zone diferite in acvariu, pentru fiecare mascul cate unul.
Puii isi vor gasi singuri zona cea mai potrivita, nu-ti fa griji
Pentru informatii mai multe cauta pe google Celestial Pearl Danio Forum, o sa vezi ca aproape toata lumea a reusit sa-i intretina cu succes.
Apoi relaxeaza-te si bucura-te de pestiuci

@flo77, ai dreptate ca sint pesti usor de crescut, sper sa nu ajunga decat pe mainile incepatorilor cu adevarat pasionati de acvaristica.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

multam mult aquafm, esti foarte bine in tema.
Am acum o tufa de heterantera zosterifolia, si un ain devenire de micrantemnum umbrosum. momtan se refugiaza in HZ.
Am sa caut sa pun niste lemene sa prin moss de ele, pentru puiuti.

Si inca ceva, e un nene care si-a desfintat acvariul si are 2 Micro, sunt mature, as vrea sa le iau, e in regula sau o sa ii alerge prin tot bazinul pe astia mici?din cate am inteles sunt mascul si femela.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com