[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu am respectat doar schimburile de apa care le recomanda.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 11:25:36

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ei recomanda.. dar.. nu sunt recomandate

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din cate stiu ciclarea se produce în filtru si pe substratul din acvariu nu în apa. Schimburile de apa zic eu sant oky pe timpul ciclarii. Specific ca schimb decat apa nu si aspir substratul. Nici geamul nu-l sterg. Doar schimb de apa.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da, intr-adevar, ciclarea se face in mare parte in filtru...in mare parte.. deci nu doar in filtru ci si in bazin,coloniile de bacterii se stabilesc pe toate suprefetele...pe sticla,pe ornamente si in substrat.
Dar pentru dezvoltarea bcoloniilor de bacterii tu ai nevoie in primul rand de amoniac.Ami=oniacul este hrana de baza a bacteriilor.Acesta nu se poate produce decat in apa.Tu daca faci schimburi de apa,de ce ke faci? sa ti sub control chimia apei...adica nivelul de amoniac nitriti si nitrati la o valoare acceptabila pentru vietuitoarele din bazin.In felul asta tu limitezi hrana bacteriilor si implicit inmultirea si maturizarea acestora.NU ca nu se dezvolta.. se dezvolta dar pe o perioada mai lunga..Daca ai citit,sti ca chimia apei nu e stabila pe perioada ciclarii.La inceput,valoarea amoniacului e ridicata,apoi scade amoniacul cresc nitritii,asta inseamna ca au aparut colonii de bacterii care incep sa isi faca treaba.Apoi cind au scazut nitritii si incep sa creasca nitratii ,ciclarea e aproape gata,O mare parte din necesarul coloniilor pentru bazunul respectiv, au ajuns la maturitate
Deci ,schimburile de apa nu sunt recomandate
dezvoltarea bacteriilor tine de instabilitatea chimica a apei...tu cu mancare putina nu te poti dezvolta normal..nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 12:49:21


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da a te duci la petshop iti dau denitrol sau cine stie ce fiople ,iti spun ca sunt bacterii ,iti zice sa pui la 2 zile nu stiu cat si a 4 zi poti pune pesti...
Sa ai colonii de ebacerii in 4 zile este imposibil

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Oky nu voi mai face schimburi periodice de apa decat voi completa apa care se evapora. Eu m-am luat dupa aplicatia aia. Ei recomanda asa din cauza ca spun ca în a 3-a zi sa se introduca pesti sau creveti pt alge.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am facut o data prostia asta, sa introduc Oto si creveti prea devreme, luindu-ma tot dupa un astfel de tutorial.
Peste doua treimi dintre ei au murit in urmatoarele doua-trei zile. Singurii care au rezistat au fost Amano.
Asadar, sfatul suna ca la pet-shop : "puneti atita din sticluta asta, apoi fiola asta si peste doua zile puteti introduce pestii".

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 17:20:54


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ca daca mor..... cumperi altii... si asa merge bine comertul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu stiu pina unde este inconstienta, lipsa de instruire sau rea intentie. Eu sunt mirat de atitudinea lor cind intreb de hrana pentru ciini.
Invariabil imi recomanda Pedigree, ca "e ieftin si bun". Cind le spun din ce e facut, dau inapoi si incep sa vorbeasca despre Royal
Canin, Eukanuba, ... Cel mai mult ma nedumereste acel "ieftin"! Cred ca ar trebui sa fiu mai atent cum ma imbrac ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

poate daca mergi in armani sau sport cu haine de firma gen sparco salomon... poate ca iti da vreo reteta naturala pentru animale..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:poate daca mergi in armani sau sport cu haine de firma gen sparco salomon... poate ca iti da vreo reteta naturala pentru animale..


Da, m-au mai "imbracat" o data ai mei de pe la Bershka si Zara si hainele zac in dulap : cirpe de doi bani cu eticheta pretentioasa! Total incomode si lipsite de bun gust!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Revenind la recomandarile Tropica despre care vorbea Florin. Am recitit cu foarte mare atentie recomandarile lor si le-am citit de mai multe ori.
Am in pregatire un reset cu un acvariu, filtru, ... complet noi toate. Ma bate gindul sa fac o experienta si sa parcurg strict etapele recomandate de ei.
Mi-e teama doar de faptul ca as putea chinui inutil niste animalute. Insa cred ca merita o incercare si, daca observ cea mai mica problema cu animalutele,
revin la calea "batatorita". Oare merita incercarea?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 19:44:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sincer ,Silviu,nu as incerca....si sa mor daca ma gandesc sa incerc vreodata... am o experienta prin care nu vreau sa mai trec...Chestia asta cu ciclarea in 4 zile sau hai o saptamana...mi se pare ca si cum i-ai spune unei femei insarcinate ca daca ia ,,, pilulele astea, naste la 3 luni un copil sanatos...pe bune...
nu cred ca cineva a gasit solutia sa faca lucrul mai repede si mai bine ca natura...
eu ma gandesc ca daca faci incercarea....sa nu dai peste cap altceva la biotop.. cu solutiile care le bagi...
daca tot incerci,si daca exista o problema asa cum ai spus... mai bine restartezi tot

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bazinul va fi practic complet nou, din cel vechi nu ramin decit o radacina cu mos si Bucephalandre si trei pietre Dragon.
Asadar, este ca un start-up, nu un reset veritabil. Legat de conditioneri, nu as folosi decit pe cele clasice : Biodigest,
Medium Filter, Easy Carbo. Filtrul este nou, cu medii de filtrare noi... Asa ca ... ma mai gindesc!

Edit : Florin, scuze ca am lungit discutia pe topic-ul tau!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 20:02:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

As vrea sa bag si un prefiltru eheim stiti modelul si înc? un litru de matrix.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu folosesc prefiltre Eheim (un singur modul din doua) si sunt multumit. Il curat la fiecare schimb de apa si, de cind il am, curat filtrul o data la 2-3 luni, la fel furtunele.
Material pentru filtrare ... cu cit e mai mult, cu atit mai bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 21:34:32


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Aveti idee cum fac ventuza sa stea bine. Am o ventuza de la out la filtru care nu sta.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 08:36:46

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sta putin timp pe geam dupa care pica.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

A aparut la baza anubiasului un fel de mucegai alb. Stiti ce poate fi?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Revin cu poze ca sa se vada mucegaiul despre care am spus
image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com