[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme hepatus  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ref. UV:

- daca tot te mananca, barem nu te-apuca sa faci circuite separate si alte complicaciuni d-astea.
- iei frumusel lampa si-o mufezi la o pompa mica... cea mai mica, pe care-o gasesti... 2-300 litri/ora.
- sa iasa ca un device separat, usor de manevrat... o bagi direct in acvariu, si-o lasi sa mearga non-stop vreme de cateva zile.
- cand nu mai ai nevoie de ea, o scoti si-o depozitezi... cand ti se pare tie ca e cazu', o arunci in acvariu si-i mai tragi o tura de niste "zile de bronzat".
- asta ar fi, din punctul meu de vedere, cea mai "eficienta" utilizare a unei lampi UV... prajesti parazitii direct in locul unde ei stau, fara sa te-apuci sa faci calcule de genul "cati litri am eu in bazin... si cati litri circula prin lampa... si ce procent de apa se amesteca... si plm"

Ref. bazinul celalalt si decor/filtrare etc... citeste topicul ala unde povestesc de bazinul mare, ca am dat toate explicatiile si-am povestit totul. Iti raspund cu mare placere, la orice nelamurire sau intrebare. Nu sunt genul care ascunde tampeniile facute, deci vei avea ocazia sa nu repeti greselile mele ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Multumesc !! Si varianta "portabila" este Ok ! Normal, o sa citesc toate posturile si apoi o sa am intrebari ....
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

quaz wrote:Dragos, hai sa lamurim un pic chestia cu recircularea apei in tanc. La calculul instalatiilor de filtrare pentru piscine se spune asa : se ia volumul de apa :
- teoretic : se imparte volumul de apa ( ex 500 l ) debitul teoretic al pompei ( ex 250 l / ora ). Rezulta astfel timpul de 2 ore in care se considera timpul de recirculare completa a apei. Acest timp se inmulteste cu un coeficient de dilutie ( apreciat la cca 1.2 ) , apoi se inmulteste iar cu un coeficient de rezistenta al trecerii apei prin conducte datorat coturilor ( apeciat iarasi la 1.2-1.3). Deci 2x1.2x1.3=3.12 . Concluzia : apa este recirculata complet in 3 ore
- practic : cei care instaleaza instalatiile de filtrare la piscine aplica un coeficient empiric de 1.5 la debitul pompei si calculeaza timpul de recirculare a intregului volum de apa. Normele europene impun recircularea completa a apei in 4 ore de unde se deduce pompa necesara. Nu mai are rost sa-ti spun ca la piscine se mai aplica niste coeficienti in functie de numarul de persoane care se imbaiaza, adulti, copii, daca piscina este publica sau rezidentiala, etc.
Mergand mai departe cu ideea lampii UV, asa cum am descris mai sus, se poate calcula apoi puterea lampii UV care sa-ti asigure o filtrare de level 2 a apei ( cea mai drastica ).
8 galoane = 30 l apa pe wat, deci 8 w putere lampa ptr 250 l /ora debit. Mai inmultim cu 3 sa fie ca si cum ar trece apa de 3 ori, deci 24w putere lamnpa UV. Si tine cont ca in 24 ore trecem toti cei 500 l de 8 ori prin filtrul UV. De aia ziceam mai sus ca in 24 ore cu lampa de 36 w prajesc tot.



Cand imi fac timp, te lamuresc exact cum e cu calculul apei recirculate. Am calculul exact intr-o carte de
acvaristica, o sa scanez paginile si le postez aici.

In aceeasi carte exista si calcule facute pentru sisteme UV.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2015 11:54:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Perfect, eu m-am bazat pe calcule facute pentru piscine iar la puterea necesara la UV pe calcule facute de americani pe site-uri de acvaristica unde pomeneau si de starpirea Cryptocaryon cu UV.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Update :
Dupa o saptamana cu reactorul cu biopeleti in functiune si cu doze zilnice de "nopox" ( copyrights Koala ), fara nici un schimb de apa, nitratii sint sub 50 clar, dar mai e pina la 25.
Hepatus-ul e vioi, mananca bine, intra la curatat la shrimp, mai are cate o eruptie pe piele din cand in cind ( sub forma de puncte inchise la culoare ) dar care-i dispare relativ repede ( 10-12 ore). Aspectul putin decolorat pe frunte si sub burta se mentine.
Continui cu Atvitol zilnic si "nopox".
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Dupa inca aproape 2 sapt cu NOPOX de casa si reactor cu biopeleti, nitrati undeva la jumatate in plaja dintre 50 si 25. Fara schimburi de apa masive, doar cu cca 3-5 l apa de osmozor adaugata zilnic datorita evaporarii. Acum incepe sa scada nivelul de apa evaporata deci in curand o sa fac schimburi de apa salina.
Hepatus-ul OK, nu mai bag Atvitol. Mananca toata trupa de rupe.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2015 17:06:15

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasa vrajeala si baga poze cu bazinu' "ala"! Stii ca vrem!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com