[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme hepatus  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Da mai lasa-i dracu de americani, noi nu putem gandi ? Macar sa ne dam seama de ce au zis ei ca nu se poate. Batem si noi campii si facem si un pic de brain storming. Daca cryptocaryan-ii sint peste tot, sint si sub luciul apei, ca-i barboteaza pompele in permanenta. Deci agati ceva.
Si la modul serios, fac discutia asta in ideea tinerii sub control, nu exterminarii. Teoria ca teoria, practica ne mananca...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, am discutat deja aspectul asta cu "barem, cativa-cativa, tot o sa omoram"... optimist vorbind, care crezi ca o sa fie procentul de paraziti "bronzati"?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Cu o lampa adecvata ( inca nu sint citit pe tema asta ), cred ca in 24 de ore prajesc tot ce se plimba liber prin apa.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

nu sunt io in masura sa fac pe proful(sunt nou in marine) dar din ce-am citit si studiat nu cred sa reusesti sa filtrezi toata apa din bazin in 24 ore.
uv-ul l-am folosit vreo 15 zile pana ce au murit mai toti pestii.
si a fost un uv cu bec puternic 36w.
rezultat nul.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Da-mi mie lampa aia daca o mai ai !! Si la 250l / ora flow , da-mi un contra-argument la calculele mele de mai sus , poate gresesc !
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

uv- ul il tin pentru acvariul de apa dulce(este eficient cu algele).
250l este un debit prea mare pentru un uv (si de 36w).
si nu cred sa poti filtra toata apa in 24ore pentru ca apa in bazin se si amesteca.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

• AID in the control of parasites such as Ich or Cryptocaryon by improving immune function and at very low flows can more directly aid in parasite control in the water column, although not on fish directly (that requires Level 2 Sterilization; under 8-12 gph per watt, which is still not 100%).


Level Two Sterilization
(Parasites, “Stubborn” Viruses; Recommended for Swimming Pools) Under 8 gph per watt
(8-12 gph High Exposure/Dwell UV) 3 times per hour


8 galoane = 30 l pe watt, deci 36w sint mai mult decat suficienti

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 11:46:07

quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

In apa dulce, la discusi ( ca am si eu discusi in 500l ), nu se amesteca, dar in marin unde invarti apa de se incing pompele de valuri, cum sa nu se amestece ???
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sunt unul dintre cei care s-ar bucura de succesul acestei metode.
O lampa UV nu e o avere... se poate monta lejer, oriunde in sumpurile noastre... ar fi solutia ideala.

- nu conteaza cata apa treci prin lampa... nici cat de repede, nici nimic.
- conteaza doar cati paraziti omori,
- ma indoiesc doar de capacitatea noastra de a lua parazitii din acvariu si de a-i face sa treaca prin lampa UV.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Ba conteaza, in sterilizarea de nivel maxim , trebuie sa-i lasi timp apei sa fie expusa la radiatii, mai sus sint calcule facute de americani ( )
Cind pui Herbtana, de ce trebuie oprit skimmer-ul ?? Ca daca e asa cum zici tu, nu ajunge in sump nimic, ca iei de la suprafata apei...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 11:49:04

georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

este corect pentru ocirculatie ideala a apei(lucrul acesta la noi in bazine este greu de realizat).
din ce-am urmarit si observat eu in bazin pot sa iti garantez ca o sa ai apa in bazin pe care nu o s-o treci deloc prin uv nici in 48 ore,
numai daca faci o conectare intre doua bazine separate mutand apa integral din unul in altul prin uv.
si am ajuns la concluzia ca mai bine urmaresc si intretin parametri buni la apa si hrana adecvata pentru pesti sanatosi . de atunci nu am mai avut probleme
si mai e o problema cu uv-ul:nu poate sa faca diferenta dintre ce e bun si ce e rau intr-un bazin(si asta e un lucru studiat)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, cum sa zic... skimmerul se opreste DOAR datorita faptului ca solutia de Herbtana il face sa-si piarda mintile. Si-ti umple casa de spume, cam ca in comediile alea frantuzesti.
Nu are legatura cu eficacitatea tratamentului.

In rest, eu mi-am spus parerea si n-am de gand sa ma contrazic prea mult pe tema asta... ma duc sa beau o tuica, cu nea' Dragos... si sa ardem o ceafa, pe carbuni.
Poate avem noroc si nu ne ploua prea repede.

UV-reala placuta, va doresc!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline


In apa dulce, la discusi ( ca am si eu discusi in 500l ), nu se amesteca, dar in marin unde invarti apa de se incing pompele de valuri, cum sa nu se amestece ???




aici intervine problema:se prea amesteca si o sa fie apa care ajunge foarte greu si rar in sump.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Gandeste-te si la parazitii/ouale care stau in substrat,roca ,material filtrant, apa o tot poti invarti si curata ea vine (sa zicem) frumos curatata inapoi in bazin unde infractorii isi vad bine mersi de treaba si fac oua si larve in continuare(sau in cazul bacteriilor alte tulpini) ,da unele pot ajunge in UV si daca stau destul le prajeste dar ramane un procent ce nu ajunge acolo. Iti spun cazul la white velvet unde trebuie sa scoti toti pestii din acvariu timp de o luna ca sa poti scapa si sa nu se mai repete ciclul biologic asa mor toti vinovatii. Aici totusi proto marin ajuta(cazul meu) . Asa ajutator in caz de ceva poate fi UV-ul dar doar complementar

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 14:07:43

[Email]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Uite la ce sunt bune discutiile de genul asta... Deja mi se cristalizeaza in cap o idee, dar o mai rumeg putin si maine v-o supun atentiei. Cert, o sa aplic filtrul UV, dar intr-o maniera diferita tinand cont de obiectiile lui Dragos si Ricardo in ceea ce priveste cati carcalaci prindem, cata apa trece din bazin prin filtrul UV, ce apa ( de la suprafata sau nu ) sau daca trec toate moleculele de apa din 500 l in doua ore la un debit de 250 l / ora.
O seara buna !

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 16:32:02

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei ca UV-ul ala sa fie de ceva ajutor, mai fa un bazin la fel de mare ca cel pe care il ai acum,
treci apa din bazinul pe care il ai in bazinul nou prin UV, si de acolo in sump si inapoi in bazinul initial.
Si muta toti pestii in al doilea bazin pentru 1 luna. La modul asta intr-o luna nu mai ai Cryptocaryon irritans
in niciunul din bazine. Cu o singura conditie, UV-ul ala sa fie suficient de mare incat sa omoare orice la
debitul pe care o sa il ai.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 21:55:22


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Dragos, hai sa lamurim un pic chestia cu recircularea apei in tanc. La calculul instalatiilor de filtrare pentru piscine se spune asa : se ia volumul de apa :
- teoretic : se imparte volumul de apa ( ex 500 l ) debitul teoretic al pompei ( ex 250 l / ora ). Rezulta astfel timpul de 2 ore in care se considera timpul de recirculare completa a apei. Acest timp se inmulteste cu un coeficient de dilutie ( apreciat la cca 1.2 ) , apoi se inmulteste iar cu un coeficient de rezistenta al trecerii apei prin conducte datorat coturilor ( apeciat iarasi la 1.2-1.3). Deci 2x1.2x1.3=3.12 . Concluzia : apa este recirculata complet in 3 ore
- practic : cei care instaleaza instalatiile de filtrare la piscine aplica un coeficient empiric de 1.5 la debitul pompei si calculeaza timpul de recirculare a intregului volum de apa. Normele europene impun recircularea completa a apei in 4 ore de unde se deduce pompa necesara. Nu mai are rost sa-ti spun ca la piscine se mai aplica niste coeficienti in functie de numarul de persoane care se imbaiaza, adulti, copii, daca piscina este publica sau rezidentiala, etc.
Mergand mai departe cu ideea lampii UV, asa cum am descris mai sus, se poate calcula apoi puterea lampii UV care sa-ti asigure o filtrare de level 2 a apei ( cea mai drastica ).
8 galoane = 30 l apa pe wat, deci 8 w putere lampa ptr 250 l /ora debit. Mai inmultim cu 3 sa fie ca si cum ar trece apa de 3 ori, deci 24w putere lamnpa UV. Si tine cont ca in 24 ore trecem toti cei 500 l de 8 ori prin filtrul UV. De aia ziceam mai sus ca in 24 ore cu lampa de 36 w prajesc tot.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2015 08:10:01

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-am luat seminte si m-asez comod ... bani de lampa d-aia gasesc eu, asa ca astept primele teste concludente.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Ricardo, sa-ti mai povestesc :
tancul de 500l pe care il am cu discusi lipit de marin se va pregati in vara asta dupa modelul tau : pereti tapetati cu piatra , imi place si filtrarea ta, poate o fur de la tine. Iar pe partea cu UV, daca fac filtrarea la picatura cum o ai, am de gand sa fac treaba urmatoare : o gura de aspiratie a apei intr-un colt ( teava mascata de pietre in colt, o pompa sa bage prin filtru UV si returul coborat ca si intrarea in celalalt colt. Fara legatuira cu sumpul. Cred ca ar fi misto si ptr ca se va crea un curent la suprafata nisipului care ajuta la eliminarea mizeriilor de pe fund. Poate ar mai trebui un filtru grosier sa nu opacizeze lampa. Ce zici ?
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

Mai am o problema doar : nu's cum dracu sa numar scarbele omorate... Ca nu stiu cum sa testez...
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com