[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ptilocaulis sp. spider sponge rosu cu alb  XML
Forum Index » Corali
Author Message
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Parazoanthus_parasiticus

Asta pare inrudit cu polipii albi ai lui Aussie..

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2013 20:31:15

[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca este inrudit, nu stiu daca este acelasi pentru ca buretele nostru provine din
Australia si numai acolo creste, denumirea lui populara fiind Aussie Spider Sponge.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca sa nu fiu acuzat ca spun povesti


image

image
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Arata bine si buretele si polipii. De cate ori pe zi il hranesti?
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

De doua ori pe zi.

Dimineata dupa aprinderea luminilor
- Reef Energy A+B in care pun cate o lingurita de TM Phyton si Zooton si opresc skimmerul 30min
- Sponge Power 2-3 picaturi
- Iodide Complex Concentrate [tot de la KZ] - 1 pic

Seara la 1 ora dupa stingerea luminilor
- cate o lingurita de TM Phyton si Zooton dizolvate bine in putina apa de acvariu [nu mai opresc skimmerul].
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Gabriel wrote:De doua ori pe zi.

Dimineata dupa aprinderea luminilor
- Reef Energy A+B in care pun cate o lingurita de TM Phyton si Zooton si opresc skimmerul 30min
- Sponge Power 2-3 picaturi
- Iodide Complex Concentrate [tot de la KZ] - 1 pic

Seara la 1 ora dupa stingerea luminilor
- cate o lingurita de TM Phyton si Zooton dizolvate bine in putina apa de acvariu [nu mai opresc skimmerul].


Reef Energy cat dozezi si la ce volum de apa?
Merci
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

10ml din fiecare la 230litri volum NET.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am scris si in topicul meu da nu merge copy/paste

Spider Sponge-ul a suferit aseara o operatie destul de radicala.

Am eliminat zonele maro ce pareau moarte desi parazoanthusii de pe ele se hidratau fara probleme.
Am facut acest lucru deoarece aceste zone se extindeau si oricum sfarsitul ar fi acelasi adica moartea buretelui si, probabil mai tarziu, a parazoanthusilor ca victime colaterale.

Astazi dimineata parazoanthusii nu erau hidratati. Astept sa vad diseara daca s-au hidratat [macar partial].
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu am facut aceeasi operatiune. Si tot aseara
Am folosit o periuta de dinti.
Dimineata toti polipii erau hidratati, cred ca voi repeta operatiunea in mod regulat, buretele arata super acum !
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Tavi,
Am vazut si eu ce usor se curata portiunile maro dar erau bagate mult sub parazoanthusi si oricum afectasera o portiune mare asa ca le-am inlaturat chirurgical
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Vesti nu prea bune.

Parazoanthusii nu s-au mai hidratat deloc de la taiere [adica de o saptamana].
Am cumparat si hrana de la Fauna Marin [Ultramin D lichid + Ultramin F pulbere] care ar fi pentru azooxanthe si bureti [cel putin asa sustine producatorul].
Nicio imbunatatire.

Am pastrat un capat [taiat] cu buretele necrozat dar cu parazoanthusii intacti pe care l-am lipit de un mic plug.
Ciudat dar parazoanthusii de pe aceasta bucata se deschid zilnic.

Parametrii apei sunt ok.
Nu mai am idei
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu nu prea am inteles in ce a constat procedura chirurgicala, poti detalia un pic?
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Tavi,

Am urcat si niste poze pe topicul jurnalului meu.
Eu am avut doua brate legate intre ele cu o bucata mica de burete.
Buretele din varful ambelor brate cat si cel care le lega intre ele s-a facut maro - nu pe suprafata ci de culoare maro. Parazoanthusii nu pareau afectati.

Am taiat pur si simplu atat varfurile [cu tot cu parazoanthusii de pe ele] cat si acea bucata care facea legatura intre cele doua brate.

In sfarsit astazi dimineata am vazut cativa parazoanthusi deschisi. Am lasat aseara doua din pompele de curenti oprite ca sa vad daca asta ii streseaza si se pare ca asa e.
In seara asta am sa-i gasesc un alt loc.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Incerc sa fiu rational si sa organizez informatiile legate de acest coral.
Pe langa faptul ca prefera curenti ascendenti si o apa mai bogata in nutrienti ma intreb, daca hranirea excesiva (2 ori pe zi) a parazoanthului nu afecteaza sau inhiba dezvoltarea buretelui. Vad in acest coral 2 cicluri biologice suficient de diferite incat sa se poata intelege ca buretele nu prea poate tine pasul cu hranirea, cumva la botul calului, a parazoanthusului.
Cred ca voi aborda o strategie suficient de simpla: Nu exces ca faci indigestie

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2013 20:41:08


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ba chiar din contra, eu cred ca ar trebui sa ne gandim in primul rand cum hranim buretii. Parazoasii
se hranesc cu siguranta si cand hranim pesti, nu e o problema pentru ei. Si dupa cum se vede buretii
au de suferit, nu parazoasii. Deci cred ca ai dreptate Sebi, dar mai mult trebuie sa gasim o varianta
sa hranim buretii.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Ritmul de crestere al parazoantusilor e clar mai mare decat al buretelui. Doua aspecte ar fi de rezolvat: colmatarea buretelui si hranirea adecvata. Colmatarea am rezolvat-o aplicand curatarea manuala cu periuta (operatiune simpla dar pe care nu am de gand sa o fac pe termen lung, in natura nu ii curata nimeni cu periuta..). Daca va apucati de procedura asta nu va pot sfatui decat sa folositi o periuta moale, care sa indeparteze depunerile dar sa nu zgandare parazoantusii (evitati sa ii stresati pentru ca vor scoate un mucus alb dupa care vor sta inchisi vreo 12 ore). Curatarea la o saptamana ar fi suficienta si ajuta la mentinerea unui aspect frumos al coralului.

Pentru cresterea coralului o sa incerc Sponge Power trimis targetat, eventual o sa maresc doza sa vedem ce se intampla.
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bun. Si daca ne inselam??
Daca buretele primeste nutrientii de la parazoanthusi?

Mie mi se pare prea compact in comparatie cu alti bureti si in afara de nutrienti dizolvati in coloana de apa [gen NO3, PO4, SiO]
si/sau bacterii nu cred ca poate prelua altceva.

Atata vreme cat nu gasim un studiu stiintific riguros efectuat asupra acestui coral totul e trial and error.
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Sigur e trial and error, si de-asta e bine ca avem topicul asta si atatia oameni doresc sa tina coralul in viata. Studii eu nu am gasit si am cautat ft mult.

Avand in vedere ca oricum facem speculatii eu imi permit sa spun asa: daca buretele ar fi trait in primul rand (sau exclusiv) prin simbioza cu parazoanthus-ul nu s-ar fi dezvoltat in structura aceea ramificata cu multe zone ne-acoperite de parazoantus. Probabil s-ar fi putut dezvolta ca si o suprafata acoperita integral de parazoantusi, iar din cate stiu in ocean nu apare asa ceva. In acvariile noastre insa asta se intampla cel mai frecvent, parazoantusii se inmultesc, acopera buretele si noi ne bucuram ca arata frumos chiar daca are din ce in ce mai mult alb decat rosu/portocaliu. Apoi buretele nu se mai hraneste si povestea se apropie de final.. Asta e varianta catre care inclin eu..

Ar mai fi o chestie de studiat: poate exista vietuitoare foarte dornice de a curata buretii (gen crabi, creveti, pesti, etc).. Cred ca ar fi de mare ajutor pt burete a carui hranire e blocata de cele mai multe ori prin colmatare.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2013 11:13:45

[WWW] [Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Foarte plauzibil. Parazoasii se pot dezvolta superior puterii buretelui. Eu am decis sa nu-l hranesc direct, daca prinde bine, daca nu, se descurca :
Asa arata dupa prima saptamana la mine in bazin:
image

This message was edited 2 times. Last update was at 24/05/2013 18:21:27


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Daca "frumusetea aia" e o simbioza intre un burete si niste parazoanthusi,
- Daca parazoanthusii sunt hraniti "ca la balamuc", din dorinta de a-i vedea "mari si frumosi",
- Daca parazoanthusii aia se inmultesc mult mai mult / mai repede decat poa' sa creasca buretele "gazda",

... ei bine, treaba asta duce la "sufocarea" buretelui... zic si eu, nu ma bagati in seama.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com