[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru nou,extern.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Salutare.Am un acvariu de 54l si vreau sa inlocuiesc filtrul intern Eheim Pickup 60 cu unul extern, Sunsun HW-603B.Daca tot fac operatiunea am zis sa cumpar si ceva material filtrant si am luat JBL Clearmec.Acum am cateva nedumeriri:

1.Unde sa pun acel material filtrant?Am vazut ca filtrul are 3 bureti negru,galben si albastru(de jos in sus) de densitati diferite,cel negru de jos e cel mai dens.Eu ma gandeam sa scot buretele de la mijloc si sa pun Clearmec-ul.

2.Cum procedez,las o perioada(2-3 saptamani) ambele filtre.

Multumesc.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Da
2. Da

Si ar fi bine sa elimini si buretele de sus si sa il inlocuiesti tot cu medii biologice.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sa pui intre bureti... merge.. dar interesul pentru un filtru exterior,in general, e ca filtrul exterior sa permita o cantitate mult mai mare de material filtrant bio decit cel intern...asta in cazul in care si cel intern avea medii bio.deci .daca pui numai intre bureti... nu ai facut mare diferenta...ori lasi numai buretele negru in partea in care intra apa in filtru si restul cu medii bio, ori pui un rin de perlon tot in zona unde intra apa in filtru si il umpli cu medii bio....In ambele cazuri e bine sa ai o prefiltrare mecanica.. de ex sa montrzi cumva buretele negru pe inul de la filtru.. in bazin,buretele il poti da jos si spalat la fiecare schimb.
Asa mai aducu ceva schimbari.
Si da.. cind vrei sa pui in functie al 2-lea filtru,ai doua aptiuni.. una care ai spus-o... dar tre sa mergi vre0 3 saptamani in paralel.. pentru siguranta, sau daca ai medii bio in intern . mai mult de 50% din cel nou,eu cred ca poti sa le combini si sa ai dai drumul asa
Dar eu as merge pe prima varianta.. in paralel.. e mai sigur


scuze colegu' am scris amandoi

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 22:29:22


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ClearMec-ul iti vine intr-un saculet, in interiorul unui burete decupat la mijloc. Nu stiu care sunt dimensiunile filtrului tau, dar daca se potriveste, eu as pune ClearMec-ul "on-top" si sub el as adauga Siporax sau Matrix. Eventual MiniSiporax, care vine la pachet cu saculet si cu fiola de bacterii pentru grabirea ciclarii. De ex. https://www.nevertebrate.ro/sera-siporax-mini-270-g-10423

EDIT : 270 de grame reprezinta cam 0,4-0,5 litri. Asata in caz ca spatiul din filtru il evaluezi in litri.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 22:47:13


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as face altceva. As muta IN-ul sus si OUT-ul jos. Sub capac as pune un rand de perlon sau burete pentru filtrare mecanica si dedesupt mediile bio. Inversand IN-ul cu OUT-ul, va fi mult mai usor de curatat doar filtrarea mecanica, fara sa zapacesti mediile bio.

Parerea mea, dupa niste palinca stinsa cu bere
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rundas wrote:Eu as face altceva. As muta IN-ul sus si OUT-ul jos. Sub capac as pune un rand de perlon sau burete pentru filtrare mecanica si dedesupt mediile bio. Inversand IN-ul cu OUT-ul, va fi mult mai usor de curatat doar filtrarea mecanica, fara sa zapacesti mediile bio.

Parerea mea, dupa niste palinca stinsa cu bere


Stai ca asa si este la modelul acesta. Scuze. E clar ca amestecul meu nu da randament
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Rundas wrote:
Rundas wrote:Eu as face altceva. As muta IN-ul sus si OUT-ul jos. Sub capac as pune un rand de perlon sau burete pentru filtrare mecanica si dedesupt mediile bio. Inversand IN-ul cu OUT-ul, va fi mult mai usor de curatat doar filtrarea mecanica, fara sa zapacesti mediile bio.

Parerea mea, dupa niste palinca stinsa cu bere


Stai ca asa si este la modelul acesta. Scuze. E clar ca amestecul meu nu da randament


Incearca vodka-martini : "shaken but not stirred". La mine merge!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 22:55:32


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Varianta cu IN-ul sus si OUT-ul jos este ok daca vei curata/schimba perlonul odata pe saptamana. Altfel
nu este o varianta indicata. Toate filtrele de firma merg pe varianta cu circulatia apei de jos in sus, nu vrei sa bagi
inapoi in display mizeria, mai ales daca umbli rar la filtru. Varianta corecta este cu prefiltru separat. Sau aia
pe care o construiesc eu

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Chiar am pus eu o schema a acestui filtru la topicul cuiva acum cateva zile...scoate buretii,pune unul mic doar pe sorb,iar inauntru baga ceramica cat mai poroasa,vad ca ai deja cermec...mai adaga niste siporax/quarts glass si aia e.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Pai ala intern e micut cred ca e de 0.5-0.75l,si nu i-am facut nimic, cum a venit asa l-am folosit nu are nici un mediu bio,doar buretele.Asta extern zice ca are 2.3l si debit 400l/h.Am uitat sa metionez ca la baza sub buretele negru are si perlon,dar am citit pe forum ca se colmateaza repede si necesita spalare/schimbare mai des.ClearMec-ul e pad, are si doua inele din burete in jurul saculetului in care e materialul filtrant,cantitate 500ml.Pt.a folosi doar buretele de jos, trebuie sa mai cumpar material filtrant,asta nu imi ajunge Eu ma gandeam ca e ok daca inlocuiesc doar buretele din mijloc,dar am zis mai bine intreb decat sa fac vreo prostie.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

lysergide wrote:Pai ala intern e micut cred ca e de 0.5-0.75l,si nu i-am facut nimic, cum a venit asa l-am folosit nu are nici un mediu bio,doar buretele.Asta extern zice ca are 2.3l si debit 400l/h.Am uitat sa metionez ca la baza sub buretele negru are si perlon,dar am citit pe forum ca se colmateaza repede si necesita spalare/schimbare mai des.ClearMec-ul e pad, are si doua inele din burete in jurul saculetului in care e materialul filtrant,cantitate 500ml.Pt.a folosi doar buretele de jos, trebuie sa mai cumpar material filtrant,asta nu imi ajunge Eu ma gandeam ca e ok daca inlocuiesc doar buretele din mijloc,dar am zis mai bine intreb decat sa fac vreo prostie.


ClearMec-ul la nivelul de sus, joaca rol si de filtrare pentru particulele care mai scapa de celelalte medii. Eu l-am avut intr-un e901 si asa functiona. Este destul de compact. Daca il pui sus, ramine in urma lui un spatiu in care poti pune orice mediu filtrant, eventual intr-un saculet sau folosind doar spatiu delimitat de ClearMec si buretele de jos. Un prefiltru ar rezolva toate problemele, astfel poti pastra si perlon-ul, cred. Daca nu este o problema de buget, mai bine faci treaba ca lumea din prima. Daca tot il ciclezi, cicleaza-l cu toate la locul lor. Daca bugetul nu-ti permite, le rearanjezi la urmatoarea "revizuire" si, cu ceva bacterii in filtru, nu ar trebui sa ai probleme.

EDIT : Am dat o cautare si am gasit structura filtrului extern SunSun. Nu are sertare. Asadar, ca sa il poti curata usor, musai orizontul de mijloc sa fie intr-un saculet, indiferent ce pui acolo.

This message was edited 3 times. Last update was at 03/05/2017 23:44:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare,
Ajutorul dat de colegii de forum a fost de foarte mare folos si le multumesc pe aceasta cale.
Acelasi filtru il am si eu. Uite aici discutia: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/39699.page
Am avut doar Siporax 1L si am facut in felul urmator: am scos buretii, am introdus Siporaxul si peste am pus doar buretele albastru (am taiat si putin din cel galben ~1cm pentru ca nu stateau toate fixate bine) si atat. Dupa aceea, pe sorb sau IN am pus un buret taiat din cel negru. Ai acolo si o poza. Eu merg cu amandoua filtrele. Cel intern pentru filtrare mecanica si cel extern pentru biologica.
Cu timpul o sa scot din buretii interiori si o sa mai adaug material filtrant, probabil tot Siporax si voi lasa deasupra doar 1cm de buret. Cred ca mai pot adauga 0,5 L de Siporax sau miniSiporax.
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Atunci o sa fac asa: scot buretii,jos bag siporax,la mijloc clearmec-ul iar sus pun un burete,albastru.Sa mai tai din grosimea lui? .Eventual o sa mai pun un burete si pe sorb.Sper ca e ok asa.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gsv wrote:Salutare,
Ajutorul dat de colegii de forum a fost de foarte mare folos si le multumesc pe aceasta cale.
....
Cu timpul o sa scot din buretii interiori si o sa mai adaug material filtrant, probabil tot Siporax si voi lasa deasupra doar 1cm de buret. Cred ca mai pot adauga 0,5 L de Siporax sau miniSiporax.

Tot in spiritul celor spuse de catre domnia ta, daca ai drum prin satu' cu ministri sau ai pe cineva care are drum pe aici, lasa-mi un mesaj pe privat. Fac eu cinste cu cca 0.75 l de Siporax

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2017 10:32:54

sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pe in-ul de la filtru merge cel mai bine un burete de filtru clasic cu pompa de aer. e deja gaurit, nu e foarte poros si e si ieftin. in canistra mai bine bagi doar filtrare biologica gen siporax, asa nu mai trebuie sa desfaci canistra foarte des. eu asa am facut la sunsun hw302 si a mers fara probleme mai bine de 2 ani.

buretele de care vorbeam :
https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-de-burete-7-5-cm-14889

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2017 10:42:08

[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sv_costin wrote:pe in-ul de la filtru merge cel mai bine un burete de filtru clasic cu pompa de aer. e deja gaurit, nu e foarte poros si e si ieftin. in canistra mai bine bagi doar filtrare biologica gen siporax, asa nu mai trebuie sa desfaci canistra foarte des. eu asa am facut la sunsun hw302 si a mers fara probleme mai bine de 2 ani.

buretele de care vorbeam :
https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-de-burete-7-5-cm-14889




eu nu as pune pompa de aer pe in-ul unui extern....risti sa intre aer in filtru si poate sa iti dezamorseze pompa....pentru oxigenarea apei ,eu , la indemnul multor colegi,am spraybarul orientat in sus sa imi valureasca apa ..asta imi asigura oxigenul si nu utilizez pompa....am pus burete pe in.. si gata

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2017 11:25:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:
eu nu as pune pompa de aer pe in-ul unui extern....risti sa intre aer in filtru si poate sa iti dezamorseze pompa....pentru oxigenarea apei ,eu , la indemnul multor colegi,am spraybarul orientat in sus sa imi valureasca apa ..asta imi asigura oxigenul si nu utilizez pompa....am pus burete pe in.. si gata


sv_costin cred ca s-a referit doar la burete
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Bun,atunci o sa fac comanda de sera siporax ca nu am si renunt la clearmec.Bag doar siporax si sus pe IN un burete si eventual inca unul la sorb,si asta e .Pot folosi siporax inele sau e mai bun cel mini,dimensiunile filtrului sunt: diametru 140mm inatime 200mm,aprox. 2.3l.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lysergide wrote:Bun,atunci o sa fac comanda de sera siporax ca nu am si renunt la clearmec.Bag doar siporax si sus pe IN un burete si eventual inca unul la sorb,si asta e .Pot folosi siporax inele sau e mai bun cel mini,dimensiunile filtrului sunt: diametru 140mm inatime 200mm,aprox. 2.3l.


Eu as merge pe Sera Siporax Mini (iesi mai bine la pret la cutie de 270g) pus intr-o plasa.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Da-i un mesaj lui @miticamolina, poate te ajuta el cu ceva Siporax.
De asemenea, mai taie din picioarele gratarelor ca sa mareeti volumul de material ce incape in filtru
Imi pare rau ca nu ai mai scris pe forum care-ti sunt planurile caci de Paste am fost la ai mei si te mai tineam de vorba

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com