[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ma ajuta cineva  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cristi1998
Junior member

Joined: 21/04/2017 15:57:48
Messages: 7
Location: Slobozia
IP:
Offline

Va salut , am o molly care are coada maniacata in 3 locuri, va mai traii ? Sau ce trebuie sa ii fac ?
[Thumb - IMG_1573.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 15:03:38

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala pare a fi un peste batut. Coada se va reface, daca pestele are conditii bune.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cristi.. de cind ai acvariu acesta?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am orbit cand m-am uitat la pietrisul ala.
Pariez ca e inca un acvariu neciclat cu volum prea mic pentru pestii din el si cu un filtru insuficient? Ca daca e asa, coada aia e a unui peste muribund, similar cu restul din acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de aceea am intrebat... si mie mi se pare ca e neciclat darcoada aceea si cu petele acelea ciudatape corp... nu stiu daca sunt naturale sau nu...dar deocamdata sper sa fie cum zice coala...ceva K1 pe acolo
dar sa asteptam poate ,cristi ne da si niste informatii despre volumul bazinului.filtrare,fauna ,flora,temperatura apei si la cit timp face schimbul de apa,si cita apa schimba...pentru inceput

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

um02122 wrote:Eu am orbit cand m-am uitat la pietrisul ala.
Pariez ca e inca un acvariu neciclat cu volum prea mic pentru pestii din el si cu un filtru insuficient? Ca daca e asa, coada aia e a unui peste muribund, similar cu restul din acvariu.


"Salut sunt nou in domeniu ,?i am un acvariu de 25 de l cu 8 moly ?i 2 xipho..."

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

De ce nu citesc oamenii astia articolele din "capul" sectiunii, oare?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am incercat, ceru' mi-e martor.

koala wrote:- Acvariul tau este supraaglomerat si o sa ai probleme cu apa/pestii... citeste topicurile (articolele) din partea de sus a acestei pagini.
- Referitor la femelele alea, o sa vezi ca se retrag intr-un colt si incep sa inoate de sus in jos. Atunci e momentul...

si
koala wrote:Molly nu ataca puii... xifo, da!
Citeste articolele alea, ca nu e in regula ce ai tu in bazin...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

[quote=BettaChuck

"Salut sunt nou in domeniu ,?i am un acvariu de 25 de l cu 8 moly ?i 2 xipho..."



si ce faci cu ei...?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 18:56:14


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cristi1998 wrote:Va salut , am o molly care are coada maniacata in 3 locuri, va mai traii ? Sau ce trebuie sa ii fac ?


Cristi, poti, te rog, sa pui o poza cu intreg acvariul tau? S-ar putea sa fie o problema de spatiu vital, de aranjament.
Uneori, pesti neagresivi dealtfel, cind sunt "ingramaditi" adopta un comportament agresiv, tocmai pentru ca le-a fost
"ciuntit" spatiul vital, arealul minim de care au nevoie. Stress-ul face unele animale sa se comporte atipic. Apoi, intr-un
spatiu limitat, teritorialismul se manifesta printr-un comportament mult mai agresiv decit in conditii normale. Hai sa vedem
daca nu ai cumva o problema de ansamblu, si nu una specifica.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 19:08:18


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 19:52:36

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Aici in acvariu,substratul este ultima problema...avem plante artificiale,apa neclara(in curs de ciclare,tulburarea aceea afiseaza mult amoniu/amoniac otravitor pt vietuitoare) si bineinteles,fac pariu ca este un filtru claro300 ce valireste apa,nici nu ii lasa pe pesti sa traiasca,nici nu ii omoara(mint,ii omoara,dar ii omoara lent).
Am inceput cam la fel,dar cu substrat mai aratos,pesti nu atat de numerosi,dar recunosc ca am luat din nestiinta 2 carasei,1 rainbow shark, 2 cory si un kuhli (toti nu mai mari de 3-4 cm). Apoi a inceput studiul si chinul pt viata medesi a pestilor,venitul era la nivel de -1, dar am incercat si am dat din coate(sunt oltean) si am facut rost de un 120l relativ repede,un acvariu al anilor '80 sudat cu bare de metal/alama ?? si geamul lipit de bare cu chit....dar a fost gratis,asa ca eram fericit,rainbow shark nu cresc mari,caraseii puteau supravietui acolo,in comparatie cu ce le oferisem in principiu la inceput. Zisei povestea asta ca sa incurajez proprietarul acvariului de mai sus sa nu renunte,ci sa investeasca catusi de putin. Pe langa muzica si femei,acvaristica ma tine in viata si nu as renunta la ea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

BettaChuck wrote:Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.


Scuza-ma, poate sunt eu obosit, ca am facut azi vreo 400 de km pe mirificele drumuri ale Moldovei, da' ce treaba are remarca de mai sus cu problema colegului pe topicul caruia scriem.
Cred ca imi scapa ceva! Chestia cu 10 viv in 25 litri avea " ".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Intii aflam ca are o "supa organica" in care niste vietuitoare se chinuie sa supravietuiasca. Dupa citeva replici, liniste.
Apoi aflam ca, vietuitoarele din "supa organica" incep sa se manince intre ele. Dupa alte citeva replici si citate, iar liniste.
La topic-ul nr. 8 sau 10 vom primi urmatoarea intrebare : de ce acvariul este gol, apa tulbure si miroase ingrozitor?

Asadar, de ce sa facem comentarii inter-topic-uri si nu, din amabilitate, doar intra-topic-uri. Pare ca vom ajunge la acelasi rezultat.

PS Am ezitat putin cu aceste comentarii dar ma intereseaza mai mult bunastarea unor animalute decit ignoranta unor oameni.
Imi cer scuze daca suna prea critic.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
BettaChuck wrote:Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.


Scuza-ma, poate sunt eu obosit, ca am facut azi vreo 400 de km pe mirificele drumuri ale Moldovei, da' ce treaba are remarca de mai sus cu problema colegului pe topicul caruia scriem.
Cred ca imi scapa ceva! Chestia cu 10 viv in 25 litri avea " ".


Mi-am amintit ca a postat despre acvariul lui dar am verificat ca sa ma asigur ca nu incurc persoanele. L-am citat pe el din celalalt topic, in legatura cu populatia acvariului sau. Cred ca are mare legatura cu starea pestelui. Cred ca ai si tu dreptate in legatura cu aglomeratia dar cred ca avem si noi, cei care am comentat despre asta, dreptate in legatura cu intoxicatia cu amoniac de care probabil sufera toti pestii(asta am sugerat cand am spus ca nu cred ca are un filtru care sa faca fata la numarul si mai ales tipul de pesti din acvariul ala). Cum ai spus si tu, e probabil o problema de ansamblu.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

BettaChuck wrote:
Silviu Man wrote:
BettaChuck wrote:Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.


Scuza-ma, poate sunt eu obosit, ca am facut azi vreo 400 de km pe mirificele drumuri ale Moldovei, da' ce treaba are remarca de mai sus cu problema colegului pe topicul caruia scriem.
Cred ca imi scapa ceva! Chestia cu 10 viv in 25 litri avea " ".


Mi-am amintit ca a postat despre acvariul lui dar am verificat ca sa ma asigur ca nu incurc persoanele. L-am citat pe el din celalalt topic, in legatura cu populatia acvariului sau. Cred ca are mare legatura cu starea pestelui. Cred ca ai si tu dreptate in legatura cu aglomeratia dar cred ca avem si noi, cei care am comentat despre asta, dreptate in legatura cu intoxicatia cu amoniac de care probabil sufera toti pestii(asta am sugerat cand am spus ca nu cred ca are un filtru care sa faca fata la numarul si mai ales tipul de pesti din acvariul ala). Cum ai spus si tu, e probabil o problema de ansamblu.


Koala are dreptate, daca incerci de doua ori si nu iese ...

Eu stiu o vorba din batrini : cind doi oameni iti spun sa te duci sa te culci, inseamna ca esti beat! (va rog sa luati afirmatia in sensul ei figurativ, anecdotic, OK?)

Parafrazind, daca un om iti spune de doua ori ca vrea sa se duca la culcare .... mai are rost sa-l servesti cu o cafea?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... depinde, unii oameni adorm mai usor daca beau o cafea

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, treaba e clara:

- colegu' are un bazin cu fro' douaj' de litri de apa.
- a bagat 10 vivipari... ma tem sa intreb de ciclare (uitandu-ma la culoarea pietrisului).
- i-am spus sa puna mana si sa citeasca, deoarece avem destule materiale disponibile.
- plm, daca omu' e laconic si vine aici doar cu intrebarile "de dupa", nici nu prea avem ce face... asta e situatia!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok, hai ca m-a luat si pe mine putin ...
Daca Cristi ne mai citeste, poate intelege ca inca mai este timp si ca orice problema poate avea doua solutii.
Tot aici ne gaseste, la nevoie, nu-i asa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in primul rind sa inceapa cu schimburi zilnice de apa sau macare la 2 zile cite 25 sau 305 ,cit mai urgent un filtru cascada sau exterior dar sa cumpere si ceva siporax macar... si sa aspire substratul la fiecare schimb de apa.
apa sa stea la declorinat 24 h INTERZIS APA DIRECT DE LA RETEA
cind te-ai hotarat sa cumperi filtrul adreseaza inainte intrebari AICI ,daca te bazezi pe ce spune la magazin... s-ar putea sa iti para rau...
Spui ca ce buget disponibuil pentru investitie in bazin sau numai pentru filtru si vei fi indrumat cum si unde trebuie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com