[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu - 126l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Life0711 wrote:Am sanse sa gasesc direct o pereche de ramirezi? nu as vrea sa ii chinui si mi se pare destul de greu sa le fac ascunzisuri, nu e asa mare acvariul.

Ai putea sa iei in considerare o pereche de kribensis... sunt frumosi si mult mai rezistenti decat Ramirezi.
Uite, exista o pereche tanara la "donatii": http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38639.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Life0711
Junior member

Joined: 29/05/2016 10:57:54
Messages: 9
Location: Ilfov,Rosu, Militari Residence
IP:
Offline

Salut,

Revin cu mai multe probleme, am achizitionat de pe un site recomandat acum aproximativ o luna o Radacina de Mopani Hobby, care mi-a colorat apa din acvariul. Am fost nevoit sa o iau de la capat...dar in continuare radacina coloreaza apa( o tin intr-o galeata). Ce as putea face sa scap de aceasta colorare a apei ?
Unde as putea gasii o buturuga sau o radacina mai mare cu care sa nu am probleme?

As vrea sa populez acvariul cu mai multe plante easy, pentru ca nu intentionez sa achizitionez CO2 in viitorul apropiat.
Am facut si o lista cu mai multe plante, ce imi recomandati?

1. Heteranthera zosterifolia, 2. Anubias nana “petite”-, 3. Anubias angustifolia, 4. Bacopa australis- prim-plan , 5. Blyxa japonica- mijloc , 6. Cabomba aquatica spate , 7. Eleocharis parvula prim-plan ,8. Heteranthera zosterifolia- mijloc. 9. Hygrophila corimbosa- ,10. Hygrophila balsamica, 11. Hygrophila diformis-, 12. Hygrophila polisperma, 13. Limnophila hippuridoides, 14. Litorella uniflora, 15. Lindernia rotundifolia variegated, 16. Lobelia cardinalis small form, 17. Mayaca fluviatilis, 18. Pogostemon erectus, 19. Staurogyne repens, 20. Sagittaria subulata- . 21. Vallisneria sp. nana- . 22. Vallisneria spiralis var. tortifolia.

Am observat ca voi de regula va opriti la 6-7 tipuri de plante.

Legat de fertilizare m-am gandit sa aleg linia Masterline, este in regula? sau sa ma reorientez catre Ferropol si Ferropol24.?
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Verifica cerintele plantelor si vezi care au cerinte minime pentru CO2. Eu as folosi, in acest caz, doar specii stem si eventual Anubias. Higrophyla Polisperma Sunset si Limnophila Hyppuroides merg sigur. Staurogyne si Pogostemon, ... mai greu. In nici un caz gazon. Restul au cerinte diferite. Alege ceva cu cerinte cit mai joase. Ai si varianta carbonului lichid. In acest context iti trebuie un fertilizant universal plus fier si potasiu in doze adaptate, saptaminal. La mine functioneaza Tropica universal, Ferropol si Kalium-Potasiu. Dar am si substrat fertil si o populatie rezonabila de vietuitoare.

Radacina de Mopany trebuie tinuta cel putin trei sile sub apa, separat. Va colora apa si dupa, dar mai putin si in timp, prin schimburi de apa, scapi de tenta aia maronie. Scimba apa din galeata mai frecvent.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2017 19:30:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Life0711
Junior member

Joined: 29/05/2016 10:57:54
Messages: 9
Location: Ilfov,Rosu, Militari Residence
IP:
Offline

Radacina de Mopany - o tin in continuare separat si ii schimb apa la 2 zile.. pana ma asigur ca nu imi mai coloreaza apa, tare frica imi e. Urmaresc si rubrica bazar, poate gasesc una deja folosita.
Am ales varianta mai usoara cu plantele, am luat de la un baiat de pe forum un pachet...sincer nu stiu ce plante sunt..dar sigur sunt easy...
Momentan arata horror acvariu, dar astept putin sa vad cum vor evolua plantele si voi pune radacina si reamenaja acvariul..probabil trebuie sa mai scot din plante.. mi se pare foarte aglomerat. corect?

Sa incep si fertilizarea? inca nu am cumparat nimic.
Credeti ca pot cumpara si cativa pestisori? Inca nu m-am decis..dar am 8 neoni.
[Thumb - IMG_5947.JPG]

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu inteleg de ce dureaza atit de mult cu radacina. La mine, in doua zile a fost gata! In fine, asta e. In legatura cu aranjamentul, cum suntem putin circotasi din fire, as zica ca substratul nu e tocmai in cea mai buna forma. Ar fi trebuit sa fie mai subtire in fata si cel putin dublu in spate. Dar poti "repara" cu niste pietre.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

La mine radacina a stat vreo saptamana in apa cu apa schimbata zilnic.
Si tot mi-a mai colorat apa in acvariu dupa ce am pus-o.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

La mopani poate dura si o luna pina apa ramine curata .
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2859
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un pic de black water nu dauneaza, doar reduce din vizibilitate, dar pestilor nu le provoaca deloc neplacere dimpotriva se simt mai bine in apa cu tanin, altii se chinuie sa obtina apa "neagra" pentru biotopuri
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Apa cu tanin se zice ca s-ar apropia de mediul lor natural.
Sincer mie imi place apa asa cu o nuanta usor maroniu-verzuie.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca nu ma insel chiar exista conditioneri, de ex. frunze de catappa sau extract de catappa, special pentru adaugarea in apa de acizi humici si tanin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sau se adauga turba in filtru cu aceleasi efecte.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Life0711
Junior member

Joined: 29/05/2016 10:57:54
Messages: 9
Location: Ilfov,Rosu, Militari Residence
IP:
Offline

Daca nu influenteaza calitatea apei, o sa o sa pun iar buturuga si incerc si o rearanjare a substratului si al plantelor.. sper sa arate mai ok..
Am facut si un prim test de apa. PH: 7.2 , KH: 10 , GH: peste 10 , Nitriti 0 , Nitrati 0. Testul a fost facut dupa 24 de ore de la schimbul saptamanal de apa.
Credeti ca as putea introduce 2 perechi de ramirezi?

Am atasat o poza cu capacul acvariului, as dorii sa mai adaug doua neoane T5, credeti ca este posibil?
Cunoasteti pe cineva in Bucuresti care se ocupa cu modificari ale capacelor?
[Thumb - IMG_5950.JPG]

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu ma pricep la chestii tehnice asa ca las colegii sa te sfatuiasca.

Eu as avea citeva sugestii legate de aspect :
1. Pune o folie de fundal, eventual neagra mata. Ar masca furtunele si ar pune mai bine in valoare plantele.
2. Revin la sugestia de mai sus : pune pe fundal citeva pietre sau/si buturugi.
3. Nu face modificari bruste sau ample, ia-o cu "usurelul". Azi o piatra, miine o planta relocata, adaugi putin substrat in jurul pietrei, ... faci o pauza, te mai gindesti.... Cred ca intelegi ideea, nimic din ceea ce este facut brutal sau "la prima impresie" nu va crea valoare.

Repet, sunt doar sugestii colegiale, tu decizi ce, cum si cind.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Problema este ca nu vad unde ai avea loc sa mai pui neoane in capacul tau.
In principiu se poate: ai nevoie de un balast electronic, socluri, neoane, cabluri.
Balastul se poate pune in afara capacului, ascuns in spatele acvariului.
Soclurile se prind cu niste suruburi de capac.
Dar dupa cum ziceam, nu prea mai ai loc.

Cel mai simpu este sa pui reflectoare la neoanele actuale.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Repet, nu prea ma pricep la chestii tehnice dar am citit undeva despre benzile cu led-uri care pot fi aplicate pe anumite suprafete.
Da o cautare si vezi daca asta nu ar putea fi o solutie. Asta, impreuna cu niste reflectoare, ar putea rezolva problema. Ar mai fi
ceva, dar nu am studiat bine problema : o lampa submersibila. Insa am dat o cautare scurta si s-ar parea ca sunt de mica intensitate.
Zic si eu ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com