[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare LED pentru un plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,

Vreau sa trec pe iluminare LED pentru un plantat 100x40x45 (180L). Pb. este ca oferta este al naibii de mare si diferentele fata
de tuburile fluorescente la fel de mari.
M-am uitat la Giesemann Futura - 450mm, 2module, 130W (cam mult dupa parerea mea, dar este 100% dimmable si controlabila).
Acum problema este ca nu-mi dau seama daca va acoperi cum trebuie tot fundul acvariului (inclin sa cred ca da).
Ar mai fi urmatoarele variante:
2 x TMC GroBeam 1500 Ultima Tile x 36W - astea ar avea avantajul ca sunt 2, cons ar fi ca nu sunt dimmable by default
2 x Daytime cluster 90.3 LED Aquarium Beleuchtung x 30W - si astea se pot face dimmable si ar putea lucra inclusiv cu un computer

Voi cam ce credeti ?

Multumesc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce costuri sunt? ca eu nu am vazut preturi afisate la ele?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Pai nu prea are importanta asta; pe mine ma intereseaza dpdv al iluminarii bazinului sa fie in regula.
Pentru cei curiosi:
- Futura ~ 980EUR
- Daytime ~ 750EUR cu dimmer cu tot
- GroBeam ~ 500EUR fara dimmer.
Nu stiu daca sunt permise link-uri catre magazine ca le-as putea posta aici.
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

cred ca ai putea lua in consideratie si asta
http://www.thegreenmachineonline.com/shop/aquatics/lighting-system/lights/arcadia-eco-aqua-led-30w-white
sigur iti trebuiesc doua sau chiar trei lampi de genul acela.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Intr-adevar, variante sunt foarte multe; chestia dificila este alegerea corecta in ce priveste numarul de lampi. Si aici este marea pb.:
Giesemannu' ala are 10.200 de lumeni, ceea ce este mai mult decat suficient, dar e posibil sa nu acopere cum trebuie toata suprafata.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poti sa imi dai si mie link-ul unde ai gasit datele tehnice? Eu folosesc in casa lampi pe led care au 960 lumeni iar lumina este fff puternica. La 10.200 lumeni...

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:poti sa imi dai si mie link-ul unde ai gasit datele tehnice? Eu folosesc in casa lampi pe led care au 960 lumeni iar lumina este fff puternica. La 10.200 lumeni...

Se poate calcula desul de usor. In mod uzual ledurile au peste 120 lumeni/W (cu cat acest raport este mai mare cu atat led-ul este mai eficient). Puterea acelei lampi va fi de 10200/120=85W deci o lampa nu foarte mare... Nu compara iluminatul ambiental cu cel al acvariului. O camera se poate lumina normal cu 1-2 neoane de 54W dar un acvariu plantat de 180L cum are nettucu ar trebui o lampa cu 4x54W...

Subiectul este foarte interesant si pe masura ce tehnologia LED se mai maturizeaza apar si pentru apa dulce aplicatii mai bune. Problema mare este eficienta si pentru lumina calda si spectrul mai spre rosu la LED-uri scade eficienta (numarul de lumeni per Watt). De aceea mai intai s-au dezvoltat aplicatiile pentru marine care necesita lumina rece si spectre spre albastru-violet.
La LED-uri este foarte important sa fie specifice pentru apa dulce si sa ai control pe fiecare calnal. Ce am vazut eu cele mai bine dotate au canale speciale pentru lumina alba calda (2700-2800K), alb neutru (4200-5000K), alb rece (6500-10000), rosu, blue (am mai vazut si cu canale de verde si galben).
Spre exemplu mie mi-au placut constructiv si ce am citit despre ele lampile Aquatronica
Referitor la marcile date de tine constructiv imi place Daytime (120lumeni/W, CRI>90) dar pentru apa dulce nu prea ai control al culorilor - poti alege doar intre 3 nuante de alb si nu le poti dima separat decat daca iti cumperi 3 bare (sau nu am vazut eu si nici nu am sapat prea mult).
GroBeam nu imi plac si dau un randament foarte slab ~70 lumeni/W
Futura si Giesmann siunt din alta liga. Dar tot in liga asta avem un varf de lance care se numeste Mitras produs de GHL care au scos Mitras LX 6000 pentru acvarii de apa dulce si care se lauda cu 8 canale de culoare dimabile separat:
12 x Cree XP-E blue
12 x Cree XT-E cool white
6 x Cree XT-E royal blue
12 x Cree XT-E neutral white
6 x Osram Oslon SSL true green
6 x Osram Oslon SSL yellow
6 x Osram Oslon SSL red
6 x Osram Oslon SSL hyperred

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2013 12:49:23



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Dpdv al controlului este evident ca Giesemann este master. Apoi ar veni GHL. Oricum, am trimis un mail la Giesemann si recomandarea lor este sa folosesc o lampa cu 3. Aceeasi pb este si pa Mitras, o singura lampa nu este suficienta.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nettucu wrote:Dpdv al controlului este evident ca Giesemann este master. Apoi ar veni GHL.

Mie mi s-a parut ca ordinea este invers smilie Nu mai stiu pe cate canale face Giesemann controlul.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline


Din filmuletul asta reseise clar ca se poate controla fiecare canal in mod independent. Si aplicatia este foarte faina.
Mitras-ul , dupa spusele lor are suprafata maxima de 80x53cm in modul high output.

Edited by Lucian: am editat link-ul sa vedem filmulatul direct aici

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2013 23:21:42

nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Btw! Presupun ca stie toata lumea dar pun aici un articol care mie unul mi s-a parut f. interesant: http://www.americanaquariumproducts.com/aquarium_lighting.html

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2013 23:04:31

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Articolul la care faci referire este tradus la noi pe site prin contributia lui stefanp Iluminarea acvariului

M-ai convins cu filmuletul... Nu vazusem aplicatia de comanda wireless a lampilor Futura. Este super.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Totusi intrebarea mea a ramas fara raspuns
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Vazand topicul acesta vechi de doi ani, ma gandesc ca poate ai raspunsuri la intrebarile de atunci. As vrea sa trec si eu la iluminare LED pentru acvariul meu plantat. Giesemann Futura as fi vrut, desi costa o mana si-un picior. As fi avut si eu niste nelamuriri/intrebari:

1. Si-a cumparat cineva o astfel de lampa in cele din urma?
2. Eu am un acvariu de colt, raza de 70cm si inaltimea de 50 cm. Volumul ar fi undeva la 190 litri. Este oare prea mult sa pun deasupra aceasta lampa? Din cate am citit de ceva vreme incoace 130W LED este cam multicel (ca sa fiu bland) pentru volumul meu. Acum am un MH de 150W, dar imi dau seama destul de bine ca nu pot compara intre ele cele doua tehnologii.
3. Daca este mult, dupa cum presupun ca este, unitatea are dimming, deci pot scadea intensitatea dupa cum doresc. Oare asta imi scade consumul proportional cu intensitatea folosita de mine? De exemplu 50% intensitate rezulta in 50% consum, sau pe aproape? Este sanatos sa tin ledurile la jumatate din intensitate (sau alta decat 100%)?
4. In ceea ce priveste LED-urile per modul, imi scapa utilitatea celor verzi. Din cate am citit eu, verdele nu prea ajuta decat la crescut alge sau irosit electricitate?

V-as multumi din suflet pentru orice sfaturi. Nu prea gasesc multe review-uri pertinente pe Internet, ci mai multa reclama la aceasta uber-super-mega lampa.
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. nu stiu, dar cred ca lampile led pentru plantat inca sint la inceput de drum
2. Posibil sa fie suficient, trebuie sa vezi ce suprafata acopera lampa respectiva (dat de producator)
3. Se poate scadea intensitatea, dar avand controller poti simula ciclul diurn al soarelui cu plecare de
la 0 pina la o intensitate maxima (cat vrei tu) dupa care scazi inapoi la 0, scaderea intensitatii duce la scaderea
consumului, nu are nimic daca le dimmezi, din contra ledurile isi maresc durata de viata daca functioneaza la o
intensitate mai mica decat daca ar functiona la maxim
4. Verdele ajuta pentru a avea o lumina cu spectru complet si te ajuta pe tine sa vezi culorile asa cum trebuie

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com