[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Custom Blenny reef cube  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Koala in ce priveste nisipul am vorbit deja cu cineva sa luam impreuna . De lipit cu silicon nu cred ca mai pot lipi pentru ca am bagat ambele pietre la insamantat cum spui tu in vechiul acvariu.
Partea proasta e ca pe una din piatre mi a aparut o alga verde care daca as fi avut acvariu dulce as fi crezut ca e gda. Am avut alga asta si pe geam dar am curatat o si am bagat uv ul.
Pun o poza poate stie cineva ce alga este ca sa vad pe net ce pot face cu ea
[Thumb - IMG_2198.jpg]

[Thumb - IMG_2194.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

sunt primele alge care populeaza piatra intr-un bazin proaspat.....1 diatoma maro apoi se face verde si apoi coralina )
nu prea ai cum sa le combati e cam normal.... la nivelul asta
tot ce poti tu sa faci e sa mentii aditiile de bacterii saptamanale, schimburile de 5-10% si sa te asiguri ca antiphosul e si el schimbat la timp.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns. Duminica am inlocuit carbunele si mediul antifosfat. Sper ca si cu ajutorul reactorului denitrate sa fie totul ok.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

In sfarsit am reusit sa ma mut in noul acvariu. Fara live sand pana marti cand soseste comanda si fara sa completez background ul pe laterale deoarece persoana care aducea AMA REEF BOND nu mai aduce.


Pana vine live sand ul o poza asa cum e acum
[Thumb - IMG_2282-2.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Ieri am reusit in sfarsit sa pun si live sand ul . O sa il mai las o perioada sa se mai stabilizeze dupa care voi incepe sa pun in el cate ceva. Saptamana viitoare sper sa soseasca si Tunze osmolator ul ca sa scap de completarile cu apa .

[Thumb - IMG_2304 RESIZE.jpg]

[Thumb - IMG_2307 RESIZE.jpg]

[Thumb - IMG_2305 RESIZE.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cool in sfarsit, arata mult mai bine cu nisip.

Cred ca in cateva luni o sa dai domnisoara cand o sa se apuce sa ridice tot nisipul in aer. Sa te vad cum o prinzi
(PS: nu vreau sa fiu alarmist, insa domnisoara mea a stat cuminte cateva luni dar dupa ce s-a marit si-a gasit un loc unde sa dea din coada de-mi albea tot acvariul cu nisipul ridicat in sus. A trebuit sa scot pietrele sa o pot prinde).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Nu imi aduce aminte de prinsul pestilor ca in momentul in care am pus nisipul am vrut sa scot pestii . Am alergat dupa ei cu 2 mincioguri si am prins niciunul. Cat despre domnisoara cu ea e cam problematic momentan. A batut o un clown si a lovit o in ochi iar acum umbla cu ochiul cat ceapa . Nu stiu daca isi va reveni acel ochi vreodata. Momentan se comporta si mananca normal . Vad ca are culcusul intr o piatra pe la mijlocul acvariului si nu prea are treaba cu nisipul. Clown ii o cam alearga uneori norocul ei fiind viteza .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2013 07:15:40


ACVARIUL MEU scape by @fanta
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Exact asa a facut si la mine ... domnisoara statea ascunsa intr-o piatra, i se vedea doar coada ... cateva luni cum ar veni totul a fost ok. Insa, mi s-a intamplat sa vin acasa si sa vreo 2 zile la rand si gasesc acvariul alb. Suflam pietrele cat puteam cu o pompa din aceea si iar l-am gasit alb; cand a venit weekendul, am vazut si de ce - de fapt domnisoara se ducea intr-un loc cu curent mai puternic deasupra nisipului si incepea sa dea din coada super viguros si ridica totul in sus. Pe google am cautat de "damsel reef sand" si multi se vaitau de asta.

Sunt surprins insa ca s-au luat de ea clovnii. Ai mei doar ii dadeau tarcoale si fugea instantaneu in piatra. Sunt curios cum o sa evoluze lucrurile odata ce se vor apuca sa depuna

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

In locul domnisoarei as baga un flame angelfish dar am citit ca pune botul la lps. Vreau si o anemona dar cand am vazut una care imi placea am aflat si pretul ... 700 lei.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

E riscant cu anemona intr-un bazin mic. Daca nu ai avea pompa de valuri si ai reusi sa ai un flow bun doar din recirculanta....ar merge.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- "Domnisoara" aia, DACA e mascul, o sa-si aleaga un loc sub o piatra si il va proteja de intrusi.
- Va inlatura nisipul de acolo si va face groapa ,
- Se va certa cu clownii, in permanenta...

Parerea mea? Nu are ce cauta intr-un bazin asa de mic...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

A mai trecut ceva timp si nu am reusit sa avansez decat putin cu acvariul meu . M a cam secat de bani aparatura dar macar acum am tot ce imi trebuie zic eu. A sosit si Tunze Osmolator si sunt si eu mai linistit ca nu mai trebuie sa stau cu ochii pe acvariu zilnic si sa completez apa evaporata.

Apa e in parametrii buni cel putin asa spun testele no3 si po4 de la jbl . No3 este 1 si po4 nedetectabil. Pestii sunt fericit iar domnisoarei i s a mai desumflat ochiul . De abia se vede ca a fost umflat.

Urmeaza ca sa mai strang ceva bani si sa incep sa cumpar ceva lps. Fraguri mici pt inceput ca sa ma obijnuiesc cu ele si hranirea lor fara sa fac prea multe stricaciuni. Am incercat sa intregesc scape ul pietrei si nu prea am reusit . La primul test cu TUNZE CORAL GUM INSTANT am esuat asa ca m am lasat pagubas momentan. Poze nu am facut momentan dar nu sunt schimbari majore.

Daca a mai lipit cineva cu tunze coral gum si are vreun pont ceva in afara celor specificate de producator sunt numai urechi.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Grotech are un adeziv asemanator.
Tot epoxy bicomponent si tot cu intarire rapida.
Durere de dinti sau de portofel depinde din ce unghi privesti

La prima utilizare am consumat jumatate din cele doua componente fara sa lipesc niciun coral

Iti trebuie putin "antrenament" ca sa-l folosesti cu pierderi minime.

Inmoaie-l in apa acvariului imediat dupa ce l-ai amestecat si tine-l ud. Daca vrei sa folosesti plug-uri tine-le in acvariu o zi inainte de a le utiliza.
Suprafetele ar trebui sa fie fara alge [peste coralina e ok].


To live you must learn to die
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu din cate stiu rasinaile astea expoxidice bicomponente sau o rata de intarire mult mai mare in mediu lichid decat in gazos ... cel putin eu am testat cu cel de la Aquamedic. Dupa 4 ore biluta din apa era intarita iar cea de afara era maleabila

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sunt si acelea de la D&D,cele in doua culori.
Mie imi plac ca sunt exact culoarea coralinei.Sunt bune.
Asa cum zicea si Sebi,se intaresc mai repede in apa,intr-o ora sunt beton.
Poti lipi si pietrele intre ele fara probleme.
Cand lipesti coralii,opreste pompele si lasa-le oprite cam o jumatate de ora.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2013 11:50:19


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Gabriel in ce priveste costul m a cam uscat la buzunar pt ca am luat bicomponentul de 400g. De exersat o sa exersez ca nu am incotro.

In specificatii spune sa amestec 20 secunde cele doua componente si apoi am la dispozitie 1 minut pt lipire.

Ca si culoare o componenta este alba su una un visiniu. Rezultatul mixarii este de culoarea coralinei.

De intarit se intareste destul de repede asa cum spune producatorul . Problema e ca nu a facut priza pe piatra.

Cand am incercat sa lipesc am oprit totul in acvariu si am scos si ceva apa pt ca vroiam sa lipesc in partea de sus .

Colac peste pupaza mai vine si clown ul si se arunca pe mana mea sa ma ciupeasca. Daca mai esti si concentrat si se repede fara sa stii te poti speria ca mine care am sarit in sus cu adeziv cu tot.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

donpisote wrote:... Daca mai esti si concentrat si se repede fara sa stii te poti speria ca mine care am sarit in sus cu adeziv cu tot.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Gabriel wrote:
Suprafetele ar trebui sa fie fara alge [peste coralina e ok].


Ai verificat asta?

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu folosesc asa ceva http://www.grotech-aquarientechnik.de/product_info.php/info/p184_CoraFix-SuperFast-purple-240g.html si cred ca e acelasi produs impachetat diferit.

Idea era sa nu pui direct bila de adeziv pe piatra/coral ci s-o bagi in apa si s-o mai amesteci un pic in apa si abia apoi s-o folosesti.
La fel ca tine pateam si eu punand adezivul direct. Dupa multi bani aruncati am descoperit chestia cu amestecatul.
In plus se lipeste cel mai bine cand este aproape de a se intari.

To live you must learn to die
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

E vezi am zis eu ca are o chichita de nu imi iese mie. koala nu rade ca era sa intru cu capul la vecinii de sus ca Dino prin masina lui Fred Flinstone.

Clown ul asta parca are draci . Cum bag mana cum sare pe mine . Celalalt clown si domnisoara sunt cuminti .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com